משחקי הכס 4.08: ההר והצפע

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 8

Game of Thrones - 04x08 - The Mountain and the Viper

הביקורת מפורסמת כשמקדימות אותה 17 תגובות

וואו, איזו עונה לא אחידה ברמתה. רוב הזמן אני לא מבין מה הרבותא בעיבוד הטלוויזיוני אם גם ככה חותכים לכל מיני הרפתקאות צד מטופשות. כבר התלוננתי על זה בפרק הרביעי לעונה עם ג'ון ובראן מעבר לחומה, אבל באחד הפרקים אחרי כן הגיע קטע שגמר אותי – יארה שמגיעה לחלץ את אחיה. היו המון סיבות עלילתיות לעשות את זה, אבל גם אחת מרכזית נגד: זה היה דבילי ברמות אחרות. האמינות של "משחקי הכס" ניתצה על הרצפה, ומאז ירד לי קצת מהסדרה במהלך העונה הזו. אלא שהיום הגיע הפרק הנוכחי והיה פשוט מעולה.

אם עד כה השינויים מהספרים בעונה הזו היו ירייה ברגלה של הסדרה, הפעם הם היוו שדרוג של ממש ואף גרמו לי להצטער שלא הגעתי אל הפרק הזה, אל הסיקוונס שחתם אותו, בלי לדעת מה צפוי לקרות. בעת הקריאה לא היה מאוד איכפת לי מאוברין מארטל, הוא היה דמות מעניינת כל זמן שנכח וזהו, אבל פדרו פסקל שגילם אותו יצק לתוכו המון חן ועניין. ציפיתי שהמחזת הקרב בינו לבין ההר תהיה ארוכה ומפורטת יותר, אולם גם כך מדובר באחד הקרבות הטובים של הסדרה. מארטל המתעופף והקליל, מלהטט בחניתו לטובת הקהל, חוקר ומאשים את ההר ואחריו מפנה אצבע כלפי טיווין לאניסטר – זהו רגע שיא בסדרה כי זהו רגע שיא בחייו של מארטל. כל הקרב הזה היה שווה ולו בשביל לראות את מבטיו המתפעלים והנהנים של ג'יימי לנוכח ההצגה של הצפע, אדם שלא ראה אותו נלחם לפני כן. חיתוך פה וחיתוך שם וחנית לקרביים אחר כך, הכל נראה מנוי וגמור. אבל כמו כל מי שראה סרט "רוקי" יודע, מי שמנצח לאורך הקרב הוא זה שלבסוף מפסיד אותו. מארטל היה שאנן מדי, שחצן מדי, וההר בא על מוחמד. רגע ויזואלי מטורף ששוב מזכיר לנו עד כמה דלילה התקווה בווינטרפל בכלל ובמעלה מלך בפרט.

אבל זה אפילו לא היה מה שהכי אהבתי בפרק. סאנסה ובייליש הם אלה שעשו אותו מבחינתי. ההתנהלות שלה סוף סוף ניזונה מכל מה שהפנימה מעינוייה לאורך ה – כמה זמן עבר בכלל מאז מות אביה? שנתיים? אז לאורך הזמן הזה – לצד התורה שהרביץ בה בייליש לאחרונה. עדיף השטן המוכר, אבל "את חושבת שאת מכירה אותי"? כאשר הלורדית הקשישה חיבקה את סאנסה הבוכייה, ציפיתי למפגש העיניים הזה בינה לבין בייליש, ואכן לא התאכזבתי. לא רק סאנסה מתבגרת אלא גם סופי טרנר, שהייתה מצוינת לאורך כל הפרק. כאשר יצאה אל מעלה המדרגות השמש הייתה מאחוריה וסאנסה נראתה בעיקר כצללית שמאוד מזכירה את אמה. בייליש בהה בה לכל אורך הזמן הזה – אני בטוח שממש ניסו לדמות את סאנסה לקאטלין. כל זה היה שינוי מהספר, שם היה שעיר לעזאזל שהואשם ברצח לייסה ארין כך שבייליש לא הואשם באופן כה בוטה, וסאנסה עצמה לא חשפה כלל את זהותה האמיתית. ואם כבר מוכרחים לעשות שינויים כדי לדלל קצת בדמויות, אז זהו ללא ספק אחד המוצלחים שבהם. תשואות, כשמגיע מגיע.

יש לי עוד דברים שניסיתי לכתוב כאן בלי לרמוז על הבאות, בעיקר על אריה וג'ורה, אבל זה פשוט לא עובד. קוראי הספרים מוזמנים לסור לכאן, בביקורת הכוללת ספוילרים לחמשת הספרים. אין להגיב לפוסט הנוכחי עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר.

תגיות:
 • assafTV

  ספויילר ספויילר ספויילר

  ספויילר

  היו לי במהלך הצפייה 3 רגעים חזקים:

  ג'ורה מגורש על ידי דאינריז. רגע עצוב ושובר לב.

  "ליידי ארין מתה. לפני 3 ימים" אריה פורצת בצחוק של "נו, ברור שזה יקרה לנו". צחקתי יחד איתה.

  ורגע ה-WTF?! הולי פאקינג שיט מה זה היה?!? לאאאאאאאא!

  אני מניח שאני לא צריך לפרט איזה קטע זה בדיוק הלא כן?
  מהרגעים האלו שאתה חושב לרגע קט, "יי! הפי אנד!". ואז ג'ורג' ר.ר. מרטין מסתכל עליך במבט מזלזל של "באמת?", נוחר בבוז ופונה להרוג עוד 300 דמויות. מה לעזאזל חשבתי?

  החיוך שבע הרצון של סרסיי. לא, את כלבה! תמותי בייסורים! איפה ליידי אולנה עם רעל כשצריך אותה?

  • assafTV

   ספויילר
   ספויילר

   מקווה שלא רואים את זה בתגובות בראשי

   אה וכמובן, באפי היתה שם קודם

   • Queen_K

    ספוילר
    ספוילר
    לא חושבת שהיה צופה באפי שלא חשב על הרגע הזה…

   • Matoy

    במה היא הייתה קודם? בזה שדמות כלשהי שם דחפה את האצבעות שלה לעיניים של דמות אחרת? כי אני די בטוח שזאת לא המצאה בלעדית של באפי.. 🙂

    • היא לא הייתה הראשונה, אבל זו סצנה מאוד זכורה מהסדרה. מצד שני ולמען האמת, כלל לא חשבתי עליה כשצפיתי בפרק.

     • גם אני האמת לא חשבתי על זה.

     • Michael Ginzburg

      מעולם לא ראיתי באפי אבל סצינת העיניים הופיעה באינספור וריאציות בקולנוע..

