משחקי הכס 4.07: ציפור חקיינית

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/05/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" עונה 4 פרק 7?

Game of Thrones - 04x07 - Mockingbird

תגיות:
 • סתם אחד

  ספויילר

  ספוילר

  ספוילר

  ווואו- איזה סיום פאקנג מפעים….!

  היה פרק עתיר קווי עלילה – עלי לצין שלא את כולם הבנתי.

  טוב- ההתלבטות לגבי מי ייצג את מי בקרב השנה תמה- כולנו מבינים את השיקולים של כל המתמודדים.
  לפחות בראן נטש את טיריון בפרצוף ולא התחמק.
  לגבי השיחה בין אוברין לטיריון – תמיד אני שמח לראות את המורכבות בין האנושיות לאינטרסים בדמויות – "כולה תינוק, לא מפלצת…." (בניגוד לסרסיי שאצלה הכל שחור).
  את סצינת האדם הגוסס של ההאונד ואריה לא הבנתי- החלק הבא היה יותר קשור בהתעצבות של אריה כרוצחת מיומנת.

  מליסנדה- חבל שאלא מראים לנו קצת יותר על מניעיה… אהבתי את הציניות וחוש ההומור שלה ביחס לאורתודוקסיה הקפדנית של המלכה ("את לא מבינה בדיחה כי יש בה מימד של שקר"- איזו מניפולטיביות צינית).

  לגבי דאיננרז – החומה- ובריאן ונושא כליה- אין משהו מיוחד לומר.

  אחחח– פיטר 'אצבעון' (אנדרווד) בייליש …… איז מניפולציה, איזה תכנון, איזו הפעלת אנשים וסדור כל חלקי השחמט במקום עד להפלת המלכה (: …..
  התחלנו עם עוד יורש עצר פסיכי מנותק שלא ברור לו איפה הוא חי ולא מכיר שום דבר מחוץ לד' אמותיו (לפחות לאנשי דורן, לאניסטר, ווינטרפול, איי הברזל וטיירל יש את ההגיון לחנך ללמד ולחשוף את הילדים שלהם לדברים אחרים לקראת היותם אריסטוקרטים פוצים). מעניין אם הוא גם יזכה לצלילה חופשית….

  קטנות:
  -ג'יימי לניסטר – כמו כל מכור עדיין לא מוכן להודות במשיכה שלו לסרסיי- סוד גלוי וידוע בכל הממלכה (ועוד שש).
  -בראן: "אם ואולי וייתכן ש…" " לא משהו שניתן לסמוך עליו".
  -סרסיי דואגת לסגור כל פינה- חבל שלא השקיעה כל כך הרבה מחשבה ותכנון בהיותה מלכה
  -אהבתי את הניגוב הכפול של הסכין כחלק מההריגה/ למידה של אריה
  – המעיים היו מוגזמם, ריאליסטיים אבל מוגזמים.

  מחכים לפאקנג שבוע הבא!!!!

  • אתה מתכוון שאתה מחכה לעוד שבועיים – בשבוע אין פרק (:

   אגב, ברון, לא בראן.

   • סתם אחד

    מה….??????
    למה מי מת?
    הם חוגגים את יום ירושלים?
    שבועות?
    וורלד סירייס?
    דראפט?
    מבאסים….
    (עדיין עדיף מהפגרה במד מן ….)

    • סתם אחד

     ברון
     באירן
     בראן
     נמאס עם המרטין הזה ועיוותי השמות שלו

    • יום הזיכרון האמריקני.

  • Michael Ginzburg

   הסצינה בין אוברין וטיריון – מרגשת ומצוינת, טיריון ודמעותיו אמרו הכל!

 • assafTV

  ספוילר וזה

  טוב מבחינתי ההיילייט של הפרק הוא לא הסיום שלו אלא מה שקרה כמה דקות קודם לכן: הביץ' סלאפ של סאנסה לרובין. גם ביץ' סלאפ מהמוצדקים וגם מראה שסאנסה יכולה להיות לפעמים קצת יותר מהנסיכה הענוגה שחינכו אותה להיות. זה לא אומר שמהפרק הבא סאנסה תלבש שריון ותתחיל לערוף ראשים, אבל אם זה אומר שהיא תהיה קצת יותר אסרטיבית, אני בעד.

  • miv miv

   דוקא היה מוזר בעיני שאחרי כל מה שהיא עברה במעלה מלך סאנסה מכה את יורש העצר המטורף בנה של מטורפת. עוד דברים שהיו מוזרים בעיני היו הנשיקה הפומבית של סאנסה ובייליש.

   • miv miv

    והעובדה שאין שום שומרים על המלכה.

    • Omer Zauber

     ליידי, לא מלכה.

     ודווקא דיי הגיוני שאין שומרים בכל חדר וחדר… זה עולה הרבה כסף, והם לא בקינגס לנדינג, וכל מי שמגיע עד לטירה למעלה צריך לעבור קודם שלוש ( או שתיים?) טירות אחרות בדרך, בלי שום דרך להתגנב פנימה.

     • Miv Miv

      אני לא צריך שומרים בכל חדר. אבל הגיוני שיהיה שני שומרים על המלכה, או שני שומרים בחצר. אבל באמת, ניטפקתי.

      • Omer Zauber

       יש מצב שהתכוונת לדאינריז ופשוט לא אמרת, ובגלל שדיברת קודם על ליסה חשבתי שאתה מדבר עליה?

       • Miv Miv

        לא לא, התכוונתי לליסה. יש לי נטייה להכתיר מלכות לאחרונה.

        • Omer Zauber

         אז… אתה יודע.. טירה זה בית. אתה לא רוצה שיסתכלו עליך בכל חדר בבית, אבל מספיק שישמרו על השערים ויפטרלו קצת מסביב.. אתה שוכח שהאייר הוא גם נמצא על ראש הר ועם צוקים משלושה כיוונים, כשבכיוון הרביעי יש לך לפני זה שביל אחד מאוד צר ורכיבה של יום על פרדות, כשהדרך היחידה הזאת עוברת דרך שלוש טירות אחרות.. בני ארין אמורים להרגיש בטוחים – אם הם יכולים לבטוח במי שהם מכניסים הביתה.

