קומיוניטי 5.03: מדע מטבעות תוך עכוזי בסיסי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" עונה 5 פרק 3

Community 05x03 - Basic Intergluteal Numismatics

לשם כך הוחזר ג'ון אוליבר? בסך הכל הפרק השלישי מאז שובו של דן הרמון וכבר הוא חוזר לסורו עם התרחשות "מיוחדת" מנדנדת. זה נראה כאילו הוא ממש לא יכול היה להתאפק – מתחיל עם פרק שמשיב את החבורה יחדיו, אחד נוסף שעוקב אחרי ג'ף בגיג החדש שלו, ואז מיד אל ספיישל עם וייב ביזארי של מהתלות העונה השלישית. בעונה ההיא, כזכור, הוקדש פרק שלם כמחווה ל"חוק וסדר" ובמסגרתו החברים ניסו להבין מי רצח להם את הבטטה במסגרת עבודה שעשו בקורס ביולוגיה. הגם שגלש לעולמות לא סבירים במסגרת התרחשות במכללה קהילתית (כפי שקרה רוב הזמן בעונה השלישית), איכשהו רגליו היו נטועות בקרקע והוא היה כיפי ומצחיק.

המאורע ההוא כנראה רופרנס בפרק הנוכחי, בהתייחסות לכך שאנני וג'ף נוטים לחבור זה לזה ולעשות דברים ביחד – גם שם הם היו שותפים על תקן התביעה – ופעמים נוספות לפני כן. אולם מה שהיה גבולי-אך-חמוד שם, הפך כאן ל… אני אפילו לא יודע בדיוק מה זה, אבל זה היה קיצוני ולא ממש מצחיק מעבר לגיחוכים מדי פעם. הייתה כאן הגלישה שאני כה לא אוהב למחוזות אבסורדיים, דוגמת אלה שהגיעו בשלהי הסבב הקודם של דן הרמון.

הפרק הזה מאשש במהירות מבאסת את החששות המוקדמים שלי מפני שובו של הרמון. במקום לבסס שגרה חדשה עם הרפתקאות גרינדייל חדשות, חותכים בחדות הצדה עוד לפני שהספקנו להסתגל. המחווה הפעם הייתה פחות ספציפית (אלא אם כן פספסתי משהו, אולי הפתיח והלוגואים באדום לבן היוו רפרנס ישיר שלא זיהיתי), לא יצירה מסוימת אלא כלל תעלומות מתח ורוצחים סדרתיים, אווירה גשומה וא-קפלה תמוהה בשני קולות ל-Creep של רדיוהד, לוק כרומי דיוויד-פינצ'רי יפהפה – ושוב אפל, בהתאם – ולבסוף עאבד מוחק מהממיר המקליט שלו פרקים של "חניבעל" ו"הגשר", כי הגיבורים שלהם מהווים דמויות בעלות לקות על הספקטרום האוטיסטי באופן שהוא מוצא מעליב ו/או מטופש. אפילו כפרק כללי 'מדע מטבעות תוך עכוזי בסיסי' נראה נקודתי מדי, כזה שמאבד את מי שלא צפה במקור שעליו הוא מתבסס, ואילולא סופו היה נראה כמו משהו שאפשר להסתדר בקלות בלעדיו על רצף האירועים.

קשה גם לומר שאני מבין את ההחלטה היצירתית שעמדה בבחירה לצרף את מותו של פירס דווקא כאן, במסגרת עולם עם היגיון פנימי מעוות משלו, כולל שירים שנכתבו במיוחד על פורע החוק התחתי. כך גם נגמר פרק המחווה ל"חוק וסדר", עם טלפון במשרד הדקאן שמבשר לנוכחים – בדיוק אותם אלה שמצאו כעת את סטארברנז בחיים, מלבד פרופסור קיין (מייקל קיי וויליאמס) – על מותו בפיצוץ של מעבדת המת' בתא המטען של מכוניתו. לא זאת בלבד שהפרק הנוכחי הורג את פירס, אלא גם חושף בפני החברים שסטארברנז עודנו בחיים, מה שנראה כמו קו ישיר מכוון מהחקירה ההיא בעונה השלישית. בשל כך עולה מצד אחד התהייה אם גם פירס עצמו בחיים או שמא רומזים לנו כאן שהם לא מתכוונים לחזור על אותו תעלול פעמיים; או 30 פעם, במקרה של פירס שכבר זייף את מותו פעמים רבות בעבר, כפי שגם אוזכר הפעם.

חרף כל ההשגות שלי, היה בפרק משהו מאוד מרשים. אמנם דן הרמון סובל מחיבה יתרה לפרקים מיוחדים ומנסה לדחוס כמה שיותר לפני שמבטלים אותו, אבל דאמיט הבנאדם הזה כישרוני בטירוף ומוקף באנשים כישרוניים בטירוף. אני ממשיך לייחל לעונה נורמלית יותר, להמשך ישיר לשני פרקי הפתיחה עם מינון מעט עולץ יותר וקודר פחות, מה שנראה כעת פחות סביר עם מותו של פירס. מה שכן, אהבתי מאוד את הסוף הפתוח.

קטנות

* בן פולדס בתור הפרופסור שמגדל מריחואנה!
* ג'ואל מקהייל ממש התנפח, לא? הוא מתחיל להיראות כמו באדי בילדר.

תגיות:
© עידו ישעיהו