פשוט תרפה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "דקסטר" 6.06

במקרה של "דקסטר" אני נוהג לרוב בדיוק כשם שמציע שם הפרק, מרפה, מנמיך כל ציפיה מעבר לבידור טוב. אמנם מסבירני עד דק, לפרקים מעליב את האינטליגנציה, אבל בידור עם זאת. בכל זאת מדובר בסדרה שהצליחה לנפק רגעי מתח מורטי עצבים, אז כשעוד חשבנו שמישהו אי פעם יתפוס את דקסטר, ולצדם רגעי הלם איכותי לשמו.

לכן האכזבה שלי גדולה כשאני נתקל בתכסיס כה מבוזבז כמו שובו של רודי השבוע. באמת? זה מה שהצלחתם לעשות איתו? מבליח ככה בלי שום קשר לכלום? זה לא שנעלם מעיניי העיסוק ביחסי אחים לאורך הפרק, כמו גם הסמליות בעובדה שרודי מופיע ממש אחרי שבראד'ר סם נאסף אל אבותיו, אבל מערכת היחסים שלנו עם רודי כרוכה בדב לא פחות מאשר בדקסטר, וכנראה אפילו יותר. רוצה לומר, אם דברה הייתה בסכנה ודקסטר חרד לגביה, הופעתו של רודי הייתה מהממת יותר, או בכלל. הסיבה היחידה שאיכשהו קפצתי כשראיתי אותו עומד שם בצללים, היא כי ציפיתי להארי, ולמראה דמות אחרת חשבתי שמדובר בעד ראייה – חי, כלומר – ואז כשגיליתי שזה רודי אשכרה התאכזבתי. זה היה בזבוז משווע של שוק משובח בפוטנציה. איפה הימים של טריניטי הפוסע אל תוך מחלק הרצח כדי לבקר את דקסטר? ככה בונים רגע גדול.

בנוסף, התלונות שלי מהפרק הקודם קיבלו משנה תוקף הפעם. היריות האומללות באח סם – שבצפייה הנוספת בהקלטת הוידאו של המוסך, העובדה שהאחרונה בהן לא כוונה לראשו מטווח כל כך קצר נראית מעפנה עוד יותר – השאירו אותו בחיים וכשיר לשיחה רק כדי להחליף כמה מילים עם דקסטר. אני מצטער, אבל זה פשוט נעשה רע. מעין מתיחה על פני פרק שלם של הקלישאה שהסימפסונס הבריקה לתאר בסצינת מקביין-מנדוזה (הקטע מדובב לספרדית, אבל עדיין אדיר ומובן). בתווך של כל הדברים האלה, הסיפור הזה של "הוא התעורר מהתרדמת אבל בכל זאת הולך למות" נראה טיפשי ושקוף עד כאב.

הנחמה היחידה שלי היא דווקא סיפורי הדרמה ה"קטנים" יותר, כי אהבתי את העובדה שטראוויס מתחיל למרוד במורו ושחרר את הבחורה הפצועה, וגם את מאבק כוחות החושך והאור בתוך דקסטר, אם כי אני מקווה שישכילו לקחת את זה למקומות מעניינים. אם זה לא ברור מדבריי, אני לא מאוד סומך על היוצרים.

