הנותרים 2.06: עדשות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/11/2015 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

מה חשבתם על "הנותרים" עונה 2 פרק 6?

The Leftovers - 02x06 - Lens

תגיות:
 • פ.נוקיו

  למה "הנותרים" לא תהיה באמת סדרה גדולה:
  זו המחשבה שניקרה במוחי אחרי צפייה בפרק החזק והמרשים הזה, "עדשה". וכששחזרתי את מה שהפריע לי בפרק הזה ובקודם לו הבנתי – זו הנטייה הקלה למנייריזם שיוצרי הסדרה מוטב להם שייפטרו ממנה. קחו לדוגמא את שתי השלכות האבן לעבר החלון. אני מבין את האימפולס היצירתי להשתמש בזה. נורה פותחת את הפרק בזריקת אבן ואריקה מסיימת את הפרק בזריקה שכנגד. זה יוצר "מסגרת" כביכול, סיפור סגור. אבל זו מניירה מיותרת שמעיבה על כל הסצינות הבאמת חזקות של הפרק. קארי קון (נורה) ורגינה קינג (אריקה) מציגות מפגן משחק נהדר. הפרק בעצם מתבסס על האינטראקציה בין שתיהן. השלכות האבן, המניירה לדעתי, לא ממש שייכות. בפרק הקודם זה בא לידי ביטוי בסצינת המשוט של מאט ("שיגיד בריאן").

  מצד שני זה היה באמת פרק מצויין. כשאומרים על "הנותרים" שהיא סדרה של דמויות ולא של נארטיב, לזה בדיוק מתכוונים. נורה ואריקה, כל אחת בתורה ובמקביל, מובילות את הפרק בצורה מושלמת, עד למפגש פנים מול פנים, בסלון של אריקה, בסצינת השאלון המעולה. על הדרך, מקבלים הצופים הסקפטיים כמה וכמה תשובות לתהיות שעלו במהלך העונה (למה התמהוני של העיירה שוחט עזים? מה הקטע עם הציפור המתה בקופסה? ועוד ועוד). אבל מתווספות שאלות חדשות. גדולות. האם נורה היא "עדשה"? האם יש דבר כזה בכלל (במיוחד אחרי שיחת הטלפון של המדענית שזולגת מעולם הפיזיקה למטאפיזיקה והמיסטיקה, כשהיא משרבבת פנימה את השד עזראל)? האם אנחנו אחראים לכל מה שקורה לנו ומסביבנו? ושאלות אחרות.

  וכמובן שגם הפסקול לא מאכזב. סצינת המבוא (לפני הפתיח) לוותה כמעט כולה בשיר הזה:
  https://www.youtube.com/watch?v=FqbBCPIUo84

  ואת המצגת בערב ההתרמה ליוותה ריאהנה:
  https://www.youtube.com/watch?v=JF8BRvqGCNs

  (ועל הבחירה המרגיזה שלהם לחתום עם "I Am a Rock" של סיימון וגרפונקל אני מעדיף לא לומר כלום).

  • טיןטין

   אני ממש מקווה שלא יקשרו את עזריאל ואת כל האזור הזה בתוכנית..
   אהבתי שהיא צחקה ונפנפה את האישה בטלפון.. אבל עדיין..

 • Saturn

  אני מסכים שסצנת התשאול בסוף הייתה טובה ועוצמתית אבל לא ייאמן כמה גרועה הכתיבה יכולה להיות גם לאורך פרק בודד.

  הכל חייב להיות אפוף מסתורין. כל סוגיה היא תעלומה שיש לחשוף באיזה סצנה בומבסטית.
  אז קיבלנו תשובה לעניין העז ושמלת הכלה – אבל למה לעשות מהדבר הזה סיפור בכלל? זה היה צריך להיאמר בפרק השני גג. הגיבורים שלנו עוברים למיראקל ורואים את ההתנהגות המוזרה הזו, שואלים מה הקטע ומיד נענים 'אה זה אמונות תפלות של חלק מהתושבים וכו'. אבל 'הנותרים' עושה מכל דבר סיפור עם סימן שאלה בסופו.

