הנותרים 1.09: הגארבים במיטבם

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/08/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"הנותרים" עונה 1 פרק 9

The Leftovers - 01x09 - The Garveys at Their Best sr

אני מניח שאיפשהו ביַרְכתי דעתי קיננה ההשערה שמתישהו נקבל פרק פלאשבק. היא נתלתה, למשל, בסבירות ששחקנית כמו ג'אנל מולוני לא תובא רק כדי לגלם משותקת ששוכבת במיטה (אשתו של הכומר), וגם סתם בידיעה שזה דבר שהגיוני שייעשה בשלב מסוים. והנה רגע לפני סוף העונה אנחנו מקבלים פרק שכולו מתרחש בעבר, שלוש שנים וקצת לפני העלילה כפי שראינו אותה עד כה, והוא היה מצוין.

באופן אולי מעט משונה אבל הולם, הפרק מאוד הזכיר לי את פתיחת העונה השלישית של "משמרת שלישית". מתוקף היותה סדרה העוקבת אחרי אנשי שירותי ההצלה במנהטן, ב-2001 נאלצה "משמרת שלישית" להתמודד עם אירועי 11 בספטמבר. פתיחת העונה הזו נקראה "עשרה בספטמבר" והציגה את הדמויות הקבועות של הסדרה – השוטרים, הכבאים, החובשים – מתנהלות להן כמו תמיד, פגומות ושאננות, והפרק מסתיים כאשר משהו עצום קורה ומשנה את חייהן.

וייב דומה היה גם בפרק הנוכחי של "הנותרים", אבל כדרכה של הסדרה הזו, הוא היה עמוס בהרבה יותר סמלים ורמזים "מטרימים". חלקם היו מעט שקופים ובנאליים, כמו המעגל החשמלי שהיה ואיננו או נורה שאומרת לחברת המועצה שמבחינתה אין לה משפחה בשבועות הקרובים, אבל גם אלה היו נדבכים משמעותיים בסיפור רב עוצמה והצטרפו לאחרים שהיו יפים עד מאוד. דרמת ההיעלמות הייתה שם במלוא עוצמתה, אדירותה ואובדנותה, והיא נעשתה באותו אופן מינורי ומרומז שהסדרה כה אוהבת. רגע אחד הם שם ורגע אחרי כן הם אינם. לורי בוחנת את המוניטור אצל הרופאה, קווין מניף את הסדינים ומחפש.

הטרגדיה הייתה על המסך בכל רגע ורגע שבו נראתה נורה, ממש לאורך כל הפרק, וזו הייתה המחשה שוברת לב של משהו שכבר ידענו שהוא אסון בלתי נתפש. אבל בנוסף לה ראינו לראשונה את הטראומה של הדמויות האחרות, לפחות חלקן. קווין היה בתוך מישהי ואז ווש – היא נעלמה. ללורי היה אדם בתוכה ופתאום פוף – הוא איננו.

זה היה פרק מפתח בסדרה, אין ספק. כזה ששופך אור רב על מה שראינו עד כה ומן הסתם על מה שעוד נראה. לורי הייתה הפסיכולוגית של פטי. בכלל, לורי הייתה פסיכולוגית. ולפטי היו תחושות מקדימות.

The Leftovers - 01x09 - The Garveys at Their Best Siblings

"הוא לכוד. כדאי שתלך לחלץ אותו"
(לורי לקווין)

אם יש סימבוליות שהתחדדה בפרק הזה, הרי שמדובר בצבי והכלב. מאז הפרק הראשון בסדרה הם נוכחים באופן מהותי בחייו של קווין גארבי, סתומי פשר רוב הזמן, ואילו הפעם קיבלנו מושג רחב יותר באשר למשמעות שלהם. מן הצבי החרד שמטיל אימה על העיירה ולבסוף נפגע, ובתווך הכלב שלורי רוצה לאמץ וקווין לא, סמל להתברגנות ולחלום על בית משפחתי חמים שלא תורם במאום לאושר של קווין.

