משחקי הכס 6.09: קרב הממזרים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 20/06/2016 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 6 פרק 9?
הקפידו בבקשה לתת מרווח ספוילר מספק לפני התגובה.

הנה הביקורת המעולה של אילן קפרוב בוואלה.

תגיות:
 • Mika Gill

  לא באמת רוצה להגיד שום דבר מהותי מדי – רק ש-

  אני מאוד אהבתי.
  למרות שהיו דברים מאוד מתבקשים, אבל הם היו עשויים נהדר.
  חסרו לי קצת שתי הנשים החזקות האחרות של הסדרה, אבל לא נורא, יש עוד פרק.

 • ספוילר ספוילר ספוילר:

  אני די סבלתי. מדהים להיווכח עד כמה הכותבים לא מסוגלים בלי גלגלי העזר של חומר המקור – הם פשוט חוזרים אליו שוב ושוב. הסיפור של דאינריז היה (שוב) שכפול של מה שכבר עשתה בעבר, כולל אותם פאקינג טקסטים, וקרב הממזרים והישועה ברגע האחרון היתה בדיוק כמו סטאניס שבא להצלת משמר הלילה. טורמונד פאקינג איזכר את זה. אלוהים, זה היה ממש מייגע.

  • Mika Gill

   התכוונתי יותר לסצינות של דאני מול יארה, סאנסה מול ג׳ון (״חשבת אולי לשאול אותי מה דעתי? כי, לא יודעת – אני היחידה פה שאשכרה מכירה את המפלצת הזה?״ ומה שהמפלצת עשה בסופו של דבר שתאם אחד לאחד את מה שסאנסה חזתה.
   רק, שאלה לי – באמת היו צריכים להחליף את ריקון לשחקן בשנות העשרה שלו? היה כל כך יותר דרמטי אם הוא היה עדיין ילד קטן יותר, נגיד שמונה ככה, לא?
   ואז הסצינה של סאנסה מול ראמזי המזוויע. באה ישועה ליגע מבחינתי. גם הקטעים של ג׳ון, טורמונד והענק שלוקחים את ווינטרפל בחזרה היו נפלאים מבחינתי.
   או, וגם טיריון חזר להיות דמות שווה, אז זה.

   • לא החליפו שחקן לריקון, זה אותו אחד, הוא פשוט גדל בדיוק כמו יתר אחיו (בדקי את סאנסה, אריה ובמיוחד בראן עכשיו לעומת כפי שהיו בהתחלה).

    • Mika Gill

     אז יותר גרוע :-/ לא היו יכולים פשוט להחליף אותו בילד צעיר יותר? הרי זה לא שיש מישהו שאשכרה זוכר את ריקון האמיתי.
     ואגב – לא היו אמורים להיות שני אחים קטנים?
     זכור לי שתיאון הרג ושרף שתי גופות של שני ילדים קטנים. אז השני אמור להיות כאילו בראן בעצם?

     • אכן בראן. שכחת שהם נותרו שני בני סטארק האחרונים בווינטרפל?

      הילדים של נד וקייטלין היו, לפי הסדר: רוב, סאנסה, אריה, בראן וריקון.

      • Mika Gill

       אה, כן. לגמרי שכחתי שזה היה בראן שחרץ את גורלם של אושה וריקון כששלח אותם בחזרה לצפון, ״שייהיו בטוחים״ ולא ימשיכו מעבר לחומה כמוהו.

     • למה להחליף? הדמות של ריקון גדלה ממש כמו השחקן, וממש כמו יתר השחקנים הצעירים שמניתי.