         אם כבר יותר הגיוני לי שאין שומרים בתוך החדרים באייר, אבל לא ברור לי למה לא מפטרלים מסביב לארמון של דאניאין שומרים גם על החלונות. זה היה יכול לחסוך לנו סצנה מביכה מאוד.

   • Omer Zauber

    נסה פעם לבנות טירה בשלג במשך כמה שעות בכזה דיוק כדי שאיזה ילד בכיין יתחיל להרוס אותה.

    • Miv Miv

     טוב, אני חושב שזה די מופרך, אבל הנקודה הזאת לא ממש חשובה לי. זאת הייתה סצנה מדהימה, וכשרובין אמר וווווש! נקרעתי מצחוק.

     • Omer Zauber

      טוב, זה נשמע מופרח כי ניסחתי את זה כבדיחה..
      הרעיון הוא שסאנסה ממש שקעה בזה.. זה היה סוג של בריחה מהמציאות וכניסה לחלום שבו היא עדיין בווינטרפל ושום דבר מהזוועות שעברו עליה לא התרחש. היא גם אחרי חודשים בהם עברה התעללות נפשית ופיסית והרביצו לה והעליבו אותה והרגו את אבא שלה והחברה שלה והספטה שלה וקראו לכולם בוגדים והכריחו אותה להנשא לגמד מכוער בלי אף. והיא לא יכלה להגיב בכלל, לא יכלה לעשות כלום. ואז בא הילד הזה שנראה כמו בן 10 ומתנהג כמו בן 5 שאף פעם לא למד יחסי אנוש וחשב שמותר לו הכל ופשוט הרס לה את מה שהיא עבדה עליו במשך -שעות-. התפרצות כזאת או אחרת הייתה מגיעה בטוח, הוא פשוט לחץ על המקומות הנכונים.

      • Miv Miv

       התכוונתי שהסטירה מופרכת, לא ההסבר שלך. הוא רק לא היה מספק בעיני.

 • Omer Zauber

  אז… ככה..

  הסצנה של דאני-דאאריו היתה קצת.."דאאריו נהאריז הגיע עם פיצה ורשת של ניקוי בריכות בשביל לתקן את הצנרת בחדרים הפרטיים של דאינריז וברקע יש ג'ז מעליות"

  לא יודע איזה ביקור בכלא של טיריון היה יותר מעניין, אבל שלושתם היו ממש ממש אחלה (בעצם, הכי מעניין היה הביקור של אוברין)

  הסצנה של ההצגה המחודשת של ההר היתה מאוד טיפשית. הוא הורג אנשים סתם ( מי הם? מה הם? מאיפה הם? לא ידוע) היו יכולים למצוא דרכים הרבה הרבה יותר טובות לעשות את זה.

  בנוגע לסצנה האחרונה –
  http://www.winterfell.altervista.org/extra/petyr_lysa.jpg
  (כי היא שמנה 😀 )

 • Aviad Levy

  פרק מעולה!
  דברים קטנים שעשו לי את זה במיוחד:
  – אריה מנגבת את החרב על בגדיו של מי שהיא הרגה, בדיוק כמו כלב-הציד.
  – הבעות הפנים של טיירון כשהנסיך מספר לו את הסיפור על המפגש איתו כתינוק.
  – כמובן, הסיום (אע"פ שהיה צפוי..)

  מחכה בקוצר רוח לפרק הבא, שכמובטח (יחד עם פרק 9) יהיה אחד השיאים של העונה.

  עריכה:
  כרגע ראיתי שנכתב שלא יהיה פרק בשבוע הבא, אז עוד שבועיים :/

 • Michael Ginzburg

  לאן נעלמה לה סצינת הסקס בין דאיינריז ודריו? מחדל חמור.

  כמו כן: No gravy – No pie

  • בטח בגלל הדרישה של אמיליה קלארק לקצץ בסצנות העירום שלה (נדמה לי שלא היו כאלה מאז העונה השנייה).

   • הייתה גם בעונה 3. אבל פחות מבעבר.

   • hagel12

    למיטב זכרוני רוב הסצנות עירום שלה היו בעונה הראשונה (והיו הרבה 🙂 ), בעונה השניה אני לא זוכר שום עירום שלה, ובעונה השלישית בפרק 8 הייתה לה סצינת עירום אחת באמבטיה. גם אני שמעתי שמועות על הדרישות שלה אבל לא ראיתי שום מקור לכך שהדרישות האלה באמת היו ושלא נראה יותר את קאליסיי בעירום…

    • גם אם כן, תצטרך להסתפק בציצי של עשרות הניצבות האחרות בסדרה.

     • hel12

      שום ניצבת לא משתווה לקאליסיי 😀

 • שנאוצר

  או, פתאום לסדרה הזאת התחילו להתפלק פרקים ממש מעולים, שניים ברצף. נהניתי מאוד מכל הסצינות וכל קווי העלילה, חוץ מזה של דאינריז (כרגיל). הכל, אריה והכלב, 3 השיחות של טיריון, עלילות סאנסה בקן הנשרים, במפתיע גם הסצינות בחומה היו טובות הפעם. אפילו שאני בד"כ ממש לא בעד סצינות חדשות שלא היו בספרים ולא קשורות לכלום, במיוחד כשהן מערבות עירום לא רלוונטי, אבל משום מה מצאתי את הסצינה של מלינסדרה ואשתו סטאניס… חמודה. כן, זה עדיין היה די חסר תועלת, אבל לפחות הפעם זה היה יותר יפה ובטעם טוב מאשר סצינת העירום המגעילה והמחרידה שלה בעונה הקודמת. בררר, עד היום יש לי צמרמורות כשאני חושב על זה.

 • Miv Miv

  זה היה פרק נהדר, שהדגים את כל מה שאני אוהב בסדרה הזאת. רגע השיא מבחינתי היה הסיפור על ילדותו של טיריון. אוברין הואשם כאן שבוע שעבר בכך שהדמות שלו מתחילה ומסתיימת ב"מגניב". אני חושב שהפרק הזה די כיפר על זה. כל משפט שלו הפרק הרגיש לי אותנטי, ואפילו המילים הגסות היו במקום.