תגיות:
 • הפרק הזה הותיר אותי לחלוטין מבולבלת לגבי הכיוון של העונה. ההופעה של רודי הייתה מוזרה אבל לא לחלוטין תלושה כי הוא משמש מאין הנוסע האפל, אבל הבאמת אפל של דקסטר. מה שכן, אני עדיין לא מצליחה להבין את הקשר בין סיפור טראוויס והפרופסור לבין דקסטר ושאר הסדרה, איך ולמה הדברים מתחברים?
  האם תפקידו של האח סם היה רק כדי להעביר את דקסטר סופית לצד האפל, לנק' האל חזור? לנטישת הקוד של הארי סופית? כי זה הרושם שקיבלתי מהסוף הזה.
  מסכימה לגבי הפתרון התלוש של המוות לא מוות של סם, שגסס רק כדי למסור את ההודעה לדקסטר וגם לגבי הירייה, שלא שוכנעתי לגביה בפעם הקודמת. (הפעם כשדקסטר ממש ניתח את זה שהיורה עצר ולקח צעד נוסף לפני הירייה השלישית זה באמת תמוה למה הוא לא ירה לראש..מצד שני, הוא פעל בפזיזות ולא היה קר רוח במהלך הרצח..גם התחרט אח"כ אז אולי ניתן להם להנות מהספק)
  לגבי המתמחה של מסוקה – הוא לגמרי הבעלים הגאה של היד מגופת הITK, נכון?
  חייבת להגיד שאני ממש אוהבת את דב ונהנת מהעלילות שלה אבל בכללי הפרקים די משעממים ומוזרים העונה.
  ועוד משהו, בלי ספוילרים..אבל ראיתי את הפרומו לפרק הבא והוא בלבל אותי אפילו יותר מהסוף התמוה.

  אה, רגע. אז סופית הפרופסור אמיתי, נכון? אני לא חושבת שהותירו כל מקום לספק עם הסצינה שבה טראוויס חס על האישה…

  • לא קיבלתי רושם שזו נקודת אל חזור, ניק היה עוד כלי עלילתי שקוף שאיפשר לדקסטר לרצוח אותו בלי שהצופים יתחלחלו, בדומה לחף מפשע הבן זונה שנרצח בתחילת העונה החמישית, שצחק על מותה של ריטה.
   http://www.agenda.co.il/149/forum/569043/

   אז מה, אם רודי מייצג את הנוסע האפל, זה אומר שהארי נעלם? או שמא יהיה רודי למשוך אל האופל, האח סם למשוך אל האור והארי כדי למשוך אל הקוד?

  • miss bojarsky

   חסידי תאוריית ה"גלר לא אמיתי" יאמרו לך שטראוויס ששחרר את הבחורה זה האישיות המוסרית שלו, בעוד שהאישיות הפסיכופטית, שלובשת את דמותו של גלר, היא זו שלא נתנה לו לתת לה משככי כאבים ונזפה בו.
   אם גלר אכן לא אמיתי, אז אפשר לראות חוט מקשר בין דקסטר לטראוויס, בכך ששניהם מנהלים כעת מאבק פנימי עם עצמם, בין הצד האפל שלהם לצד המואר ובדיוק כשהצד המואר של טראוויס ניצח, הצד האפל של דקסטר ניצח. אולי עד סוף העונה זה יתהפך.
   אני חושבת שאין לנו שום דרך לדעת כרגע אם גלר אמיתי או לא, כי הכותבים בכוונה משחקים על זה ומשאירים את שתי האפשרויות פתוחות. אני מקווה שהם לא ימשכו את זה עוד הרבה זמן, כי זה די מעצבן.

 • איילון צפון

  אני דווקא אהבתי את הסיום עם רודי. אני לא חושב שדקסטר ינטוש את הקוד של הארי לגמרי, אבל אני כן חושב שהוא יעשה את זה לפחות עד סוף העונה, או פרק לפני סוף העונה, ובינתיים נזכה לראות את רודי מייעץ לו במקום הארי. בגזרה הזו, אני מאוד מקווה שזה שסאם מת לא אומר שהוא יצטרף לנבחרת היועצים המתים של דקסטר, כי כבר נהיה שם צפוף מדי.
  לגבי הפרופסור, אני עדיין חושב שהוא לא אמיתי. להיפך, הסצינה איתו בשוק רק גרמה לי לחשוב זאת יותר- גם הוא חיכה שטרוויס יבוא כדי לקנות בשבילו משהו, וגם- הכי חשוב- דקסטר היה צריך להתחפף שניה לפני שטרוויס ניגש אליו וכך היינו מגלים שהוא לא באמת מדבר עם אף אחד כי דקסטר לא היה רואה אותו.

