שרלוק 3.00: Many Happy Returns

פורסם ע"י ‏פשוט יעל‏
בתאריך 02/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות

sherlock-season-3-prequel-episode-many-happy-returns

שימו לב, זוהי כתבה מקדימה לעונה השלישית של "שרלוק". לדיון על פרק פתיחת העונה סורו לכאן. אין כאן ספוילרים לעונה השלישית, ונא לא לכתוב כאלה בתגובות.

***

אני לא יודעת איך אפשר לתרגם את שם המיני-פרק, Many Happy Returns, לעברית, בגלל המשחק בין משמעות הביטוי השלם כברכת 'יום הולדת שמח' לבין משמעות המלה return כ'חזרה' (אבל נו, כולה מיני-פרק, אפשר להשאיר את זה באנגלית). בכל אופן, הוא היה חביב בהחלט, ושיחק יפה עם הפאנדום. ובעצם, מדובר על משחק כפול עם פאנדום כפול, כי כמו שנעשה בפרק "נפילת רייכנבאך" נוצרת כאן הקבלה בין הפאנדומים בעולם האמיתי ובתוך הסדרה. בעולם שבתוך הסדרה, אנחנו מגלים שאנדרסון, שבתחילת הסדרה די שנא את שרלוק, שייך עכשיו לעדת מעריצי-הולמס, שמחפשים באופן אובססיבי (ואפילו קונספירטיבי) סימנים שהוא לא מת – וגם ווטסון ולסטראד, שכעקרון השלימו עם המוות של שרלוק (או ה'מוות', אם אתם מתעקשים), לא יכולים שלא להיתפס, ולו לרגע, לצירופי מקרים קטנים כמו כותרת העיתון שלסטראד רואה בחטף ברחוב, או ה'תשובה' של שרלוק מתוך הסרטון. ובעולם שמחוץ לסדרה אנחנו עומדים כצופים שאובססיביים באותה מידה, ונתפסים לסימנים הקטנים האלה באותה מידה, אבל אנחנו יודעים יותר מהדמויות: הקונספירציה אמיתית. צירופי המקרים הם אולי מקריים, אבל אכן מסמנים את מה שעומד לקרות. שרלוק יחזור.

Sherlock-Many-Happy-Returns 02אם מדברים על סימנים קטנים, ראוי להתייחס לכמה רפרנסים לקאנון שנזרו לאורך הסרטון. קודם כל, אחד המקרים המסתוריים שמתאר אנדרסון מתייחס ישירות למסופר ב"הרפתקת הבית הריק" (הסיפור שבו הולמס חזר רשמית), שם הולמס מתאר לווטסון את מה שעשה בשנים שבהן העמיד פני מת, ומציין בין השאר שבילה זמן-מה בטיבט, ביקר בלהאסה ופגש שם את הלאמה. ב-Many Happy Returns הביקור הזה הופך לחשיפה של רשת מבריחי סמים (אגב, רק נדמה לי, או שהסצנה שבה הנזיר המסתורי חושף את הפושעת הבלונדינית דומה קצת לסצנה האחרונה עם איירין אדלר ב"שערוריה בבלגרביה"? אולי סתם נדמה לי). במקרה השני יש רפרנס הומוריסטי יותר: מפקח המשטרה ההודי מדבר על פתרון המקרה באמצעות חישוב העומק שאליו שקע חטיף המקופלת בגלידה, ואילו באחד הסיפורים הקטנים של הולמס, "הרפתקת ששת הנפוליאונים", הולמס מזכיר לווטסון מקרה אחר, שבו הצליח לפענח מקרה באמצעות פטרוזיליה ששקעה בחמאה ביום חם. במקום אחר ברשת ראיתי שדובר גם על רפרנס שלישי: המסכה הצהובה, בין החפצים בקופסא שלסטראד הביא לווטסון, היא כנראה רפרנס לפרשת "הפרצוף הצהוב" (או "הפנים הצהובות", תלוי בתרגום) – סיפור שאפשר להניח שמעבר לרפרנס הזה לא ישתמשו בו בסיפורים של הסדרה, כי אין בו שום פשע או קונספירציה, והולמס לא יוצא שם גאון גדול (פחות או יותר צריך לספר לו מה הפתרון), והנושא שעומד במרכז הסיפור גם שערורייתי הרבה פחות כיום מאשר בזמן שנכתב. ובכל זאת, זה סיפור חמוד שאני בהחלט ממליצה לקרוא.

