אימפריית הטיילת 5.08: אלדורדו

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/10/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 5 פרק 8, האחרון בסדרה

פורסם בגרסה ארוכה יותר בוואלה

סופו של ריצ'רד הארו הוא גם סופה של הסדרה כולה. הדמות האהובה ביותר בתולדות הסדרה ספגה כדור בפינאלה של העונה הרביעית. פצוע הוא הלך אל מתחת לטיילת, אל המקום שבו פגש פעם את ג'וליה, האישה היחידה שאהבה וקיבלה אותו למרות הכל, ונשען על אחד מעמודי העץ. בהזיותיו הוא נסע ברכבת ביום שמשי וחזר אל בית משפחתו בוויסקונסין, שם חיכתה לו ג'וליה ויתר המשפחה. בפועל הוא מת שם מתחת לטיילת, המסכה שלו מושלכת על החול.

לפני מספר פרקים צ'וקי ווייט הקריב את עצמו כדי להושיע את דוטר ואת בתה. כמו ריצ'רד, כאשר עצם את עיניו רגע לפני מותו הוא הזה את נחלתו – קול שירתה של דוטר שהיה לו עוגן פעם והשאיר אותו בחיים מדי לילה. אבל בפועל ריצ'רד וצ'וקי מתים שניהם. לא הייתה סיבה לעשות את ריצ'רד. דמותו הגיעה אל סוף דרכה וזה היה בסדר, ניתן היה לאפשר לו באמת לעקור אל וויסקונסין ולהתאחד עם משפחתו. אבל סופים טובים הם לא הקטע של "אימפריית הטיילת". דבר דומה קורה גם עכשיו. שם הפרק האחרון הוא "אלדורדו". על שם העיר המיתולוגית של בני המואיסקס, עיר שבתיה עשויים זהב ורחובותיה מרוצפים זהב – אבל מקום שלא היה באמת. אלה בדיוק הדברים שחוו ריצ'רד וצ'וקי לפני סופם, הם הגיעו לאלדורדו למרות שאינה קיימת.

כעת נאקי קיבל מכתב תחינה מג'יליאן שנמצאת במוסד לחולי נפש ובו היא מייחלת שיבוא להציל אותה כשם שעשה פעם. אבל אנחנו יודעים מה נאקי עשה פעם, יודעים ורואים הפעם במו עינינו. לא היתה בכך שום הצלה. הוא הקריב אותה כדי שיוכל להשיב את חנו בעיני הקומודור. כמו אז גם הפעם נאקי לא מושיע אותה – הגאולה לא באמת קיימת. הוא "עוזר" לה עם כסף, הדרך היחידה שהוא מכיר, ומפקיד עבורה סכום בקרן נאמנות למקרה שתצא משם. אנחנו לא יודעים אם ג'יליאן אי פעם תצא משם, הסדרה התירה לנו את הזכות להאמין שכן אם נרצה, אבל אם זה אכן יקרה, היא תעשה זאת בלי איבר פנימי כלשהו שלה – חולשתה והאופן שבו אחזה בבטנה הבהירה שהרופא הפסיכופט הנרי קוטון דאג לתלוש את איברה כדי שלא יזהם שוב את דעתה.

כמו קודמיו גם נאקי לא יוצא לחופשי, לא בפועל. הוא ביקש לפרוש כבר לפני שנים רבות ועכשיו סוף סוף נאלץ לעשות זאת. הוא מרוויח כסף רב וחוקי שיאפשר לו לשכור את ה"אלדורדו", דירת פאר בניו יורק, אם רק יחליט לעשות זאת. הוא סוגר קצוות, נפרד מאחיו, סוף סוף ממשיך הלאה. אבל אז הוא נעצר.