  דבר אחד שהפריע לי: יש לסדרה נטייה להכניס מדי פעם בדיחות וקטעי משחק ברוח מודרנית. למשל מליסנדרה: "לא לא זה! את לא רוצה לגעת בזה". הרגעים האלה לדעתי פוגעים בבניית העולם של משחקי הכס. זאת לא סדרה שיש בה מקום לפרודיה על הז'אנר, לפחות לא באופן גלוי כל כך. הומור צריך לבוא מתוך הרקע והתרבות של הדמויות.

  • Omer Zauber

   לגלות לך למה חלקים מסויימים כתובים ממש טוב וחלקים אחרים רע למדי? 😀

 • thedarkmaster

  דירוג – 9.3
  (לשם השוואה – הדירוג שלי לשאר הפרקים מהראשון לשישי – 8.5, 9.0, 8.8, 9.2, 9.2 ו-9.5)

  נתחיל עם קו העלילה החביב עליי מהפרק. טיריון מקבל שלושה ביקורים בתא הכלא שלו וכל אחד מהם היה מוצלח מקודמו. הדיאלוג שלו עם ג'יימי היה מאוד מצחיק ומעט מרגש, הסצינה עם ברון אפילו יותר ומאוד אהבתי את זה שהם נפרדו בתנאים טובים ושברון סוף סוף הודה בזה שטיריון הוא "חבר" שלו. אבל הסצינה הגדולה של הפרק היא ללא ספק המפגש עם אוברן. למען האמת, כבר ידעתי מקודם שאוברן הולך להיות האלוף של טיריון ולכן לא כל כך הופתעתי כשזה קרה. ולמרות זאת הסצינה נותרה רגע השיא של הפרק ואחת הסצינות הכי טובות של העונה. הסיפור הקטן שאוברן מספר לטיריון על המפגש הקודם שלהם היה יפה ביותר, הדמעות בעיניו של טיריון אמרו הכל. בנוסף לכך שהיה נחמד לראות אותו מקבל סוף סוף קצת תקווה לאחר שהגיע לנקודת השפל שלו ודי השלים עם מותו.

  אריה וקלאגן תופסים גם הם חלק נכבד מהפרק אם כי הפעם לא בסיקוונס ארוך אחד אלא בסצינות שונות המפוזרות לאורך השעה כולה. הפעם רואים איך הקשר שלהם מתחזק יותר מאשר בכל פרק אחר במיוחד מאחר ויוצא לנו סוף סוף לראות את הצד הסימפטי והאנושי יותר של "הכלב" (קודם הוא ריחם על איש גוסס ואחר כך הוא שפך את ליבו מול אריה ואף נתן לה לטפל בפצעיו. הייתי אומר שזה אפילו יותר מדי לפרק אחד). מאוד אהבתי את הכתיבה והביצוע המעודן של החלק הזה.

  שאר קווי העלילה המופיעים מקבלים זמן מסך מועט. הסצינה עם בריאן ופוד הייתה נחמדה אומנם אבל המפגש עם 'הוט פאי' משמח ככל שהיה נראה מקרי מדי ולא ממש נחוץ. שלא לדבר על לא אמין בכלל (למה לעזאזל שהוא יישב אתם ויתחיל לפטפט פתאום? מי עושה את זה? ולמה דווקא אתם?!). הסצינה בחומה הייתה קצרה ביותר (שזה נהדר. שום דבר לא קורה שם) והייתה מפתיעה לטובה וגם אם לא חידשה כמעט כלום היא סיפקה תזכורת למצבו של אותו קו עלילה, שכן בפרקים הקודמים ג'ון סנואו יצא למסע הריגת המורדים שלו וקצת שכחנו מזה שמאנס ריידר אמור לתקוף את החומה בכל רגע. אז הסצינה הזו החזירה אותנו למצב בו ג'ון היה לפני הסצינה הכה מיותרת וכה גרועה מסוף הפרק החמישי.

  את הסצינה עם מליסנדרה אהבתי מאוד. אני מאוד אוהב את הדמות ונהנה בקלות מסצינות הדיאלוגים שלה (הייתי מעדיף עוד דיאלוג עם שירין, אבל גם אשתו של סטאניס זה בסדר), היא מסתורית עם דברים מעניינים לומר והיא אפילו ויודעת דברים על העתיד. מה שאומר שהסצינות שלה מספקות לא מעט מיני-ספוילרים מסקרנים וחביבים כאלה. וכמובן, לחזות עוד פעם בישבן ובשדיים האלוהיים שלה אף פעם לא הזיק לאף אחד.

  היה נחמד מאוד לראות משהו קורה ברומן שהתפתח לו בין דאני לדאריו. כל הקטע הזה של 'היא יודעת שהוא מחבב אותה והוא יודע שהיא מחבבת אותו אבל אף אחד לא אומר כלום' מתחיל לעצבן ולמצות את עצמו. אז הגישה הסטרייט-פורוורדית של דאני מאוד מצאה חן בעיניי.

  גם השיחה שלה עם ג'ורה בבוקר הייתה מעולה. עוד מישהו התעמת אתה לגבי הדרך בה היא מתייחסת לאדונים והפעם, לשם שינוי, הוא מצליח לשכנע אותה לשנות את דעתה. ואיזה כיף שזה היה ג'ורה שעשה זאת. הבעיה עם קו העלילה שלה כרגע הוא שאני לא מצליח לראות התקדמות עלילתית של ממש אצלה כבר קרוב לעונה וחצי. ושום שינוי לא נראה באופק. אני מאוד מקווה שמשהו מאוד גדול יקרה שם במעט הפרקים הבאים ויזיז את העניינים.

  כמה דקות לפני הסיום חזינו בסאנסה ורובין משחקים בוינטרפל שסאנסה בנתה בשלג. השיחה ביניהם הייתה נחמדה והיה נראה ששניהם מתחברים די יפה אבל אז סאנסה הייתה חייבת להיות מטומטמת מחדש. הילד בקושי בין שתים עשרה (אני חושב) לעזאזל! והוא בטעות (בטעות!) הרס לה חלק מהטירה שבנתה. מה את כועסת כל כך!? היא לא יכלה להיות קצת יותר נחמדה אליו? היא הייתה חייבת לרטון להגיד "הרסת את הכל"? היא לא יכלה להגיד משהו כמו "לא נורא, חמודי, נבנה את זה מחדש ביחד" או משהו? לא פלא שהוא התעצבן והרס לה את שאר ווינטרפל. מגיע לה.

