הוויקינגים 2.08: חסר עצמות

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 23/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 8

Vikings - 02x08 - Boneless

אני שמח לפתוח את הפוסט עם מזל טוב ענקי לראגנר ואסלוג על הולדתו של אייוור חסר העצמות. נקודה מעניינת שאולי תבוא לידי ביטוי בעונות הבאות של הסדרה היא שבמיתולוגיה הנורדית ידוע שאייוור היה לוחם גדול. ויותר מזה, יש מקורות המציינים כי גם הוא נלחם במלך אכברט' מה שמצביע שוב על ערבוב הזמנים של ערוץ ההיסטוריה.

סיקוונס ההתלבטות של ראגנר אם להמית את בנו שנולד ללא עצמות ברגליו נמתח קצת יותר מדי לטעמי. במחצית הראשונה של הפרק לא הבנו כל כך מה המגבלה של הרך הנולד, ומה שהפריע באמת היה קפיצת הזמן (יציאה לפרסומות בשידורי הערוץ?) בדיוק ברגע בו ראגנר החליט לחוס על חיי בנו המעוות ולהשאירו בחיים למרגלות הנהר.

הפרק נפתח בסצנת הלידה של הנסיכה אסלוג, עם סיגי שעומדת לידה במהלך הלידה הקשה, מייעצת ומשכנעת אותה לבחור בחיים ולא במוות. השתלשלות האירועים – חזרתה של לגרטה והצטרפותה כאחת הדמויות החזקות בעונה הזו ומעמדה של הנסיכה אסלוג – מעמידים את סיגי באור שונה מכפי שאנו מכירים. סיגי הופכת עם הזמן לדמות משמעותית מאוד, מעין בורג מרכזי שהולך לקשור או לפרום את מערכות היחסים של שלל הדמויות – לגרטה והנסיכה אסלוג, רולו ראגנר והמלך הוריק ובנו. אחרי שבפרק הקודם ביקרה את הנביא שבישר לה על חיוך האלים לנשים הנלחמות, ואחרי בדיקת האמון של לגרטה בפרק הזה, העובדה שסיגי הולכת להפתיע את כולנו בפרקים הבאים (שניים אחרונים לעונה זו) נראית די מאושררת.

למרות העניין הרב בקווי העלילה האלו הפרק היה חלש יחסית לפרקים הקודמים, ובכל זאת אפשר לומר שסצנת הסיום די הצילה אותו. לכל אורך הפרק הוריק חפר לראגנר ולגרטה על השוויון החשוב שיישאר בין שלושתם. על פניו הנושא כוון לראגנר בנוגע לקבלת ההחלטות בדבר פלישה לווסקס עם שני שותפיו. בפועל, בסצנת הסיום, הבנו כי השוויון הוא לא פחות מהנקמה בה חפץ הוריק באכברט, על האמבוש בסשן הקודם על אדמות ווסקס.

לאחר שראגנר לא הקשיב להוריק וקיבל החלטות בעצמו, ובנוסף כזכור עשה כרצונו כשתקף את בורג והוציא אותו להורג בניגוד לדברי הוריק, הרשה לעצמו האחרון להשוות את מעמדו לזה של ראגנר ולתקוף את משלחת בנו של אכברט בדרכה למשא ומתן עם הוויקינגים. סצנת אמבוש יפה שלמען האמת הייתה חסרה לאורך כל הפרק הרגוע. הבן של הוריק הופך לאט לאט לדמות אכזרית. זה התחיל כששכב עם סיגי בהוראת אביו והמשיך עם ההזדנבות שלו לכל מקום שאביו הולך. כעת, כשפיקד על אמבוש הנקמה – סלו מושן וקלוז אפ על פניו האכזריים ממחישים לנו כי מדובר בבחור בעייתי למדי וכי עוד נשמע ממנו בהמשך.

מילה קטנה על פלוקי – עדיין לא הבנתי מה המניע שלו נגד ראגנר, אפילו כשעכשיו ניסה להסביר את חשיבות יחסיו עם הוריק ואת הוריק עצמו שניסה לקנות אותו במילים יפות. אני צופה כי פלוקי יתבדה בהמשך הדרך ובסופו של דבר יבין כי ראגנר חבר אמת ועדיף על המלך הוריק הנוכל. רק שלא יהיה מאוחר מדי.

© עידו ישעיהו