הנותרים 2.07: אויב רב עוצמה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/11/2015 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

קטנה על "הנותרים" עונה 2 פרק 7, ספוילר

The Leftovers - 02x07 - A Most Powerful Adversary

במהלך הצפייה בפרק קלטתי שאין לי חיבור רגשי יותר עם אף אחת מהדמויות. שזה מצחיק, כל האמירות האלה על כך שזו סדרה של דמויות. זו היתה סדרה של דמויות, עכשיו אני מרגיש שזו "אבודים" מספר 2. סדרה שאהבתי, אבל גם הסתפקתי בה. קיבלנו כמה תשובות בפרק הנוכחי ובקודמו, אבל כמובן עם שלל שאלות נוספות. הבעיה היא שכבר איבדתי עניין.

מה פתאום נורה עוזבת את קווין בדרך הכי דרמטית שניתן להעלות על הדעת דווקא אחרי שנחשף בפניה? מאיפה הגיע הקו הזה? מה בה גרם לנו לחשוב שהיא עלולה לעשות משהו כזה? וואלה, לא ממש איכפת לי. למה הסבא בקצה היער עובד ככה על קווין ואז יורה בעצמו? לא משנה לי. האם קווין יחיה? ברור שהוא יחיה.

נשארו רק עוד שלושה פרקים לעונה ובמסגרתה בטח נראה גם מה קורה עם יתר הדמויות ועם טביעת היד של קווין. אני ממשיך לצפות בלי לסבול אבל עם אדישות גדולה. מצער.

תגיות:
 • Michael Ginzburg

  עוד פרק מוזר (לטובה), עוצר נשימה ובעיקר בעיקר – מרגש.

 • בובי

  הסדרה הזאת מזכירה לי יותר ויותר את המתים המהלכים
  והרייטינג של הסדרה מספיק גבוה בשביל שתהיה עונה 3?

  • Michael Ginzburg

   אין קשר ביניהן, המתים המהלכים זה טראש בידורי לא מחייב, הנותרים זו סדרה עם עומק רגשי בל יתואר.

 • פ.נוקיו

  פרק חלש יחסית. אחרי רצף של פרקים חזקים ואנרגטיים, הפרק הזה הרגיש לי כמו נפילת מתח. אני אשכרה בדקתי כמו וכמה פעמים אם הפרק לא ארוך מהרגיל. כאילו שכל הפרק האיטי הזה נכתב כדי להביא אותנו ל cliffhanger שבסופו. נוסיף על זה שהכתיבה נטתה לפילוסופיות-יתר (קווין עומד בפני בחירה, בין קול ההגיון של לורי שאומרת לו להתאשפז, לתת למדע לרפא אותו, לבין המיסטיקה שוירג'יל, הסבא, מייצג). לפני כמה ימים שלח אותי מישהו פה ללכת לקרוא ויטגנשטיין, כדי לחבב יותר את הפרק/ים. אז סליחה, עם פילוסופיה (ותיאולוגיה) התעסקתי מספיק בלימודי ה BA שלי, פה זו טלוויזיה, ולא הרגשתי השבוע שהמימד הדרמטי חזק מספיק.
  ובכל-זאת, בניגוד לעידו, אני מאוד מחבב את הסדרה, ופרק כזה (ופרק הפתיחה) הם היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל, לרוב זו סדרה שעובדת טוב, בין הדברים הטובים שמשודרים כרגע. נשארו עוד 3 פרקים, נקווה שלל אתאכזב.

  • יניב

   אולי השבוע הפרק התמקד בנקודות אחרות ..אבל חבר , פילוסופיה בתכנית הזו זה שם המשחק.
   אי אפשר להפריד בין השתיים בשיט. סדרה שנמצאת על הספקטרום בנקדות האבסורד. קבלו את זה

 • Michael Ginzburg

  "מה פתאום נורה עוזבת?" כי זה תואם את הדמות שלה, כמו שנכתב בדמויק במועדון AV –
  Nora’s reaction makes sense for the character, and the fact that Patti
  is the person Kevin is seeing sprinkles salt in the wound. It’s like the
  worst parts of Mapleton have followed them to Jarden, and Nora doesn’t
  need to be reminded of that while the possibility that she was the
  unwitting cause of Evie’s disappearance is weighing heavy on her mind.