הבנו מדוע קווין בכלל דמיין את קיומו של פוחלץ צבי על אחת המדשאות בפרק הבכורה, מאיפה נבע האימג' הזה בדיוק כאשר ניגש להחזיר את גופת הכלב לבעליו. מאוחר יותר בפרק הראשון קווין חלם שהוא עצמו דורס צבי המפרפר תחת גלגלי מכוניתו. אבל אלה לא היו רק הזיות וחלומות אלא זכרונות, ומאוחר יותר הווה. קווין באמת היה רדוף, צבי נוסף הגיע מן היער ופרץ אל ביתו, אל המטבח, ולאחר מכן החיה האומללה נפלה קרבן לכנופיה גדולה של כלבי טרף. כמו לפני שלוש שנים, גם הפעם הצבי נהרג. קווין שאל, "אני חולם?", אבל זה היה אמיתי.

הכלבים מאז ההיעלמות שינו את התנהגותם ואת מובנם עבור קווין. הכלבים החמודים הפכו לחיות פרא, איום שונה בתכלית על חייו של קווין ועל הצבי שמגלם אותם, ודווקא אז האיש שלא רצה לאמץ כלב עשה זאת (הגם שלא היה מודע למעשיו). ניסיון נואש לביית את היצור שמאיים עליו.

קטנות
* מכסה הביוב שעף מפאת גז, הרכב שעוצר והאישה בתוכו שואלת את קווין אם הוא מוכן, הבלון המצועצע עם הכיתוב "זאת בת!" שהיה כרוך על קרני הצבי – הפרק היה עמוס ברגעים אניגמטיים.
* אני תוהה אם אביו הביולוגי של טום הוא אחד מהנעלמים. מצד אחד זה הגיוני, מצד שני בזבוז להביא מישהו כמו סקוט וויליאם ווינטרס, AKA סיריל אוריילי מ"אוז", בשביל סצינה קצרה ולא יותר.
* הצבי לבסוף מגיע אל בית משפחת פטרסון, אותה אחת שנורה ראיינה את זוג ההורים על בנם, ובמהלך התשאול הם אמרו שהייתה לו תסמונת דאון.
* מסתבר שהכומר מאט נאלץ לחזור מדי כמה שנים לבדיקות רפואיות רציניות. בסוף הבדיקה מציעה מרי אשתו לנהוג – השרירותיות שבמסגרתה היא זו שנפגעה קשה עקב התאונה.
* לחובבי הז'אנר, הנה במלואה התמונה שמופיעה למעלה, כולל אזור חלציים בולט במיוחד.

תגיות:
 • בן

  קודם כול אני חייב להגיד שזו פעם ראשונה שאני מגיב כאן לאחר קריאה של אינסוף סיכומי פרקים.. אבל הסדרה הזו שברה את השאננות שלי בנושא (אחלה בלוג אגב ! ) .. דבר ראשון הסדרה הזו מדהימה. MIND BLOWING לגמריי בעיניי, ואני יכול לשבח אותה שעות. .ואני לגמרי בעניין של גילויים איטיים וסימבוליזם והכל .. אבל אני מתקשה להבין את כל הנושא של הצבי והכלבים. אני מבין ששנאת הכלבים מסמלת לקוין את בצורה מסוימת את השנאה ואי ההבנה שלו כלפיי אשתו והGR .. הניסיון שלו לביית כלב על מנת, אולי, להראות שיש סיכוי לחיות עם הGR .. אבל בסךהכל לא מתחבר לי הכל יחד.. כמו שבפרק הראשון קוין דמיין את הצבי בגינה כשהלך לבעלת הכלב האבוד שלה.. לא מבין איך החיות מתקשרים ביחד בכלל.. ! אולי זה עוד בתהליך עיבוד בראש אבל לבנתיים זה אוכל אותי.. אגב היו ציורים של איילים על הקירות בבקתה בקיירו .. מה זה אומר לדעתכם?..
  מצטער על החפירה הלא ברורה הזו. ואם חזרתי על שאלות קודמות .. פשוט הייתי חייב לשחרר מעט קיטור 😉

  • טוב, פירטתי בביקורת את דעתי על הסמלים שלהם: הצבי מסמל את חוסר האונים של קווין, הכלבים מגלמים את מה שמאיים עליו. לפני ההיעלמות זו הייתה הביתיות שהוא לא הצליח למצוא בה אושר, ואחרי ההיעלמות הכלבים הפכו לחיות טרף – תהליך מוזר וחידתי כמו ההיעלמות עצמה, משהו שקווין הצבי נאלץ להתמודד איתו מדי יום ביומו וחושש שייאכל אותו.

