בלש אמיתי 1.07: אחרי שנעלמת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "בלש אמיתי" עונה 1 פרק 7

"במונחים פילוסופיים אני מה שמכונה 'פסימיסט'"
(ראסט בפרק הבכורה)

כבר מתחילתה הציגה "בלש אמיתי" עולם שבו מונחל סבל רב לילדים קטנים. בפרק הראשון עוד חשבתי שאולי כל זה נועד להוביל אל הידיעה שראסט קול עצמו שכל את בתו, אבל די מהר התברר שהסיפורים האלה מעידים על משהו רחב בהרבה. מלבד הגילוי על עוד ילד ועוד אחד שנעלמו או נרצחו במסגרת הסיפור הגדול של החקירה, על כל שעל היה סיפור אגבי על אכזריות בלתי נתפשת כלפי ילדים. גם של היקום כמו במקרה בתו של ראסט, אבל גם ובמיוחד מידיהם של בני אדם. וכמו מכורים לסם שנאלצים עם הזמן להגדיל את המינון רק כדי להגיע לאותו באזז, כך נדמה שכל פרק מציג בפנינו ליטרת זוועה נוספת, מתרחק עוד ועוד מהתמונה כדי לחשוף פרטים נוספים, להציג לנו אותה במלוא אימתה.

אני לא יודע על מה מבסס ניק פיצולטו סיפורי חלחלה כאלה, וכנראה אני גם מעדיף לא לדעת. אם זה בקנוניה המטורפת שהולכת ונגלית על דורות של ילדים מעונים ונרצחים, ואם זה בסיפורים האגביים על המאורעות קשורי הסמים ששברו את ראסט ומרטי – הראשון ירה מחסנית שלמה על אב מסטול שהזריק קריסטל מת' לתינוק שלו, מה שהוביל אותו לחיים במסווה ולבית משוגעים, והשני פרש מהמשטרה בעקבות אב מסטול שהכניס את בנו התינוק למיקרוגל – ובנוסף בפרק הקודם מרטי הצביע על המקרה של "מדיאה", רוצחת ילדיה הפעוטות, כעל זה שבעקבותיו חלה הרעה ביחסיו עם שותפו ב-2002. מהרכים בשנים ועד לנערים, אף אחד ב"בלש אמיתי" אינו חסין מפני הלפיתה הכי אפלה והכי מעוררת פלצות, והיא כוללת הורים שעושים זאת לילדיהם.

ומאחר שהזמן הוא מעגל ישר, מדובר כאן בסיפור שאינו נגמר. לא כולם הם ג'וני ג'ואני, האוחצ'ה החביב שדיבר עם ראסט בבר ושיכנע את עצמו שהדברים שחווה היו חלומות. רוב הקרבנות מצטלקים באופן בלתי הפיך שמביא גם אותם בתורם להתעלל באחרים. נכון לעכשיו הקו הזה נמתח עד לסם טאטל, אביו של בילי לי המנוח, וכל צאצאיו ממשפחותיו השונות, שבהדרגה נדמה כי כולם פסיכוטיים ברמה כזו או אחרת. בכללם גם אותו מצולק, מפלצת הספגטי, הגרוע מכולם. "אבא שלו עשה לו את זה, הילד המסכן הזה", עוד אחד שאבא שלו עשה לו את זה, אבל הוא חי ולכן מנחיל זאת הלאה בעצמו [1].

ניתן להודות לפחות על כך שלא מראים לנו את המראות האלה. הדבר הכי קרוב שהגענו לכך היה בפרק הזה, שכאמור מעלה את סף הכאב ביחס לקודמיו, אבל גם במקרה הזה קיבלנו בעיקר את תגובותיו של מרטי [2] – קודם לנוכח קלטת הווידאו של מארי פונטנוט המסכנה ומאוחר יותר עם שאריות אדומות לא ברורות בתוך המיקרוגל – וזה הספיק. יותר מהספיק.

[1] תיאור הצלקות שלו נשמע הרבה יותר דרמטי מכפי שראינו בפועל אצל הגנן, במיוחד כשלוקחים בחשבון את הקלסתרון ששורטט על פי דבריה של הילדה הקטנה. אבל יחד עם זאת, כבר לפני מספר שבועות וולצ'ר הציבו את דמותו ליד הקלסתרון והדימיון בהחלט קיים.

[2] וודי הרלסון היה טוב באופן עקבי לאורך כל הסדרה, אבל הפעם הייתה לו הזדמנות אמיתית להדגים את יכולותיו: הבעתה שבעיניו לבדה הייתה צריכה לגרום לנו לתפוש את גודל הזוועה שהוא צופה בה, והוא עשה זאת באופן מהפך קרביים.