  • miss bojarsky

   אני צחקתי עוד לפניה, המבט על פרצופו של הכלב היה פשוט קורע. ללא ספק הרגע המבדר ביותר בתולדות הסדרה.

 • שנאוצר

  הפרק הטוב ביותר בעונה כרגע וככל הנראה גם יישאר כזה (למרות שהפעם, באופן חריג, הפרק האחרון אמור להיות עמוס באירועים בערך באותה מידה). סצינת הסיום היא הסצינה האהובה עליי מהספרים וכבר כמעט 3 שנים שאני חיכיתי לראות אותה. הציפייה בהחלט השתלמה, הם עשו את זה נהדר.

 • Tomer

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר

  אלוהים אדירים.
  בסדרה הזאת יש כמה רגעי WTF גדולים. הגדול מביניהם הוא החתונה האדומה, כמובן.
  אפילו שסצנת הסיום של הפרק לא מתקרבת בחשיבותה לחתונה האדומה, ה-WTF שלה הזכיר לי מאוד את התגובה שלי לחתונה.
  חבל לי על דמותו הנהדרת של אוברין.
  היה פרק גדול ועמוס בהתרחשויות, אבל האירוע הזה פשוט מטיל צל על כל אלה ולא מאפשר להתעסק בהם.

  אוי טיריון. נקווה לטוב.

  • Michael Ginzburg

   לא חשבתי שדמות המוצגת לנו בתחילת העונה תמות בצורה כזו מפתיעה ואכזרית, באמת WTF

   כאילו, בסופו של דבר ההלם נובע לא ממותו של אובראיין, אלא מההפסד של טיריון.

   • שנאוצר

    מה אובראיין. כל ישראלי שני שאני רואה שמנסה לבטא את השם שלו הופך אותו מההיספני שהוא היה אמור להיות, לאירי. די!

   • אובראיין, טיירון (לא אתה, מישהו אחר); אלו לא שמות מסובכים.

   • וגם אני לא חשבתי שניפרד ממנו כה במהרה, בטח כשהשחקן שמגלם את ההר הוחלף פעמיים ואין לו תפקיד ממשי חוץ מלהיות מפלצת אכזרית נטולת דיאלוגים ופיתוח דמות אמיתי (כל מה שאנחנו יודעים עליו זה מהמוניטין שנבנה ע"י אחרים וסיפור הרקע האישי של הכלב). אני מניח שמכאן משפחת מארטל (וסאנד) תמשיך לשחק תפקיד משמעותי.

    ד"א, עד עכשיו לא הבנתי למה השחקנית שמגלמת את אלאריה סאנד כה מוכרת לי; אינדירה וארמה היא אשתו לשעבר של אידריס אלבה ב"לות'ר".

 • Miv Miv

  ספוילר ספוילר

  זאת הייתה הסצנה כמעט הכי מזעזעת בתולדות הסדרה.

  ומה הקטע עם החיפושיות?

 • Queen_K

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  תודה לאל שיש עוד אנשים שראו את הפרק כבר!!!! אהההה ווטףףףףף
  זה היה הפרק הכי ווטף של משחכס שלא ספוילרתי לו. וכן, המוות של אוברין הפתיע אותי יותר מהמוות של רוב וקייטלין. אומפגד. הייתי בטוחה שהדמות הזו תשרוד הרבה יותר 🙁
  ולחשוב שהוא כבר הביס את ההר! ובשנייה אחת הכל התהפך. ללא ספק הסצנה הכי מזעזעת בתולדות הסדרה, מצאתי את עצמי עם ידיים על הפה בחמש השניות האחרונות של הפרק. ולמה היינו צריכים להמשיך ולבהות בראשו המנותץ של אוברין?! איו. איו. הרגע שבו טייוין מכריז על גזר הדין של טיריון היה פשוט שובר לב.
  ובלי קשר לסצנה האחרונה – זה ללא ספק היה הפרק הטוב ביותר בעונה, ואחד הטובים בסדרה. כל סצינה היתה מפתיעה, מרגשת, עשויה למשעי, ערוכה להפליא. זה היה כאילו תסריטאים שונים לגמרי כתבו את "ההר והצפע".
  השניה סיימתי את הפרק ומיד נכנסתי לכאן כך שהכל עדיין טרי מדי, אבל אנסה לציין כמה רגעים זכורים במיוחד:
  – העדות של סאנסה, והרגע שבו היא נכנסת בשמלת הנוצות לארמון. ללא ספק, כבר לא ילדה קטנה.
  – הצחוק של אריה. התחלתי לצחוק למראה פניו של ההאונד שבריר שניה קודם, וכשהיא הצטרפה כבר ממש נקרעתי. רק לא ברור – כן או לא תתאחד סוף סוף עם אחותה?
  – משל החיפושיות של טיריון. מה התשובה? אולי בגלל שהוא יכול? כלומר, טבע האדם הוא תמיד לרמוס את מי שחלש ממנו, גם אם לכך סיבה אמיתית?
  – סצנת הפונדק עם גילי. צפוי, ועדיין מרטיט. פתיחה מצוינת לפרק, ומעבר מעולה לסם הדומע. החברים המנחמים ריגשו אותי לא פחות.
  – ת'יאון מתחזה לעצמו, כמעט נשבר וחוזר להיות ריק, וראמזי מקבל את שם אביו. הסצנה כולה היתה עשויה מצוין, מהרגע שבו ת'יאון נשאל לשמו (והתשובה נשארת מחוץ למסך) ועד המעבר בין ילידי הברזל הכמהים לשוב הביתה לגורלם האומלל.
  – הגילוי על הבגידה של ג'ורה והשיחה שלו עם דאינריז. וואו. כמה טלטלות.
  – וכמובן, הוידוי של גריי וורם למיסנדיי. חבל שבעולם של משחכס אף אחד לא זוכה לסוף טוב 🙁

  • Queen_K

   אוקיי עוד דברים מתחילים לצוף…
   אז ספוילר, דה:
   – הקטע שבו ההאונד מכנה את אריה "שותפתו למסע". על כל בעיטה בבטן שמשחכס נותנת לצופים, היא לפעמים מפנקת ברגעים כאלה ששווים הכל. סתם, ממש לא שווים הכל.
   – רציתי לציין גם את תצוגת המשחק המרשימה של השחקנים בפרק, במיוחד בסצנות הדיאלוג שנשאו המון סאבטקסט (סאנסה, טיריון וג'יימי, ת'יאון, ג'ורה ודאינריז). הפרק הזה קשר הרבה מאוד עלילות ומערכות יחסים.
   – כשחושבים על זה לעומק, המוות של אוברין היה די צפוי, דווקא בגלל שהוא לא היה צפוי. מהרגע שבו הוא מתרברב במהירות שלו בלי שריון, שותה אלכוהול ואומר לטיריון "זה לא היום שבו אמות" היה צריך להיות ברור לכל מי שקרא או ראה את הסדרה שזה היום שבו הוא ימות. וטיריון אפילו העיר לו על הקסדה! אוי ויי. נזכרתי בזה שוב.