  • חורק אבל ניחא, ועם זאת, גם אם נקבל את המניעים האלה, אין שום סיבה סבירה שהיא תיעלם ותורה לו לא להתקשר אליה. אפשר פשוט לדבר על זה לפני שהיא נעלמת. אני מרגיש פעמים רבות שהדרמה בסדרה הזו נעשית לשם הדרמה, מה שמקנה לה ארשת מלאכותית. זה נכון גם לסצנה שחתמה את הפרק.

  • Saturn

   לנורה לא הייתה בעיה להישאר עם קווין כאשר הוא הודה בפניה שבאחד מההתקפיםסהרורים שלו, הוא חטף את פאטי , לדבריו שהיא הרגה את עצמה ושאחר כך הוא קבר את גופתה.

   אבל כשקווין מתוודה על משהו שעבור נורה אמור לשקף טראומה נפשית בשל החוויה הזו היא עפה ממנו בשנייה?

   • Michael Ginzburg

    כשנורה שמעה שפטי נקברה ונעלמה מחייהם, למה שזה יזיז לה? עכשיו העבר שב לרדוף אותה, היא רואה בזה סימן פסיכולוגי המופנה נגדה, קווין הוא רק כלי שמקרין לה כי עליה לשנות דפוס חשיבה ופעולה, לכן היה חשוב לה להתרחק מהכל ולקחת זמן להרהר.

    • Saturn

     היא נשארה לצד קווין כאשר אמר לה שהוא הולך בשנתו ושהוא קבר מישהי שכביכול הרגה את עצמה. נורה יכלה באותה מידה לחשוב שהוא זה שהרג אותה אבל היא בחרה להאמין לו ולהישאר איתו במצב הקשה הזה.

     אז שהיא לא תישאר לצידו כשהוא מתאר לה מה שלפי הבנתה הוא טראומה נפשית של החוויה הזו? קווין היה לצידה בזמניה הקשים של נורה אבל היא ישר עפה כי כל דבר שקשור לדיפרצ'ר וממה שנבע ממנו מטריף אותה.

     • Michael Ginzburg

      כי כנראה הספיק לה, היא לא מסוגלת במודע להכיל את המטען שהולך ומכביד, זה היה הקש ששבר את גב הגמל (הרבה זמן לא השתמשתי בביטוי הזה! ורחמים על הגמל), אז היא רוצה לעשות סול סרצ'ינג.

 • miss bojarsky

  וואי, איזה קוטרים מבאסים אתם (חוץ ממיכאל).

  לי אכפת עד מאד מהדמויות, במיוחד מקווין ועל אף שכן, ברור שהוא לא ימות, אני עדיין מודאגת כי זה פאקינג קווין ואני אוהבת אותו. והרגע שבו הסבא יורה בעצמו השאיר אותי פעורת פה ומטולטלת לגמרי.

  בנוסף, כל האינטראקציה בין קווין ולורי הייתה נפלאה והקטע שבו הוא יושב על המדרגות עם ג'יל ושניהם בוכים מחץ לי את הלב. הו, והקטע שבו הוא מתנצל בפני לורי על הכלב… סניף סניף.

  • Mika Gill

   לא סתם ״יורה בעצמו״ – הוא שופף את כל האנטידוט – ורק אז יורה בעצמו

 • Yaara

  לשמחתי אני לא מזדהה עם רגשותיך או אדישותך.
  ספציפית, הפרק הזה, הדמויות לא היו כתובות בצורה מעוררת הזדהות, אבל זה לא היה ככה בפרקים עד כה.
  אני מסכימה שהבריחה של נורה הרגישה מאוד לא במקום. כאילו שלשחקנית היתה דלקת ריאות או משהו ולא יכלה להגיע לצילומים.
  וכן, גם אם ברור לי שקווין יחיה עדיין סיימתי את הפרק ב"מה? מה? מה? מה? מה?".