  • miss bojarsky

   גם אני הייתי מרוצה מהופעתו של רודי בסוף ואני מסכימה, שדקסטר ישקע עכשיו עמוק בצד הזה שלו ובסוף העונה יגיח משם.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק מצוין, כאן מתחיל ההיי לייט האמיתי. יאדו, התסריט הולך לכיוון מרתק, מופתע שאתה לא בקטע.

  אני מרחם על דקסטר. קיוויתי שהוא אכן מתחיל להראות סימנים ראשונים של הליכה
  לכיוון האור, בכדי שיוכל להסיר את האפלה לעד בסופו של דבר.

  חזרתו של בריאן לתת המודע של דקסטר היא רגע חשוב. כי אם הארי יעלם לעד
  מתת המודע של דקסטר, אזי האפלה השתלטה כליל ובראיין ידריך את דקס עד הסוף המר –
  דברה תתפוס את אחיה שלה – וזה אמור להיות הסיום, כי בכל זאת זו סדרה אמריקנית,
  היא לא תיתן לו לחמוק מעונש ולהצדיק מעשיו.

  וגלר? גלר לא אמיתי, נו בחייכם. כאילו, סבבה, הוא היה בנאדם אמיתי, אין ספק.
  הוא מת. הוא לא מדבר עם אף אחד בחוץ מלבד טראוויס ומי שם לב אליו מלבד טראוויס?
  ושמישהו כבר יעיף את קווין מהסדרה. יאללה, שיעלה על דקס והאחרון כבר יציג אותו בפני
  שולחן הדמים.

  הסדרה מגיעה לרגעיה האחרונים שאמורים להיות גדולים מתמיד והעונג כולו שלנו. עונג מדמם למדי.

  • דווקא לגבי הסוף של תפיסת דקסטר, זה הסוף הצפוי והנדרש אבל לא בהכרח יקרה.
   וכשאתה אומר "זו סדרה אמריקאית" הכבלים לא ממש משחקים לפי החוקים הללו, הם לא מחוייבים להפי אנדינג/הסוף הנכון/החזרת הסדר/תפיסת הרוע/בלהבלה
   גם לא בטוחה שכל הצופים רוצים שדקסטר יתפס, הרי הוא רע יחסית טוב [יחסית, בואו נראה מה יקרה עד סוף העונה הנוכחית.D:] הרי הוא רוצח את הרעים שהמערכת מפספסת/שהוא לא מחכה שהמערכת תתפוס.

   ובקשר לתגובות לתגובתי [מתעצלת להגיב במקום הנכון.P:]
   אני צריכה לשקול את מילותיי יותר טוב, לא התכוונתי לנק' האל חזור באמת, אלא איזשהי קיצוניות שבוודאי תעלם עד סוף העונה הנוכחית.

   ומיס משהו. [איך מבטאים את זה? מה השם שלך? :O]
   וואלה, הנימוק שלך בקשר לפרופ' גלר ממש מסתדר טוב, בדיוק כשדקסטר goes dark טראוויס בוחר בדרך המוסרית..מעניין.
   מה שכן, טראוויס ממש סובל מDID בעוד דקסטר מודע לנוסע האפל שלו…אני מקווה שאם הם הולכים על קו פיצול האישיות זה יבוצע היטב ולא יהיה גיבובי שטויות בלי התחייבות למחלה. כלומר, הם לא יכולים לטעון שטראוויס הוא באמת כמו דקסטר, כי הוא עושה את זה בחוסר מודעות, הוא *מאמין* שפרופ' גלר רוצח..בקיצור, מקווה שיעשו את זה טוב.

 • מיכאל גינזבורג

  עוד דבר –
  בסצינה בין ניק לדקס על החוף.
  לפני שהדם והאפלה עלו לדקס לראש, למה הוא לא שאל את ניק
  "הוא סלח לך! אין לזה שום משמעות בעינייך?!"

  וגם, כאשר ניק אומר "עד הראייה היחיד מת וזו מילה שלי נגד שלך אז
  הכל הסתדר לי יופי". אה, באמת? כאילו, מילה של small time crook
  נגד מילה של איש מז"פ ממשטרת מיאמי? ניק הטיפש היה מוציא אקדח
  פשוט ואז מעניין איך דסק היה פועל…
  ומתי יש ביקורות על הפרקים האחרונים של המתים המהלכים ואימפריית הפשע?….