   כלומר הכלבים תמיד מאיימים על הצבי, בין אם בגרסתם הרכה ובין אם כמטורפים אכזריים מזילי ריר, וזאת הסיבה שקווין (כמו הסדרה) עושה את הקישור ביניהם ורואה צבי בחצר כשהוא מחזיר את גופת הכלב.

   מברוק על תגובה ראשונה!

   • אה, משהו נוסף לגבי סמליות הכלב – ג'יל הרי שיחררה את הכלב האלים שקווין ניסה לאלף, כלומר היה כאן אקט שמרים ידיים. התחנה הבאה שלה הייתה אמא שלה.

 • Michael Ginzburg

  פרק מצמרר. גם אותי מעסיקים כל הניואנסים האניגמטים, מקווה שיש להם משמעות עמוקה וברורה.

 • רק רוצה לומר שהשחקנית שמשחקת את הבת נפלאה. לא התרשמתי מהמלנכוליה והרצינות שלה, אבל הניגוד הפרק, של נערה שמחה וחייכנית, תפקיד שהיא גילמה בצורה מדוייקת ולא מוגזמת, ממש גרם לי להתרשם ממנה.

  הרבה מהדברים האחרים בפרק היו מאוד צפויים, הקשרים בין לורי והמעשנות האחרות היו מעניינים, ואני נעה בין "לעזאזל שיגידו לנו כבר מה קרה לנעלמים!" ובין "שיעזבו את השאלה הזו וימשיכו לעשות מה שהם עושים".

  • Michael Ginzburg

   "מה קרה לנעלמים" – זה לא באמת מה שחשוב או מה שמעניין. זו לא הפואנטה של הסדרה.
   אני חושב שחייזרים חטפו אותם 🙂

   • לי זה חשוב וגם מעניין.

 • miss bojarsky

  איזה פרק. אני סקארית של פרקי פלאשבקים. ההתבוננות הזו לעברן של הדמויות ששופכת אור על המקום בו הן נמצאות בו כעת תמיד מרתקת אותי. ובסדר שכזו, שזרקה אותנו מייד אל תוך התרחשות בחייהן שלא נהירה לנו, ההתבוננות הזו חשובה במיוחד. עכשיו אנחנו מבינים למה לורי הצטרפה ל-GR ולמה לקווין לא מבין למה היא עשתה זאת (אני מניחה שהיא לא סיפרה לו על ההעלמות העובר). אנחנו מבינים טוב יותר טיב הקשר בינה ובין פטי. אנחנו מבינים למה היה כה קשה לנורה לזרוק לפח את גליל נייר המגבת הגמור. אנחנו מבינים שקווין כבר היה אבוד עוד לפני שההעלמות כלל התרחשה.

  זה מה שאהבתי במיוחד בפרק. כשהוא מתחיל המצב של הדמויות נראה אידילי, במיוחד של משפחת גארבי. אמנם כבר ידענו שהבעל של נורה בגד בה ושקווין בגד בלורי, אבל עדיין הייתה התחושה שהמצב היה טוב לפני ההעלמות והנה, קווין ולורי חיים בבית גדול ויפה, הם עומדים לגדל כלב ולחגוג יום הולדת לאבא של קווין וג'יל הייתה ילדה גיקית שמחה ומתוקה. אבל ככל שהפרק מתקדם, אנחנו רואים את הסדקים באידילה הזו ובסופו כבר ברור שההעלמות לא נפצה את חייהם, אלא היוותה זרז להתפרקות שכבר הייתה Well on its way.