"באת לכאן כדי להיפרד?"
(מגי)

המפגש המחודש בין שני השותפים הביא אותם אל פתחה של משימת התאבדות. כלומר, אין לי מושג איך הם יכולים לעשות את זה אם כל אחד עשוי להיות שותף לקנוניה או סתם מישהו שקיבל הוראה להשתיק הכל. שוטרים, פוליטיקאים, אולי גם עיתונאים. חייהם של שני הגברים כרגע נראים עגומים למדי. אצל ראסט זה היה נכון מאז ומתמיד, אבל המראה של מרטי הבודד בביתו בזמן שאנחנו שומעים אותו מספר לראסט על הדייטים הארעיים שלו, היה מדכדך. אחרי הפרק הקודם תהיתי אם ימשיכו באמצעי הפלאשבקים כדי לספר את הסיפור, ואכן עשו זאת בזעיר אנפין, והסצינה הזו הייתה היחידה שבאמת הצדיק את הטכניקה.

מה הלאה? ראסט אומר שחזר אל לואיזיאנה כדי "לשלם את חובו" ובכך לסיים את מעגל האלימות שמגדיר את חייו, אבל הגיוני שמזה ישחרר רק דבר אחד. מרטי נפרד מגרושתו, ראסט צופה מוות בסוף של כל זה – אולי אחד מהם או שניהם יצטרך להקריב את עצמו לפני שכל זה ייגמר. במקביל מסתבר שפאק וסאק, כלומר פפניה וגילבו, בכל זאת עורכים חקירה אמיתית משל עצמם, כך שלפחות הם יוכלו שיוכל לחשוף את האמת במקרה עגום שכזה.

תגיות:
 • Daniel Barros

  נקודה בפרק שמצאה חן בעיני מאוד הייתה שיחת החולין בין ראסט למארטי. כל ששת הפרקים הראשונים ראינו אותם נזכרים במערכת היחסים ביניהם עשר שנים לפני כן, ובתקופה ההיא הם היו קרים, ללא טיפת אמפתיה אחד כלפי השני. עכשיו, אחרי הנשורת של התפרקות היחסים, הם מתפנים לשיחת "אז מה התחביבים שלך בעצם", וזו רגע מעולה ואנושי מאוד. זה ממש הזכיר לי שמדובר פה בבני אדם.

 • Michael Ginzburg

  ידעתי שזה הגנן! 🙂 אומרים שאביה של מגי הוא אחד מחמשת הגברים המופיעים בקלטת.
  גם אני חושב שאחד מהבלשים, כנראה מרטי, ימסור חייו בפרק האחרון וזה לא יהיה נעים.
  יש הרגשה חזקה שהכל יסתיים עם קצוות פתוחים ולא בטוח כלל שהמלך הצהוב יקבל עונשו.

 • איפי

  החשיפה בסצינה האחרונה של הפרק הזכירה לי משהו שמרטי אמר לבלשים באחד הפרקים הראשונים, על "קללת הבלש" – מרוב שבלש שקוע בחקירה הוא לא מבין שהרבה פעמים הפתרון נמצא מתחת לאף.
  אולי אם מרטי לא היה קורא לראסט בזמן השיחה שלו עם הגנן, אז ב 1995, אולי אם הם לא היו נעולים על לאדו…

  "You know the detective's curse? The solution was right under my nose, but I was paying attention to the wrong clues."

 • Iter Impius

  עוד פרק מצוין, למרות שלטעמי הכי חלש בעונה.

  אני בהחלט חושב שאנחנו הולכים להישאר עם הרבה קצוות פתוחים, ובדמיוני הפרוע והמנותק לגמרי מהמציאות – אני רואה את ראסט ומרטי יושבים על בירה בפאב החדש של הראשון, באיזה אי בקאריביים ומדברים על אירועי העבר ועל כמה טוב שכל הפרשה הזאת נגמרה בשלום.
  בחזרה למציאות, לצערי אני די משוכנע שאחד מהם ימות, נוטה להאמין שמרטי, אפילו שלמוות של ראסט יהיה אימפקט חזק יותר. הפרק האחרון לא הולך להיות קל לצפייה, זה בטוח.

  אגב, הייתה לי מהפרק השלישי בערך הרגשה שמדובר פה על יותר מרוצח אחד. סוג של כנופייה. אני גם לא חושב שהגנן הוא הרוצח, הוא פשוט אחד מהשותפים לפשע.

  • Michael Ginzburg

   בקו זמן עתידי של 2024? 🙂

   • Iter Impius

    2030, "איך פגשתי את מרטי", אם חשבתם שטד מוסבי חופר, חכו שתשמעו את הסיפור המלא של ראסט קוהל.