  • "אימפריית *הטיילת*" כנראה מחר (:
   על "המתים המהלכים" לא אפתח פוסט, כך שאם מישהו רוצה לכתוב איזה שתי פסקאות ולשלוח לי לפרסום – הוא מוזמן.

 • אני לא עליתי על כל העניין של גלר עד שקראתי אותו בתגובות לאחד הפרקים הקודמים. בפרק הזה זה כבר היה די שקוף באמת.
  אחד הדברים שנזכרתי בהם – אני לא לגמרי בטוח, אבל נדמה לי שבסוף אחת השיחות של דקסטר עם הארי העונה ראו את דקסטר מדבר אל הארי, בזמן שהארי כבר "לא נמצא". גם אם טראוויס הוא כנראה במצב נפשי גרוע יותר מדקסטר, כנראה שגם זה של דקסטר מתדרדר. בהתאם, אהבתי את הכניסה של רודי.
  כשראיתי שטראוויס שחרר את הבחורה, לגמרי לא הייתי בטוח שזה סממן של מרד – כלומר, יכול להיות שהוא סימן אותה עם המקל כחלק מהתכנית שלהם.
  כל הקטע של זירת הרצח במוסך סבל מאובר אקטינג של מייקל סי.הול, אבל אחר כך הבנתי שזה קצת מנקודת המבט של המתמחה. בכלל, עלילת המתמחים היא מהתוספות המוצלחות יותר העונה.

 • Saturn

  לא הבנתי בכלל את הבעיה שלך עם סיום הפרק.

  מה הוא התכסיס הזול בהופעת רודי? ולמה הוא מבוזבז? רגע ענק. למה שיהיה עד ראיה שימחא כף למעשה דקסטר? ובכל אופן דקסטר היה רץ,מעלף אותו ונפטר ממנו.
  אם מצפה לנו שיחות דקס-רודי אז זה הולך להיות נהדר וכמובן שזה בה להראות שהקול הפנימי של דקסטר משתנהמתקצן עקב מותו של סאם ואי יכולתו להרפות מרצח, הדרך היחידה שבה הוא רגיל להתמודד עם מעשים כמו של ניק.

  ולכן אני גם לא מבין את הביקורת על השארת סאם בין חיים למוות. כשאתה אומר שהם עשו את זה רק כדי שיוכלו 'להחליף מילה' אתה מוציא את כל העוקץ. זה בדיוק נועד כי להפגיש את דקסטר עם הגישה הזו של סאם שסולח לניק ושמבקש לא לפגוע בו. מציג אלטרנטיבה לדקסטר, שמגובת ע"י הארי, איך להתמודד עם מעשים נאלחים שדקס ידע להשיב להן רק בעזרת הנוסע האפל. וזה נראה שזה פעל רק שדקס לא יכל להבליג את תגובתיו של ניק, לעבור עליהם לסדר היום ולקבל את העובדה שהוא עדיין מהלך על שניים. ומכאן ה'שדרוג' בדמות רודי.

  גם העובדה שניק לא הצליח לחסל את סאם לא הפריעה לי. גילינו שזה ניק ולא העבריין השני. ניק בחור לא יציב והוא נדחק לבצע את הרצח. דקסטר גם אמר שהקליע השלישי היה אמור לפגוע בלב אבל זה לא קרה בגלל הפוזיציה של סאם אחרי שתי היריות הראשונות.

  אני חושב שהאכזבה הכללית שלך מהסדרה משפיעה יותר מדי על ההסתכלות שלך על הפרקים. אתה מקטיןמבטל במחי יד אירועים שלא צריך לבטל במחי יד.