 • Omer Zauber

  אני כבר שבועיים מסתובב עם הרקע הזה:
  http://images6.fanpop.com/image/polls/1138000/1138566_1351978387323_full.jpg
  בפייסבוק בלי שהרבה אנשים יבינו מה זה
  (חוץ מזה, שעם כל הכבוד לפדרו פסקל, הצפע האדוםאוברין מארטל תמיד יראה אצלי בראש ככה)

  • Omer Zauber

   חוץ מזה, אספתי עוד כמה לינקים מעניינים.
   fan made קומיקס -מעולה- על הקרב בין הצפע האדום להר הרוכב
   http://mccomseycomix.wordpress.com/2014/06/01/trial-by-combat/
   ממש היה לי חסר בסדרה המשפט "if youll die before you say her name ill hunt you through the seven hells!"

   טוויט של פדרו פסקל אחרי שידור הפרק:
   https://twitter.com/PedroPascal1/status/473288824781815808

   אה, כן – רוס בולטון הפך למופאסה ורמזי שלג היה סימבה…
   חבל שהוא לא אמר לו בסוף "והחלק הזה שם – מעבר לחומה – זה בית קברות לפילים, זה מחוץ לשטח שלנו"

 • Miv Miv

  עוד כמה מילים על הפרק.

  סצנת הסיום הייתה מזעזעת, וכשאני אומר מזעזעת אני לא מתכוון מזעזעת שכיף לצפות, אני מתכוון מזעזעת שהייתי מעדיף שישמיטו אותה. היא לא גרמה לי הנאה כלשהי. בכל פעם שאני נזכר בה שוב אני חוטף זעזוע נוסף. מבחינתי זה היה כמו לצפות מקרוב ברצח של אליה והילדים שלה.

  מצאתי שלוש טענות שעושות את העסק הזה קצת פחות מחריד:

  1. תכל'ס אוברין לא סבל כל כך הרבה. המטען הרגשי של הסצנה הוא קשה, והויזואליות דוחה, אבל חולים סטנדרטיים רבים סובלים הרבה יותר ממה שהוא סבל בשלושים השניות של מחיצת הגולגולת שלו.

  2. זאת הייתה הגנה עצמית. אולי תחשבו שאני משוגע, אבל אוברין עמד להרוג את ההר. אני לא חושב שאני הייתי נחמד למישהו שמנסה להרוג אותי עם חנית גדולה, לא משנה כמה זה פואטי. אז אולי הוא היה יכול לחשוב על מיתה יותר יפה, אבל מה זה משנה?

  3. ההר עוד יכול למות…

  בלי שום קשר, זה היה פרק מקסים. אני לא יודע מאיפה זה בא להם, אבל היו סצנות רבות בפרק שהיו עשויות בסגנון קולנועי. שינוי מרענן.

 • Michael Ginzburg

  הפרק ממש לא עלה לי על הציפיות. רבים אמרו לחכות לו בסבלנות. 10 השניות האחרונות באמת היו מצוינות ומטלטלות אבל מה עם השאר? לא טוב במיוחד כמו צמד הפרקים הקודמים.

  איך בייליש ידע לקחת סיכון גדול ולשים מבטחו בוידוי של סאנסה? חתיכת הימור.

  מה פשר הצחוק של אריה? תגובה צינית לאינספור מיתות במשפחה? 🙂

  ג'ורה מגורש. לא ברור לי כיצד קאליסי לא עלתה על זה לפני כן ולמה היא חורצת כי הוא לא נאמן לה יותר,
  טמטום גמור. תני לו להוכיח את עצמו.

  בנוגע לקרב, האמת שהוא היה די מאכזב במונחים של כוריאוגרפיה ומתח. הסיפור סביבו היה העיקר אבל הסיום באמת השאיר אותי בלי מילים. פאק, לא ראיתי את זה בא.

  אם טיריון לא מצליח לברוח או משהו ואכן יוצא להורג אז הדמות הכי טובה הולכת לנו וזו תהיה מכה קשה.

  • שנאוצר

   מה זאת אומרת "איך היא לא עלתה על זה לפני כן?" איזה אינדיקציות היו לה שהוא מרגל? פאק איט, זה אפילו לא נכון שהוא מרגל, הוא *היה* מרגל במשך זמן מאוד מאוד קצר, ורק בהתחלה. המכתב הזה הוא ככל הנראה הראשון שנשלח אליו מאז שהמשימה.
   אבל לגבי הטמטום הגמור, טוב, אתה צודק. אבל זה ככה בספרים. אני בין היחידים ששונאים את דאינריז כדמות, היא מעולם לא הייתה בשבילי יותר מילדה בכיינית ברמות סאנסה המוקדמות.

   • Michael Ginzburg

    היא באמת מתנהגת כמו ילדה ולא טוענת לכתר. הרי אם ג'ורה היה רוצה במותה, היו לו שלל הזדמנויות אז איזו הוכחה היא זקוקה מלבד מילתו לכך שהוא כבר לא מרגל אם כי נאמן לה? יש לי עכשיו הרגשה שקאליסי לא תחיה עוד זמן רב.

  • ספוילר

   באליש לא שם את מבטחו בסאנסה. הוא ניסה לתמרן את החקירה של הלורדים, אבל הם מודעים לנכלוליות שלו ולא איפשרו לו לשלוט בעדות של סאנסה. היא עצמה הפתיעה אותם ואותו, כשחשפה את האמת אבל גם ציירה את נסיבות מותה של לייסה באופן שינקה ממנו את החשד. קרא מה שיאדו כתב על ההבדל בין האירועים בספר ובסדרה; בסדרה זה עבד מצוין. אני מניח שהחשיבה של סאנסה הייתה לספר להם את כל האמת ולשקר במה שהיה חשוב באותו הרגע, מה שהקנה לה אמינות.

   אריה צחקה על חוסר המזל של הכלב. זו כבר הפעם השנייה שהוא כל כך קרוב למסור אותה לקרובי משפחתה ולקבל כסף, רק כדי לגלות שהם מתים.

   שנאוצר כבר ענה על עניין הגילוי של דאינריז. לגבי החלק השני, היא הפכה לשליטה עם כל כך הרבה כוח שהיא לא מוכנה להתמודד עם סדק קטן במעמדה, לכן היא מתקשה לקבל את הסבריו של ג'ורה. אז מה אם זה קרה לפני שנתיים ומזמן כבר לא רלוונטי? היא איבדה את האמון בו על משהו שאירע בעבר הרחוק, אבל עבורה זה גילוי טרי. טייווין השיג את מבוקשו.