  • miss bojarsky

   מילותיי המדויקות בעת סיום הצפייה בפרק.

   • Mika Gill

    לייק 🙂

  • פ.נוקיו

   אני מרגיש, אצלי לפחות, שהביאוס מתנקז לפאטי. לא אהבתי את הדמות הזו כבר בעונה הקודמת, ועכשיו, כשהיא הזיה של קווין, על אחת כמה וכמה. אני אוהב מאוד את משפ' גארבי (המורחבת, ז"א כולל נורה) וג'סטין ת'רו שיחק מצויין את קווין בהתקפים הפסיכוטיים שלו (למשל, בשיחה עם לורי, מבטו תלוי באוויר כשכל שאלה שלה כמו מעירה אותו מחלום בהקיץ). אבל גם אם הופתעתי כשוירג'יל ירה לעצמו בראש, הבנתי שיחד עם העובדה שהרגו את קווין, הם לא באמת יכולים להרשות לעצמם להרוג את קווין. קווין ל"הנותרים", זה כמו דון דרייפר ל"מד מן", ולא נראה לי שאוהב את הדרך שבה הם יבחרו "להשיב אותו לחיים". נחכה ונראה.

   • Yaara

    אני מאווווד מסכימה איתך לגבי פטי. ממש הייתי מסתפקת בהופעת אורח בהתחשב בזה שהתפקיד שלה הוא לעצבן את קווין.
    ברור לי שקווין יחיה, אבל מעניין אותי למה הרגו אותו (ניסו, בכל אופן). אני חושבת שהדבר היחיד שהנכד יסכים לדבר כזה בשבילו זה בשביל אחותו. אולי הוא והסבא חשבו שקווין הרג אותה מתוך שינה, אולי הם חושבים שהמוות יחזיר את המים באגם ואת הבנות, כמו שהמוות שלו העלים אותן בפעם הראשונה.

 • Saturn

  פרק מעניין לצפייה אבל שהשורה התחתונה שלו תקבע לפי מה יקרה הלאה: האם באמת קווין מת for good או שהוא יחזור איכשהו.

  השימוש בפאטי בלתי נסבל. רובו זה זיבולים בשכל וקומנטרי מעצבן בזמן שקווין מנסה לעשות דברים אחרים. אם גם היא לא יודעת מה קורה פה אז שתפסיק להיות כזו דוחה.

  קיבלנו הוכחה שפאטי אמיתית. בשנייה שקווין קם היא אומרת לו מיד שנורה לקחה את לילי ועזבה. איך לעזאזל המוח של קווין אמור לדעת את זה, במודע או בתת-מודע? כל ניסיון לתת לזה ספין יהיה מגוחך. היא אפילו ישבה בדיוק איפה שצריך להסתיר את הפתק של נורה כדי שהיא תוכל להמשיך עם הרעל שלה. או שזה צירוף מקרים לחלוטין שקווין בחר לדמיין אותה בדיוק בפוזיציה הזו כאשר הוא בכלל לא יודע שיש שם פתק ומה תוכנו (כך שאי אפשר שזה ניסיון של המוח שלו להימנע ממוצא ופתרון או משהו כזה).

  טביעת הכף יד של קווין לא צריכה להיות זמינה בגלל שהוא היה שוטר? איך זה שהם לא קיבלו 'היט' במאגר כאשר הריצו את הטביעה מהמכונית? מוזר.

  קיבלנו תשובה למה שורג'יל עשה – תקיפה מינית שבגינה ג'ון ניסה לרצוח אותו. הדעות חלוקות אם הקורבן היה ג'ון או מייקל.

  • Michael Ginzburg

   פטי אינה אמיתית, תת המודע שלו משער מה התרחש, הוא עיבד מידע והפנים שככל הנראה נורה עזבה, זה הסיכון שהוא לקח כשסיפר לה, לא צריך להיות נביא בשביל זה. ואם קווין מדמיין אותה, אז כן, היא תסתיר את הפתק והוא לא ישים לב אליו.