  • טוב, די ברור שהגנן (הזקנה השחורה אמרה שהוא ממשפחת צ'יילדריס, כמו השריף בעבר) אינו היחיד, הוא פשוט האכזרי שבהם על פי עדותם של רבים.

   • Iter Impius

    איך הצלחת להסיק את זה? אומרים שזה עם האוזניים הירוקות והצלקות הוא האכזרי מכולם. אבל זה לא בהכרח הוא. או שפספסתי משהו?

    • מה זאת אומרת? הגנן הוא האיש עם הצלקות, סוף הפרק הבהיר את זה עם הקלוז-אפ עליו (וגם התייחסתי לכך בסיכום שלי לפרק – הצלקות האלה כמעט בלתי נראות ביחס לאופן שבו תוארו שוב ושוב, ואפילו לא שמתי לב שיש לו אותן בפגישה הקודמת שלנו איתו, אבל זה האיש).

     • Iter Impius

      אם כך, למה הן כמעט ובלתי נראות? מה המטרה?

      • אני חושב שזה פאק של ההפקה, פשוט מאוד. בניסיון לא להסגיר מראש את דמותו הם טשטשו את הצלקות, הייתי ממש צריך לוודא שזה הוא ולהביט לעומק בפניו כדי לאתר אותן. ניתן היה לחשוב שאולי הילדה שתיארה את קלסתרו ראתה אותו בשלב מוקדם יותר בחייו, שבו הצלקות עדיין היו טריות ומפחידות יותר עוד לפני שהגלידו, אבל הפעם התברר לנו שיש לו אותן מאז שהיה ילד.

       • איפי

        הוא גם קצת מזוקן מה שמסתיר את הצלקות. חוצמזה שלא זכור לי שמישהו אמר שהצלקות בולטות מאוד. רק אמרו שיש.

        • זה תואר תמיד כפיצ'ר בולט בו, אולי לא בכוונה אבל כך זה השתמע, והציור על פי התיאור של הילדה, כולל הכינוי "מפלצת הספגטי", בהחלט נראה מוגזם גם אם לוקחים בחשבון את הדימיון שלה ואת האימה שבה הייתה נתונה.

       • miss bojarsky

        מסכימה

     • Michael Ginzburg

      וגם – כשראסט פגש אותו לראשונה, היו לו אוזניות ירוקות קטנות והן אותן "אוזניים ירוקות" ידועות לשמצה. מוזר שראסט החמיץ את הפרט הזה, אגב.

 • ראסט קול יכול לקנא בקלסר של מ'תיו מקונוהיי.
  http://www.rollingstone.com/movies/news/mcconaughey-reveals-the-four-stages-of-true-detective-rustin-cohle-20140304

  • ניתוח מעניין.

 • zerbit

  וואו, אני ממש לא זכרתי שראו את הגנן הזה קודם! מישהו בבקשה יכול להגיד לי איזה פרק בדיוק הוא הופיע?

  • בסוף הפרק השלישי ראסט ומרטי נסעו לבדוק את בית הספר שבו למדה דורה לאנג, ושם היה הגנן הזה בחצר על המכסחה שלו. מרטי נשאר ברכב וראסט יצא אליו, הגנן סיפר גם לו שהוא מטפל בכמה חלקות ציבוריות במחוז ושבית הספר נסגר אחרי הוריקן אנדרו. בשלב הזה מרטי צפר לו בטירוף מהרכב אחרי שהוא קיבל דיווח בקשר עם פרטים על רג'י לאדו, והשניים נסעו משם בלי להיכנס לבית הספר עצמו.

   • zerbit

    תודה 🙂

 • "בלש אמיתי" בפתיח סטייל "חוק וסדר". הקטע עם פשיטת השוטרים על השכונה דווקא מזכיר לי את "הסמויה".
  https://www.youtube.com/watch?v=oc6yyBvLpCc

 • Iter Impius

  חברים, מרטי הוא הרוצח ויש לי הוכחה:

  http://www.youtube.com/watch?v=N1BpAaJeb3o

 • התיאוריה שאוכלת את כל התיאוריות האחרות.
  https://www.youtube.com/watch?v=X8zTSDFiI24

 • Saturn

  -What do you call a black man who flies a plan?
  -I don't know
  -Pilot, you racist bastard.What else would you call him?

  בדיחת השנה.

  פרק טוב. במיוחד החלק שבו ראסט חולק בפני מארטי את כל מה שהוא יודע. המסיכות האלה קריפיים לחלוטין.

