האמריקנים 2.04: מוזיקת לילה זעירה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "האמריקנים" עונה 2 פרק 4

The Americans - Episode 2.04 - A Little Night Music

נדרשו לשם כך ארבעה פרקים, אבל סוף סוף הגיע פרק בעונה השנייה שהרגשתי שהוא באמת מעולה, ובמקרה זהו הפרק שבו קיבלנו בחזרה את מרגו מרטינדייל. אבל למרות שהייתה פנומנלית כתמיד ובהחלט תרמה לו, היא הייתה רק אלמנט מצוין אחד בפרק. היה בו משהו סמיך ומיסתורי, לעתים לא הצלחתי להבין את ההתנהגויות של אליזבת' ושל פיליפ, כל אחד מהם בענייניו הוא. פיליפ לגמרי איבד את זה מול מרת'ה – האם זה היה אמיתי כי הוא קץ במערכת היחסים המזויפת הזו, או שמא זו עוד תחבולה שאמורה לשרת אותו בהמשך? ואילו אליזבת' ממש התקשתה מול היעד שלה, בראד החביב הלז, מה שהתברר בהמשך כמשרת את הסיפור שלה על תקיפה מינית. אבל האם זה באמת הסיפור?

בשני המקרים נראה שהתשובה שלילית. לראשונה בחייהם הזוגיות של פיליפ ואליזבת' (פתאום אני קולט שהם נקראים בשמות של מלכת ומלך אנגליה) נמצאת במקום טוב מזה זמן מה, ואצל שניהם במקביל מתחיל להתהוות קושי של ממש בטיפוח של מערכות יחסים אחרות שמשרתות את מטרת העל שלהם. האירוניה חדה כאשר אליזבת' תוהה לגבי ילדיהם ואומרת לפיליפ, "אתה ואני יודעים מי אנחנו, יש לנו ערכים, אבל הילדים האלה – מה הם יודעים?". כל זה בגלל שפייג' מצאה לה מפלט לא בסמים או בקעקועים או בבנים, אלא באמונה, וזאת בזמן שפיליפ נשוי ושוכב עם אחרת, ואליזבת' עושה ביד ברכב חונה למישהו שהיא צריכה ממנו משהו.

הקווים הדקים, הבלתי נראים, בין חיי הזוג ג'נינגס לבין הפסאדה, לעולם נמזגים זה בזה. זה היה מרתק בצורה יוצאת דופן כבר מימיה הראשונים של הסדרה, אבל מעת לעת מגיע פרק כמו זה שמדגיש את האבסורד הבלתי נתפש של עולמם. אירוניה נוספת למעלליהם הייתה גם בשיחה של פיליפ עם סטן, שבטוח כי רעו המיושב ובעל העבודה הכיפית מעולם לא היה עם אחרת מלבד אליזבת'. אי אפשר באמת לקרוא לזה 'בגידה', במקרה של פיליפ ואליזבת' זה יותר בכיוון של נישואין פתוחים, אבל כל חייהם של השניים הם בגידה אחת גדולה המורכבת מכמות עצומה של שברירי בגידות קטנות. מאוחר יותר אליזבת' הופתעה לגלות שסטן סיפר לו. "איך זה קרה?", היא שאלה. "אנחנו חברים", הוא אמר על האיש שבפועל מהווה את ארכי-אויבו. פשוט וקל.

אם זה לא הספיק, הפרק סיפק עוד המון רגעים מרתקים. בימיה המוקדמים פיליפ נאבק במידת מה באידיאולוגיה שלו, ונזכרתי בזה עם אחת הסצינות הראשונות בפרק, כאשר ישב בבית הכנסת ובחן את האיש שרצה לגייס – אנטון בקלנוב, פליט מברית המועצות, יהודי שנרדף שם עקב דתו. תמיד מעניין אותי לראות את יהודים בסדרות תקופתיות, והפעם הזאת לא הייתה שונה. סצינה אחת קצרה הצליחה לחדד את ההבדלים המהותיים בין ברה"מ לארה"ב עבור אדם שמתעקש לשמור על דתו. אבל למרות העובדות הכה משכנעות בנאומו של אנטון, לא נראה שמשבר הערכים של פיליפ הישוב באולם מרים שוב את ראשו.

The Americans - Episode 2.04 - A Little Night Music 02

בנוסף, כאמור, קלודיה חזרה. יחסה אל הג'נינגסים היה כה שונה מאשר בעבר, מאוד מטרוני ונוגע ללב, כואבת ודאוגה, אבל קשה מאוד לצאת ממתחמי 'כבדה וחשדה'. רצח המשפחה מהפרק הראשון לעונה מלווה מאז את כל מה שפיליפ ואליזבת' עושים, אבל זאת הפעם הראשונה שאני חש סקרנות אמיתית כלפי ההתפתחות שנובעת ממנה. לא כי יש לי בעיה עם הצללים האישיים שאירוע כזה מכניס לחייהם – להפך, אלה הדברים שאמורים להיות הכי מעניינים – אלא פשוט כי הילדים שלהם מעצבנים ברמות קשות ואין לי בהם שום עניין [1]. העובדה שקלודיה מובילה את מהלך הנקמה הזה בלי ידיעתו של המרכז, הופכת את אותו למלהיב עוד יותר, לצד הידיעה שלא באמת אפשר לבטוח בה. נראה לי שאפשר לסמוך על האינטואיציה של אליזבת', שאמרה לה "אני באמת חושבת שאת מנסה לעזור, אבל נדרשו שלוש דקות במכונית כדי לדעת שיש לך משהו נוסף".