אחד הפריטים בקופסא שממש אין לי מושג לגביהם הוא דגם הקטר – עשיתי כל מיני חיפושים, קודם על הרכבת עצמה (כן, כמובן שיש אתר שמונה את כל דגמי הקטרים הישנים של חברת הרכבות הבריטית, מה חשבתם? אבל לא ראיתי שם שום דבר שנראה מעניין או רלוונטי) ואחר כך בתוך קורפוס סיפורי הולמס כדי לראות אם איזשהו פרט מתייחס למשהו אחר באחד הסיפורים (רכבות באופן כללי מופיעות כמובן בהרבה מסיפורי הולמס, אבל זה פשוט כי זה היה אמצעי התחבורה הבינעירוני העיקרי באותה תקופה, ולא נראה לי שיש סיפור שממש סובב סביב רכבת, אולי להוציא את "הרפתקת תוכניות ברוס-פרטינגטון" שבו חלק מהעלילה תלוי ברכבת התחתית של לונדון). אולי סתם ה-LMS אמור להיות דומה לצלילים בשם HOLMES. אולי יש שם משהו שעבר מעל הראש שלי. ואולי זה בכלל לא רפרנס. כמו שאומר ווטסון בבלוג, "לכולנו יש חפצים ותמונות ורהיטים וספרים ו… הם לא מי שאנחנו. הם סתם דברים שצברנו לאורך השנים. אין להם משמעות".

Sherlock-Many-Happy-Returns 03אה כן, הבלוג של ווטסון. לאחרונה נוספו שם כמה פוסטים רטרואקטיביים (כלומר, הפוסטים עצמם נוספו ממש בשבועות האחרונים, אבל התאריכים שעליהם הם לאורך כמה חודשים בשנה האחרונה, מאפריל עד אוקטובר), חלקם מתייחסים ישירות למוות של שרלוק ולנסיונות ההתמודדות של ווטסון, או לדברים אחרים שראינו בפרקים הקודמים בסדרה, וחלקם מספרים על מקרים אחרים שלא הופיעו בסדרה. כמובן שבמקרים האלה ממש מתבקש לחפש את הרפרנסים (כפי שנעשה יותר בתחילת הבלוג, עם פוסטים כמו The Geek Interpreter) אבל אני חייבת להודות שאני לא רואה אותם. אולי אולי אולי אפשר לראות במעין-קוד המאיים שבפוסט 'מוות על-ידי טוויטר' איזושהי התייחסות לקוד הדילוגים המאיים שבסיפור "גלוריה סקוט" (גם זה סיפור חביב, והוא מספר בפלאשבק על המקרה הראשון של הולמס, כשעוד היה נער צעיר – כן כן, זה Sherlock Holmes: the College Years) אבל אני ממש לא סגורה על זה. הרפרנס הברור היחיד הוא ל"רצח על האוריינט אקספרס" המצוין של אגתה כריסטי, מה שכנראה אומר שבעולם של "שרלוק" גם הרקול פוארו לא קיים… אבל הסיפורים האחרים לא העלו אצלי כלום. מפני שלרוב הם מתוארים מאוד בקצרה, ומפני שרובם מקרים מאוד פשוטים ואחד מהם מסובך ומופרך בצורה די מוגזמת, יש לי איזו הרגשה שהם דווקא לא נועדו כרפרנסים לקאנון אלא פשוט כאמצעי להסתכל עוד קצת על הדמות של שרלוק – וגם כשעשוע של היוצרים (השעשוע הזה די ברור במקרה המופרך של 'קופסת הגפרורים הבלתי-ניתנת-להסבר', שם ווטסון עושה לנו טיזינג נוראי לגבי הולמס בתחפושת ליצן). וכמובן, התגובות לפוסטים מחזירות כמה דמויות שראינו בבלוג קודם, חלקן דמויות מוכרות יחסית כמו אחותו של ווטסון וחלקן אנשים שמוכרים רק בניקים שלהם – ומופיעה שם גם מרי מורסטן, שאותה מן הסתם עוד נפגוש כמו שצריך בהמשך.

נראה לי שזה כל מה שהיה לי להגיד (וכל מה שהצלחתי לשחזר מהתגובה שנמחקה). אשמח להתדיין בתגובות, אבל מכיוון שאני לא יודעת מתי אוכל לראות את הפרק, בבקשה בלי ספויילרים כאן.