   באחת הסצינות, קווין נכנס לקרוואן בדיוק בזמן על מנת "להפריע" לוירג'יל לבצע זממו במייקל, כך משערים ברחבי הרשת, אני נוטה להסכים ולהצטמרר.

   • Saturn

    מה הקשר התת-מודע? קווין היה ישן כשהכול קרה. תוך שנייה שהוא פוקח עייניים אין מצב שהוא יבין שזה מה שקרה (אולי היא סתם בשירותים?) וישר יבטא את זה דרך פאטי שהייתה שם מהרגע הראשון. זו צריכה להיות חתיכת צירוף מקרים כדי שהוא ידמיין אותה בדיוק במיקום שיסתיר את הפרק.

    אם יתברר שפאטי היא פרי דמיונו בלבד זה די חור. אפשר לנסות ולתת ספינים לכל דבר.

    • Michael Ginzburg

     יש אינטואציה. הוא מתעורר, רואה שנורה איננה, מרגיש שמשהו אינו כשורה, תת המודע שלו שב לפעול במלוא העוצמה, מייד מבין כי חששו התממש ונורה החליטה שהיא לא יכולה לשאת יותר את הערעור ההולך וגובר ביניהם מבחינה פסיכו-רגשית. אתה שופט את נורה כאילו יש לך זכות בלעדית על מעשיה, נסה לראות את הכל מנקודת המבט שלה, זה שהיא הייתה לצידו של קווין אחרי שסיפר לה על פטי הקבורה, היא הרגישה שאין לזה משמעות ופשוט הייתה חדורה להמשיך הלאה ולהשאיר הכל בעבר let the past be the past אבל עכשיו משקווין שוב מראה סימנים של שיטיון והפעם משתף אותה, היא מרגישה שזה הכל איכשהו קשור אליה, כאילו יש מניפולציה כל יודעת שמנסה לומר לה שיש לה לא פחות אחריות על שלל המאורעות. ועכשיו היא צריכה להתמודד עם כל הקלאסטר פאק הזה שמשפיע עמוקות על המשך הדרך שלה, האם מיקומה הגיאוגרפי באמת נותן חסות להתרחשויות זדוניות שמקיצות ונוטלות חייהם של אנשים? או שהכל קשור במוטיב אמונה והטלת ספק בקיום כפי שהכירו אותו עד לפני הדפרצ'ר.

     • Saturn

      כדי לפרש את הסצנה הזו ככה אתה צריך להתמתח הרבה ולהסתמך על צירוף מקרים. אם כבר אינטואיציות, אז אני מערך שזו של רוב הצופים תצביע על כך שמדובר בסיטואציה שבה כמעט בלתי אפשר לפרש את פאטי כפרי דמיונו של קווין בלבד.

      אם יתברר שהיא אכן כזו אז הסצנה הזו נבנתה רע לדעתי.

      • יניב

       אין יותר ברור מזה שפאטי היא בדמיון בנאדם. על מה הויכוח פה בכלל??
       מי שבאמת לוקח את התוכנית ברצינות , ולא מחפש פאקים מהאוויר כאילו הוא מקבל תמריצים על זה, מבין לעומק את האופי של הדמות ואיך היא נבנתה עד עכשיו. וכן, יש בנורה משהו אגואיסטי. זריקת האבן היא חלק מהאופי הפאניקי הפאראנואידי שנוצר לב. בגלל זה לקחה את השיט שלה ועפה. הגיעה לנקדוה שוואלה שום דבר טוב לא נשאר לה.. אני גם לא חושב שהיא התכוונה לחתוך FOR GOOD.. אלא רק יצאה לנשום אוויר…