  גם אצל נורה גילינו שחיי המשפחה שלה היו רעועים, שבעלה לא רק בגד בה אלא לא ראה אותה בכלל ולא תמך בה (לקרוא קריאות עידוד עם הילדים זה נחמד, אבל לא לזכור בכלל שהיה לה את הראיון מעיד על החשיבות המעטה שהייתה לה עבורו). ייתכן שעמוק בפנים היא הבינה, עוד לפני שמאט סיפר לה, שהוא בגד בה. והכאב העצום שלה לאחר ההעלמות לא נובע רק מהאבדן, אלא גם מתחושת האשמה העצומה שליוותה אותה על הרצון שהיה לה לברוח מהמשפחה (לכן אני חושבת שהמשפט שלה לראש העיר העתידית היה חשוב ולא רק בנאלי), על כך שהרגע האחרון שלה איתם היה רגע של כעס כלפיהם.

  אמירה קטנה שאהבתי – כשהבחורה שקווין בוגד איתה בלורי מבקשת ממנו סיגריה, היא אומרת לו "אני הולכת לגיהינום, אני יודעת". וזמן קצר לאחר מכן, היא נעלמה. זה מתחבר לי להתעקשות של מאט על כך שלא מדובר ב-rapture, שלא מדובר בהכרח באנשים טובים שעלו לגן עדן. וזה מתחבר לכל עניין הסיגריות שאנשי ה-GR מעשנים כל הזמן. קווין הגניב סיגריות לאורך הפרק וגם ג'יל וגם לורי מבהירות לו שהוא לא עובד על אף אחד, חוץ מעצמו. אבל מאז ההעלמות הוא לא מעשן (נדמה לי שכך הוא אומר לפטי בפרק הקודם) ועכשיו לורי מעשנת ללא הפסקה. אני לא יודעת מה זה אומר בדיוק, אם בכלל, אבל זה חיבור מעניין.

  אהבתי את מה שכתבת לגבי הצבי והכלבים. אני חשבתי גם שהנסיון של קווין לקחת עכשיו כלב ולהחזיר אותו למוטב היה נסיון שלו לכפר על מה שקרה עם לורי, על כך שהוא רצה את המחויבות אז. אבל אולי אם הוא יצליח לביית את הכלב, הוא יצליח להשיב אליו גם לורי?

  אני תוהה מה בדיוק אביו הביולוגי של טום עשה. יש לי התחושה שהוא לא רק נטש את לורי וטום. אולי הוא הכה אותם? אולי הוא אנס את לורי וטום הוא תוצאה של כך?

  אני לא בטוחה אם פטי אכן חזתה את העתיד, או שפשוט סתם הייתה פראנואידית וחרדתית ובמקרה חששותיה התממשו. אני מאמינה שבמכוון משאירים אותנו עם אי הידיעה הזו. אהבתי את היפוך יחסי הכוחות הזה בינה לבין לורי.

  תודה על התמונה המלאה.

  • יופי של ביקורת עם יופי של תובנות. ואכן, גם מיטבם של הגארבים לא מרשים.

   • miss bojarsky

    חן חן 🙂

    • Michael Ginzburg

     מצטרף, סיכמת נפלא! 🙂

 • Saturn

  אני שמח שההשערה שלי לפני חודש שלאורי היא פסיכולוגית ופאטי מטופלת אחרי השיחה שלהם במסעדה הייתה מדוייקת לחלוטין. אני זוכר מגיבים שנפנפו את האפשרות הזו לחלוטין.

  • סחתיין, אחלה אבחנה.

   • miss bojarsky

    בהחלט, כבוד.

 • בן
 • ocean

  הו, איזו חבילה הביא לי הדוור היום? ג'ון האם, יש לך מתחרה!

  • miss bojarsky

   🙂

 • Saturn

  הפרק הזה לא היה צריך להיות ממוקם כפרק לפני אחרון. הוא גם לא היה צריך להיות הפיילוט. את המידע המרכזי שהוא העביר יכלו לפזר בפרקים ששודרו עד כה וכך לשפר אותם. למשל, ללמוד על מה שקרה ללאורי בפרק בו היא הגישה את מסמכי הגירושין לקווין.

