המלצת היום – ראשון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/10/2017 בקטגוריה ‏כללי

סאטרדיי נייט לייב בהנחיית גל גדות

סאטרדיי נייט לייב עם גל גדות, ספילברג, המכוניות שעשו את אמריקה, מרתון המפץ הגדול, כשמדע הופך לטעם, חושי העל של החיות, פארק היורה, אימפריה, סטאר, המדריך לרוצח, פרויקט מסלול נבחרת הכוכבים, מייק ג'אדג' – סיפורים מהאוטובוס, דייט ראשון, שלג צח, אימה אמריקאית, מטומטמת, בית השקרים.

שלל מהנכר: סאטרדיי נייט לייב עם גל גדות, וגם זרה, אקס פקטור בריטניה, ג'ונתן רוס, Survivor's Remorse, קוד שרוף (Halt and Catch Fire), מאוחר יותר עם ג'ולס הולנד.

בערוץ ההיסטוריה ב-21:15, המכוניות שעשו את אמריקה
מיני סדרה בשלושה חלקים (בשידור יומי). המצאת כלי הרכב ותחילת הייצור ההמוני שלו שינו ועיצבו מחדש את פניה של ארה"ב והעולם כולו. עסקי המכוניות הוכיחו מחד שניתן להוליד אימפריות, ומאידך – להרוס את פרנסתם וחייהם של יצרנים בעלי חלום שכשלו בדרך. עד היום לא נחשף הסיפור האמיתי של האנשים מאחורי ההגה – יצרני רכב מיתולוגיים כמו הנרי פורד, וולטר קרייזלר, האחים דודג', לי אייאקוקה, ג'ון דלוריאן ו-וויליאם דוראנט. "המכוניות שעשו את אמריקה" בוחנת מקרוב את התחרות העזה שהתנהלה בין יצרני הרכב השונים על השגת שליטה בשוק המוטורי, וחושפת מי היו המנצחים שזכו לעושר ותהילת עולם, ואילו יצרנים התרסקו עם דגמי מכוניותיהם לתהום הנשייה של ההיסטוריה. המצאת הרכב שינתה את פני ארה"ב וגרמה לתחרות עזה בין יזמים כמו פורד, דוראנט, קרייזלר והאחים דודג', שנלחמו להביא ראשונים את המהפכה התחבורתית להמונים. סלילת כבישים מסיבית ושינוי אופי הערים והעיירות בארה"ב הגבירו את הביקוש לרכבים. "פורד", "ג'נרל מוטורס" ו"קרייזלר" (שכונו "שלוש הגדולות") התחרו ביניהן על הבכורה בשוק. עם תום מלחמת העולם השנייה החל תור הזהב של הרכב האמריקאי; יצרניות הרכב מיהרו לייצר לדור צעיר ונלהב את מבוקשו. במקביל, השפעות של שווקים חיצוניים איימו למוטט את תעשיית הרכב המקומית. החל מייצור המכונית האמריקאית הראשונה בראשית המאה ה-20 ועד לעידן רכבי הספורט בעלי המנועים רבי-העוצמה משנות השבעים, תולדות תעשיית הרכב האמריקאית עמוסות אישים מרתקים, חלקם אפלים; גאונים ומצליחנים לצד אנשים שאפתניים ומגלומנים שנכשלו, אך עובדה אחת נותרה קבועה – האופן שבו המכונית שינתה את חיינו בכל סיבוב, בכל פנייה של ההיסטוריה האנושית המודרנית.

בשירותי ה-VOD של כן וחם, ספילברג
פורטרט יוצאת דופן של אחד מהקולנוענים המפורסמים ביותר בעולם, סטיבן ספילברג, ושל הקריירה הענפה שלו. לאורך 50 שנות עבודתו יצר ספילברג עשרות סרטים פורצי דרך. הבמאית והמפיקה זוכת הפרסים סוזן לייסי (שהפיקה גם את "ג'אניס: ילדה קטנה עצובה"), מביאה מבט מקיף הסוקר את הפילמוגרפיה העשירה שלו, וחושפת איך חוויותיו האישיות של ספילברג שירתו את עבודתו והשפיעו עליה לאורך השנים. ספילברג פותח את לבו אל מול המצלמה ומספר על ילדותו המתוקה-מרירה, על אובססיית החיים שלו עם תעשיית הקולנוע, על עבודתו המוקדמת כ"ילד פלא" בטלוויזיה, תקופת ראשית פרסומו לאחר בימוי של שוברי קופות בלתי נשכחים, המעבר המאוחר לסרטים יותר דרמטיים ורציניים, והיחסים האישיים והמקצועיים שטיפח לאורך השנים. בסרט משולבים גם ראיונות עם בני משפחתו של ספילברג, עם חברים וקולגות, קטעים בלתי נשכחים מסרטיו וארכיונים נדירים של "מאחורי הקלעים" מסרטיו המפורסמים, ביניהם "מלתעות", "אי.טי: חבר מכוכב אחר", "שודדי התיבה האבודה", "פארק היורה", "רשימת שינדלר", "להציל את טוראי ריאן", "גשר המרגלים" ואחרים. הסרט נערך מתוך 30 שעות ראיונות עם הבמאי וצילומים של יותר מ-80 כוכבי קולנוע שעבדו עם ספילברג, ביניהם דרו ברימור, ליאונרדו דיקפריו, קייט בלאנשט, אופרה ווינפרי, טום הנקס, הריסון פורד, ליאם ניסן ורבים אחרים.