   אחת מכוריאוגרפיות הקרב הכי מרשימות בטלוויזיה ובכל זאת התאכזבת? הבעיה היחידה שראיתי היא יחסי הכוחות והמיומנות בין גוש הבשר הענק תחת מעטה המתכת, לבין אדם רזה, זריז ואתלטי; אבל זה היה כל הקטע של הקרב.

   • Michael Ginzburg

    בייליש עדיין לקח סיכון אבל בסופו של דבר הוא קרא יפה מאוד את האופי ההולך ומתפתח של סאנסה.

    אני עדיין חושב כי הצחוק של אריה נובע מהידיעה שהנה מתה לה עוד סטארקית…

    דאיינריז עדיין הייתה צריכה לחשוב קצת יותר לעומק על הסוגייה ולא לגרש אותו אחרי שהיה לצידה זמן כה רב, היא עיוורת לניסיון של טייווין? אני לא רואה אותה נותרת בחיים עוד זמן רב, אם היא תמשיך לקבל החלטות מהלב ולא מהראש.

    הקרב? באמת שלא הרשים אותי ולו במעט, היה קצר מדי, מצולם בצורה מאוד שגרתית (הקרב הראשון בפרק בכלל היה מבולגן ולא ברור) אבל הסיום חיפה ובגדול.

    • Mika Gill

     לייסה בכלל לא היתה סטארקית. היא הייתה טאלי.

   • יותם

    אני חושב שהבסיס לסצינה (המצויינת) של באליש וסאנסה לוקה בחסר.
    נורא הפריע לי שהאיש הכי מבריק בממלכה (ביצע את המהלכים המשמעותיים ביותר בעלילה מאחורי הקלעים) מצא את עצמו עם המכנסיים למטה.
    אחרי הכל הוא וסאנסה היו לבד בסצינת ״ההתאבדות״ 🙂 משמעות הדבר היא: או שהכל תוכנן או ששוב התסריט פישל…

    אחרי הכל, בספר מואשם בכלל מישהו אחר 🙂

 • טניה

  ספוילר
  *
  *
  *
  לאאאאאאאאאאאאאא אוףף עד מתי ימותו דמויות מגניבות!!!!
  זה על ג'ופרי גררמרטין?! עשית ג'סטה הרגת אותו אז אתה כבר מרגיש חופשי להרוג את כל העולם?!
  כעס רב.

  • טניה

   ספוילר
   *
   *
   גם התלהבתי מזה ש"יו רייפד מיי סיסטר" זה המיי ניים איז איניגו מונטויה החדש :/

  • גם אני חשבתי על זה. האמירה "כל אחד יכול למות" לא תקפה באמת כשמרבית הדמויות המתות הן "טובות" או אהודות על הקהל. אז אחת לכמה זמן מספקים לנו את ראשו של מנוול כמו ג'ופרי, אבל בסופו של דבר הרעים משיגים את מבוקשם ומתחזקים בעוד "הטובים" סובלים ונשחטים.

 • הנה כמה תמונות לשמח את נפשנו הדווייה.

  הצפע וההר דווקא בסדר זה עם זה, מתוך האינסטאגרם של פדרו פסקל.
  http://instagram.com/p/ov11YCnw-U/

  וגם עם סרסיי הוא סבבה.
  https://twitter.com/JonSnowBastrd/status/473446154487992320/photo/1

  • miss bojarsky

   חמודים 🙂

 • Guy Uliel

  ספויילר ספויילר
  ספויילר
  ספויילר
  כניסה לתגובה זאת מורשת לצופי עונה 4 פרק 8
  כניסה חינם לבנות מגיל +18
  באמת שהעונה הרביעית לדעתי היא הכי טובה לבינתיים. לבינתיים מי שלא הבין אריה צחקה כי זאת הפעם השנייה שהכלב מוכר אותה לבן משפחה והוא מת. תולעת אפורה אמר דברי חוכמה ריספקט אחי.דאינריז עשתה מעשה מטופש כי בסוף ג'ורה התאהב בה ונלחם לצידה למרות המכתב לואריז בפרק 6 שדיברו על המשפט של טיריון. לא הבנתי את הקטע עם החיפושיות. רק אני או שמעונה לעונה אני לא סובל את דאינריז ואוהב את ג'יימי. סטאניס עוד יהיה מלכנו. ת'יאון עדיין חי!!. WTF משחקי הכס הביאו את הסצנה שתיכנס בין חמשת הסצנות העצובות בסדרה לבינתיים כי יש את החתונה האדומה, העריפה של נד סטארק, חאל דרוגו מת, המלומד לואין כי המוות שלו היה עצוב כי כולם אהבו אותו והוא זקן חמוד כזה ועכשיו נכנס המוות של הצפע שלנו אובריין מארטל ז"ל מקווה שההר מת אחר כך מהפצעים שלו.

 • שנאוצר

  היה ברור שזה יגיע בשלב מסויים, אז הנה – אוסף תגובות צופים לסוף הפרק.
  https://www.youtube.com/watch?v=VmetFPHF_yE

  • אשכרה ישבתי יותר מ-23 דקות וצפיתי בכל. זה פשוט נפלא. קומדיה, דרמה ("אמרו לי לא להיקשר כאן לאף דמות אבל שוב עשיתי את זה") – זה הורס.

  • מלקישוע

   אמממ.. ספויילר ב10:30 עד 10:50.. הזהרו!
   מלבד זאת שועשעתי

   • כל הדיון הזה הוא ספוילר, מי שלא ראה את הפרק לא נכנס לכאן.

    • הכוונה של מלקישוע היא שבסרטון, בנקודת הזמן שציין, מדברים על גורלה העתידי של דמות מסוימת.

     • אה, צודק בהחלט.

  • Michael Ginzburg

   מעולה 🙂

   רק שאני לעולם לא אבין אנשים שצופים בדברים עם אור דולק…

 • Rom Daddo

  זה כל כך ברור עכשיו.

  ג'ררמרטין הוא אורסון, הדודן הלאניסטרי המפגר.
  הדמויות הן החיפושיות.
  ואנחנו טיריון שמנסה להבין מה דה פאק קורה כאן…

  • Nailed it.

  • Tomer

   חשבתי על זה, לא הצלחתי לנסח את זה בצורה כזאת מעולה. כפיים.

 • aviad

  רווח ספויילר
  .
  .

