משחקי הכס 5.04: בני ההרפיה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/05/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 5 פרק 4, בקצרה

אני לא יודע אם זה היה הפרק הכי גרוע של "משחקי הכס" אי פעם, אבל לבטח אחד הגרועים שבהם. אלוקים שישמור, זה היה ממש מביך. אני לא יודע מה היה יותר גרוע: המניפולציה השקופה של מליסנדרה המנסה לפתות את ג'ון סנו ואז זורקת את המשפט של איגריט, או התוכנית המגוחכת של בייליש וסאנסה (כלומר של יוצרי הסדרה ששינו את הסיפור) – סאנסה תישאר עם רמזי בולטון הפסיכופת בזמן שבייליש ינסה להנדס משהו מרחוק, ואם זה לא יעבוד אז היא "תהפוך את רמזי לשלה", כה פשוט.

אבל בעצם אני יודע מה היה הכי גרוע. תמיד כשמישהו נשאל משהו ואז מתחיל לספר סיפור "הסכת וסכת" על המקרה שהוביל אותו אל התשובה הזו שיכולה הייתה להסתפק במשפט אחד, אני יודע שמדובר בכתיבה בינונית במיוחד. ראשית שירין המסכנה שואלת את אבא שלה אם הוא אוהב אותה או מתבייש בה או מה שזה לא יהיה, ובתגובה סטאניס מאריך בדברים ומספר לה את ההיסטוריה במקום לענות בראש ובראשונה את התשובה לשאלתה. הפעם השנייה והמגוחכת בהרבה הגיעה כאשר אמא נחשת החול שאלה את בנותיה אם הן איתה בכל הנוגע בנקמה בלאניסטרים, יהא המחיר אשר יהיה, והאחרונה שבהן (שהייתה הילדה הכוכבת מהסרט "לרכוב על הלוויתן", וכעת מסתבר שהקסם שלה אבד) סיפקה נאום שלם על משהו גנרי ומנדנד שאוברין לימד אותה, בשעה שהיא מהלכת לה בשחץ תיאטרלי לכיוונה של החנית.

כל כך ברור שמכאן והלאה הסדרה הזו הולכת לאשפתות. גם בספרים השיא היה החתונה האדומה, אבל לפחות ג'ורג' ר. ר. מרטין הוא כותב מחונן. לא יודע מיהו הדייב היל הזה שכתב את הפרק הנוכחי, אבל זה הפרק הראשון שהוא כותב בסדרה. מומלץ מאוד שגם יהיה האחרון.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר.
אם אתם רוצים להגיב עם ספוילרים, אתם מוזמנים לפוסט המיועד לכך.

תגיות:
 • והנה הביקורת המעולה של רעי אילן קפרוב בוואלה.
  http://e.walla.co.il/item/2850993

 • ממש לא מסכימה. כלומר, דיאלוגים מביכים וסצנות לא מעניינות ועומק של טלנובלה הייתה לסדרה תמיד. וזה נכון גם שהעלילה לא התקדמה הרבה בפרק הזה. אבל זה לא ברמה שהיא יותר מתמיד. אבל בחיית זומזום, היו לפחות 3 סצנות אדירות בפרק הזה שרק הם הופכות אותו למעולה:
  – כל הסצנות של ג'ימי והשני.
  -טיריון וג'ורה בסירה
  – איליריה חול והבנות המגניבות שלה (אז למי אכפת אם זה כלל סיפור רקע מגוחך, הזאת שזרקה את הסכין הייתה אוסומית לגמרי).

  והאמת שהסצנה של סטאניס, דמות שלרוב משעממת אותי למוות, והסיפור שלו לילדה שלו היה דווקא מאוד נוגע, בגלל שהיא כזאת מתוקה (והיא הדבר היחידי שאני אוהבת בסטורי ליין של סטאניס)

  • miss bojarsky

   נכון, דיאלוגים מביכים וכתיבה בינונית מאפיינים את הסדרה כבר מהעונה הראשונה. העניין הוא שעד עכשיו היה להם את העלילות החזקות של שלושת הספרים הראשונים כאיזון לכך ועכשיו אין.
   להגנתם אפשר לומר שהעלילה של דורן משמימה גם בספרים.

   • אי אפשר לדעת אם העלילה הכוללת תהיה טובה כשאנחנו בפרק 4, את רוב הפייאוף של העונות קיבלנו כל עונה לקראת סופה.

