סאות' פארק 18.03: הסיסי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 12/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

יא יא יא, ספוילר "סאות' פארק" עונה 18 פרק 3, איי אם לורד, יא יא יא

South Park - 18x03 - The Cissy

זהו הפרק השלישי בעונה של "סאות' פארק", ועד כה כולם מתקשרים זה לזה. הפרק השני התחיל כמעט באותה נקודה שבה נגמר הראשון, והפרק החדש עסק ישירות במה שראינו בדקות האחרונות של קודמו. למיטב זכרוני זוהי הפעם הראשונה ש"סאות' פארק" עושה את זה (לא כולל עלילות שהתפרשו על פני כמה פרקים, כמובן), ואני מאוד אוהב את זה, אבל עם קשר או בלי, מדובר ברצף יצירתי חזק ונהדר של הסדרה.

הפרק הנוכחי עסק בטרנסג'נדרים שנים אחרי ש"סאות' פארק" עשתה זאת בעבר עם התקופה הנשית בחייו של מר גריסון, אבל הפעם היה בזה משהו מדויק ושלם בהרבה. בעיניי "סאות' פארק" היא במיטבה כשהיא מצליחה לגרום לי להגיד (באהבה) "אלוהים, הם כל כך מטומטמים" ו"אלוהים, הם כל כך מבריקים" בו זמנית, וזה מה שקרה גם הפעם. הגילוי שרנדי הוא בעצם לורד הוא דבר אחד, אבל השירים האידיוטיים (שאחד מהם הבליח בסוף הפרק הקודם, ותכל'ס כולם בדיוק אותו שיר) הם כבר לגמרי עניין אחר. מאז שצפיתי אני לא מצליח להפסיק לזמזם, "איי אם לורד, יא יא יא", וכל אימת שמבליח איפשהו שיר עם "לה לה לה" אני מיד הופך אותו ל"יא יא יא" של רנדי.

הרעיון המאוד סאות'-פארקי להפוך גבר משופם בגיל העמידה מקולורדו לזמרת ניו-זילנדית בת 17, שיכול היה להיגמר בהופעה הקצרה שלו בפרק הקודם, הפך הפעם לשלד בסיפור של זהות מינית. הגסות האימתנית של "סאות' פארק", בעיקר כפי שהיא מתגלמת בקארטמן, התנגשה עם העדינות שבה יש לטפל בנושא ולמיטב הבנתי ההדיוטית (כלומר הלא-להט"בית) עשתה זאת בהצלחה. קארטמן אימץ אל חיקו את ההגדרות הדקות ביותר של זהות מינית כדי לנצל אותן לתועלתו, ובשום שלב הבדיחה לא הייתה על חשבון הטרנסג'נדרים (כלומר טרנסג'ינג'רים, וכידוע גם ג'ינג'ים הם אויביו משכבר של קארטמן).

היפה הוא שמר גריסון, שעברו כטרנסג'נדר היה נתון לביקורת רבה מהקהילה כנגוע בסטריאוטיפים, הוא זה שהתווה הפעם את הדרך והסביר לעמיתיו מה נכון ומה לא נכון לעשות, כאילו ניסיונם של טריי פרקר ומאט סטון עם דמותו הביא אותם להתבגר ולדעת. הם השתמשו בילדים של הסדרה כדי ליצור משהו המתכתב עם זכויותיהם המובנות מאליהן של טרנסג'נדרים – ראשית קארטמן ולאחר מכן וונדי – ואז גרמו לסטן לתהות ולהתבלבל לגבי זהותו המגדרית שלו, עובר מדלת לדלת של השירותים ומתלבט לאן להיכנס. ושוב, בין האפקטים הקוליים של חרא הנופל לאסלה, הכל נעשה באופן מאוד מחוכם ומאוד מורכב ומאוד עדין. זה ניכר גם בשם הפרק, "The Cissy", ששיחק על הסלנג הפוגעני "sissy", "נקבה", והתיך אותו עם "cisgender", המתאר גבר או אישה שזהותם המגדרית עולה בקנה אחד עם זו ששויכו אליה כאשר נולדו.