  קיבלנו תשובה לעניין הציפורים בקופסאות אבל מיד אחר כך זה רק הוביל לשאלה מסתורית נוספת. לדברי אריקה אין מצב שהציפור הזו שעפה בפרק הראשון יכולה הייתה להישאר בחיים. אז מה הקטע? בנוסף, בסיפור שלה על סבתה היא מציינת שאת המשאלה מבקשים אחרי פתיחת הקופסה ואחרי שהציפור מתבררת כחיה. אבל במקרה של אריקה היא מבקשת משאלה ורק לאחר מכן פותחת את הקופסה? אז מה הקטע? למה להציג את השוני הזה? האם זה אמור להוביל אותנו לשאול שאלות ולתהות אם לשוני בין בקשת המשאלות יש חלק במה שאירע אחר כך או שזה שוב שוני סתמי ובנאלי?

  אותו דבר לגבי האיש שגר בקרוון שמתברר הוא קרוב משפחה של אריקה (אבא?) וגם שם עושים סיפור מסתורין לגבי מה בדיוק הוא עשה ומה הוביל לניתוק היחסים ולמה הוא מוקצה על-ידה. נמנעים מלפרט. האם ייחכו לקראת סוף העונה כדי 'לחשוף' את העניין בעוד סצנה בומבסטית? תפסיקו להתייחס לכל דבר כמשהו שצריך להעלים מפני הצופים כדי לבנות חשיפה מרעישה בעתיד. ככה לא מתנהגת תוכנית דרמה מפוקסת דמויות.

  וכמובן כל עניין העדשה והתאוריה לגבי השד. רק אל תגידו לי שאני צריך להתעלם מזה ושההתייחסות היחידה שאני צריך לשייך לזה הוא רק כיצד זה גורם לנורה להרגיש ולפעול.

  עוד החלטה לא מובנת: הפרק הקודם מסתיים ברגע עוצמתי של מאט מתפשט ונכלא מרצונו בגיליוטינה. הסצנה הראשונה שבו רואים אותו לאחר הסיום הזה מגלה שהוא לבוש, חופשי וסוג של מנהיג בקהילה הזו. מה לעזאזל? לקחתם קטע חזק והפשטתם כל חשיבות ממנו! התפתחויות חשובות ועוצמתיות קורות מחוץ למסך. מאט היה צריך לסרב למישהו שמציע לקחת את מקומו? דמיינו איזה קטע עוצמתי זה היה אם היו טורחים להראות לו. וזה חלק מה'חוקים' של האישה שמתפעלת את הגיליוטינה שאפשר להשתחרר ממנה אם אתה מסרב שמישהו יחליף אותך? מי יודע, הכל נעשה בשושו.

  אם הייתי צריך להמר, השחקן סירב להמשיך להיות בעירום בסצנות האלה אז דילגו על כל ההתפתחות המשמעותית והחשובה הזו וקיבלנו ישר את מאט כמוביל הקהילה.

  עוד משהו שמפריע לי זו ההתעלמות המוחלטת ממקרה העלמות על העיירה והעסקים שנוצרו סביבה. עברו 3 שבועות מאז העלמות הבנות והמקרה סוקר בהרחבה בחדשות. אין ספק שאחד ההסברים המובילים הוא מקרה דיפרצ'ר נוסף. אז למה עושה רושם שלדבר הזה לא הייתה שום השפעה? תיירים עדיין נוהרים למיראקל, אנשים עדיין משייכים אליה ולמימה כוחות מיסטיים של חסינות מדיפרצ'ר וכו'. שום התייחסות לפן הזה.