  בדומה לפרקי פלאשבק מאוחרים על אירוע שפתח את הסדרה, יש נסיונות מאולצים מאוד להראות רמזים או דברים בדיעבד או לקרוץ לאירועים שקרו אחר כך וכבר ראינו. כמו למשל המשפט שגלאדיס אומרת על הגורים.
  או כמו הבן של נורה שאומרת שתפילות זה טיפשי או משהו בסגנון.

  כמו כן, נראה שהכותבים התאמצו במיוחד לעשות הבחנה מקצה אחד לקצה השני בדמויות לפני ואחרי ההעלמות.

  ג'יל של היום היא בחורה דכאונית ומדוכדכת במיוחד? אז בוודאי שג'יל לפני ההעלמות היא הנערה הכי עליזה שראיתם בייקום,כולה חיוכים, שום דאגה בעולם, פורצת לסצנה בשירה, צופה במימים של חתולים על הטלפון. אני לא יודע להחליט איזו גרסה של ג'יל מעצבנת יותר.
  אותו דבר לגבי טומי, במיוחד מערכת היחסים עם ג'יל שנראה כאילו הוציאו מאיזו אוטופיה של יחסי אח-אחות.

  נורה התאבלה במשך שנים על אובדן משפחתה? אז כמובן שברגע העלמותה היא הייתה עצבנית עליהם וייחלה משהו רע לגביהם. מצד אחת של הסקאלה לצד השני.

  (יש צופים שכבר העלו תאוריות לכך שהאירוע קשור לאנשים שייחלו על העלמותם של אחרים וזה מה שקרה, אבל אני לא מסכים עם זה וחושב שזה טיפשי).

  אבל בעיקר הפרק כשל בלספק מוטיבציה או לגיטמיציה להצטרפות של לורי לכת הGR. אם אובדן ותחושת אשמה פוטנציאלית זה כל מה שצריך אז למה אנשים כמו נורה לא שמים פס עליהם?

  וכמובן יש את העובדה ה'קטנה' שהGR הוא ארגון שמתעמר ומתעלל בתושבים. למה שאיש בר-דעת יצטרף ל GR? במיוחד פסיכולוגית שרוצה לעזור לאנשים ולתמוך בהם ולא לאמלל את חייהם.

  לא, אף אחד לא שכח מההעלמות. יש פאקינג פסל ענק בעיר. האנשים עושים עבודה כהלכה בלזכור ובלנצור את האירוע בלי שזה יעבור לגבולות לא-בריאים ובלי לאמלל את חייהם של התושבים.

  • בן

   קודם כול הסדרה הראתה עד עכשיו את הקיצון של אנשים לאחר שאירוע בלתי מוסבר קורה ולאן הנפש יכולה להגיע, הגיוני שבפרק פלאשבק יראו את הקיצון השני לפניי שהאופי משתנה ומתעצב לאחר אותו מקרה. דבר שני, מבחינת פיתוח דמויות , אחורה בזמן , עשו עבודה מעולה. כי נותנים לנו ברגעים הראשונים של כל דמות את השמחה של כל אחת ואת הבאנליות של היומיום. אבל לאט מראים את ההתפוררות, ומבינים בערך שלכולם יש מסיכות. הרגע שג'יל בסוף אמרה לאח שלה שנדמה לה שהאבא יעזוב את הבית, מבחינתי, שבר לגמריי את התמימות שהציגה כל הפרק. מבחינת טום, הפרק מההתחלה הציג לנו אותו בכך שהנפש שלו שבורה לגמריי אחריי הקטע עם האבא שלו. ולגביי לורי, אני הכי מבין למה הגיעה למצב שהצטרפה לGR . המהפך מהמובילה למובלת מראה איך המצב התיש אותה לגמריי .. חוצמזה כל הפואנטה של התוכנית מדברת על מצבי קיצון וקוטביות באופי וכו.. והמטרה של הGR זה פאנטיות לגמריי. המטרה שלהם זה לא רק "שיזכרו אותם". הם רוצים שאנשים יתעסקו רק בזה ויבינו "THE END IS COMING" ובולשיט כזה.. ולא לחלוף על פני פסל ולהתעלם ממנו.. נחמד איך שהתכנית הזאת פותחת ואת הבטן של כל דמות ומשחקת עם הבפנוכו שלו ותוך כדי משחקת אתנו הצופים . והפרשנויות של הצופים גם תמיד מעניינת, ומראה איך אנשים מקבלים שונה את המצב. מעניין איך אנחנו היינו מגיבים. בכל אופן מכבד את מה שזה מעליי כתב . מצטער על האורך של התגובה 🙂