  אחר כך הגיעה הנשיקה הקריפית (הוא בדיוק אמר לה "יכלת להיות הבת שלי" כמה רגעים לפני לכל הרוחות!) והעוד יותר מטומטמת שלה עם בייליש (ואני לא מחבב את הרעיון של רומן בין שניהם) ואז הגיעה סצינת הסיום. מגיע לקייט דיקי מחיאות כפיים על הופעתה הנהדרת בסצינה. היא עשתה עבודה נהדרת עם דמותה המטורללת של לייסה ארין בכל הסדרה אבל הצטיינה בסצינה האחרונה שלה במיוחד. המוות שלה היה מפתיע, יפה ובעיקר מעורר סקרנות רבה לגבי מה שיקרה הלאה.

  הבחנות שונות :

  -"I suppose I'll have to kill the Mountain myself"

  -טיריון

  “Nothing isn’t better or worse than anything. Nothing is just nothing.”

  -Aryastotle

  -אהבתי את זה שהם נתנו הרבה זמן מסך (יחסית) לסצינת האיש הגוסס עם אריה ו"הכלב". זה היה מאוד לא צפוי ולדעתי תורם מאוד להצגת התפתחותן של שתי הדמויות הללו.

  -למה כולם שונאים את רובין כל כך? כן, הוא מפונק יותר מדי ומתנהג כמו תינוק מגודל אבל לא הייתה סצינה בה הוא זכור לי כאדם רע או אכזר במיוחד. נכון שהוא אוהב לראות אנשים עפים בדלת הירח היקרה שלו אבל מי לא? והוא בדרך כלל מתכוון לזריקת אנשים "רעים" ולא סתם לשם האכזריות והשעשוע.

  הוא בסך הכל נראה לי כמו כמו בן שבע-שמונה רגיל רק מפונק יותר מדי. עכשיו בלי אימא שלו בסביבה אני חושב שלורד בייליש וסאנסה יכולים להפוך אותו לדמות חיובית בקלות אם רק ירצו.

  -הסצינה עם ההר? לא אהבתי. באמת היה צריך להראות אותו הורג אנשים בכדי להציג אותו כמאיים?

  • Miv Miv

   סיכום יפה ומקיף.

   אני חושד שביחסי סאנסה – בייליש אפשר יותר לצפות לניצול מיני ומניפולציות רגשיות מאשר רומן של ממש, כך שאתה יכול להיות רגוע.

   נראה שיש לך אמפתיה מיוחדת לרובין (-: כנראה לאנשים קשה לשכוח את התמונה המחרידה של רובין יונק משד אימו (נחמד שהוא כבר נגמל) נכון שיש עוד ילדים שאוהבים לראות דברים עפים דרך דלתות ירח (אחיינים שלי למשל, אוהבים מאוד להשליך דברים מהמרפסת. הם בני שנתיים אמנם) אבל לא לכל הילדים יש דלת ירח משלהם בבית, והורים עם פסיכוזות. גם אני חשבתי שסאנסה התנהגה בטפשות, אבל לא מהסיבות שאתה כתבת, אלא בגלל שחשבתי שהיא כבר למדה לא להתחיל עם יורשי עצר מפונקים. הסיבה היחידה שהיא לא נאלצה להתמודד עם ההשלכות של הסטירה היא שהיא הצליחה להאפיל על זה עם כשהיא התנשקה עם בעלה הטרי של הליידי הפסיכית.

   אני חושב שהם הראו את הסצנה עם ההר כדי שהצופים יזכרו מי הוא בכלל. אני מסכים שיש צורות יותר מתוחכמות לעשות את זה. אבל מבחינתי שיא הסצנה היה סרסיי מפשילה את שמלתה בחן כדי לא להתלכלך.

 • יואב

  היי, זו הפעם הראשונה שאני כותב כאן, אבל אני צופה אדוק בסדרה וגם נכנס לכאן כדי לקרוא סיכומי פרקים לא מעט 🙂

  הפרק השבוע היה ממש מגניב חוץ מכמה סצנות מאוד מאכזבות, בעיקר הסצנה של דאני ודאריו שהייתה די זולה וצפויה לכל אורכה. גם קו העלילה של טיריון הפרק היה די צפוי ברגע שמגלים שההר הוא זה שנבחר לייצג את המלכה. הנקודה הטובה ביותר בפרק הייתה הסטירה שסאנסה הורידה לילד המעצבן. הידד!

  שאלה שעלתה לי תוך כדי צפייה בפרק: למה המפקד במשמר הלילה קורא לג'ון סנואו "לורד סנואו"? זה כדי לצחוק עליו או משהו? הם לא מאבדים את כל התארים או משהו כשהם נשבעים למשמר?

  • Miv Miv

   נחמד שהתחלת לכתוב (-: גם אני הגעתי לכאן לא מזמן, עם העונה הרביעית.

   גם אני חושב שהעלילה עם דאריו הייתה זולה, אבל אני משער שזאת הכנה לאישזהו טוויסט עתידי. אף אחד גם לא הבין בשביל מה היה צריך את שאיי בעונה האחרונה, ובסוף השתמשו בה בתור מה ששבר את טיריון סופית במשפט.

   אם להיכנס לפרטים, ג'ורה מורמונט מאז ומעולם היה מאוהב בדאני, וסביר מאוד שזאת הסיבה שהוא נשאר איתה כל הזמן הזה. דאני, לעומת זאת, תמיד נמנעה מקשר רומנטי אתו. איך הוא צריך להרגיש אם היא קופצת על הערס הראשון שעובר לדירה ממול? אם זאת הייתה סדרת תיכון היינו יכולים לצפות ל You cheated on me! אבל במשחקי הכס אני חושב שאפשר לצפות לקטסטרופה במקרה הטוב, וכמויות גדולות של דם במקרה הרע. אני לפחות מקווה שזה יהיה כך, כדי שכל העסק יתחיל להיות יותר מעניין.