  אני חייב להגיד, יש לי הרבה ביקורת על הסדרה לפעמים, אבל את המוות הזה ממש לא ראיתי בא , וזה קרדיט משותף גם למרטין על הסיפור וגם ליוצרים של הסדרה. בחתונה האדומה הרבה אנשים צפו שמשהו רע הולך לקרות בגלל האווירה האובר-חיובית (עדיין היה מצויין בזכות אפקט ההלם, דקירת עוברים בכל זאת) והפנמתי ממזמן שסופים שמחים זה לא הקטע כאן.

  ולא צפיתי את זה כי כבר ראיתי איך אוברין סוחט את הוידוי מ-'ההר' וזו רק ההכנה לבלאגן האמיתי בפרק הבא. כל בן אדם עם חצי מוח כבר קלט שהמסורת של הסדרה זה לתת את הפאנץ' הגדול בפרק 9, ויפה שהכותבים ניצלו את זה לטובתם. עלי זה עבד לגמרי. גם הgore והצרחות תרמו לעסק. אם כבר לעשות טראומה לצופים, אז עד הסוף.

 • Omer Zauber

  פדרו לא מפסיק – http://i.imgur.com/iH9n3gk.jpg

 • ספוילר ספוילר
  ..
  ..
  ..
  ..
  שאפו על הפרק ועל הסצנה. אבל אני לא מאמינה שטיריון ימות עד שאני רואה גופה.

 • lennie james

  ספוילר  נחמד. במשך ארבע עונות מספרים לנו כמה ההר איום ונורא וכמה שהוא אכזרי, ואז זה קורה. עכשיו זה אישי. זה הולך להיות כל כך הרבה יותר מספק כשהכלב צייד ישחט אותו. חסר להם זה לא קורה.

  חוץ מזה הסצנה עם רוז בולטון ורמזי היתה ממש מחממת לב, אבל הסצנות הראשונות של דיאנריז, אלו עם תולעת אפורה, הרגישו לא ברמה של שאר הפרק. אני לא בטוח אם אמור להיות לי אכפת מהדמויות האלה, וגם העירום המיותר הפריע . אני כמעט בטוח שחוץ מסרסיי אין דמות בסדרה מעל 18 שלא קיבלה סצנת עירום. הידיעה שהשחקנית של סאנסה היא כרגע בת 17 וסביר להניח שיש לה השנה יום הולדת מתחילה קצת להטריד אותי.

  • אתה צופה בסדרה ארבע שנים. מתי מישהו השיג את מה שהוא רצה בו יותר מכל, אלא אם הוא רשע ומנוול? אפילו אוברין השיג וידוי מההר אבל על הדרך שילם בחייו.

   סופי טרנר חגגה 18 בפברואר. *מחכך ידיים בהנאה* *

   * לא באמת. בעעע…

  • ליידי אולנה 😛

   • גם אלאריה סאנד, למיטב זכרוני, לא חשפה את שדיה. קייטלין סטארק. הספטה של סאנסה. יארה. גילי. וחלק מנשות קראסטר האחרות. הקשישה ההיא שישבה לצד מיטתו של בראן בעונה הראשונה.

    • נכון. וגם בריאן ככל הזכור לי לא. (נדמה לי שאת של אלאריה דווקא ראינו, הייתה סצנה אורגיה דיי חושפנית איתה ואוברין)

     • hel12

      לא ראו לא את אלאריה ולא את אוברין ערומים… הם השתתפו בהרבה אורגיות וסצנות סקס אבל הם תמיד נשארו לבושים והניצבים שאיתם התפשטו…

     • thedarkmaster

      בריאן כן התפשטה בעונה הקודמת בסצינת המקלחת עם ג'יימי. אומנם לא נראו שדיים אבל כן ראינו את ישבנה.

      • טוב, אז זה להיכנס לשאלה מה נחשב עירום (ישבן?). אם זה נחשב אז מספר העירום הגברי עולה במקצת (אם כי לא בכ"כ הרבה בהשוואה לעירום הנשי).

 • Saturn

  ספויילרים לפרק, ספ'.
  אני מסכים שהקרב היה מאכזב מבחינת אורכו המורכבות שלו. חצי ממנו זה בכלל אוברין עושה taunting לקהל וצועק את מדרשו. אם כבר הזכירו את 'באפי' כאן, לא יהיה מוגזם להגיד ששם ראינו בימויי קרבות עסיסיים יותר, גם מחוץ לסיומי עונה. משחקי הכס מאכזבת קצת בכל הקשור ללחימה ולקרבות.

  אני גם לא יודע איזה מין trial by combat זה אם כאשר שוברים לך את הנשק, מישהו פשוט נותן לך אחד חדש. באמת עם נשק עשוי מעץ מול להב ברזל באורך מטר? טעות שלך.

  בכל אופן ניצחון מפתיע וגרפי במיוחד. אני עדיין לא חושב שיוציאו להורג את טיריון. אולי ההר ימות מפצעיו וזה יגרום ל no contest. אני מעדיף אפשרות בה אוברין הכין תוכנית מגירה והחברה שלו תודיע שאם יהרגו את טיריון יקרה כך וכך למריסלה. למרות שאני לא יודע לגבי חוקי העולם אם הם מאפשרים לתובע לבטל את גזר הדין שעליו 'החליטו האלים'.
  חבל על ג'ורא. אני מקווה שבעתיד הוא יוכיח את עצמו בעיני דינאריס ושוב יחבור אליה. אני יכול להבין את הצד של דינאריס וגם את הצד שאומר שהיא הייתה נחפזת מדי ואם שג'ורא היה רוצה ברעתה היו לו כבר מלא הזדמנויות וכו'. עוד אפשרות שהייתה יכולה להיות היא שדינאריס הייתה סולחת לגור'א ושבהוראתה הוא היה ממשיך לשלוח דיווחי כזב ללאניסטרים כדי להרדים אותם. מי יודע, אולי הייתה סצנה בינהם בוא היא מנדה אותו אבל בעצם זה חלק מתוכנית חדשה שלהם בכך שג'ורא יחזור למעלה המלך כשכולם בטוחים שזה בגלל התגלית אבל למעשה הוא ישמש כשלוחה שלה שם ובעצם יירגל לטובתה – הפוך על הפוך. עם זאת, מדובר באפשרות קלושה ואני נוטה להאמין שמה שהראו זה מה שהיה ותו לא.