  • Michael Ginzburg

   אם האירוע היה קשור לאנשים שנעלמו כי אחרים ייחלו לכך, היית נשאר עם 50 אחוז בני אדם…

 • באסה, מסתבר שהשבוע אין פרק, צריך לחכות עוד שבוע לפינאלה.

  • miss bojarsky

   ממש באסה.

 • גיא

  נכנסתי רק כדי להגיד ש:
  1. היה אחלה פרק.
  2. סוף סוף יישרתי קו עם הסדרה.
  3. אני מאוד אוהב את סבסטיאן ארסלוס (בעלה של נורה שנעלם), והיה קשה מאוד לראות אותו בתפקיד כל כך מניאקי.
  4. מוטיבציה להצטרפות של פאטי ל-GR? הלוווו? היתה לה מטופלת שחזתה את כל העניין הזה ואמרה גם עליה כל מיני דברים מפחידים – כשזה מתגשם זה חתיכת דבר שמטלטל…
  5. למה הגארבים עברו לבית קטן ומוזנח יותר? טראומה נפשית? כלכלית? שילוב של שתיהן?
  6. סיריל אוריילי! ידעתי שהעיניים האלה מוכרות לי מאיפשהו…
  7. ואיימי ברנמן היתה פשוט נהדרת בפרק הזה. היא שיחקה את קלישאת האמא הפרברית הקרייריסטית בצורה מושלמת, במיוחד כשאתה כל הזמן מדמיין אותה בגירסתה המעושנת ונטולת האיפור.

  • הגארבים עברו לבית של קווין גארבי האב אחרי שהוא התחרפן. לא נאמר מדוע, למיטב זכרוני, אבל ניתן לשער שהבית הקודם היה בשכירות וזה לא, וכמובן שבלי המשכורת של לורי קשה לתחזק את ההוא.

  • Saturn

   לורי היא בין-אדם שבחר בקריירה של עזרה לאנשים. איך אדם כזה מצטרף לכת, שבניגוד לרוב הכתות הקיימות, פועלת באופן אקטיבי למרר לאנשים את החיים? ברגע הראשון שאתה מבין שהכת פועלת בדרכים כאלה, כולל פליליות, כל בר-דעת צריך להסתלק משם.
   האובדן של לורי לא מסביר כלום. הפלאשבקים רק הדגישו את הפער בין לורי של אז ושל היום, והפער נשאר לא-מגושר.

   ואל תשכח את העובדה ה'קטנה' שלורי הסכימה והשתתפה במעשה רצח. אז איך בדיוק אני אמור לא להרים גבה לנוכח הסטוריליין הזה ולהבין את הדמות שלה? זו עדיין תעלומה, ולמען האמת אני לא חושב ששום הסבר עתידי יהיה משכנע כבר.

   • גיא

    אנשים משתנים, dude.
    "בחרה בקריירה"? אז בחרה.
    הפרק הזה לא נועד להראות לך התקדמות ליניארית של סיבה-תוצאה בסגנון "בגלל שקרה ככה, אז קרה ככה". להיפך. הוא בא להראות לך שכל אחד מהאנשים המעורבים יכול היה להגיב להיעלמות בכמות אינסופית של דרכים, וכל אחד מהם בחר בדרך משלו. קצת מוזר לי שאתה נורא מנסה לחפש היגיון בסדרה הזאת.
    הסדרה הזאת היא הרבה יותר מהעלילה שלה. כמישהו שהצטלק (כמוך, כנראה) מ'אבודים', אני בכלל לא צופה בה בשביל העלילה. אני צופה בה בשביל הדמויות והסיפורים הקטנים. אולי כדאי גם לך לאמץ את הגישה הזאת, או פשוט להפסיק לסבול מכל פרק ולעבור לסדרה אחרת.