ומה שהכי אהבתי זה את העובדה שכאשר סטן הגיע אל אביו כדי לבקש את עצתו, רנדי החצוי חשב שסטן עלה על זהותו וניצל את ההזדמנות לפרוק סוף סוף את מה שעל לבו. הסתבר שמה שהפך אותו לסנסציית פופ אהובה היה בדיוק אותה משאת נפש של קארטמן – הרצון הפשוט להיכנס לשירותים נורמליים בעבודה. לכן התחזה לאישה, כלומר לנערה, והשלווה הזו בשירותים הביאה אותו לחבר שירים שנגעו בלבם של מיליונים בכל העולם (כזכור, "אני לורד. יא יא יא"). וכאשר סטן מגיע אל אותה שלווה בסופו של דבר, אחרי בחינה לא פשוטה של זהותו המגדרית, כמו אביו גם הוא מחבר לו שירים מטומטמים בשירותים. מושלם.

תגיות:
 • ocean

  פרק אדיר.

  אני בטוחה שזו סיה שמגלמת את האוטו-טיונד של רנדי. משיטוט ברשת מסתבר שלא רק אני חשבתי כך, אפילו לורד בעצמה שיערה כך. אלא שמצדה של סיה ויוצרי סאות'פארק שומרים על שתיקה. מכיוון שלא היה כלום בקרדיטים ובצירוף הנטיה של סיה להיות מאחורי הקלעים +רוח השטות שלה, אני חושבת שזו אכן היא שתרמה את קולה (לורד היתה מתה להשמע כמותה).

 • Michael Ginzburg

  לא הבנתי מדוע יש התלהבות מלורד הזו. הלכתי ליוטיוב, היא חסרת כישרון, עוד אמנית פופ וונאבי מלאכותית שמקבלת 400 מיליון צפיות.

  הפרק עצמו היה אחלה, שיפור גדול מהפרק הקודם שהחמיץ הזדמנות לעשות פארודיה קצת יותר טובה על כל שיגעון הגלוטן פרי.

  קרטמן הוא כזה טראנסג'ינג'ר!

  • אנונימית

   היא בדיוק ההפך מ"אמנית פופ וואנבי מלאכותית".
   היא באה להוכיח שהיא לא כזו.
   קח לדוגמה את בנות דיסני (לא יודעת אם אתה מכיר), מבחינתי להן מגיע התואר "אמניות פופ וואנבי מלאכותיות".

   • Michael Ginzburg

    לי היא לא הוכיחה. המוזיקה עצמה נשמעת לי כמו עוד פופ נעורים משעמם וחסר נשמה.

 • Ogg

  פרק מעולה שמחזיר עטרה ליושנה אחרי כמה עונות בינוניות.
  אמנם הטריגר לעלילה סבל מחוסר אמינות (באמת? שירותי הבנים תמיד תפוסים ושירותי הבנות פנויים?) אבל מה שקרה בהמשך היה מצחיק, דבילי ומבריק. שרק ימשיכו ככה.

  • Michael Ginzburg

   ומה לעזאזל קרטמן אוכל כל הפסקת צהריים שגורם לרקטום שלו להשתולל ככה?

 • נהניתי מאוד משלושת הפרקים האלה. (אגב, נחמד הרפרנס הקטנטן לעלילת הגלוטן של פרק שעבר עם ההערה של רנדי על הבירה – "אל תדאגי, זה נטול גלוטן XD).
  האמת, אני לא יודעת אם הפרק באמת לא פוגעני כלפי טרנסג'ינג'רים, לא חושבת שבמעמדי אני באמת יכולה לשפוט את זה, אבל שמאט וסטון ישברו את הראש עם ביקורת על טיפול בנושא 😛
  בכל מקרה נהניתי, אבל פחות התחברתי דווקא לקטע של לורד/רנדי- ויותר אהבתי את עלילת קרטמן הטראנסג'ינג'י.
  זה באמת קצת אוסום לראות ילד בן 8 מסביר שאין בהכרח חפיפה בין זהות מגדרית לבין זהות מינית.
  ולדעתי זה גם קצת מעיד על כמה שהשיח הלהט"בי הפך להיות נפוץ. לפני כמה שנים מי באמת ידע מה זה סיס?

 • שבו לכם ותרגישו טוב ביום רביעי – הנה הגרסה המלאה לשיר של לורד ב"סאות' פארק".
  http://youtu.be/IUqA-uMEDgg

  • ocean

   לא ממש גרסה מלאה, רק מקוצצת דיבורים ומוכפלת. מה שטוב: אין מצב שזאת *לא* סיה.

© עידו ישעיהו