  גם סאנסה יודעת שהשקר הכי טוב זה הדבר שהכי קרוב לאמת. יופי של סצנה. אני מקווה שהטלת הספק של בייליש בדברי סאנסה שהיא יודעת מה שהיא רוצה מכוונת גם לצופים וגם למניעים הסופיים שלו, ושזה לא יסתכם בחפצו את קייטלין הבת שלה. כי כשסנסה ירדה במדרגות לבושה למהדרין, עיניו של בייליש התמלאו גם בתאווה. שליחתו של רובין גם מבטיחה שלא יהיו נסיונות שידוך בינו לבין סאנסה, ובמידה שהבחור ימות במסעותיו לא מן הנמנע שבחיפוש אחר יורשים, היועצים יסכימו לכך שיהיה מדובר בצאצא של סאנסה ובייליש..
  (אם כי אני חייב להגיד משהו על העובדה שהיועצים האלה, האנשים הכי קרובים ללייסה, לא זיהו את אחייניתה, למרות שאחד מהם ביקר בווינטרפל ופגש את סאנסה. הייתי מצפה ללפחות חשד מסויים משום היות סאנסה חלק ממשפחת 'מלוכה' שלבטח איורים ודיוקנאות שלה מופצים, בטח בוייל).

  העניין עם רמזי וריק והתוכנית התבצע בצורה טובה. לריק הצטרף צבא, המשימה הייתה להעביר הודעה, לקבל תשובה ולחזור. כך שאם רמזי היה חושד שריק מתמהמה יותר מדי, חושד שהוא התהפך עליו או שאנשי הברזל שם שבו אותו, הוא היה מגיע עם הצבא ושם לזה סוף.

  • שנאוצר

   ספוילר ספוילר ספוילר
   גם אם ההר ימות מפצעיו לאחר התחרות, זה לא משנה את העובדה שהוא ניצח, כי בסופו של דבר זה נקבע לפי מי שמת ראשון. זה עדיין מותיר את השאלה מה קורה אם הם שניהם מתים באותו רגע, אבל אני מניח שמקרה כזה די בלתי סביר.

 • hel12

  כמה נקודות שעלו לי בעקבות הפרק (מצטער אם אני חוזר על דברי אחרים, יש פה המון תגובות ולא הספקתי לקרוא את כולם):

  אני חושב שבפרק הזה סוף סוף סאנסה מציגה את השינוי שחל בה ונבנה כבר מתחילת העונה, סוף סוף זאת העונה שבה אני מתחיל להעריך את הדמות שלה ולא לשנוא אותה כמו ששנאתי אותה בגלל התמימות וההיגררות הבלתי נסבלת שלה ב3 העונות הראשונות.
  כשחושבים על זה,ההתנהגות שלה כבר מהחתונה הסגולה התחילה להשתנות. אמנם היא הוברחה משם בצורה פסיבית לגמרי, אבל היא התחילה לפתח אישיות. היא חקרה את באיליש, ניסתה להבין מה קורה סביבה ומה הוא רוצה – וזה מדהים. במקום להיות הילדה התמימה שנגררת על ידי האנשים החזקים והערמומיים, היא לומדת מאותם אנשים (בייליש), נכנסת לעניינים ומשחקת את המשחק – והשיא הוא בפרק הזה שהיא מגיעה לעמדת כוח – וגורמת אפילו לנו הצופים לא להיות בטוחים מה המניעים שלה. היא בחרה לדבוק בפיטר כי כמו שהיא אמרה עדיף להיאר עם המוכר? אולי היא מתכננת לצאת כנגדו בעתיד? אולי היא מתאהבת בו באמת? לסיכום אני ממש שמח שסאנסה הפכה לדמות משמעותית עם אישיות ואינטרסים שיודעת לשחק את המשחק.

  עוד היפוך מעניין, והפעם לכיוון השני, נמצא בסיפור של קאליסי. אם סאנסה תמיד הייתה חסרת כוח וכשיו היא מתחזקת ומתבגרת, אז דאינריז שעולמה היה טוב כבר הרבה זמן, הכל הסתדר לה כמו שהיא רצתה ועל כל מכשול היא התגברה, מתחילה לשדר סימנים של ירידה בכוח. בעיני לפחות, לכל אורך הסדרה דמויות אהובות מתו וכל פעם הייתה באסה מחדש, אבל עד עכשיו קאליסי תמיד הייתה מין מקור תקווה, שלא משנה כמה סטארק ימותו עדיין יש תקווה שקלאיסי תבוא ותנצח את כולם, ועד עכשיו באמת הכל היה טוב אצלה. מהעונה הרביעית יש כבר סימנים של חולשה ותחושה שמשהו רע עומד לקרות. בעיקר בגלל שבמישור הצבאי היא מצליחה לנצח יותר מדי בקלות, ועם זאת במישור האסטרטגי והדיפלומטי יש חולשות – המרידות של הערים אסטאפור ויונקאי, ועכשיו איבוד היועץ שלה ג'ורה (בדיוק כמו שבעונה השלישית הנצחונות הקלים מדי של רוב ולעומתם הטעויות הדיפלומטיות שלו רמזו על הסוף הרע שלו).
  שוב אנחנו רואים שג'ורג' מרטין מנפץ לנו כל קמצוץ של תקווה באופק, ושוב אף אחד לא בטוח.

  לגבי סיפור הבן דוד והחיפושיות – אני חושב שהרבה אנשים לא לגמרי הבינו מה הקשר שלו לעלילה, ולמה לבזבז כל כך הרבה דקות מסך על סיפור מיותר שכביכול אין לו קשר להווה של העלילה, אבל בעצם אחרי שחשבתי על זה, ההסתכלות של טיריון על אותו בן דוד הורג את החיפושיות החפות מפשע זה בדיוק כמו הצפייה של האנשים בסדרה. אנחנו מופתעים על פעם מחדש, רואים כל פעם איך הדמויות האהובות עלינו נהרגות, אנחנו מחפשים סיבה, משמעות, איזושהיא חוקיות וסדר – למה דברים קורים? וכמו טיריון, גם אנחנו מבינים לאט לאט שאין תשובה. זאת המציאות. במציאות, לא לכל דבר יש סיבה מוצדקת. אנשים טובים ואנשים רעים מתים. אנשים הורגים פשוט כי הם יכולים. ג'ורג' מרטין הוא בעצם האלוהים של העולם הזה, אלוהים שלא מתערב. דברים קורים בלי הכוונה והשגחה, בלי צדק. אני חושב שהמשל הזה מתקשר במיוחד לאירועים שקורים מיד אח"כ – חוסר הצדק שבתוצאות של הקרב (אוברין מפסיד, והנקמה שלו לא מתממשת), וחוסר הצדק שעתיד לבוא (טיריון מואשם בפשע שלא עשה).

 • Jakob Jakubowitsch

  האמת היה מזעזע ויזואלית ורגשית.
  לא ישנתי כל הלילה מהסצנה האחרונה שנחרטה לי בראש.
  לרגע חשבתי הנה עוד משהו טוב קורע ואוברין(אחת הדמויות המגניבות בסדרה) ינצח ואז הרגו אותו בצורה הכי מזעזעת שיש..
  לא מובן לי איך ההר עדיין חי וישרוד אבל נו מילא..
  הקטע היה ברןר שאריה לא תפגוש את סאנסה ולא יהיה איחוד… הצחוק שלה היה קורע.