    • Saturn

     איך מה שאמרתי אינו קשור לדמויות? זו בדיוק ביקורת על כתיבת ופיתוח הדמות. זה שוב אותו סיפור עם 'אבודים', גם שם אמרו שמדובר בסדרה ששמה במרכז את הדמויות, וזה נכון, אבל בשני התוכניות הדמויות וכתיבתן הוא החלק החלש.

     איך אפשר להגיד שאתה צופה בשביל הדמויות כאשר אתה אומר שבכלל לא משנה מה הביא את לורי למצבה הנוכחי? איך ומדוע לורי 'בחרה בדרך משלה'?
     הסדרה מנסה ליצור סימפטיה ואיכפתיות בין הצופים ובין לורי אבל היא לא מנסה או מצליח לגרום לנו לרדת לסוף לדעתה. שוב אני שואל, מי השפוי שמצטרף לארגון כמו GR ונשאר שם אחרי שהוא רואה את דרך הפעולה שלהם? איך קורה שלורי כה סבוכה בארגון שהיא מסכימה ומשתתפת ברצח?

     הפלאשבקים רק ממחישים את התהום שנמצא בלב הדמות ולא מובן לי מצד אחד אפשר להגיד שהדמויות הן הפוקוס בסדרה אבל מצד שני למשוך בכתפיים לגבי צמתים מכוננים של הדמות.

     כל עוד 'הנותרים' לא מנסה או לא מצליחה לגשר את הפערים שישנם כמו בדוגמת לורי מסיבות קראטיביות, זה לגיטימי לחלוטין לבקר את הסדרה על פיתוח ואיפיון הדמות שנובעות מכך.

     • גיא

      1. אמרתי שהדמויות מעניינות, לא טענתי שהן מנומקות ומהודקות עד התפר האחרון. זאת סדרה עם אלמנטים הזייתיים-פנטזיסטיים, אני לא באמת מצפה ממנה להידוק בכל מחיר.
      2. מה אתה כל כך נדבק ללורי? מה הרומנטיזציה הזאת שאתה עושה לפסיכולוגיה? "בחרה בקריירה של עזרה לאנשים"? גם אחי יותם המנוח בחר בקריירה הזאת ותראה מה יצא מזה. חסרים סיפורים על פסיכולוגים שעוללו זוועות?
      3. 'אבודים' סבבה סביב דמויותיה, אבל כיאה לסדרת נטוורק, הדמויות שם היו קריקטוריות ובעיקר דיברו כמו קריקטורות. ב'הנותרים', גם אם כאמור הן לא מהודקות עד אימה, הן לפחות מדברות כמו בני אדם.

      • Saturn

       פרטים והתפתחויות שהם בלב ליבה של הדמות זה לא משהו שאני מגדיר כהידוק בכל מחיר. אין קשר בין איפיון דמות מוצלח לבין איזה אלמנטים ולאיזה ז'אנר הסדרה שייכת.
       למשל, הדמות של נורה מנומקת כמו שצריך ואפשר לרדת לסוף דעתה. את זה אי אפשר להגיד על לורי, וכל עוד זה כך והסדרה ממשיכה להציג את הגרסה העדכנית והבלתי מובנת של לורי ביחד עם רצון לעורר אהדה לה – זה פשוט לא עובד.

       אני לא נדבק ללורי. היא הדמות היחידה בGR שאנחנו מכירים ויודעים את עברה כך שאפשר לגבש התרשמות. אני יוצא מנקודת ההנחה שכל שאר החברים הם תמהונים, חסר להם בורג או דעתם לא צלולה. כפי שלמדנו להכיר את לורי, היא הדבר הכי רחוק מכך ולכן הניתוק הגדול לנוכח היותה הגרעין הקשה של הארגון.
       אובדן העובר לא עוזר למלא את החלל. אם אני זוכר נכון בתחילת העונה היא נמצאת בGR כחצי שנה, אז יש שנתיים וחצי של פער שאולי יכול להניח את הדעת בצורה מסויימת, אבל זה לא התפקיד של הצופה לדמיין לעצמו סדר אירועים שהוביל את לורי להצטרף ל GR.