ספילברג

בלוויין,
בכן קומדיה ב-6:30, בכן או ב-19:15 ובמהלך היום בכן VOD, סאטרדיי נייט לייב עם גל גדות
לראשונה בתולדות התוכנית היא תועבר בשידור חי גם מחוץ לגבולות ארה"ב וקנדה. במהלך היום היא תעלה ל-VOD ובערב תשודר עם תרגום.

בכן קומדיה ב-19:00, מרתון המפץ הגדול
כל עשר עונות ו-231 פרקי הסדרה במרתון רצוף במשך ארבעה ימים, לכבוד חגיגות העשור לכינונה.

בכבלים,
בחם 8 ב-22:00, אוכל: כשמדע הופך לטעם
סדרה חדשה מבית ה-BBC החושפת בעזרת כלים מדעיים חדשניים את כל המרכיבים החבויים במזון, על מנת להבין כיצד אוכל מזין אותנו וכיצד אנחנו ממקסמים את המרכיבים האלה לטובתנו. בשלושת פרקי הסדרה (בשידור יומי) אנו מכירים את הפחמימות העיקריות, אורז וחיטה, וכיצד האדם מפיק מהן את מרב האנרגיה; החלבונים והשומנים שנחוצים לתפקוד הגוף, ואיך האדם השלים את המינרלים והוויטמינים החסרים לו מפטריות – מהסוג המזיק ומהסוג הטעים. כמו כן, חמשת הטעמים שבלוטות הטעם שלנו קולטות: מלוח, מתוק, חמוץ, מר ואומאמי. גם לריח יש תפקיד חשוב בסינון המאכלים ובשיפור ההנאה.

בחם 8 ב-23:00, חושי העל של החיות
תארו לעצמכם שניתן 'לראות' צלילים, להריח אוכל שנמצא עמוק מתחת לאדמה או לצפות בעולם בהילוך איטי. סדרה זו (בשידור יומי) לוקחת למסע מעבר לגבולות התפיסה האנושית וחוקרת את העולם יוצא הדופן של חושי בעלי החיים. איך פילים יכולים לשמוע סופות רעמים ממרחק עשרות קילומטרים, איך דבורים מתקשרות באמצעות פרומונים מורכבים ועוד.

סרטים

בלוויין,
בכן 3 ב-22:00, פארק היורה
סרטים שחייבים לראות. סרט ההרפתקאות פורץ הדרך של סטיבן ספילברג על פי ספרו של מייקל קרייטון, שהביא לדינוזאורים את הקאמבק הגדול ביותר ב-70 מיליון השנים האחרונות. צוות מדענים מגיע לאי מרוחק, שבו הוקם פארק עם דינוזאורים משובטים חיים. כשהעניינים יוצאים משליטה, הסיור הופך למסע הישרדות. הסרט הפך בזמנו למצליח ביותר בכל הזמנים וזכה בשלושה פרסי אוסקר. עם ג'ף גולדבלום, סם ניל, לורה דרן. ארה"ב, 1993.

ולא לשכוח:
מייק ג'אדג': סיפורים מהאוטובוס בכן VOD
נאשוויל 5 בחם 3 ב-19:00
המדריך לרוצח 4 בחם 3 ב-20:15
דייט ראשון בערוץ 2 ב-21:00
סטאר 2 בכן ב-21:15
בית השקרים 5 ב-HBO חם ב-22:00
אימפריה 4 בכן דרמה ב-22:00
שלג צח בכן או ב-22:00
מטומטמת 2 בחם 3 ב-22:15
פרויקט מסלול: נבחרת הכוכבים 4 בערוץ החיים הטובים ב-22:40
אימה אמריקאית: הכת בכן או ב-22:50

יש לכם המלצות משל עצמכם? אז תמליצו.

© עידו ישעיהו