     • יניב חדש

      קודם כל, מיכאל, אני שמח שהגבת פה כי בדרך כלל אתה כותב משהו בקטנה ונעלם. אבל הפעם אתה נעמדת על שתי רגליים אחוריות ונלחמת על התוכנית הזו.
      אכן פרק טוב, אמנם היו יותר טובים.. באחד הראיונות לאחרונה קראתי שהיוצר (טום פארוטה הסופר) כתב שבפרק הזה הם הולכים to jump the shark.. שזה שעשע אותי מאוד.
      בכל אופן, הפרשנות שלך היא מדויקת מאוד. אתה יכול לעזוב את השאר פה.. באמת שמתעסקים בזוטות.. תוכנית לא קלה בכלל.. ואנשים צריכים להבין, שורה תחתונה, מדובר ביצירת מופת. עם שכבות. היסטוריה. עומק. אינטואיציה. הבנה עמוקה.
      ומצטער אם פלצן אבל כמו ש MISS BOJARSKY כתבה.. כולם פה קוטרים. מי שבאמת מעריך את התוכנית נשאר ומכיל אותה כמו שצריך. ישר כח כל אלה 🙂

      • Michael Ginzburg

       בדרך כלל אני נמנע מויכוחים בלתי נגמרים, הרי זה לא ישנה את דעתו או דעתי 🙂 ותודה רבה!

 • פ.נוקיו

  לא מצליח להבין את חלק מהתגובות פה ב-thread, סדרת טלוויזיה זו לא קבוצת כדורגל. וכמו שסדרה יכולה להמצא "על הספקטרום" של האבסורד, כמו שיניב אמר, גם לצופים יש ספקטרום נרחב. זה לא שחור ולבן. אוהבת-לא-אוהבת. "הנותרים" היא סדרה טובה. עם עבר של עונה ראשונה מצוינת, היא התחילה עם פרק בעייתי (הראשון) אבל המשיכה ברצף של פרקים טובים מאוד (למשל, "עדשה" משבוע שעבר). פרקים שמבליטים את האספקטים הטובים שבה "שכבות. היסטוריה. עומק. אינטואיציה. הבנה עמוקה", כמו ש"יניב חדש" הגדיר, ואני הייתי מוסיף גם פסקול נהדר. אבל השבוע הייתה הרגשה שזה לא נרקח בצורה הכי טובה. כתבתי כבר מקודם ש"אלמנט פאטי" נוצל יתר על המידה. גם אם ברור לכולם שפאטי היא הזיה (טוב, כמעט לכולם, חוץ משבתאי/saturn), היה שימוש מוגזם באלמנט הזה. גם בפרקים שהיא לא הופיעה, ניתן היה לראות שקווין "מאבד את זה", שהוא אבוד לגמרי ומתחרפן. חוץ מזה שלא הייתי ממהר לתייג כל דבר טוב כ"יצירת מופת". גם סדרות אחרות, שבד"כ מתייחסים אליהם כאל "מופת" (למשל, מד מן או הסמויה), לא שמרו על רמה אחידה לאורך כל העונות ו/או הפרקים. ועדיין, saying all that, "הנותרים" היא אחד הדברים הטובים ביותר שמשודרים כרגע. לי זה מספיק כדי לחכות לפרק הבא, כל שבוע מחדש.

  • יניב

   כמו שכבר כתבתי הפרק האחרון הוא הפחות אהוב עליי אני חושב בכל הסדרה בינתיים..
   העונה הראשונה היא יצירת מופת לכל דבר, גם אם נשענת על ספר.. וזה בסדר להרגיש אמביוולנטי אל התוכנית , לא אמרתי שחור לבן ולא כלום .. פשוט היו פה דעות קצת קיצוניות, מכללות ופשוט לא ברורות..וכן.. מרחו את פאטי העונה..

 • יעל וזהו

  אני עם יאדו.
  בעונה הראשונה עם כל סיום של פרק כבר רציתי שיהיה מחר כדי לראות את הבא (כן! לפניכם אדם שאשכרה צופה בטלוויזיה ב-טלוויזיה!). ואילו ביום ראשון כשזפזפתי פתאום אמרתי לעצמי "אה, כן, יש הנותרים היום" – סופ"ש חלף ללא פרק וכמעט שכחתי מקיומה של הסדרה. האנושיות היפה והאמירה שהיו בעונה 1 הוחלפו במד"ב סתום ולא ממש מעניין, מהזן שכבר ראינו כמותו.