       אם הכותבים ממאנים מלתת את הנפח הכה-חיוני לדמות הזו, אז שלא יתפלאו שהצפייה בלורי מלוות בגירוד הראש ומלמול 'מה לה ולGR ואיך הגיעה לפה', ושלא יתפלאו אם ניסיונות ליצירת אהדה ואכפתיות נופלים על אוזניים ערלות.

       בתחילת העונה היה גם הסיפור של ההתגייסות של מגי לGR. אני לא זוכר שקיבלנו הסבר מניח את הדעת למה היא לפתע עזבה את ארוסה והצטרפה.

       • גיא

        למה אתה יוצא מנקודת ההנחה שכל חברי הכת הם תמהונים או שחסר להם בורג?
        אתה מפספס לגמרי את הקטע. כל מה שהסדרה הזאת מנסה להראות, זה שמול אירוע על-טבעי מכונן, מהסוג שאני ואתה *בחיים האמיתיים* לא "נזכה" לחוות לעולם, גם אנשים שפויים, צלולים ומיושבים לגמרי מאבדים את דעתם, במיוחד אם מלווים לכך שני אירועים פרטיים יותר (כמו אובדן העובר והתגשמות הנבואה של פאטי במקרה של לורי).
        אני דווקא די בטוח שרוב החברים ב-GR היו קודם אנשים לגמרי מפוקסים, חלק אינטגרלי מהחברה. זה לפחות הווייב שהסדרה מנסה לשדר לי.
        ואת כל זה, אגב, אני כותב עוד לפני שצפיתי בפרק האחרון.

        • Saturn

         מההיכרות שלנו עם ה GR, הפן הלא מוסבר של האירוע אינו דגש בפעילות שלהם. הGR מתמקד בסוגיית האובדן ובסוגיית הזכרון ולכן אין בעיה להשוות את זה לקטסטרופות שקרו במציאות, ובמציאות ארגונים ששמים לעצמם מטרה שכזו אינם נוקטים בגישות של אימלול חיי האנשים באופן אקטיבי ובביצוע מעשים פליליים כולל רצח.
         הקו המנחה בהקמת ארגון שכזה ואופן פעילות שכזה ואכיפת מנהגים מוזרים הוא קו לא מובן ולא מוגדר. זה מתחיל מהדבר הבסיסי ביותר כמו השקרים שהם מפיצים על כך שהעולם והתושבים לא זוכרים ולא נוצרים את האובדן.

         נגיד שלורי 'איבדה את דעתה', מה בין זה לבין להצטרף לארגון כמו ה GR והשתתפות ברצח? שנתיים וחצי עברו מאובדן העובר עד להצטרפותה ל GR. אז לכאורה קרו דברים אחרים שהובילה אותה לGR.
         אבל בגדול, הקמת ארגון כמו ה GR והצטרפות אליו כפי שמתואר בסדרה עד כה הוא אינו תוצר מובן מאליו או ברור או סביר של אובדן שכזה גם לנוכח הפן הלא-ידוע-למדע.זאת לא קדם-הנחה שאני יכול לקבל, בטח לא כשהסדרה בקושי מנסה לבסס אותה.

         אף אחד לא יודע מה קרה לטיסה המלזית שנעלמה ונוסעיה לא נמצאו. תיאורטית, אתה לא יכול לפסול שקרה שם משהו שאינו מתיישב עם המדע כפי שידוע לנו כיום. אבל הקרובים שלהם לא מאמללים ולא פושעים בנסיון שלהם לקבלת תשובות ולהשאיר את המקרה בתודעה.

 • קונאן שאל את ג'סטין על החבילה.
  http://teamcoco.com/video/justin-theroux-flopping-package

  • גיא

   אוי ויי. הוא שחקן נהדר ומרואיין מחריד.
   הלך המאן-קראש שהיה לי עליו.

© עידו ישעיהו