  דאינריז חבל שהיא נופלת למלכודת הברורה מאליה אבל נו מילא ..
  תקוות כבר אין לי בסידרה..
  מכין את עצמי נפשית שכולם ימותו בסוף.
  .

 • עוד תגובות של צופים לקטע בסוף הפרק – הפעם בר מלא באנשים שצפו בו ביחד. http://youtu.be/vob2_MSpXQc

 • Matoy

  ספוילר
  ספוילר
  ספוילר
  .
  .
  .
  אני חושב שהרגע הכי מזוויע בסדרה עד כה היה סצינת המוות של אוברין, שלמרות שידעתי עליה מראש עדיין הייתה מזוויעה. וחוץ מזה, לא הגיונית מבחינה מציאותית – אלא אם מניחים שהראש של אוברין עשוי מאלומיניום נמעך והשיניים שלו התנדנדו בגלל חוסר צחצוח שיניים (אולי אלו הרגלי ההגיינה במקום ממנו הוא בא) ולכן נפלו בקלות. זה או זה או שה"הר" הוא דמות לא אנושית, מעין סופרמן שיש לו כוח של 20 אנשים ו30 כוחות סוס. בכל מקרה, מציאותית היא לא.
  מצד שני, למי איכפת?! לא נראה לי שהיה מישהו, כולל אותי, שניסה לנתח את מה שקרה מבחינה פיזילית/אנטומית בזמן הפרק.
  הקטע היפה פה הוא שידעתי שזה הולך להגיע, ומה שהפתיע אותי היה העוצמה של זה. העובדה שאוברין לא שופד באופן סטרילי על החרב של ההר, או נפל מת אחרי שיסוף כלשהו. ההצגה הזו של האלימות הקשה הייתה ללא ספק הסצינה הכי אלימה בסידרה.
  מה שעוד הפתיע אותי היה העובדה שאוברין בטוח בעצמו ועדיין מת. לפני כמה פרקים ראינו את המאהב החדש של קאליסי, מחליף הפרצופים, ניצב מול לוחם דגול של עיר עם סוס וחנית לקרב על החיים והמוות, והוא במבט שאנן אומר שהוא יכול להוריד אותו, בלי סוס. בלי להתרגש. והוא אכן עושה את זה. זה קצת הזכיר לי את אוברין. הוא שאנן. קסדה? זה לחלשים…. הוא עושה אקרובטיקה במהלך הקרב, מפלרטט עם הקהל, ועם אשתו. וכמה דקות אחרי שנראה שכן, הוא באמת מנצח – *זה* קרה לו. השאננות שלו שמלווה בצווחות הכאב שלו. החוסר אונים שלו… זה הפך את השאננות שלו למגוחכת.זה לא אמור לקרות לאנשים שבטוחים כל כך בעצמם. לדמויות מגניבות כל כך. אם הוא היה חרד לפני הקרב, סובל ממשהו שמזכיר פיק ברכיים אחרי שהוא רואה את חיית האדם הענקית הזאת. הייתי יכול להשלים את גורלו. אבל השאננות הכל כך מיותרת שלו, שפכה אור לא מחמיא עליו, והיא קצת קצת הופכת את מה שהוא קיבל למשהו שמגיע לו (אבל לא ברמה שקרובה למה שקרה).
  קצת מחשבות על הסצינה הזו ובכלל – הסיבה ללמה הסידרה הזו כל כך טובה היא בזה שהם משקיעים בדמויות הארעיות לא פחות מהדמויות הקבועות. אוברין היה שחקן מפתח – הוא היה אחד מהטובים, הוא היה מסקרן, היה נראה שצפויות לו שורות מפתח רבות, וזה למרות שהוא הגיע רק בעונה האחרונה. כל הדיבורים שלו לגבי נקמה, והברית שהוא כרת עם טווין היו נראים כמו מעין הכנה להמשך התפקיד שלו בסידרה. צריך ביצים בשביל לקחת דמות טובה ולזרוק אותה לפח. אבל "משחקי הכס" מוכיחה שיש לה בארסנל מספיק דמויות אחרות, ויותר חשוב יכולות לייצר דמויות חדשות מעולות, כך שבאמת כל אחד הוא ניתן להחלפה.

  – קצת תמוה בעיניי אם אריה וה"האונד" לא יכנסו לאירי. אומנם ליסה מת, טנקס גוד, אבל זה עדיין הדבר הכי קרוב שיש לאריה לבית. זה קצת נראה כאילו הסידרה מתעקשת להפריד בין הסטארקים נו מאת'ר וואט, אחרי הכמעט איחוד האחרון בין ברן לג'ון סנואו.

  – מעניין מה יקרה לרמזי ורוז בולטון. אם הסידרה תגמר ורמזי יחיה זה יהיה כישלון. מצד שני, נראה שכרגע הבולטונים הם שחקנים יציבים. מת'יאון לא איכפת לי, אבל יהיה נחמד לראות אותו נגאל מידיו הפסכיפוטיות של רמזי – בכלל אם ת'יאון יאזור אומץ להרוג את רמזי זה יגאל אותו בעיני מרצח הילדים.

  • בעולם עם דרקונים, אנשים שקמים לתחייה ויצורים דמויי זומבים, הר אדם מפלצתי עם כוח עצום הוא מה שפוגם בריאליזם?

   עד כמה שאוברין היה שחצן, לא הגיע לו למות. הוא נכנס לאקסטזה והיה על סף ניצחון בטוח, אבל היה חייב ללכת עד הסוף עם התשוקה הכי גדולה שלו (להוציא וידוי ולנקום באחראים למות אחותו), שזה סינוור אותו והביא למפלתו. כפי שכתבתי בתגובה אחרת, אני מניח שאוברין היה רק ההקדמה למשפחת מארטלסאנד אותה נראה בהמשך.

   החליפו את השחקן שמגלם את דאריו נהאריס, אבל הוא לא משנה את פניו. התבלבלת עם החבר המתנקש של אריה, ג'אקן הגאר?

   אני מקווה שאריה תפגוש שוף סוף את סאנסה ואין סיבה לכך שזה לא יקרה, חוץ מהסבירות המטומטמת שהיא וההאונד יסבו על פניהם כי הם לא יודעים שאחותה נמצאת באיירי, ומבחינתם אין סיבה להיות שם עם מותה של לייסה (מה ההאונד ישיג כשאין מי שישלם על בת הערובה שלו, לא יודע). חיילי המשמר בכל מקרה לא יודעים שסאנסה סטארק נמצאת שם, זה סוד שמור לבאליש, רובין והלורדים.