  בנוגע לגלר, גם לי זה בלט שלא זה הוא שקנה את הדבר בשוק וגם הקטע שאיילון צפון ציין שדקסטר היה צריך ללכת לפני שראינו את גלר רומז הרבה. וגם, כשהוא ביקר אצל אחותו בגן היא ביקשה ממנו להצטרף לילדים שמאיירים ואמרה משהו איך זה שהוא תמיד היה אומן או משהו בסגנון וראינו שגלר מצייר בפירוט רב סצנות שונות.

  לגבי התאוריה שהמתמחה הוא בעל היד מתיק ה ITK: מעניין, דווקא יש מצב. והוא מפתח משחקי מחשב ועושה מחקר בנוגע למשחק שמתמקד ברציחות? הממ.. אל תגידו לי שראיין, המתמחה הקודמת, היא אחותו! יפתיע אותי לטובה אם הם נותנים לנו עוד גזרת אח ואחות.

 • מניתי את כל הסיבות למה שמפריע לי, זה זול כי לא מצאתי בו שום טעם ברגע שזה קרה, ואף להפך. מניתי גם את הסיבות למה שמפריע לי במקרה של האח סם – אתה באמת לא מבין למה אני מוצא את זה מטופש? את התרגיל-הכי-שחוק-בספר הזה? ברור שיחסי הכללי כלפי הסדרה מזין את יחסי כלפי הפרקים שלה, אני לא פועל בוואקום, בדיוק כשם שאתה, מאיזושהי סיבה שעדיין לא הבנתי, מצליח להיות כל כך סלחני כלפיה בזמן שאתה כותש בקביעות כמעט כל סדרה אחרת. אם הציפיות שלי ממנה נמוכות, לפחות שלא יושבו ריקם.

  אגב, הרחבת שלא לצורך בעניין "העד"-שהתגלה-כרודי, כי לא באמת התחלתי לחשוב מה היה לו ולמה הוא שם, זה היה עניין של שנייה אחת בערך, אבל אם כבר אתה מעלה את זה – עכשיו אני מתחיל לחשוב וזה יכול היה להיות מצוין. עד הוא חף מפשע, אם הסדרה אכן הייתה מאפשרת כזה דבר, כך שרציחתו הייתה עליית מדרגה הרבה יותר מאשר רצח ניק המעפן.

  • Saturn

   למה אין בזה טעם? הרי את הפואנטה של הדבר הבנת. הוא לא הפציע בלי קשר לכלום, בדיוק ההפך. לא ברור לי מה ואיך אפשר לעשות את שובו של רודי בצורה אחרת ולמה הדרך שבה בחרו היא בזבוז.

   לגבי סם. השחוק כאן הוא שמוות של דמות 'התעכב' כדי שהוא יוכל לדבר עם דקס פעם אחרונה. מה שלא שחוק וחשוב בשיחה הוא שסם מבקש ממנו לא לנקום את דמו ומאלץ את דקסטר להתמודד עם המצב בדרך שונה לחלוטין מאיך שהוא פעל עד עכשיו. בסוף הפרק, עם ניק, דקסטר נתקל בעוד 'מזלג בדרך'.

   זה לא שהם ניסו להתחמק מלהרוג את סאם וזה לא שדרך הנס שבה הוא נשאר בחיים לעוד רגע קטן עזרה לקבל פרט מידעראייה חשובה מאין-כמותה שפותרת חקירה או דבר דומה.
   ההבדל בין להרוג את סאם מיידית בזירת הפשע מול לאפשר את השיחה האחרונה בין סם לדקס הוא הבדל עיקרי בכל הנוגע לתמות של העונה ו'אתגור' הדמות של דקסטר. סאם מוחל לרוצחו ודורש שדקסטר גם.

   בלי זה, אז כנראה דקסטר היה רוצח את ניק 'עסקים כרגיל' וכל הזווית שסיום הפרק מציע לא היה מתממשת.

