כתום זה השחור החדש 2.01: ציפור צמאה

פורסם ע"י ‏יערה‏
בתאריך 10/06/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "כתום זה השחור החדש" עונה 2 פרק 1
(לדיון על כל העונה)

Orange is the New Black - 02x01 - Thirsty Bird

הידד, עונה חדשה! ועם זאת, הפרק מחזיר את פייפר לנקודה מאוד דומה לתחילת העונה הקודמת. אחרי שבסוף העונה הראשונה פייפר דפקה לדוגט מכות רצח, או כמעט רצח, אנו רואים שפייפר בילתה פרק זמן לא ידוע ועכשיו מועברת למקום חדש ולא ידוע, מסיבות לא ברורות. בערך שליש מהפרק פייפר מתלוננת ומתבכיינת ושואלת ודורשת ועומדת על זכויותיה כאילו שהיא לא בילתה הרגע עונה שלמה בכלא. מי יודע, אולי השהייה בבידוד עשתה לה איתחול למוח.

שוב אנחנו נחשפים להשפלה, חוסר הפרטיות, האלימות ושאר הצ'ופרים שנלווים לחיי האסירות בבית הכלא. שוב אנו נחשפים לשלל דמויות צבעוניות ופסיכיות, החל ממאמנת ג'וקים, דרך אישה עם אובססיה קשה לאסטרולוגיה וכלה ברוצח שכיר שהוא (תודה לאל!) לא אנס. מהרגע שהיא מגיעה לכלא בשיקגו פייפר פעורת העיניים עוזבת ומפנה מקום לפייפר שכבר יש לה פז"ם כאסירה, פייפר שעשתה משהו רע ואז עשתה משהו ממש-ממש-ממש רע.

בהמשך הפרק מתברר שהמעבר לכלא החדש בכלל לא קשור לכל העניין עם דוגט, ששרדה את המכות, לצערנו. אלכס מוסרת לה שהיא ופייפר נמצאות שם כדי להעיד נגד ספק הסמים של אלכס. בנקודה זו הפלאשבקים מילדותה של פייפר נעשים מובנים – האם פייפר תקשיב לאלכס ותשמור את האמת הלא נעימה לעצמה, או שהיא תפעל לפי האינסטינקט הראשוני של הילדה הטובה שהיא, ותספר את האמת?
במשפט, בהחלטה שנראית ספונטנית, היא בוחרת לשמור את הסודות שלה לעצמה. בדקות האחרונות של הפרק אנחנו מגלים שאלכס שוב דפקה את פייפר וברגע האחרון החליטה להלשין על ספק הסמים ובכך הרוויחה את החופש שלה. אלכס מנסה להסביר מה בדיוק קרה ולא מצליחה. פייפר כועסת מאוד. זום על ג'וק שסיגריה מודבקת אליו עם מסטיק. הסוף.

היה ידוע כבר הרבה זמן שלורה פרפון לא תהיה שחקנית קבועה בעונה השנייה, מה שגורם לי לתהות האם הפרק הזה נכתב כדי לספק סיבה טובה להיעדרותה, ובדרך קצת הרס את השינוי לטובה שנדמה שהדמות שלה עברה בעונה הראשונה. אולי זאת סתם אני שלא רוצה שאלכס תהיה חתיכת פוצ'י ששוב תקעה לפייפר סכין בגב.

© עידו ישעיהו