  הייתי רוצה לראות את הויכוח והמתח במירקאל בין תושביה וחלוקה לשני צדדים. צד אחד מקווה שאכן מדובר בדיפרצ'ר כי זה אומר שהקרקס סביבם ייגמר והם יוכלו לחזור לחיות כמו נורמלים ולהפטר מכל הזרים שמנסים לקנות בתים או לחדור אל תוך הקהילה.
  הצד השני מקווה שמדובר בהעלמות רגילה ושהבנות יימצאו כי אחרת זה אומר סוף לתעשייה ולכלכלה החדשה סביב העיר שמקיימת את מרבית תושביה. אם ההעלמות היא דיפרצ'ר אז זו תהיה מכת מוות כלכלית לתושבים ולעיירה.

  המתח הבסיסי הזה קיים בצורה מובנת במשפחת מרפי. האבא מכה כל מי שמשייך מיסטיות לעיירה ('אין ניסים במירקאל') אך הבן מאמין שאחותו נלקחה במעשה אלוהי.

  • חדש

   הייתי חייב לכתוב משהו. אני לא כותב פה אףפעם. אני רגיל לקרוא את הדיונים .. במיוחד של הנותרים המדהימה.. אבל באמת שלא ברור לי חמה Saturn עדיין מגיב ורואה את התוכנית??? די תוותר יש עוד דברים בטלויזיה. אני יודע שצריך לשמוע לדון על דברים טובים ורעים אבל די אחי. ההתנשאות וההבנה העילאית שלך ממש מוגזמים. קראתי שורה אחת מה תגובה והייתי חייב לכתוב משהו. ברור מדי כבר שהתוכנית ל-א בשבילך.

   • פ.נוקיו

    מצד שני, הוא מעלה כאן כמה שאלות נכונות. גם אני הרמתי גבה כשמאט פתאום ירד מהגיליוטינה והצטרף לנורה ואישתו. וגם לי הפריע שהציגו-לא-הציגו את האיש המבוגר מהקארוון. נכון הוא אמר "אני משפחה", אז כולנו מנחשים שהוא אבא של ג'ון או של אריקה, אבל (כרגע) לא ברור למה זהותו לא נחשפה בסצינה הזו, כשאריקה מגלה שזה הוא ששולח את הפאי כל פעם.

    • חדש

     כל הקטע של התוכנית זה להיות ambiguous..
     פתוחה לפרשנות. לא להאכיל את הצופה בכפית.
     ואיזה טענות הוא העלה בדיוק שמצדיקות את ההגזמות האלו?
     תקראו קצת אלבר קאמי.. קצת ויטגנשטיין..
     יש לסדרה ז'אנר משלו . זה לא האנטומיה של גרי. לא הכל מוסבר. ולא תמיד יש תשובות.

   • Saturn

    משום שאני נותן הזדמנות לסדרות להשתפר. בסוף העונה הזו אשקול אם להמשיך לצפות.
    למשל את העונה הראשונה של פארגו לא אהבתי כלל אך חזרתי לצפות בשנייה. ולמרות שהיא לא חפה מבעיות היא בהחלט יותר טובה מקודמתה.

    • חדש פה

     לא נראה שאתה נותן הזדמנות. אתה מנסה לקחת סדרה מז'אנר מסוים ולהבין למה (שוב ושוב ושוב) למה היא לא מתאימה לז'אנר אחר. מצחיק שעד עכשיו אתה לא משחרר. מעכיר את הדיון לגמרי.ואגב, אנתולוגיה זה לא דוגמא טובה.

 • Michael Ginzburg

  פרק עוצר נשימה, הפריים שבחרת מזכיר לי את הסצינה המושלמת הזו, נשברתי ונשבתי כהוגן.

 • בובי

  למה נורה שברה לה ת'חלון?

  • אורי

   היא הרגישה שבגלל משפחת מרפי כל תחושת הביטחון שלה נעלמה. סוג של "על הזין שלי. הם הרסו לי. אני יזרוק אבן"..

© עידו ישעיהו