כבר בשלב מוקדם של העונה ניחשו רבים כי ג'ו הארפר, הנער שבא לעבוד אצל נאקי, הוא בעצם טומי דרמודי המבקש נקמה על רצח אביו והעוול של סבתו. מבחינת "הטיילת" היה בזה היגיון רב, בהיעדר ג'ימי – לשלוח זרועות אל ראשית ימיה של הסדרה ולסגור מעגל. אבל זה היה צפוי מדי וכפוי מדי. לא ברור בכלל מה הסיפור של טומי, איך מלגדול בחווה המשפחתית של הארו יחד עם דודתו, עם ג'וליה ועם אביה, הילד הקטן התגלגל תוך שבע שנים לנער שטוען כי אין לו בית, חדור תחושות נקם עד כדי כך שהוא מוכן להשליך את יתר חייו כדי להרוג את נאקי. מעבר לכך, עצם התגלגלותו של טומי אל סביבתו של נאקי נשענה על כרעי תרנגולת – ממתין יחד עם שאר חסרי הבית כדי שמיקי דויל יעבור שם במקרה כדי לשכור פועלים. מאז ועד היום הוא נתקל בדי והותר הזדמנויות להרוג את נאקי, בראשן הפעם שבה מצא אותו מעולף בסמטה שוממת באמצע הלילה. הוא היה יכול לגמור את זה שם בשקט. אבל לא, למה להיות הגיוני? בואו נחכה לעת ערב בטיילת הומה עם המוני עדים.

באופן כללי מותו של נאקי היה מתבקש ולכן הסוף הזה מבאס. היה מעניין בהרבה אם טומי היה חושף בפניו מי הוא בלי להרוג אותו, רק מעלה מן האוב את ייסורי המצפון משכבר ונותן לנו לפחות פאקינג מונולוג כן אחד של נאקי לגבי מה שעולל לג'ימי, משהו שמעולם לא קרה בסדרה. אבל לא. הירי הרג את נאקי ובמקביל השלים את טרגדיית שושלת דרמודי – ג'ימי ואנג'לה שנרצחו, ג'יליאן הכלואה ועכשיו גם טומי באותו כיוון. כולם הפסידו. כולם מלבד הפשע, שגרה בלתי כלה. אל קאפון אולי יצא מהתמונה, אבל לוצ'יאנו, לנסקי ויתר החברים כוננו את הפשע המאורגן האמיתי, השולחן העגול שממנו יחלשו על כל היבשת.

בינתיים נאקי, כמו ריצ'רד וצ'וקי לפניו, פוגש בעיני רוחו על ערש דווי את הנחמה שלו – הוא חוזר אל הפריים הראשון של העונה, נעשה שוב הילד התמים שהיה שקופץ אל המים כדי לתפוס את המטבעות המושלכים ממעל. הפעם הוא תופס אותו.

 • Michael Ginzburg

  סיכום משובח. תודה רבה לך על הביקורות המאירות והנבונות במהלך כל העונות.

 • יוני אנטון

  הכשלון העיקרי של נאקי זה בתור אבא ותחליף אבא, אולי בגלל דמויות האב האמיתי והתחליפי הכושלות שלו. דווקא קפונה הפסיכופט מפגין אהבה לבנו, אהבה שנאקי לא היה מסוגל להעניק לאף אחד. נראה שבובי (טומי?) לא היה נחוש להרגו ואילו נאקי היה מסוגל להעניק לו יותר מכסף הוא לא היה מסיים את חייו כך. נאקי נכשל גם להיות בעל ואח. מאידך הוא נכשל להיות גנגסטר בגלל שהוא לא פסיכופט ובכל זאת איכפת לו.
  כמו שנאמר הוא רצה לעשות טוב רק לא ידע איך.

 • Assaf Mizrachi

  אני מסכים עם יוני לגבי הניתוח של למה טומי לא הרג את נאקי לפני. נראה שכמו רבים לפניו טומי ניסה להבין האם יש מקום למחילה בשביל נאקי וזה שנאקי רק הביא לו כסף כל הזמן גרם לו להבין סופית שאין מחילה. בעיני זה גם הגדולה של סיום הסדרה האמירה הברורה שאין מחילה ואין גאולה לא להארו ולא לאליי ולא לנלסון ואן הולדן ולא לאף אחד. ודווקא זה שמי שנשארו לשלוט הם פסיכופאטים (קאפון, מאיר ולוציאנו) מעיד על האמונה כי אין סוף טוב ואין מחילה או גאולה בעולם.

 • Master17

  דבר ראשון.. תודה לך ידו על הניתוח של פרקי העונה..