[1] פייג', אגב, הזכירה לי הפעם את גרייס מ"האישה הטובה" – כמוה היא בוחרת בדת למורת רוחה של אמה.

במקביל מסתמן שהריב של פיליפ עם מרת'ה עומד לחזור ולנקום בו. כל כך קיוויתי שזה יוביל להיפטרות ממנה, אני פשוט לא מסוגל לסבול אותה, אבל לא – היא ממלאת טופס העברה רשמי של ה-FBI שבו היא עומדת לחשוף את "שמו", מה שכמובן עלול להוביל לגילוי המסוכן שאדם כזה אינו קיים. זה ללא ספק ייצור בלאגן מהנה, ואולי אחר כך גם נזכה לכך שמרת'ה תעוף מחייו ומחיינו, כשם שאני מקווה שקורה עכשיו עם הסוכן גד (אותו אני לא אוהב מפאת משחקו הגרוע. הסצינות שלו תמיד משותפות עם נוח אמריך המעולה, מה שממש לא עושה איתו חסד).

כל המִטען של הפרק התנקז לסצינה בסופו, החשד בקלודיה, הפרופסור הרוסי-היהודי, מערכות היחסים הצדדיות הקשות – כאשר גבר ואישה זרים (סוכנים אמריקנים ששומרים עליו?) הגיחו משום מקום ומנעו מפיליפ ואליזבת' את חטיפת אנטון בקלנוב, התסכול של אליזבת' היה בולט משהו. ולבסוף האישה ברחה להם עם המכונית, בקלנוב בתא המטען שלה ושני המרגלים עומדים ברחוב עם גבר מדמם. כה התבאסתי שנגמר.

תגיות:
 • תתש

  לפי מספר תאוריות שקראתי, השומרים של בקלנוב הם למעשה סוכני מוסד והרומן שכביכול הוא מנהל זה כיסוי להעברת מידע מודיעיני. מההתחלה תהיתי איך הסדרה תתייחס לנושא של מסורבי העלייה/הגירה, ולזוית הישראלית באופן כללי. אם אכן התאוריה למעלה נכונה, אז אני מוריד את הכובע בפני המפיקים על הכניסה הישירה לנושאים האלו.

  • הו, זה יהיה מאוד מעניין.

  • miss bojarsky

   אוווו מאד מעניין.

 • miss bojarsky

  אני נהנית מהעונה הזו באותה מידה שנהניתי מהקודמת. אני לא חושבת שיש סדרה אחרת כרגע שגורמת לי להזדקף בכיסא ולהחזיק יד על הלב מרוב מתח בצורה שכזו. זה נהדר.

  מרגו אכן נהדרת, חזרתה מבורכת. כמובן שהיא חשודה אבל אני קיבלתי את התחושה ששי בסיפור הזה משהו יותר אישי ושהרצון שלה לגלות מה קרה הוא כן.

  מי שגם מאד חשוד ואני תוהה אם קשור לכל הסצינה בסוף הוא הבחור החדש ברזדנטורה, שהוא כביכול רק בן מפונק של מישהו בכיר. לי יש הרגשה שהוא יותר מזה ושכל הקטע הניג'סי שלו הוא הצגה.

  גם תהיתי מה הקטע של פיליפ עם הריב עם מרת'ה. הוא הרי יכול היה פשוט להגיד שהוא עוזב כי בגלל עבודה. אין ספק שכתיבת השם שלו בטופס הולכת להוות סיבוך.

  • Mika Gill

   טוב, עכשיו אני חייבת לעיין שוב בברייקדאונז ישנים של הסדרה ולגלות מיהם הסוכנים החדשים בתיאור הדמויות. בהנחה שאמצא אותם כלומר…
   לגבי האירוניה שיאדו תיאר – זו אירוניה רק מנקודת מבט מערבית, בסופו של יום. ברית המועצות הסובייטית היתה מדינה שלא האמינה באמונה משום סוג שהוא. כל דת היא אויב של הסוציאליזם מבחינתם. אז כשפייג' פתאום מתחילה להשתייך לאיזו "כת" כזאת מבחינתם, זה הרג ובל יעבור. הם בעלי ערכים – הם עושים את העבודה שלהם כפי שנשבעו לעשות. אם אלה לא ערכים בעיניך, באמת שאני לא יודעת מה כן. אבל הילדים שלהם גולשים למחוזות הטלויזיה ומשחקי הוידיאו, וישמור השם סטאלין – לדת כלשהי. ועוד לנצרות, המתועבת והקפיטליסטית מכל הדתות. אפשר להבין אותם.

 • Saturn

  מסכים עם הכתוב למעט נקודה אחת: דמויות ושחקני הילדים טובים ואינם מעצבנים כלל וכלל. להיפך, זה שנים שסדרת טלוויזיה לא הצליחה לשלב דמויות כאלה בלי שעלה בי רצון לתת להם כאפה.

  יש עוד תאוריה ש'הסנטר' רוצה לגנוז את תוכנית הסוכנים שלו באמריקה.

 • Karl Mud

  מה שחסר לי בסדרה הזו הוא פענוח של הרמזים הרבים שהיא שותלת ביחס לתרבות האמריקאית משנות ה80, סטייל מה שעשו בבלוגים השונים של 'מד-מן'. בפרק הקודם (2.03) יש מכונת פחיות שמאחוריה מוחבא איזה חומר עבור פיליפ ואליזבת, על המכונה מופיע איזה מותג של קוקה קולה מאותם ימים, וזה רק שביב משלל האירועים שנסקרים בסדרה כבדרך אגב, אבל לא זוכים למספיק פרשנות

© עידו ישעיהו