   בקשר ללורד סנואו: הוא עושה את זה כדי לצחוק עליו. האיש הזה (סר אליסר ת'ורן) היה המאמן של המתגייסים החדשים כשג'ון הצטרף למשמר, והוא אהב להדביק לחניכים שלו כינויים מעליבים. למעשה ג'ון מעולם לא היה לורד (בשביל זה הוא היה צריך למשול על אזור מסוים) והכוונה הסמויה של הכינוי היא: הבן הממזר של לורד סטארק שלא שווה יותר מהאחרים בגלל המוצא שלו.

   כמו כל המורים המעצבנים האלו.

   • יואב

    תודה על התשובה 🙂

    למרות שברור שג'ורה (קצת מגוחך לכתוב את השם הזה בעברית…) מאוהב בדאני אני לא חושב שזו הסיבה העיקרית שהוא נשאר איתה. לא רק שאין לו המון מחנות אחרים לחבור אליהם – הוא איבד את הכבוד שלו בווסטרוז אחרי הסיפור עם העבדים – דאני נראית כמו מועמדת מבטיחה כרגע לקחת את הכס מתישהו בעתיד. נראה לי שהסיבה העיקרית שהוא שם כי היא המועמדת המבטיחה ביותר למלוך שהוא יכול לתמוך בה.

    עריכה: וכמו שאמרת, היא גם לא מעוניינת. היא לגמרי friendzoned אותו בסצנה הזאת:
    https://www.youtube.com/watch?v=3_xLwn-btlU

    • Omer Zauber

     דווקא יש לו אפשרות שהוא (ככל הנראה) זנח.
     בעונה הראשונה עוד רואים אותו מרגל אחריה ואחרי וייסריז, תמורת ההבטחה שהוא יקבל את תאריו בחזרה

 • אני מצטער שאני לא כותב על הסדרה לאחרונה, אין לי יותר מדי זמן והאמת היא שהרבה מהתגובות המרובות והמשמחות כאן מדי שבוע מסכמות היטב את דעתי. וזו הזדמנות טובה להגיד אהלן לכל החדשים שהפציעו כאן, ברוכים הבאים בצל קורתנו.

  אני מאוד מאוד אוהב את הסצינה הזו של טיריון ואוברין. אהבתי אותה בספר והיא נעשתה מצוין גם כאן. המשחק של פיטר דינקלייג' בסצינה הזו היה ממש מרגש ועלה בעיניי על כל מה שהוא עשה בפרק שעבר וזכה לכל כך הרבה תשבחות (לי אישית יש בעיה קשה עם סצינות של נאומים חוצבי להבות שברור שאף אחד ממרחק של חמישה מטרים והלאה לא שומע אותו, אבל זה לא מפריע לאף אחד. זה קורה כל הזמן בכל מקום, טלוויזיה או קולנוע). גם הסצינות האחרות שלו בצינוק היו נהדרות, בעיקר עם ברון.

  את מה שהתרחש עם סאנסה ובייליש פחות אהבתי. לייסה הייתה חסרה את כל הנימוק והעומק של הספר, ואני לא מבקש שיעמיסו את הכל גם בסדרה, אבל רבאק, זה היה ממש שטחי. כמו כן, הנשיקה של פיטר וסאנסה הייתה לגמרי קריפית.

 • Saturn

  ספויילרים.

  פרק טוב למעט האירועים בוייל. השיחות בצינוק היו טובות. אני מניח שההתנדבות של אוברין לא כזו מפתיעה אחרי שלמדנו ש'ההר' נבחר ע"י סרסי, אבל מה שאני חשבתי בהתחלה זה שהוא יאיים על סרסיי בדרך כזו או אחרת בנוגע למרסלה והשהות שלה בממלכתו, ובכך לחייב אותה להסכים לשליחת טיריון לחומה.
  זו נראית לי אפשרות יותר טובה מאשר לקבוע לך קרב עד המוות מול ה'הר', והייתי רוצה לראות אותה לפחות מועלת.

  לא זכרתי את הבחור האופה עד שהוא התוודה בנוגע להיכרותו עם אריה.
  דאני שליטה. מפרפרת את הבחור הזה; מראה שהיא מתחילה להאציל סמכויות; שומעת לעיצות ונותנת למאסטרים ביוקון לבחור בגורלם. דאריו יוצא מחדרה בהרגשה שכאילו הוא הצליח 'לכבוש' את דאני ושיש לו עכשיו יותר השפעה ו-say אצלה אבל כשג'ורא יגיע אליו הוא ילמד אחרת – ושזה הוא שגרם לה לשנות את דעתה – ושמעמדו לא השתפר אצלה.

  הקטעים בווייל היו גרועים. אופרת סבון בשקל – ממש מביך. הייתי רוצה להגיד שזריקתה של ליסה תהווה סיום לכך, אבל ענייני ביילש-סאנסה לא בדיוק מזהירים יותר. האם סאנסה היא הדמות עם הכי ביש מזל ביקום של הסדרה?

  גם המניעים של ביילש – עלובים. תגידו, אתם רציניים? בשביל זה הוא הפך עולמות ושיסה צדדים? Let me get it straight, הוא 'חיזר' אחרי ליסה כדי לגרום לה לשלוח את המכתב השקרי כדי שנד יישלח למעלה המלך וישאיר את קאט לבדה ואולי יפתה אותה אליו? אני לא יודע אם הוא תכנן או לא (ואיך אפשר בכלל לתכנן דבר כזה) שנד ימצא את מותו ויפנה את קאט מכל הבחינות, אבל מאחר שקאט נרצחה לבסוף, התוכנית B שלו היא להציל את סאנסה כי אם הוא לא יכול להיות עם האם אז הוא יהיה עם הבת?
  כל הדמות הזו ובסוף הכל מושתת על זה שהוא לא התגבר על כך שבחירת ליבו התחתנה עם גבר אחר? נו באמת. כזה pedestrian. והביצוע? מטומטם, מסורבל ושאי אפשר באמת לתכנן. רוצה להוציא את נד מהשוואה? יש אלף דרכים להרוג אותו בווינטרפל בלי שאף לא יחשוד בך (למה לא הרעלת את נד במקום להרעיל את ג'ופרי?) בלי שום צורך לזעזע את אמות הסיפים ולהסתמך על מקריות ומזל.