   • Matoy

    – אתה צודק במובן מסוים. יש בסידרה ענקים, ווארגים, דרקונים, אישה אדומה שיולדת שדים וכו'.. אז מה זה עוד אדם עם כוח על אנושי? זה לא ממש הפריע לי, כאמור, במהלך הסצינה אבל כשאני חושב על זה, הייחוד של ה"הר" הוא שהוא אדם אכזרי עם כוח מפלצתי. אבל הוא אדם, אח של "ההאונד" שנולד למשפחה רגילה. וכמו שאף אדם בעולם לא מסוגל להרים את כל ווינטרפל על הכתפיים, או להתיך ברזל עם חום הגוף שלו כך גם אף אדם לא יכול לטפל בראש האנושי של אוברין כמו שההר טיפל. זה היה סוריאליסטי ולא התאים לחוקי הקרב של בני אנוש. מצד שני, עכשיו כשאני חושב על זה – היו מקרים בהם דמויות "אכלו חרבות" במהלך קרב (הרשע שג'ון סנואו שיפד לפני שני פרקים), ו"ההר" עצמו הוציא לאנשים חלקים פנימיים לפני פרק.. אז לא יודע.. אולי כשזה במהלך סצינה רצינית זה יותר מפריע לי.

    -התכוונתי לשינוי השחקן של דאריו נהאריס, לא לג'נאקן. פשוט לא זכרתי את השם, ולא רציתי לעוות אותו עם משהו דומה (אגב, אני מניח שבסידרה אנחנו פשוט אמורים לקבל את זה שזה אותו בן אדם..?). אבל צודק, גם אני חששתי מהבלבול. פעם הבאה אני אבדוק בימד"ב את השם המדויק.

  • יופי של תגובה. פירטת בצורה דיי מדוייקת את המעלות של הסצנה הזאת, שלחלוטין הרשימה אותי.
   אני מסכימה שבזמן האחרון דברים שבמיוחד מרשימים אותי אלו יצירות (סדרות, סרטים) שמודעים לנארטיבים המוכרים לקהל ומשחקנים תוך מודעות אליהם כדי להפתיע. ופה הם לגמרי שיחקו אותה (אם כי זה לא תמיד המקרה במשחקי הכס, אבל כשמגיע מגיע).
   מה שתיארת לפני כמה פרקים עם דאריו- זה בדיוק התסריט הצפוי (לא בחיים, אבל בסדרות/סרטים). ברור שהבחור המגניב ינצח ולא ימות.
   ועם כל העובדה שידעתי שיש לסדרה היסטוריה בלהרוג דמויות בקטע לא צפוי, עדיין הם לא הרגו דמות מגניבה כמו זו של אוברין (הם הרגו דמויות טובות, נד והסטארקים. אבל לא מגניבות. ויש הבדל), ולכן גם עד שלא ראיתי את זה קורה לא הייתי מאמינה.
   זה סוג של הפוך על הפוך. כי בחיים האמיתיים, שבהם אנחנו יודעים שאין תסריטאים ובמאי, בחיים לא היינו חושבים שיש לאוברין סיכוי מול מישהו כמו ההר. אבל הנרטיב הסיפורי של האנדרדוג נעשה כ"כ שחוק וצפוי, שלא להמר על אוברין בסדרה, זה מטופש כמו לא להמר על ההר אילו הקרב היה מתרחש במציאות.
   הנרטיב של האנדרדוג שגם מגניב, וגם מוסרי יותר שמנצח הוא עתיק עד שהוא מגיע לתנ"ך (דוויד וגוליית מישהו?). ופה זה היה מועצם פי מאה- גם סיפור האישי ההיסטורי שלו ושליחות הנקמה שלו, גם המגניבות שלו, גם ההתייצבות שלו בשביל טיריון כל הקשת שלו שנבנתה במשך כמה פרקים טובים, ולגמרי נראה כהכנה לסיפור שימשך עוד פרקים רבים. כל אלו, הופכים את העובדה שהרגו אותו באמת לחתרנית פי מליון (אני מודה בפרקים הראשונים של העונה לא נפלתי מאוברין, כשאני מרגישה שמנסים למכור מגניבות של דמות בכוח ובקטע כל כך ברור ושקוף, זה מוריד לי קצת. אני אוהבת את אוכל שלי פחות נדחף בכפית לגרון. אבל אני מודה שבשניים שלושה פרקים האחרונים, גם אני קצת נפלתי במגניבותו, ועכשיו לקראת סוף המהלך, זה ללא ספק הייתה קשת עלילתית מוצדקת וכבירה בכל כך הרבה רמות).

   יותר מזה. יש פה עוד משהו מעניין. אוברין למעשה מבצע את מהלך "נבל ג'יימס בונד" על ההר. אתם יודעים על מה אני מדברת, הסצנה הזאת שנבל ג'יימס בונד תופס אותו ובמקום להרוג אותו על המקום הוא נותן לו נאום ארוך על כמה שהוא רשע, או למה הוא בדיוק הורג אותו או איזה שיט אחר. בדיוק מספיק זמן בשביל שהבונד ינצל. אבל יש פה היפוך תפקידים על המהלך הזה, כי פה הוא מבוצע ע"י הגיבור על הנבל. האמת שברגע שאוברין התחיל עם כל הקטע של "אתה לא תמות עד שתודה בלה בלה", כבר התחלתי לחשוד, ועדיין הייתי ספקנית. הם ילכו עם ההיפוך הזה עד הסוף? מסתבר שכן.

   הסדרה הזאת מעניינת אותי בעיקר ברמה נרטיבית. אני לא ממש קשורה לדמויות, ולא חושבת שמוות של מי מהן יטריד אותי מבחינה נפשית. זה יותר מעניין אותי בקטע תאורטי (אני בטח נשמעת פלצנית לגמרי עכשיו, אבל נו שויין). נראה לי שהדבר הכי חתרני שהם יכולים לעשות זה להרוג את טיריון. ואם הם יעשו את זה נראה לי שאני אוכל אלפי כובעים, על כל התלונות שהיו לי הסדרה. זה יהיה החתרנות האולטימטיבית. אבל עם היכולת שלהם לעשות את זה, אני עדיין לא אאמין עד שאני אראה גופה. כמו שאמרתי. זה נראה לי צעד אחד טיפשי מדי אפילו מבחינתם. מצד שני, נחיה ונראה וכל זה.

 • וכעת הגיע הסצינה האחרונה של הפרק בגרסת ההכחשה. http://youtu.be/r8oOi6JOXEQ

  • או בשמו הרשמי: "מה אם לג'ורג' ר.ר. מרטין היה לב?"

 • AAA

  תראו מה היא פרסמה לפני חודשיים כמעט… ספוילר?? (:
  http://instagram.com/p/mVN1fdvAzU/#

© עידו ישעיהו