Sherlock-Many-Happy-Returns 04

תגיות:
 • סיכום נהדר ומרתק כתמיד.

  ראיתי את המיני-פרק המקדים לקראת הצפייה בפרק החדש, ועוד לפניו צפיתי שוב ב"נפילת רייכנבאך" שחתם את העונה השנייה. אני עדיין לא מבין איך לעזאזל שרלוק עשה את זה, אבל לא משנה, אני מניח שנגלה כיצד בפתיחת העונה. עם זאת, אני זקוק להסברים נוספים בנוגע לאנדרסון (כעת עם זקן שמחמיא לו בהרבה) ולסיבה לכך שדווקא הוא – שבוודאי ראה את הגופה ואת הקבורה, וכמו שציינת לא היה מחובבי שרלוק בעבר – בטוח שהאיש עודנו בחיים. מעניין אותי מה הסיפור ואני מקווה שלא מדובר במשהו שנעשה כלאחר יד רק בגלל שזה פרק ביניים.

  • אני חושב שבטריילר נזרקו כל מיני רמזים אינפוגראפיים, אלא אם הם מתייחסים לתיאוריות השונות. אני בטוח שיהיה הסבר, שלא כמו לא מעט מעריצים זועמים שחוששים שניוותר ללא מענה.

   למרות השינוי שעבר על אנדרסון, צפוי כל כך ששרלוק ימשיך לא לסבול אותו, וייתכן שעכשיו הוא יהיה כמו גרופית דביקה שאי אפשר להיפטר ממנה. אני לא בטוח עדיין, כמוך, איך דווקא אנדרסון הוא שנכנע לתיאוריות הקונספירציה ועלה על המסלול-לכאורה של שרלוק, אבל סביר להניח שהתרומה של שרלוק לרשויות החוק הייתה כל כך גדולה שאנדרסון עצמו הפך לחסר יכולת עם "מותו" ולכן איבד את עבודתו. אולי זה מה שדחף אותו להיכנס בעובי הקורה.

  • פשוט יעל

   תודה!
   גם אני מקווה שנגלה – אני מניחה שכן, הוא היה דמות משנית אבל הופיע ברוב הפרקים הקודמים, ונראה לי שזה שהוא מופיע כאן זה לא פרט שייזנח אלא משהו שיחזרו אליו בהמשך.
   וכמו שתומר אמר, היו גם רמזים אינפוגרפיים, כמו החץ שמצטייר על המפה (מצוירים שם קוים ונקודות, אבל החץ עצמו נעשה על המסך, בשבילנו; פוסט שראיתי בזמנו ברשת ציין שזה כמו פרטי ההקשות [היקשים? דדוקציות?] של הולמס שאנחנו רואים על המסך). שוב, זה טשטוש הגבולות בין שני הפאנדומים, האמיתי והבדיוני. הם רואים את הסימנים האלה ורוצים להאמין שאלה רמזים ששרלוק חי; אנחנו רואים אותם, ומפני שאנחנו יודעים ששרלוק חי, אנחנו מקבלים אותם כפשוטם כרמזים.

   • התכוונתי לרמזים שמופיעים בטריילר. כשרואים שוב את הולמס עומד על גג הבניין, מופיעים סביבו סימנים שונים להרף עין, כמו סולם.

    • פשוט יעל

     ואללה. אפילו לא שמתי לב.

     • אה, זה היה בטריילר האינטראקטיבי. צפית בו?
      http://www.wirewax.com/sherlock

      • פשוט יעל

       צפיתי, אבל כנראה שלא הקדשתי מספיק תשומת לב לפרטים האינפוגרפיים. 🙂

       • זו אפשרות הבחירה הראשונה.

 • גם אני חשבתי על איירין בסצינה עם הנזירים, אז אולי זה היה מכוון?

  אחרי העונה השנייה כתבתי שרכשתי את האוסף השלם של סיפורי שרלוק הולמס מבית פינגווין, אבל לצערי לא נגעתי בו והוא בעיקר נהנה מהאווירה הביתית על המדף וקרדיות האבק המקומיות של צפון השרון.
  http://www.amazon.com/The-Penguin-Complete-Sherlock-Holmes-ebook/dp/B003FXCS8G/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1388646189&sr=1-2-catcorr&keywords=THE+PENGUIN+COMPLETE+SHERLOCK+HOLMES

  דווקא את "אלמנטרי" השלמתי בקיץ, כפי שכתבתי באחד מסיכומי השנה, אחרי דחייה לכל אורך העונה. היא חביבה, אך עדיין סובלת מהשוואות בלתי נמנעות לבן הדוד הבריטי הנעלה ממנה. העונה השנייה חביבה אף יותר מקודמתה, נכון לפגרת החורף.