 • יעל וזהו

  בחולצה של מגי יש כוכבים כמו אלו שבאבק על החלון, אבל לבנים.
  עוכרת שלווה, הסדרה הזו. אם כי לפחות לשם שינוי היו כמה חדשות חיוביות, למשל לגבי מגי ובנותיו של מרטי.
  כשראסט דיבר על לסגור מעגל לפני שימשיך הלאה/יחזור הביתה, זה לא נשמע כהמשך חיובי. יותר כמו המשך לחיים שאחרי, שהוא כפי שאמר כבר, מקווה שאין כאלו המצפים לו.
  והאם לא יחזרו ללסטר פרימון? זה כל תפקידו, שורה וחצי?

  • גם אני תוהה,

 • דור

  כרגיל, עשיתי את הטעות של להיכנס לסדרה עם שידור הפרק הלפני אחרון במקום לחכות עוד שבוע, כך שראיתי את כל שבעת הפרקים במשך יומיים וזה קצת דפק לי את השכל, אבל בצורה טובה. הלוואי שעוד סדרות היו עושות לי את זה (צפיתי בעונה השנייה של בית הקלפים בשלושה ימים והיא יצאה מהראש שלי באותה מהירות שהיא נכנסה).

  לא יהיה פה שום טוויסט, אני בטוח בזה. מרטי לא קשור לכת הזו וגם לא אבא של מגי. אנחנו כבר יודעים כמעט הכל על הקנוניה ועל זה שאנשים במשטרה ובשלטון מעורבים בה ברמות שונות. זו סדרה על אנשים, לא על טוויסטים. זה לא לוסט או פייט קלאב או החוש השישי או שום שום דבר כזה, וזה דבר נהדר לדעתי.

  (ליתר בטחון, יש לי כובע והוא נראה טעים)

 • La Petite

  איך זה שאף אחד לא דבר על הדת כעל מכשיר להעברה והפצה של תכנים שאפשר לכנות אותם שטניים…?

  כשהראו את ג'ימי טאטל, ב-95', ראסט התמקד באיך הוא מושך אליו אנשים מדוכדכים, שהחיים עייפו ונשבו בקסמי הדת. תוכנית Wellspring היא תוכנית של בתי ספר בעלי אופי דתי מובהק ומיועדת לאוכלוסיות חלשות ובבתי הספר האלה התרחשו כנראה ההתעללויות. רק שלא באמת מדובר כאן על הנצרות, אלא על דת קצת אחרת.

  מההתחלה הייתה הטפלות לחלשים- אלה שחולים, אלה שאין להם כסף וכמובן– ילדים. אנשים שקל לשבות אותם, שקל להשתמש בהם.

  לי היה ברור שמדובר בסוג של כת ברגע שדיברו באחד הפרקים על אותם אנשים עשירים שעוסקים בפולחן בדרום. וגם אני חושבת שמדובר פה בסדרה על אנשים- זו לא אבודים. מדובר בבני אדם מושחתים שהשחיתו את הילדים שלהם וכך הלאה, בני אדם מושחתים עם הרבה כסף, שצברו יותר ויותר כח בעזרתו.

  • Michael Ginzburg

   היי, איזה כיף שאת פה!

  • Michael Ginzburg

   ואני מסכים עימך, יש עיסוק נרחב בפולחן הדת כאמצעי מניפולטיבי שנותן דרור ליצרים נוראיים של בעלי ממון וכוח. קשה לי לראות איך מרטי וראסט לבדם יצליחו להפיל את כל המערכת מאחרוי זה, אחד מהם יצטרך כנראה לנפוח נשמתו בדרך לא נעימה :/

  • יעל וזהו

   דת היא לא פעם בעלת מאפייני כת כשהיא מוקצנת, והיא בלא מעט מקרים מנוצלת להעשרת החזקים ולצבירת כוח אצלם על גב החלשים בחברה תוך דאגה עמוקה להשאירם חלשים. לא צריך להסתכל על בלש אמיתי בשביל זה, יש לנו על מה להסתכל יותר קרוב לבית, אם בישראל ואם ברומא. לא ברמות שטניות שכאלו, אבל כן ברמה הבסיסית של חשד כלפי השימוש בדת כמכשירת/יוצרת עוולות.

   • Michael Ginzburg

    מעולם לא ראיתי את הדת כחיובית לאנושות, לא משנה איזו פורמה לבשה.
    ובהחלט, לא צריך להסתכל על בלש אמיתי בשביל זה אבל זו התימה העיקרית שמסתתרת בה.

    • איפי

     דווקא יש לא מעט דברים חיוביים בדתות מבחינה סוציולוגית-תרבותית, כמובן בתנאי שיש את הפרופורציות הנכונות. ממליצה לך לקרוא מה שכתב על כך יובל נח הררי ב"קיצור תולדות האנושות", הוא מסביר את זה ממש יפה.

     • Michael Ginzburg

      תודה רבה אך אני מעדיף את כתביו של דוקינס, מפיץ האמת הפשוטה 🙂

© עידו ישעיהו