      • Mika Gill

       ובכן…
       כי בעולם של הסדרה לא עברו כל כך הרבה שנים, אלא אולי שנתיים מתחילת הסדרה. אז זה בסדר שהם ביגרו את גיל הילדים כפי שביגרו ואפשר להתמודד עם זה שלבראן יש קפיצת גובה היסטרית. אבל להדיש ״ריקון הקטן״ על בחור שנראה בן 19-20 (גם אם הוא לא. הדגש הוא עלה ״נראה״) – זה קצת – לא יודעת. מוריד מהקטע.
       כן, עצוב שהוא מת כמו כל שאר הסטארקים שמתו, אבל זה חסר את האפקט של רצח האח הקטן של ראמזי, או הרצח של הנסיכה שירין. וחבל. כי בעוד שהחלפה של אריה, סאנסה בראן וכו׳ כי הם לא היו מסוגלים לצלם את כל הפרקים ברצף (ולמה? למה הם היו צריכים לחכות שנה בין לבין?) אז במקום שיעברו חודש חודשיים עוברת שנה שלמה, ואז ילדים מתבגרים וכבר לא נראים ילדים יותר, וזה בסדר. להחליף שחקן לכל אחד מהאחרים יהיה בלתי אפשרי (טוב, לא ממש נכון. זה לא הפריע להם להחליף את הילדים של סרסי) – אבל ריקון? מי בכלל זוכר את ריקון? למי בכלל היה אכפת מריקון הקטן חוץ מזה שהוא היה אמור להיות, אעפס, קטן.
       אז בגלל זה.

       • הזעזוע בהריגת התינוק היה בגלל שהוא תינוק, בדיוק כמו שאמרת, וזה טריק זול (אמנם מחזק את השנאה כלפי רמזי ואת האישיות המתועבת שלו, אבל טריק זול לא פחות). את שירין למדנו לחבב דרך מערכת היחסים המקסימה שלה עם דאבוס, והזעזוע מהריגתה לא נבע אך ורק מגילה הצעיר, ואולי זה כלל לא היווה פקטור. ריקון היה דמות נטולת פיתוח ואישיות עבורנו. לא רק שלא ראינו אותו במשך שלוש שנים, לפני כן הוא היה בן סטארק הכי חסר אישיות. אושה הייתה דמות משמעותית הרבה יותר ממנו. המוות שלו נועד אך ורק לשרת את העלילה ואת המלחמה נגד רמזי, לא משנה בן כמה הוא. והוא צעיר בהרבה מ-19, בהנחה שהשחקן היה בערך בן 12 כשראינו אותו לאחרונה.

        • Mika Gill

         ״נראה״. הוא לא נראה בן 12. והוא גם לא אמור להיות בן 12, הוא אמור להיות ״קטן״ – בן שלוש או ארבע במקור אם אני לא טועה, ובסדרה הוא אמור להיות יותר בן 6-7-8 לכל היותר.
         עכשיו לא יודעת מה איתך, אבל יצא לי להכיר ילדים שבגיל חמש נראו בני שמונה ובגיל 12 נראו בני 18-19. למעשה, אחי ה״תאום״ (חורג, סתם נולדנו באותה השנה הקלנדרית) היה בדיוק כזה, ובגיל 12 נראה כמו חייל צעיר בן 18-או 19.
         אבל בדיוק בגלל זה היה עדיף שיחליפו את ריקון ולא יסתפקו בילדי לאניסטר/ עאלק בארתיאון – שאיתם לא היתה שום הצדקה בעצם!
         המעט ש*כן* ידענו על ריקון היה שהוא היה בתינוק של המשפחה. שהוא היה ליטל ריקון. אז סליחה, אם בן הזקונים כבר נראה בן 19 – גם אם הוא לא – אז אין לזה את אותו אפקט.
         ובהקשר הזה אציין שלפני שש שנים ככה עזרתי ללהק סרט קצר. הדמות הראשית היתה מבוססת על התסריטאי/ במאי, שהוא אשכנזי דור שלישי לשואה על כל המשתמע מכך, קרי – הוא גדל על סיפורי שואה ממקור ראשון, של ההורים וגם הסבים. על זה בעצם היה הסרט. על לגדול כשאתה שונא כל דבר גרמני רק כי הוא גרמני ושואה. עכשיו הוא אכן אשכנזי משני הצדדים, אבל איכשהו הוא אעצמו (הבמאי) נראה מזרחי לגמרי, ככה שגם אם הוא היה שחקן הוא לא היה מלהק את עצמו לתפקיד עצמו. כי הוא לא נראה אשכנזי. וקולנוע וטלויזיה הם מדיומים ויזואליים. אחים צריכים להיראות אחים. הורים וילדים צריכים להיראות הורים וילדים. ילד בן שמונה צריך להיראות בן 8 ולא להיראות בן 18-19.
         עם כל הכבוד.
         (וגם לאור זה שאומן ומירלה לא היו צריכים להיות מוחלפים בכלל, ובכל זאת החליפו אותם)