  2 שאלות ברשותך..

  1. האם מרבל עברה הפלה? לי זכור שהילד נפטר דווקא אחרי שנולד.. :>
  2. מה קרה למרבל? כבר שכחתי.. הייתי שמח לסגירת קצוות בנוגע למערכת היחסים של נאקי ואשתו..

  תודה רבה מראש:)

  • בסוף העונה הראשונה למדנו שמייבל ילדה תינוק שלאחר מכן מת, אירוע שבעקבותיו היא עצמה התאבדה. בפרק הזה אנחנו מגלים שעוד לפני כן היא הרתה והפילה, מה שהופך את הסיפור שלה ושל נאקי לטראגי אף יותר.

 • miss bojarsky

  כתבת נפלא. אני מסכימה בהחלט, היה זה סיום טוב בהרבה לפרק, לעונה ולסדרה אם לא היו מתעקשים על הרצח של נאקי בידי טומי. הייתי מעדיפה לדעת שטומי חי חיים טובים, שריצ'ארד הצליח לפחות להציל אותו. והייתי מעדיפה את נאקי חי לו איפהשהו בבדידות מזהרת, משלם על פשעיו כך ולא במוות. אבל אם כבר התעקשתם על הסוף הזה, היה מן ראוי לפחות לבנות אותו כמו שצריך, כך שנדע איך הגיע טומי לאן שהגיע ועם אינטראקציה ממשית בינו לבין נאקי. איזה פלאשבק שמראה את ג'ימי גם היה מחמם את ליבי.
  מלבד זאת, היה זה פרק סיום עונה משובח. ידענו כבר הרבה זמן שנאקי הוא זה שהכיר את ג'יליאן לקומודור, אבל לראות את זה קורה סיפק הבנה חדשה לחלוטין של הסיטואציה ושל משמעותה.
  אני מצטרפת לשבחים שלך מהפרקים האחרונים בנוגע לליהוק של נאקי וג'יליאן הצעירים, בהחלט עבודה יוצאת מן הכלל.

 • ocean

  ספוילר ספוילר

  איזה סוף מחורבן. לצערי זה כל מה שיש לי להגיד עליו. הפרק עצמו היה דווקא יפה, והחלקים עם ג'יליאן… כשה לעולה. ידענו את זה, אבל לראות את השתלשלות העניינים והפנים התמימות והמקוות שלה בילדותה היה מדהים. גם השתיקה הנפלאה שלה – טריק פסיכולוגי לא מודע שגורם לנאקי לדבר ולדבר לדבר כאילו היא איזה כומר. כל מה שהיה חסר זה שהוא יגיע למחילה שברור שהוא מבקש, רק לא מסוגל.

 • Michael Ginzburg

  הציטוט האהוב שלי מתוך הפרק שייך למרגרט:

  Here’s an experiment for you. Think about the things you want in life, and then picture yourself in a dress.

 • Saturn

  לא יכולתי לקוות לסוף טוב יותר ממה שקיבלנו. יצאתי מרוצה מאוד.

  שום ניסיון לסליחה ומחילה. שום ניסיון לסיים את זה בטון חיובי עבור דמותו של נאקי אלא אפילו יותר דגש על חטאיו. בלי 'הוא בעצם אחלה של אדם!'.

  למרות התאוריה שקראתי לגבי טומי ש'ספיילרה' אותי אני חושב שכל צופה בעל תשומת לב היה עולה על הרמזים שהם נתנו לזהותו האמיתית של הילד כך שההפתעה לא הייתה נשמרת. הם נתנו יותר מדי רמזים כדי שזה יהיה מפתיע אבל פחות מדי זמן עם הדמות ובאינטרקציות כדי לבנות את זה.

  אין שום בעיה עם הסוף הזה לאור ההיסטוריה של הסדרה בהתפתחויות מאוחרות וזולות שמצילות את נאקי. מדובר בסדרה שמתנקש מקצוען בוחר להכנס למועדון הומה אדם ופנים מול פנים לירות בנאקי. גם אם הוא היה מצליח להרוג אותו איזה מין מתנקש לא ירצה לבחור בטקטיקה שאשקרה תשאיר אותו בחיים כדי שהוא יוכל להנות מהכסף ששילמו עבור שירותיו?