  • פשוט יעל

   אם יותר נוח לך לקרוא ברשת (אני בד"כ מעדיפה לקרוא בנייר, אבל ברשת אפשר סתם לתפוס סיפור-שניים מדי פעם בלי 'להתחייב' לספר), יש כמובן הרבה מקומות כי הסיפורים הם כבר קניין הציבור, אבל אני ממליצה על האתר הזה: http://168.144.50.205/221bcollection/canon/index.htm
   הוא עשוי יפה, בעיניי, ומצאתי שמאוד נוח לי לקרוא בו. למעשה, בכתבה המקורית שילבתי קישורים ממנו לחלק מהסיפורים שהזכרתי, אבל אני יכולה להבין למה יאדו השמיט אותם.

   • יש לי את הספר, אז אני לא רואה טעם… אם היה לי טאבלט, אולי זה היה נוח, בעיקר מבחינת כל הקומיקס הדיגיטלי שיש לי ואני יכול לקרוא רק על המחשב או הלפטופ ואותם אי אפשר לקחת לשירותים…

    • פשוט יעל

     מובן בהחלט. ובכל זאת, דווקא כשיש את כל הסיפורים בכרך אחד, יש בזה משהו קצת מרתיע – ללכת לקרוא סיפור אחד מצריך לקחת את כל הספר העבה. כשזה סתם באינטרנט אין את ההתחייבות הזו, אז מהבחינה הזו לפעמים זה נחמד.

     • זה אפילו לא קרוב להיות הספר הכי עבה, בטח לא כבד, שנמצא ברשותי. אז זה לא מה שירתיע אותי. 🙂

   • אוי, בכלל לא שמתי לב ללינקים! אני מצרף אותם מיד (:

    • פשוט יעל

     מצחיק, הייתי בטוחה שיש סיבה (למשל שהם לא באמת רלוונטיים ומכבידים קצת על הקריאה). 🙂 תודה. אם אתה כבר עורך, אכפת לך לשנות, בשורה 'שבו הצליח לפענח מקרה באמצעות פטרוזיליה ששקעה בחמאה ביום חם', את המלה 'מקרה' ל'פשע'? קלטתי פתאום שאני חוזרת על אותה מלה פעמיים בקרבה די גדולה, וזה צורם לי בעין.

 • Saturn

  אז רגע, כדאיחשובמומלץ לצפות במיני-פרק הזה לפני הפרק הראשון של העונה או בכלל?

  • פשוט יעל

   בעיניי, כדאי בהחלט. לא *חייבים*, אבל זה מוסיף, וחוץ מזה הוא כאמור חביב מאוד.

 • פשוט יעל

  תיקון טעות מאוחר (לא, עוד לא ראיתי את הפרק, אני מקווה שאוכל היום, זה כבר משגע אותי):
  אני לא לגמרי בקיאה בקאנון, אז מסתבר שפספסתי רפרנס קטן – אחד הפוסטים בבלוג של ווטסון, 'קופסת הגפרורים הבלתי ניתנת להסבר', מתייחס למשהו שמוזכר בחטף בסיפור 'בעיית גשר ת'ור'. בתחילת הסיפור ווטסון מציין כמה מקרים שבהם גם הולמס לא הצליח למצוא פתרון, ולכן לא פירסם אותם, וביניהם גם "that of Isadora Persano, the well-known
  journalist and duellist, who was found stark staring mad with a match box in front of him
  which contained a remarkable worm said to be unknown to science"
  http://168.144.50.205/221bcollection/canon/thor.htm
  (בבלוג, כמובן, לוקחים את הדורה הקטנה הזו ועושים ממנה קרקס שלם, כולל ליצן – ומהבחינה הזו, אכן ברור שזה שעשוע של היוצרים.)

  יכול להיות שגם חלק מהמקרים האחרים הם רפרנסים אזוטריים יותר… אם אגלה בהמשך, אעדכן.

© עידו ישעיהו