         • כפי שאמרתי, לדעתי הוא היה בערך בן 12 כשראינו אותו בפעם האחרונה לפני שלוש שנים, אולי אף 10-11. ראי גם ההתבגרות המהירה של בראן אחרי היעדרות של עונה אחת. יש נערים ונערות שגיל ההתבגרות מכה בהם בין לילה. במקרה של טומן ומירסלה, לפני הליהוק מחדש גם היו לא-דמויות, אחיו הצעירים של ג'ופרי שבמקרה הטוב נמצאו ברקע. עם הליהוק מחדש הביאו שחקנים צעירים אך בולטים יותר לשם העצמת התפקידים, לפחות במקרה של טומן. בהפקה אף השתמשו בשחקן שכבר גילם בן משפחת לאניסטר נשכח בעונה השנייה.

          • Mika Gill

           אבל זה בדיוק העניין – אף אחד לא זוכר בן כמה הוא נראה כשראינו אותו לאחרונה, אז היה אפשר בקלות ללהק ילד אחר שייראה אותו דבר רק כמה חודשים אחר כך (שזה מה שקורה בעולם של הסדרה, לא בעולם שלנו). ולא באמת היה צידוק להחלפה של השחקנים של מירסלה או טומן (למעט אם זה היה מטעמי ״בואו לא נציג פתאום פדופיליה״ – הם בקושי התבגרו בכלל! אה נכון. כי זה יזיז להם).
           והנקודה השניה היא שהיה הרבה יותר עוצמתי אם הוא היה נראה צעיר יותר, כדי להצדיק את זה שהוא ״ריקון הקטן״. בעיני זה ממש פספוס.

  • Eliav Gutman

   ספויילר, ספווילר ספויילר!!!

   תאמת הקטע המוכר של "הגיבורים עומדים להפסיד בקרב ואז מגיע צד שלישי ומציל את כולם" זה מוטיב של מרטין בשיר של אש וקרח. זה היה ככה בבלאקווטר, בקרב על החומה וכמה מעריצים שיערו שזה יקרה גם כאן וכנראה נראה את זה מתרחש שוב בספרים (אולי לא קרב הממזרים, אולי הקרב של סטאניס על ווינטרפל, אבל עדיין. זה יחזור). זה בין הדברים שדווקא כותבי הסדרה נשארים נאמנים בו לספרים.

 • aviad

  אני חושב שלו ורק בשביל הspectacle שהיה הפרק הזה, הוא ראוי להערכה. וזה לא שלא ידענו שהקרב בא, (בניגוד לhardhome שנה שעברה שם גורם ההפתעה עזר להפוך את הפרק לבלתי נשכח), וזה שלא ראינו קרבות ענק כבר בסדרה באיכות גבוהה, ועדיין פשוט נדבקתי למסך. זה פשוט היה מצולם ומבויים בצורה מצויינת.
  אהבתי שהייתה פואטנה גם לכל העסק, זה לא היה קרב ענק סתמי. הוא בויים בצורה מאוד ספציפית, הכל נועד כדי לדחוף לך לראש עד כמה ג'ון סנואו – כמיטב המסורת של סטארק – פישל באופן קולוסאלי וכמה קשה הוא הפסיד עד לאותו הרגע. מה שמחזיר את השאלה ל-מה בדיוק סאנסה הבטיחה לליטלפינגר. אני מהמר שהיא הסכימה להתחתן איתו (נישואי נוחות בלי סקס, בתקווה) ולהפוך אותו לlord of winterfell, מה שממשיך את הטיפוס שלו כלפי מעלה וגם מאפשר לו להגשים (קצת) את הפטיש הקריפי שלו.

  אם יש לי נקודה להתלונן עליה – זה שהסדרה זורקת הרבה יותר מדי רמזים מקדימים. היה כל כך ברור שליטלפינגר יבוא להצלה, כי ראינו את סנסה כותבת מכתב מסתורי לפני כמה פרקים. כמו גם האזכור ה"מקרי" לחלוטין של טיריון על זה שיש wildfire מתחת לקינג'ס לנדינג. בחיי, אני תוהה מה סרסיי תעשה בפרק הבא…

  וזה היה ברדיט וזה לגמרי מעולה – https://streamable.com/pfnz

  • miss bojarsky

   מה שאמרת. בשביל הצילום והבימוי זה היה שווה.
   וגם בשביל לראות את רמזי מת באופן שמהווה צדק פואטי.