   בנוגע לאפשרות שאם היה מדובר בעד, היינו שוב נתקלים בשאלת 'מה החוק הראשון של הארי'? לא להתפס או לא להרוג חף-מפשע. אולי דקס היה כולא את העד ומתחבט אבל ראינו את זה כבר וזה כיוון אחר מהעונה הנוכחית שצריך לקבל מרחב גדול יותר. ואם הוא היה הורג אותו אני לא יודע אם זה היה 'משדרג' את הקול הפנימי שלו.
   דקסטר כבר הרג אדם חף-מפשע בעונה 4 אבל ההתפתחות הזו בזמנו ומאז לא קיבלה את המשקל ואת הבחינה הראוייה לה ובאלמנט הזה הסדרה אכזבה. אני ארצה מאוד לראות את הסדרה חוזרת לסוגייה הזו אבל אני לא חושב שזה הרגע המתאים.

   • גם את זה כתבתי בפירוש, באיזה אופן בואו של רודי יכול היה להיעשות טוב יותר.

    העובדה שהדברים שסם אמר לדקסטר היו משמעותיים מאוד היא טובה ויפה, אבל זה לא גורע כהוא זה מהדרך המעפנה והקלישאתית שבה זה נעשה.

    ה"חף מפשע" שדקסטר הרג בחמת זעם בעונה *החמישית* (אלא אם כן אתה מדבר על חף מפשע שאני לא זוכר – אני מתכוון להוא בתחנת הדלק שלכלך על ריטה המנוחה) היה שרטוט של הדמות הארכיטיפית הכי איומה ושמגיע לה למות שניתן להעלות על הדעת. אין לדקסטר מה להתמודד עם המעשה הזה כי כולנו שמחים שהאידיוט הזה מת, אבל כתמיד בסדרה הזו, האתגרים המוסריים שדקסטר נתקל תמיד מאוד נוחים. אני רוצה לראות אותו נאלץ להתמודד עם חף מפשע אמיתי, אדם מן השורה, רגיל.

    בינתיים התהפוכות הפנימיים שדקסטר עובר מעניינים אותי, אבל מה שקורה מסביב, מחוצה לו, נעשה באופן מאוד מקרטע.

    • Saturn

     התכוונתי לחף מפשע מהעונה הרביעית. האיש שדקסטר חושד שרוצח את הדוגמניות ואחר כך הורג אותו למרות שעבודת המחקר והידוי שלו הייתה נמהרת וחפוזה. בפרק שלאחר מכן מתברר שהאיש שדקס רצח חף מפשע ושהרוצח היה השותף לעסק (או משהו כזה) של הנרצח.

     • אה, נכון. וגם הוא היה חלאה משוקצת, סרסור ביריון שלאף אחד לא איכפת שימות.

      • Mika Gill

       זה שמישהו הוא מניאק זה לא אומר שמגיע לו למות. ומאיפה הגיע "סרסור"?

 • Eyalhorowitz

  אני מסכים איתך יאדו, אבל אולי בואו של רודרי מסמן היתדרדרות מוסרית שעוד תגיע לרצח חפים מפשע.
  עד עכשיו דקסטר יצא יחסית "בסדר" מכל סוגיה מוסרית שנתקל בה, מה שמאפשר לקהל לראות בו איזה סוג של באטמן למתקדמים: אלים, אפל ובעל קודים מוסריים מאוד ברורים.

  חלק מהתדרדרות של דקסטר כבר קרתה בפרק הזה: הוא רוצח את ניק במקום ציבורי. מה שאומר שהוא למעשה מאבד שליטה על הריסון העצמי שלו. השני זה רודרי שחוזר אליו, בעיניי כסוג של ניסיון להמציא מחדש את הסדרה אחרי שגם היוצרים עצמם מבינים שהם חוזרים על אותה נוסחה.

  אני מקווה ש"דקסטר" תצליח באמת להמציא את עצמה מחדש, מה שמחייב אותה לצאת מאזור הנוחות שלה. אני לא חושב שזה יקרה דווקא בעונה הזאת, אבל אולי בזאת הם יניחו את הבסיס לשינוי בעונה הבאה. כי זה מרגיש לי שהסדרה קופאת על שמריה

  • assafTV

   מי לעזאזל זה רודרי?
   זה רודי (The R is Silent…)

© עידו ישעיהו