מחלקת גנים ונוף 6.10: אזדמנות שנייה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "מחלקת גנים ונוף" עונה 6 פרק 10, הפרק ה-100, בקצרה

Parks and Recreation - 06x10 - Second Chunce

מאה פרקים, איזה ציון דרך מהותי בחייה של סדרה, ובמקרה של "גנים ונוף" – איזה סמל בינוני ועצוב לעייפותה. לא הייתה שום חגיגיות בפרק הזה, אלא אם כן מחשיבים את הגיחה לפריז ככזו (שאינה מלהיבה אחרי לונדון בתחילת העונה, כולל הנסיעה הפרטית של רון למבשלת הבירה הסקוטית). במובנים רבים הפרק הזה הקנה תחושה של מיטב הלהיטים, ובכך הכוונה היא כמו לשמוע את אותם שירים שאהבנו פעם אבל עכשיו אנחנו מבינים כי קרוב היום שבו לא נוכל לשמוע אותם שוב במשך כמה עשורים טובים. גרי-ג'רי-לארי-לני, חה חה חה. היי, הנה הוא שוב עושה משהו מדהים וכל החברים מפספסים את זה, הנה הוא שוב משקף את כל מה שרע בעיניהם אפילו כשהוא מביא בדיוק את מה שהם צריכים. הנה לזלי שוב אובססיבית למשהו שאינה יכולה להשיג, הנה העיירה כפוית טובה הזו שוב מחבקת את כל מה שרע, הנה כריס נוהג ככריס וכן הלאה וכן הלאה.

האירוניה היא שכל אלה קורים בשעה שהסדרה בעליל פונה אל כיוונים חדשים, הן עם לזלי המודחת והאופק החדש שלה והן עם כריס ואן שעוזבים [1], ובכל זאת נכון לעכשיו עולה תחושה קשה ומבאסת ש"מחלקת גנים ונוף" כבר לא מסוגלת לחדש. זה לא באמת חייב להיות ככה, ראינו פה ושם לאורך העונה שהסדרה עדיין יודעת להיות נהדרת. הבעיה היא שהיא שבויה בקונספציות שהן לא סתם טחונות אלא ממש רעות, וההצטברות שלהן זו על גבי זו יוצרת גלעד המהווה תמונת מראה מעופשת לימיה הטובים של הסדרה, עונות 2-4. הדוגמה העיקרית לכך היא שוב ג'רי, ואני חוזר אליו כי זה הדבר הכי גרוע שהסדרה מקפידה לעשות. עצם העובדה שפרק המאה החשוב טרח עם שלוש דוגמאות נפרדות ל"נחיתות" שלו, בעיניי מהותי מאין כמוהו.

[1] מה גם ששם הפרק בוודאי טומן בחובו משמעות של ממש בנוגע לאופן שבו היוצרים רואים את המשך הסדרה – העובדה שלזלי השתמשה בבאנרים ישנים כדי ליצור חדש אבל שגוי, מהווה בפני עצמה אלגוריה שניתן לפרש אותה בכמה אופנים, אבל מבחינתי משרתת בדיוק את הטענה שלי.

 • Saturn

  מסכים.

 • Yaara

  מממממ…. כן.
  היה לגמרי בינוני ושחוק, וגם אנדי לא עזר לשפר את המצב.

 • miss bojarsky

  אפילו אני נאלצת להסכים, זה היה חלש ביותר וכה לא הולם כפרק המאה.
  הבדיחות על ג'רי היו אלמנט שתמיד הפריע לי, גם בימים הכי יפים של הסדרה. עכשיו הן כבר פיזית מכאיבות לי.

 • א. אני חושבת שאתה מחמיר. (אני!).
  ב. גיליתי שאפשר לתייג פה אנשים מהדיון, איזה מגניב יא אללה, @missbojarsky:disqus (סורי על הספאם).
  ג. לא מפתיע אותי שהפרק ה-100 היה כה ישנוני, לא ציפיתי למחווה ענקית. זו סוגיה לא מאוד מעניינת, בעיני, "הפרק ה-100". ציון דרך לא כזה משמעותי. גם ב'משרד' לא עשו מזה כזה ביג דיל ולא ראיתי בעיה.
  ד. הדקות האחרונות של הפרק, עם יועצת הקמפיינים היה נהדר. פריז היתה מוגזמת לגמרי בעיני, ועל ג'רי כבר כתבתי את דעתי (ובכלל, על מה קרה לסדרה ולמה), אבל היו פה חלקים חינניים.

  בגדול, גנים ונוף חושבת שהיא עלתה על הנוסחא, אבל היא טעתה. כל הקונספט של טום צריך להתחיל מחדש, ג'רי לוזר, לזלי אומללה וכריס היסטרי היתה מתאימה בעונה הרביעית ועשתה סדרה מושלמת. הדמויות התקדמו, הסדרה צריכה להתקדם איתן.

  • miss bojarsky

   מגניב הקטע של התיוג 🙂

 • המנעול של בן ולזלי נגנב ממקומו בפריז, והתגובות לעניין קצת לא פרופורציונליות.
  http://popwatch.ew.com/2014/02/06/parks-and-recreation-lock-attached-to-paris-bridge-is-missing-and-people-arent-happy/

© עידו ישעיהו