  אני ממש מקווה שיש יותר לעניין הזה כי כרגע מדובר באכזבה הכי גדולה מהסדרה ושמוריד לה המון נקודות זכות.

  • Mika Gill

   תזכורת קטנה מלפני כמה פרקים. זוכר מה הוא אמר לסאנסה לגבי הרצח של ג'ופרי? לא חושדים באדם שאין לו מניעים. אבל לרצוח את נד סטארק, לזה מן הסתם היו לו מניעים. גם כל הפואנטה היא שקייטלין תיעתר לחיזוריו. וכל עוד המוות של נד היה במסגרת "תאונה", או "מישהו הרעיל אותו" – היא דבר ראשון היתה חושדת בבייליש. אבל אם הלאניסטרים שמו אותו על הכוונת שלהם והרגו אותו, או אפילו רק שלחו אותו אל החומה – אז הכל בסדר. היא תהיה שבורה ונטולת בן זוג, והיא תשנא את הלאניסטרים אפילו יותר, אבל עם בייליש לא תהיה לה שום בעיה.
   והוא לא באמת סמך על המזל בשום שלב. הוא סמך על האופי של נד שיצטרך לעשות "את הדבר הנכון", וסמך על סרסיי שכמו לביאה תגן על הילדים שלה ועל עצמה. אין פה שום "מזל". ואלמלא ג'ופרי בחר לערוף את ראשו? נו, טוב. לו היה נשלח אל החומה הנישואין היו מבוטלים ממילא וקייטלין היתה חופשיה מבעל. ושבורה.

   • Saturn

    זה לא ממש משכנע.

    אני לא זוכר את כל גלגול האירועים שהוביל לגלגול ראשו של נד בעונה הראשונה אבל אני די בטוח שלא ניתן להגיד שלבייליש הייתה יד מכוונת בכל שלב ושלב.

    למה שקאט תחשוד בבייליש? העניין בינהם נגמר לפני כ20 שנה ואם במשך כל הזמן הזה הוא לא ניסה לעשות דברים אז למה שהוא יהיה החשוד המיידי שלה? בנוסף האיש שנשלח לרצוח את בראן במיטתו השתמש בפגיון ששייך אישית לבייליש – אבל זה לא גרם לקאט לחשוד או לעשות שום דבר נגדו. כל מה שבייליש היה צריך להגיד זה 'אה, הפגיון אכן שלי אבל הפסדתי אותו בהימור לטיריון' כדי שקאט תסלק כל מחשבה רעה לגבי בייליש ממוחה.

    אז אם מהסיטיואציה הזו בייליש יצא ללא פגע, אז הוא יכל אותה בקלות לצאת מסיטיואציה בה היו שואלים אותו שאלות לגבי מותו של נד בתאונהבהרעלה או כל סוג אחר של מוות.

    (ואני גם לא חושב שקאט הייתה ממהרת לפתוח את זרועותיה לאדם אחר גם אם נד היה נשלח למשמר החומה).

    מה שעוד לא ברור זה למה בייליש מחכה כל כך הרבה זמן. למה לא להפריד בין נד לקאט כשהם בתחילת הנישואין ולפני שהביאו ילדים ולפני שנכנסים יותר ויותר גורמים למשוואה?
    הוא היה צריך לחזר אחרי ליסה מי יודע כמה זמן ולגרום לה לשלוח את המכתב הכוזב ושכל שאר הפיסות יפלו בדיוק כמו שהוא צריך…בקיצור, ברדק אחד גדול שמבחינתי לא תופס מים. בייליש יכל להשיג את מה שהוא רצה באופן יותר פשוט,קל,מהיר ומיידי ועם פחות מקום לסיכונים והפתעות.

    זה היה שווה ערך לגרד את אוזן שמאל עם יד ימין עם הזרוע מאחורי הצוואר.

    • hel12

     אני חושב שהטעות שלכם היא שאתם נדבקים בכל העניין של האהבה של פיטר, כאילו זה המניע היחידי שלו וכל דבר שהוא עשה או עושה קשור לזה… בואו לא נשכח שפיטר מעל הכל רוצה כוח, כמו שהוא אמר לסאנסה לפני כמה פרקים כשהיא שאלה אותו: מה אתה רוצה? הוא ענה לה: הכל.
     אני לא בטוח שאפשר להגיד שכל מה שקרה מתחילת הסדרה היה מתוכנן בדיוק ככה על ידי פיטר (אם כל הכבוד לו יש עוד דמויות אחרות עם רצונות ואינטרסים שמשפיעות על העלילה), ובטח שזה מפגר להגיד שהכל היה בשביל להיות עם קייטלין.
     בסך הכל אני חושב שהאהבה של פיטר לקייטלין מזמן הפכה לאובססיה ולחלק מה"הכל" שהוא רוצה להשיג – מה שגרם לו לאורך כל הסדרה לעשות דברים ולהשפיע על דברים כדי שילכו לכיוון של האינטרסים שלו. הוא לקח כל פעם את המצב הנתון (שלא היה רק בשליטתו) וכיוון אותו בעזרת תחבולות כדי לקדם את הרצונות שלו.

     • hel12

      *עם
      וחשוב להדגיש שוב – הוא לקח את המצב הנתון לכיוון הרצונות והאינטרסים שלו – שלא מכילים רק את הקטע עם קייטלין. יש לו עוד הרבה שאיפות חוץ מזה, שאנחנו בוודאי לא יודעים הרבה מהם. אם היינו יודעים להגיד בדיוק מה הוא רוצה ולמה וכמה הדמות הייתה מאבדת מהמסתוריות שלה והיא לא הייתה מעניינת כל כך. אנחנו לא יודעים מה פיטר רוצה בדיוק, ולמה.