 • Michael Ginzburg

  סופסוף פרק מתגמל עם קרב אפי במימדיו, הצד הטכני בפרק היה כליל השלמות. והמתח המיני בין יארה ודאיינריז, הו מיי!

 • פרק מאוד מרשים מבחינה הפקתית. באמת, הקרב עשוי נהדר, הדרקונים נראים נהדר. הכל נראה מדהים. אבל מה?
  מבחינה סיפורית, כ"כ מורגש כמה הנשכנות והחתרנות של העונות הראשונות נעלמה.
  הכל הופך לסרט הוליוודי שבו אם אתה טוב, אתה תנצל ובשביל זה ישלפו את כל הדאוס אקט מאכינות. אם בעבר היתרון היה למי שחכם, תהיה טוב או רע. זה לא משנה. מה שקובע זה טקטיקות נכונות, יכולת לנהל משא ומתן. שבו אנשים נענשים על טיפשות, על מהלכים פוליטיים טפשיים. שטוב ו-רע לא משחקים תפקיד בכלל.
  לדאיינריז, זה לא משנה מה היא בכלל תעשה. יש לה דרקונים. אז היא יכולה לעשות את כל הטעויות האסטרטגיות בעולם, אבל יש לה דרקון שיכול לשרוף מה שבא לה. אז סבבה.
  ג'ון יכול להיות דביל ולגייס צבא פיצי, אבל בגלל שהוא הגיבור והוא ה"טוב" יבוא דאוס אקט מאכינה ברגע האחרון ע"י סאנסה כמובן שהתוכניות שלה הסתדרו באופן מושלם, ואותו בייליש שמכר אותה בסדרה לרמזי הסאדיסט פשוט עוזר לה כי… שקר כלשהו. מה זה משנה. היגיון לא כאן.

  מה שכן, השחקן של רמזי בולטון כ"כ מעולה. פשוט כ"כ אהבתי לשנוא אותו שקצת חבל לי שהוא מת. אהבתי את כל וייב ה"חניבעל לקטר" שהוא נתן בסוף בתא עם סאנסה.

  • Michael Ginzburg

   כן, הצד ההפקתי היה ללא רבב, אבל הכתיבה לעוסה לעייפה ושעונה על החלטות מביכות ותמוהות, וכפי שכתבת נעלמה מזמן החתרנות והמורכבות של עונה 1.

 • Saturn

  ספויילרים לפרק.

  טיפ לבריחה מקשת: אל פאקינג תרוץ בקו ישר. טוב שריקון מת. באמת, כמה מטומטם אפשר להיות? היותו אסיר לא מקנה שום מחילה. תעשה זיג זגים למען השם.

  טיפ להגברת ההגנה מחצים: שמעתם על קסדות? מגנים? כאילו, מה כל הצבא של ג'ון עשה כשהוא כיתת רגליו לגייס כוחות? תייצרו מגנים וקסדות למען השם. מה זה פה, מלחמה למתחילים וטיפשים 101? לפחות תקחו מגני עץ.

  לא יכולתם לבנות איזה קסדה ענקית שתגן על הראש של הענק? לפחות משהו.

  ולא הבנתי מה פשר ההצמדות לטקסים ומנהגים. נפגשים כדי להחליף מילים ולהגיד 'אז מחר נלחמים!' תהרוג את בולטון שם ותגמור את הסיפור. ריקון על תקן מת בין כך או כך.

  מה לעזאזל ההיגיון שסאנסה תסתיר מג'ון את הגעת הצבא מהאירי? ג'ון פאקינג שואל אותה מה היא מציעה לעשות אבל היא ממלאת פיה מים ולא אומרת כלום. כאילו, אתם רציניים?
  זה שהכותבים רוצים 'להפתיע' את הצופים בהצלה הכה חבוטה הזו ברגע האחרון לא אומר שצריך להפתיע את הדמויות. שג'ון יתכנן את הקרב וייקח בחשבון את הצבא של האירי. הם מתמקמים רחוק מספיק כדי שבולטון לא יראה אותם אבל מספיק קרוב להגיב ואז כאשר בולטון משחק את הקלף האחרון שלו עם גדוד החנינות הזה, הם יסתערו.