  מדובר בסדרה שהוציאה את עדותו של ואן-אלדן מהמשפט שהיה שולח את נאקי לכלא ע"י כך שברגע האחרון המשרת של נאקי בא משום מקום ומספר לו ששמע שואן-אלדן הטביע איזה מישהו.
  מדובר בסדרה שהצילה את נאקי מהפיצוץ ב'באבט' ע"י איזה מישהו שתפס אותו לשיחה רגע לפני הבום. מדובר בסדרה שג'ון בפרק לפני אחרון לעונה4 פולטת מידע לגבי האדם שביקר את איליי שתואם את התיאור של הסוכן מה ששוב הוביל להתחמקות של נאקי ממאסר.

  איך אפשר להתלונן על הסוף של עונה 5 כלא משכנע, לא מספק וזול מדי לנוכח הדפוס של הסדרה? אז לא רק שמבחינה תמטית מותו של נאקי ע"י טומי הוא מושלם, יש פה גם צדק פואטי שאחרי כל הדרכים בהן הכותבים הצילו את נאקי ממפלה, הפעם הוא אוכל אותה. ומכל הבחינות מדובר בהתפתחות פחות בעייתית מאילו שהזכרתי.

  אז כן, זה פייר לשאול מאיפה טומי למד על כל הסיפור. האם זה ממכתבים של ג'יליאן כי איך היא בדיוק ידעה לאן לשלוח אותם. אפשר להגיד שהדבר לא קיבל בילד-אפ והתעסקות מספקת (וגם זה תלוי בכמה זה אמור להיות מפתיע ואיך אפשר היה לכתוב עוד סצנות בלי או שהצופים ייעלו על זה לחלוטין או שנאקי יתחיל לחשוד).
  כן, העניין שטומי חיכה במזח והתמזל מזלו שדויל הגיע כדי לשכור אנשים זה טיפשי, במיוחד בגלל שלא הייתה שום סיבה שטומי יתדפק על דלתות המועדון של דויל ולבקש עזרה. (בראיונות עם ווינטר נאמר שטומי בא לעיר במטרה להכנס למעגל של נאקי). ההסבר היחיד שלי לכך שאם זה היה נער בודד שהיה מבקש עבודה יום אחר יום עד שהיה מתקבל אז היינו חושדים מההתחלה שיש פה משהו נסתר.

  כפי שהפרק די הבהיר טומי לא הגיע נעול על לרצוח את נאקי. כמו שהוא אמר הוא לא הצליח להבין אם סבתא שלו אהבה או שנאה את נאקי. אז הוא הגיע כדי לגלות וכדי לבחון את נאקי. טומי ראה שנאקי לא מסוגל להציע שום דבר פרט לכסף וקריעת השטר היוותה גזר דין.

  הדקות האחרונות והשזירה של הפלאשבק היו מצוינות.

  האכזבה המרכזית שלי מהפרק זה הפגישה בין נאקי לג'יליאן. אני מבין למה הם בחרו בדרך הזו שהוא מגיע מאוחר מדי ושוב כושל בלהגן עליה וזה אכן מעביר את המסר. פשוט רציתי שיחה אחרונה בין השניים בלי פילטרים ובלי העמדות פנים ופשוט להגיד את הדברים כמו שהם. גם הייתי מקבל סליחה כלשהי של ג'יליאן אם טומי היה בסוף אומר את דברו.

  מבחינת העונה כולה דעתי לא השתנתה. לא היה צריך 4 פרקים עם פלאשבקים לנאקי בן 12, אחד היה מספיק. עונה מזורזת מדי. בעונה של 8 פרקים כנראה תמיד משהו יסבול אבל אפשר להתווכח אם הם לא יכלו לעשות דברים אחרת ולקחת החלטות קשות כמו לוותר על הסטוריליין של צ'אקי.

