הנותרים 1.09: הגארבים במיטבם

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/08/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"הנותרים" עונה 1 פרק 9

The Leftovers - 01x09 - The Garveys at Their Best sr

אני מניח שאיפשהו ביַרְכתי דעתי קיננה ההשערה שמתישהו נקבל פרק פלאשבק. היא נתלתה, למשל, בסבירות ששחקנית כמו ג'אנל מולוני לא תובא רק כדי לגלם משותקת ששוכבת במיטה (אשתו של הכומר), וגם סתם בידיעה שזה דבר שהגיוני שייעשה בשלב מסוים. והנה רגע לפני סוף העונה אנחנו מקבלים פרק שכולו מתרחש בעבר, שלוש שנים וקצת לפני העלילה כפי שראינו אותה עד כה, והוא היה מצוין.

באופן אולי מעט משונה אבל הולם, הפרק מאוד הזכיר לי את פתיחת העונה השלישית של "משמרת שלישית". מתוקף היותה סדרה העוקבת אחרי אנשי שירותי ההצלה במנהטן, ב-2001 נאלצה "משמרת שלישית" להתמודד עם אירועי 11 בספטמבר. פתיחת העונה הזו נקראה "עשרה בספטמבר" והציגה את הדמויות הקבועות של הסדרה – השוטרים, הכבאים, החובשים – מתנהלות להן כמו תמיד, פגומות ושאננות, והפרק מסתיים כאשר משהו עצום קורה ומשנה את חייהן.

וייב דומה היה גם בפרק הנוכחי של "הנותרים", אבל כדרכה של הסדרה הזו, הוא היה עמוס בהרבה יותר סמלים ורמזים "מטרימים". חלקם היו מעט שקופים ובנאליים, כמו המעגל החשמלי שהיה ואיננו או נורה שאומרת לחברת המועצה שמבחינתה אין לה משפחה בשבועות הקרובים, אבל גם אלה היו נדבכים משמעותיים בסיפור רב עוצמה והצטרפו לאחרים שהיו יפים עד מאוד. דרמת ההיעלמות הייתה שם במלוא עוצמתה, אדירותה ואובדנותה, והיא נעשתה באותו אופן מינורי ומרומז שהסדרה כה אוהבת. רגע אחד הם שם ורגע אחרי כן הם אינם. לורי בוחנת את המוניטור אצל הרופאה, קווין מניף את הסדינים ומחפש.

הטרגדיה הייתה על המסך בכל רגע ורגע שבו נראתה נורה, ממש לאורך כל הפרק, וזו הייתה המחשה שוברת לב של משהו שכבר ידענו שהוא אסון בלתי נתפש. אבל בנוסף לה ראינו לראשונה את הטראומה של הדמויות האחרות, לפחות חלקן. קווין היה בתוך מישהי ואז ווש – היא נעלמה. ללורי היה אדם בתוכה ופתאום פוף – הוא איננו.

זה היה פרק מפתח בסדרה, אין ספק. כזה ששופך אור רב על מה שראינו עד כה ומן הסתם על מה שעוד נראה. לורי הייתה הפסיכולוגית של פטי. בכלל, לורי הייתה פסיכולוגית. ולפטי היו תחושות מקדימות.

The Leftovers - 01x09 - The Garveys at Their Best Siblings

"הוא לכוד. כדאי שתלך לחלץ אותו"
(לורי לקווין)

אם יש סימבוליות שהתחדדה בפרק הזה, הרי שמדובר בצבי והכלב. מאז הפרק הראשון בסדרה הם נוכחים באופן מהותי בחייו של קווין גארבי, סתומי פשר רוב הזמן, ואילו הפעם קיבלנו מושג רחב יותר באשר למשמעות שלהם. מן הצבי החרד שמטיל אימה על העיירה ולבסוף נפגע, ובתווך הכלב שלורי רוצה לאמץ וקווין לא, סמל להתברגנות ולחלום על בית משפחתי חמים שלא תורם במאום לאושר של קווין.

הבנו מדוע קווין בכלל דמיין את קיומו של פוחלץ צבי על אחת המדשאות בפרק הבכורה, מאיפה נבע האימג' הזה בדיוק כאשר ניגש להחזיר את גופת הכלב לבעליו. מאוחר יותר בפרק הראשון קווין חלם שהוא עצמו דורס צבי המפרפר תחת גלגלי מכוניתו. אבל אלה לא היו רק הזיות וחלומות אלא זכרונות, ומאוחר יותר הווה. קווין באמת היה רדוף, צבי נוסף הגיע מן היער ופרץ אל ביתו, אל המטבח, ולאחר מכן החיה האומללה נפלה קרבן לכנופיה גדולה של כלבי טרף. כמו לפני שלוש שנים, גם הפעם הצבי נהרג. קווין שאל, "אני חולם?", אבל זה היה אמיתי.

הכלבים מאז ההיעלמות שינו את התנהגותם ואת מובנם עבור קווין. הכלבים החמודים הפכו לחיות פרא, איום שונה בתכלית על חייו של קווין ועל הצבי שמגלם אותם, ודווקא אז האיש שלא רצה לאמץ כלב עשה זאת (הגם שלא היה מודע למעשיו). ניסיון נואש לביית את היצור שמאיים עליו.

קטנות
* מכסה הביוב שעף מפאת גז, הרכב שעוצר והאישה בתוכו שואלת את קווין אם הוא מוכן, הבלון המצועצע עם הכיתוב "זאת בת!" שהיה כרוך על קרני הצבי – הפרק היה עמוס ברגעים אניגמטיים.
* אני תוהה אם אביו הביולוגי של טום הוא אחד מהנעלמים. מצד אחד זה הגיוני, מצד שני בזבוז להביא מישהו כמו סקוט וויליאם ווינטרס, AKA סיריל אוריילי מ"אוז", בשביל סצינה קצרה ולא יותר.
* הצבי לבסוף מגיע אל בית משפחת פטרסון, אותה אחת שנורה ראיינה את זוג ההורים על בנם, ובמהלך התשאול הם אמרו שהייתה לו תסמונת דאון.
* מסתבר שהכומר מאט נאלץ לחזור מדי כמה שנים לבדיקות רפואיות רציניות. בסוף הבדיקה מציעה מרי אשתו לנהוג – השרירותיות שבמסגרתה היא זו שנפגעה קשה עקב התאונה.
* לחובבי הז'אנר, הנה במלואה התמונה שמופיעה למעלה, כולל אזור חלציים בולט במיוחד.

תגיות:
© עידו ישעיהו