  ומותו של רימז לא סיפק את רגע ה 'fuck yes' המצופה. אולי בגלל שנמאס ממנו מזמן. או בגלל שהאימה שהוא מטיל על הצפון היא צבא של 6000 איש בלבד שבכלל לא נראה כפול מזה של ג'ון (בלי כוחות האירי) כך שלא ברור לי איך נציגי הצפון האחרים לא קופצים על המציאה של סילוק רמזי AKA האיש השנוא ביותר בצפון שאף אחד לא רוצה לקחת ממנו פקודות או לשרת אותו.

  גם בדרום הטיפשות די חוגגת. טוב לדעת שדינאריז הגיעה בלילה אבל אז חיכתה עד הבוקר והצהריים כדי לשלח את שלושת הדרקונים על צי הספינות. זה בסדר, שיהרסו עוד. זה בסדר, יותר קל לראות את הדרקונים בבוקר אם מישהו היה מנסה לירות את הבליסטרה לעברם. זה בסדר, צריך שהיא תיפגש עם האוייבים בשביל עוד רגע 'שופוני'.
  תגובת הכותבים: מה לעשות, סצנות דרקונים ואפקטים מיוחדים יותר מגניבות באור יום מאשר בלילה.

  ערכי הפקה ו-ויז'ואלים: 10/10.
  כל השאר 1/10.

  • Sagi Isha

   כתבתי הסבר להתנהגות של סנסה בתגובה כללית, אם מעניין אותך

 • Noamk

  ספויילר

  ג׳ון סנואו לא הורג את רמזי ביום שלפני כי כמו אבא שלו זה פשוט לא הסטייל שלו ולא יעזור כלום
  אפילו שהצד השלישי שבא להציל את היום זה מהלך קצת שחוק הוא הולם פה כי בכל זאת החזירו את ג'ון סנואו מהמתים אז הגיוני שדברים יסתדרו בשבילו ושיש סוג של השגחה מלמעלה

  עם דאינירז בנקודה הזו ברור שהיא כבר אספה מספיק כח כדאי להרשות לעצמה כמה טעויות שרק בא לה
  בנק הזו היא כמו המעצמה הגרעינית היחידה בעולם

  • Saturn

   כשאתה אומר 'השגחה מלמעלה' אתה מתכוון להשגחה של הכותבים שהגיבור שלהם לא ימות ולכן נותנים לו אין-סוף חבל?

   לא יודע איזה סטייל יש לג'ון. הוא שבר מספיק מוסכמות. אז שישבור מוסכמה מטומטמת (כפי שאחיו ואימו נרצחו ע"י שבירת מוסכמה) נוספת ויגדע את ראש הנחש. כפי שהוא עצמו אמר, נתיניו לא הולכים להשתגע להילחם על כבודו.

 • תתש

  מצטרף לתחושה הכללית של כמה זה מייגע לצלוח כל פרק.

  יאדו, על איזה גלגלי עזר של חומר המקור אתה מדבר? הסיבה שבגללה הפרק הזה (ושני העונות האחרונות) נראים ככה, זה כי הכותבים בחרו לנטוש את חומר המקור והמציאו משהו אחר (וגרוע) במקום.

  • אני מתכוון שהם לא יודעים מה לעשות, אז הם מספרים שוב את אותם סיפורים, לפחות ברמת המיקרו, כפי שפירטתי בתגובה שלי למעלה.

 • Sagi Isha

  ספויילר
  .
  .

  מילה על סנסה. הדמות התפכחה והיא מרשימה ואסטרגטית. היא נחושה להכריע את הקרב נגד הבולטונים גם במחיר של הקרבת ג׳ון והצבא שלו, זו הסיבה שהיא לא משתפת אותו בתכנית המלחמה שלה: א. כי הוא יחרבן אותה כמו שהיא צפתה, ב. כי אם היה ידוע שיש לסנואו עוד כוחות, אז רמזי היה מתבצר בוינטרפל. הכח שהיא מובילה מצטרף למערכת רק בשלב שהוא יכול להכריע אותה ואת רמזי, והמצב של הכוחות הקיימים בשטח לא באמת מעניין אותה. יותר מזה, היא דרבנה את ג׳ון למלחמה בתואנה שצריך להציל את ריקון, ובפרק הזה היא בכלל מודה שהוא אבוד מראש. שאפו שאפו.

  • Mika Gill

   שאפו שאפו לך, שגיאישה!

© עידו ישעיהו