  הפתיח הקודם שאהבתי מאוד (כן, אני יודעת שהוא היה פה שנוי במחלוקת בגלל המוטיבים הנוצריים, אבל בעיניי היה בו משהו מאוד מסקרן והמוזיקה נפלאה – וכנראה שהדת מציקה לי יותר כשהיא בפורמט שגוזל ממני חופש תנועה ובחירה בחיים האמיתיים מאשר בפורמט פרסקו) הוחלף בקאנטרי הבלתי נסבל והסנטימנטלי, שאני חייבת להעביר בהילוך מהיר כדי לא לגלגל עיניים.
  אני שונאת את המעבר למיראקל – הנה, זה סוג המוטיבים הדתיים שאין לי סבלנות אליהם, ואישית במקום נורה וקווין לא הייתי מכניסה את רגלי בעיר המטורללים הממוסחרת עד זרא שנראית כאילו הגרסה הפחות מאובקת ולא מעניינת של "קרניבל" מתרחשת בשוליה. מיראקל מוצגת כמקום אחד של נורמליות ישנה בכדור הארץ של אחרי האסון, אבל אין בה שום דבר נורמלי. רק הצגה לתיירים לצד מסחור יתר, פסיכיות טוטאלית, והנודניק שמרביץ לכל מי שקורא בקפה אבל איכשהו הוא יפנה את הלחי השנייה כשזה מישהו שאוכל לחם ואומר שזה בשרו של המושיע, או כשכל עיר המטורללים שלו בנויה על "החבר הדמיוני שלנו בחר להצילנו".
  אני שונאת את השכנים. דמויות מעצבנות, לא אכפת לי מה קרה לבתם האובדת, רק חבל שהאדמה לא בלעה גם את יתרת המשפחה.

  עדיין לבי עם נורה וקווין. הסצנה שבה נורה חושבת שהיתה היעלמות שנייה שלקחה את אהובה היתה קורעת לב. ואיך אפשר שלא להזדהות עם סבלו של קווין – האיש צריך לסבול את פאטי ימים שלמים, אני מתקשה לעשות את זה אפילו בכמה סצנות בפרק של 50 דקות. איזה קו עלילה מתיש. המצב כה קשה עד שהוא פונה לאשתו לשעבר, כנראה הפסיכולוגית הגרועה בעולם, שאפילו פסיכולוגית אחרת (בשירות הציבורי) היתה מנידה את ראשה מולה בהסתייגות – אשה שלא מצליחה להגדיר ולזהות את בעיותיה שלה, שמדחיקה, שנשטפת מוחית על ידי דת, שממהרת "בשביל לעזור לאחרים" להקריב את שלומו הנפשי והפיזי של בנה ללא צל של היסוס, שבפרק הזה למדנו שאפילו חיסיון בין מטפל למטופל היה מעבר ליכולתה.

  הפרק עם הכומר היה אולי המתיש מכולם. נזכרתי בו היום כשקראתי ראיון עם מאיר שלו שבו הוא אמר שאיוב הוא מספרי התנ"ך המשעממים ביותר. אנחנו הצופים כבר למדנו בפעם הראשונה שלעצור את הרכב כשאתה ממהר נגמר באיבוד הכרה – אנא, הפנם לקראת העונה השלישית. ומה היה כל הקטע עם החזרה להחליף את הפראייר הקודם?

  הפרק הזה עוד היה סביר יחסית לקודמיו. אני עדיין מנסה לשמור לסדרה חסד. וגם, נו, אין לי כל כך אלטרנטיבות בידור רבות במצבי כרגע, שימחקו לי את השכל לשעה כדי לא להתבאס שוב מכך שצרורות של מזל רע שנראות כמו עוד פרק בחייו של הכומר מאט (חוץ מהיעדר הרכב) תקעו אותי בצד הלא נכון של היבשת, שוב – אז יאללה, נסיים את זה.
  איבדתי תקוות לעונה זו. מקווה שהשלישית תשתפר. וגם אני, כך שלא אהיה פה לראותה בזמן אמת (:

© עידו ישעיהו