  מה שמוסיף לתמיהה של איך העונה הזו נבנתה זה שבראיונות ווינטר אומר שאת ההחלטה לסיים את הסדרה כפי שהסתיימה נעשתה באמצע עונה 4. אז הם ידעו לאן הם מכוונים, הם ידעו שהם יצטרכו לקפוץ בזמן גם אם הייתה עונה 6 (כדי שטומי יהיה גדול מספיק), הם בחרו 8 פרקים למרות שיכלו לבחור 10. היה לכותבים מספיק זמן כדי לתכנן עונה אחרונה ומקוצרת יותר טובה ויותר מחוברת.

 • וואו, מסתבר שבראיון איתו לפני מספר חודשים, מייקל פיט לגמרי קלע למה שהולך לקרות בסוף הסדרה. http://uproxx.com/tv/2014/10/michael-pitt-spoiled-the-end-of-boardwalk-empire-months-ago-and-we-didnt-even-realize-it/

 • עדי
 • סתם, אחד

  ספויילר

  ספויילר

  ספויילר

  השאלה המרכזית של העונה האחרונה היתה "מי אתה?" – תימה שאמורה להתכתב עם משימתם המקורית של היוצרים לחקור את נושא הגבריות ברמה הבסיסית בעולם משתנה (דבר שמשותף לאמפריית הטיילת עם הסופרנוס, מד-מן, דקסטר והאוס)

  לדעתיי התשובה שהיוצרים נתנו היא שהיכות של האדם להחזיק ולשגשג בתפקיד ובמעמד שלו מקרינים גם על יכולתו לשמור על חייו. אדם שנופל מעמדית ועסקית בעולם (האמריקאי להחריד) של "אימפריית הטיילת", לא מסוגל להמשיך לחיות.

  נאקי שאיבד את המועדון ואת אטלנטיק סיטי נותר חסר הגנה ונהרג בסופו של דבר. בדרך הוא איבד את ג'יליאן ("אני תמיד אגן עלייך" ארוניה או ציניות, לא החלטתי עדיין), שיחד עם הבעיות הכלכליות בעסק שלה גם נפלה בפח של העו"ד של הקומודור ובסופו של דבר אבדה את צלמה לשארית חייה (תהליך שהחל כבר עם רוזטי). תהליך הנפילה של נאקי החל עם העובדה שהוא לא הצליח להיות "חצי מאפיונר" – וברגע שאתה לא מוצלח במה שאתה עושה אחת דינך, למות.

  וואן-אולדן שיחסית הצליח לו להתחיל מחדש בתור מיולר, ביצע אקט התאבדותי שהביא לחיסולו, תוך הבאה לשיא את האבסורד בו הוא שרוי: ברגע שהוא נאחז במעמד הסוכן הפדרלי (הכושל) הוא איבד את חייו.

  וכך בצד השני מאייר ולו'ציאנו שבססו את מעמדם בתור ה"גדולים" נשארו בחיים (לנסקי נפטר בגיל 81, לוצ'אנו בגיל 64 [אם כי בגלות]).

  מי שבסופו של דבר הצליחה לדבוק בתפקיד שלה (המסורתי – איזה מסר מדכא לשנת 2014) ולהחזיק בו מעמד, היא מרגרט שבתפקיד האם המגנה על ילדיה הצליחה לשמור על חייה (ונא לא לשכוח שהיא האלמנה והיורשת של הון לא קטן). אם ניזכר ביציאה הקטנה שלה לעבר תפקיד אשת הגנגסטר הוא לא הסתיים טוב (בעיקר עבור החבר האירי שלה). אגב, השותף החדש שלה, בעוד 30 שנה הוא יצעיד את שני בניו לעמדות מפתח ושליטה בפוליטיקה ובהנהגה של ארה"ב (כולל בעל של נכדתו שיהפך למושל קליפורניה 70 שנה אח"כ).

  בסופו של דבר הטרגדיה האמיתית היא של משפחת דרמודי – שהולדתה בחטא של נאקי וסופה באטימותו וחוסר יכולתו לנהל דברים כראוי. בעוד שלמשפחתו של נאקי (דרך וויל) יש סכוי להמשכיות- כי וויל בסופו של דבר התעשת ושיחק נכון בקלפיו.

  • Michael Ginzburg

   יפה כתבת.

© עידו ישעיהו