      כמו שכבר אמרתי, אני לא חושב שכבר לפני 20 שנה הוא תכנן את כל מה שיקרה מראש ושיהרגו את נד והכל. הוא חיכה המון זמן בשביל הזדמנויות לתפוס את הרגע ולכוון אותו למטרה שלו. רק כשנד סטארק כבר היה ימין המלך ועמד לצאת כנגד ג'ופרי וסרסיי, לפיטר הייתה ההזדמנות לגרום למותו (הוא לא תכנן שרוברט ימות, או מה נד עומד לעשות) – ששוב יכול לשרת טוב מאוד את האובססיה שלו לקייטלין אבל יכול להיות שהיה לזה עוד תועלת מבחינתו כי היה חשוב לו שהלאניסטרים יהיו בשלטון ולהיות איתם בקשר טוב – הם בני ברית יותר חזקים שהברית איתם תיתן לפיטר יותר כוח. עד שהוא מיצה את הכוח שלקח מהלאינסטרים ואז עבר לטיירלים.
      לסיכום, לדעתי החוכמה והעורמה של בייליש מסתכמים בזה שהוא פשוט יודע
      לקרוא את מצב העניינים ולהסיט אותו כל פעם לאן שהוא רוצה. הוא לא מתכנן 20 שנה קודם אירועים שלא בשליטתו, הוא פשוט מנצל את אותם אירועים בזמן הווה כדי לקדם את עצמו.

      • בייליש פשוט בקטע של מגלומניה. זו הזדמנות טובה להזכיר מונולוג שלו מהעונה הקודמת: "כאוס אינו בור, כאוס הוא סולם. רבים שמנסים לטפס בו נופלים ולא מנסים שוב לעולם. הנפילה שוברת אותם. ולאחרים ניתנת הזדמנות לטפס, הם נאחזים בממלכה או באלים או באהבה. רק הסולם אמיתי. הטיפוס הוא כל מה שיש". http://tvyaddo.com/2013/05/game-of-thrones-03×06-the-climb/

       • חבל רק שהשחקן שמשחק אותו כ"כ גרוע 🙁

        • hel12

         לדעתי השחקן דווקא היה ממש טוב בעונות הקודמות, בעיקר בתחילת הסדרה… משום מה מהעונה הרביעית הוא השתנה, הדיבור שלו פתאום שונה (שמתם לב שהשתנה לו המבטא?!), הוא נשמע הרבה יותר מפחיד מטריד ומרושע וזה עוד לפני שהוא התנשק עם ילדה בת 14…

         • אז זהו, שהוא נשמע כמו מישהו שבכוח מנסה להישמע מפחיד ומרושע, הוא עושה את זה כ"כ אובר דה טופ שהוא מרגיש לי כמו קריקטורה.

        • הוא שחקן אדיר, אבל אכן נעשה מוזר כאן ב"משחקי הכס".

         • לדעתי בסדרה הוא בין הגרועים (הוא היה סבבה במקומות אחרים שראיתי אותו- בסמויה וב-קוויר בעיר). פה הוא פשוט גורם לי לגחך.

       • hel12

        בעקרון אתה צודק, רק שמגלומניה זה כשאתה חושב שיש לך כוח בלי קשר למציאות או בהפרזה מהמציאות, ופיטר באיליש מוכיח לאט לאט שהוא באמת בעל כוח רב והופך להיות כזה…

    • Omer Zauber

     לבליטלפינגר לא היתה יד מכוונת? נד ביקש ממנו "לקנות" את הגולד קלואקס כדי שיעזרו לו להוריד את סרסיי והילדים שלה מהכס, ואז בשניה האחרונה כשהגולדקלואקס רוצחים את כל אנשי המשמר הנותרים של נד הוא מצמיד אליו פגיון ואומר לו "כבר אמרתי לך לא לבטוח בי"…

    • Omer Zauber

     חוץ מזה, מלורד קטן על שטח קטן וסלעי שרוב מה שיש בו זה סלעים וכבשים (שוב המפה – קצת מצפון לאייר) שהוא גם נתין בשבועה לבית ארין, הוא הפך להיות: לורד במועצה הקטנה->לורד הארנהול->צעד אחד מלורד האייר.

     קשה להגיד שהוא לא מתקדם לאט ובטוח עם כל הזדמנות שנקראת אליו.

   • Mika Gill

    אני אתחיל דווקה עם אנקדוטה למעיין – מצחיק שאת אומרת את זה. יש לי זוג חברים שאני מורידה בשבילם את הסדרה, ודיברנו על הפרק הזה ואז היא אומרת לי שיש להם איזה מכר, "קריפי בייליש". זה השם שלו, כלומר. בייליש. ובמקרה, הוא גם ממש דומה לשחקן. ומדבר בדיוק כמוהו, בצורה הקריפית הזאת, והכי הכי – יש לו בת חורגת צעירה. ג'ינג'ית יפה שמזכירה לא מעט את סאנסה סטארק, והם עושים ביחד איזו תכנית בישול, ויש ביניהם מתח מיני ממש קריפי.
    וכל זה, כמובן, הרבה לפני משחקי הכס והדברים האחרונים שקרו עם הבייליש הקריפי *הזה*…

    עכשיו סאטורן –
    למה בשם שבעת האלים שבייליש ירצה להרוג את בראן?
    או שאתה לא מבין את הפואנטה של "מניע"?
    להרוג את נד – יש לו המון מניעים. למה לא עוד לפני שנד התחתן איתה?
    אה, ובכן – הוא הגיע מחוסר כל. כנראה שכחת, אבל הנה, תזכורת. לא היה לו שום כוח לפני כן, אז הוא לאט לאט בנה את עצמו והביא את עצמו לעמדה של כוח.
    הוא מכניס ללייסה לראש את הרעיון של לגרום שג'ון אריס יחשוד בגילוי העריות בין סרסי לג'יימי, ואז הוא יהרג (או שבייליש עצמו הרעיל אותו בכלל?) ואז לכתוב לאחותה שהיא חושדת בלאניסטרים. ג'ון אריס היה מי שהיה צריך לסלק כדי שאחותה תהיה חופשיה ותוכלב בסוף להיות "עם פיטר" (מבחינתה) וגם מי שיצטרכו להחליף ,וסביר להניח שיוחלף בנד.
    ובפעם המיליון – אני לא חושבת שהוא בהכרח רצה שהוא ימות. רק יסולק מהדרך.
    ולקח לו זמן להגיע למקום שבו זה בכלל היה אפשרי.

    • Omer Zauber

     רק לצורך העניין אציין שזה לא באיליש ששלח רוצח לבראן

     וכן, ג'ון *ארין

     • Mika Gill

      לגמרי ג'ון ארין! מצחיק, דווקא לגבי השם הפרטי לא הייתי בטוחה שאני זוכרת נכון, אבל ארין -לגמרי. אז אין לי מושג מאיפה הגיעה הס'.