    • miss bojarsky

     הכוונה שלי הייתה שעד כה הם הסתמכו על עלילות הספרים החזקות ואילו כעת הם ממציאים הרבה מהעלילה בעצמם ולחלופין נסמכים על עלילות לא חזקות מהספר הרביעי (וקצת על עלילות טובות יותר מהספר החמישי). והעלילות המומצאות שלהם עד כה היו גרועות. בפרק הזה במיוחד. אז כפי שכתבתי למטה – זה לא מנבא טובות.

     כל הסצינות בפרק הנוכחי שאת ציינת כאדירות היו בעיניי חלשות/משמימות/מביכות.

    • זה גם לא עניין של פייאוף, סתם כתיבה גרועה.

   • יובל

    בעיניי הדיאלוגים לרוב חדים וכיפיים. בעונה 3 למשל הם היו מעולים.

 • הראל שווה

  אם יש פרק שדורש דיון לקוראי הספרים זה הפרק הזה….

 • Saturn

  פתיחת העונה הכנראה הכי חלשה של הסדרה נמשכת.

  המנהג של הסדרה להקפיד על מעבר זמן 'אמיתי' הופך לה לרועץ כאשר כבר 4 פרקים אנחנו מקבלים משיכת זמן בסיפור של טיריון. אז יופי, במקום שהם יברברו בכרכרה, הם מברברים בסירה. פשוט תחתכו ותראו אותם מגיעים סוף סוף לדינאריס.

  מהצד השני, מוחלט שג'יימי נוסע לדורן, לא מראים אותו כלל ועכשיו שסוף מראים את הסיפור אצלו, הוא כבר הגיע לחוף. למה אי אפשר לעשות אותו דבר עם טיריון? מספיק פרק אחד של שיחות והבהרות, ויאללה לחתוך.

  האם מליסנדרה ניסתה לשכב עם ג'ון כדי להרות 'צל'? היא דיברה על כח ליצור חיים, אור ולהטיל צללים.

  דווקא הסיפור של סטאניס היה בסדר. בערך הפעם היחידה שראינו אינטראקציה עם ביתו. אבל כן, הוא לא ענה על השאלה האם הוא מתבייש בה.

  התוכנית של סרסיי יצאה לפועל מהר מדי. יצרו צבא, מינו אנשים, חימשו בנשקים. בום טראח. יותר מדי בשביל משחקי הכח בינה לבין המלכה (למרות שזה גם צעד לסכל את החתונה של סרסיי). אבל מה בדיוק, האנשים האלה הולכים להרוג את כל מבקרי בתי הבושת במעלה המלך? לא נשמע כמו משהו שהעם יהיה מרוצה ממנו. סבירות גבוהה מאוד לבאקפייר.

  קטע הלחימה בסוף הפרק היה חביב, אם כי זה מציג את האנסאליד די באור רע שהם נופלים כמו זבובים אחרי כל ההייפ והכסף שדינאריס שילמה עבורם. מה אמורה להיות רמת הלחימה של בני ההארפי האלה?

  באריסטן ניצל משיסוף גרונו, רמז אולי שהוא ייצא בחיים מהמתקפה? אני בספק. מה גם שמותו מסתדר עם חזרתו של ג'ורה ושדינאריס תקבל אותו בחזרה לשורותיה, בלי 'לדרוך על האצבעות' של באריסטן.

 • miss bojarsky

  כן, כל מה שאמרת. זה מה שקורה כשהם מתחילים להמציא עלילות משל עצמם, זה היה רע בעבר וזה רע עכשיו וזה לא מנבא טובות לעתיד הסדרה.

 • Roy Sharabi

  חח נראה לי לא ראינו את אותו הפרק. אני ממש נהנתי, אולי פחות מנשות החול אבל סוף סוף סטניס בלט, בכלל הכתיבה שלו מתחילת העונה הרבה יותר טובה. התכסיס של סרסיי ההצגה של התמימות של המלך טומן. ההתקדמות של סנסה ע"י בייליש. ואפשר להמשיך.
  כל כך ברור שהסדרה תמשיך לתת לנו עוד ממה שאהבנו.

  נ.ב. ליוצר בפעם הראשונה מגיע לדייב ציון 8.

© עידו ישעיהו