      ולא אמרתי שבייליש ניסה להרוג את בראן. רק הסברתי לסאטורן למה הוא לעולם לא יהיה החשוד המיידי (בין אם עשה את זה או לא עשה את זה) – כי בעוד שלגמרי יש לו סיבה גלויה לרצות את נד מת או מחוץ לתמונה, לא ככה זה עם הילדים של קייטלין.

 • hel12

  מישהו יודע ויכול להסביר לי את משמעות שם הפרק? אני יודע שהרבה פעמים שם הפרק הוא גאוני ומתקשר להרבה חלקים וזויות בעלילה של הפרק, אבל משום מה הפעם ממש לא הצלחתי להבין… מה זה אומר ציפור חקיינית? משל למה זה? מי מחקה פה את מי?

  • hel12

   חקרתי ובדקתי קצת ונזכרתי שהזמיר שזה Mockingbird הוא הסמל שפיטר באיליש יצר לעצמו… בכל זאת קצת מוזר לקרוא לפרק רק בגלל זה, בטוח יש פה עוד משמעות…. או שממש לא היה להם שם טוב לפרק?

   • לדעתי זה דווקא שם יפה לפרק, אם כי גם אני לא זכרתי מה הקטע עם מוקינגבירד ונאלצתי לבדוק מדוע זהו שמו. סיכוי טוב שהוא מרמז על חשיבותו של בייליש.

    • hel12

     נכון אבל בניגוד להרבה שמות פרקים אחרים הוא לא מרמז על כמה משמעויות, ואפילו אם הוא רק מתקשר לפיטר באיליש זה לא שמשמעות השם מתקשרת לנעשה איתו בפרק (כלומר הייתי מבין ומתרצה אם הוא היה עושה משהו בפרק שקשור לחקיינות או לזמיר או לא יודע…)… אפילו לא הוזכר בפרק את המילה הזאת (אם זכור לי נכון בשאר פרקי העונה הרביעית שם הפרק תמיד מוזכר בפירוש או ברמיזה לפחות…)

     • Omer Zauber

      המוקינגבירד היא הסמל של בית באיליש, פטיר לקח לעצמו כסמל אישי מוקינגבירד שחור.

      אם אני ארחיב טיפה משהו שרשמתי בתגובות קודמות – באיליש התקדם מאוד במהלך ההיסטוריה האישית שלו, והוא הצליח להתקדם מלהיות לורד של מגדל רעוע באיזה חור ללורד הארנהול והלורד הריבון של אדמות הנהר (מישור הנהרות?). כמובן שזה תואר ריק מתוכן כי זה עדיין איזור מלחמה והארנהול כל יומיים מחליפה ידיים. אבל זה תואר מספק כדי שבעמק ארין יקבלו אותו כזיווג מספק לליסה טאלי-ארין. והאבא החורג של הלורד הילד שלהם. (לורד ילד שלא באמת מושל עד שהוא יגיע לבגרות)
      כשהוא רוצח את ליסה ואומר לה את אחד המשפטים המגניבים ביותר בכל ההיסטוריה של משחקי הכסשיר של אש ושל קרח, הוא הופך להיות בעצם הלורד הזמני של עמק ארין וארצות הנהר וריבון המזרח, שזה צעד אחד לפני הלורד הקבוע של עמק ארין וארצות הנהר וריבון המזרח.

      • hel12

       מישור הנהרות זה האזור של בית טיירל, אדמות הנהר זה האזור של בית טאלי.

       כל מה שאמרת יפה ונכון וידוע, לדעתי זה עדיין לא שם מספיק מתוחכם ויפה לתת לפרק, רק בגלל שזה הסמל שלו. אני חושב שהם באמת מסוגלים ליותר, וכמו שאמרתי בעבר הם נתנו שמות לפרקים שהיו כל כך משמעותיים ונכונים ואפילו רבי משמעות לחלקים שונים בעלילה. just sayin

       • Omer Zauber

        טיירל זה לא בreach? (איך בכלל מתרגמים את זה לעברית?)

        לדעתי זה משמעותי בדיוק כמו "שתי חרבות" או "הראשון לשמו" או "שומרת השבןעה", שמות הפרקים האחרים שייתייחסו לאירוע אחד בפרק

        • hel12

         reach זה מישור.
         אני כל כך לא מסכים איתך על הדוגמאות!!
         אולי לא כל כך חשבת או שמת לב אבל…
         שומרת השבועות היא החרב שג'יימי נתן לבריאן, השם שלה מרמז שהיא תשמש כדי לממש את השבועה של ג'יימי לקייטלין, אך בנוסף גם את השבועה של בריאן. דו משמעות. אפשר גם להרחיב ולהצביע על עוד שבועות בפרק – כמו השבועה של המורדים ממשמר הלילה – עכשיו לראשונה אנחנו רואים איך הם חיים ומפרים את שבועתם.

         בשתי חרבות המשמעות המתבקשת היא שתי החרבות שטיוון יצר מהחרב של בית סטארק, שיצירתם מסמלת את חורבן בית סטארק על ידי הלאניסטרים.
         אבל אם חושבים על זה, יש עוד 2 חרבות בפרק, אחת זוהי קרח החרב של בית סטארק מההתחלה, והשניה זוהי מחט החרב של אריה. שתי החרבות הואלריאניות האלה של בית סטארק. שוב יש לנו כאן 2 חרבות, שבניגוד לזוג הקודם הראשונה מסמלת חורבן של בית סטארק ואילו השניה מסמלת תקווה אפשרית שלהם בדמות אריה (ושאר הסטארקים שעוד חיים).

 • דודי

  ספוילר

  שפיטר הגיע לאיירי הוא הביא לרוברט בובה של ציפור ורוברט זרק אותה מהחלון, אז כנקמה הוא זרק את אמא שלו

  • רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין
   רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין
   רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין
   רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין
   רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין רובין

  • hel12

   רציני?? אתה באמת חושב שהצעצוע של הילד המטומטם הזה יטריד את פיטר כל כך?

© עידו ישעיהו