הסקס של מאסטרס 1.10: נשורת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/12/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הסקס של מאסטרס" עונה 1 פרק 10

Masters of Sex - 01x10 - Fallout

איזה בלגן מתוזמר ב"נשורת", פרק ששמו אומר עליו הכל באופן שהופך אותו לאחד הטובים בתולדותיה הקצרות של הסדרה: איומים קיומיים לא אמיתיים, דרך לא יעילה לחלוטין להתמודד עמם, וכמובן הנשורת – התוצאות של כל מה שראינו עד כה ושל מה שעתיד להיות. זה קצת הזכיר לי את הפרק המושלם "סוף העולם" של "מחלקת גנים ונוף", שגם בו ההתרחשויות אירעו בצלה של אפוקליפסה מדומה, ולפיכך הייתה בהם מידה ניכרת של הרות גורל ושל ליריות. הדימיון היה בולט במיוחד כאשר ג'יין (היא כל כך חמודה) התנצלה בפני לסטר הצלם, כי אם העולם אכן ייגמר מחר, היא לא רוצה שהעלבון כלפיו יהיה הדבר האחרון שתעשה.

הדריכות הבלתי אפשרית הזו הגיעה לכדי כמה וכמה שיאים, בעיקר באמצעות התסכול והאיבה הפאסיביים-אגרסיביים של ביל, שהוציא את כל הרעל שיכול היה להוציא הן על וירג'יניה והן על אית'ן האס. המסכן הזה נפסל אצל ביל פעמיים – גם כי הזריע את אשתו וגם כי התקרב מחדש לווירג'יניה, ולבסוף ההתמחות שלו לא חודשה (לפחות נכון לעכשיו) והוא אף קיבל אגרוף לפרצופו. גם למחקר יש השלכות שמתיזות רסיסים על כולם. ביל, וירג'יניה, המשתתפת ההרה ולנגהאם, שחשב שיוכל לצוף בנחת כמו לוויין והכל יסתדר. כשכל אלה מגובים על ידי תכונה גדולה מהרגיל, סירנות עולות ויורדות, אנשים שאינם נמצאים במקומם, אנשי חדשות שמקריינים את סופה של הציביליזציה – נוצרת תחושה קדחתנית וסוגרת של יום הדין. כשווירג'יניה אומרת לביל שהוא איפשר לרגשות שלו להעיב על שיקול דעתו, עולה על הדעת עב הפטריה שאחרי הפצצה.

הרחק מבית החולים מרגרט מבינה מה צפוי לה במקרה של גירושין, ומאוחר יותר גם שבעלה הוא ככל הנראה הומוסקסואל. נדמה שדווקא ההבנה הזו מעוררת בה משהו עדין ורגיש, כי התחנה הבאה שלה היא חדר השינה הנפרד שלו, רפרוף על חפציו והתרפקות על מיטתו. היא נראית אבודה. מאוחר יותר כשלנגהם מגיע אל בריכת השחייה והם משוחחים, היא מנסחת את קיומן של כל הדמויות בסדרה: "הם לא באמת צפים. הגרביטציה מושכת אותם כלפי כדור הארץ, אבל כדור הארץ ממשיך לנטות הלאה תחתם. הם לא באמת צפים. מה שהם באמת עושים, זה ליפול". זו אמנם הייתה מטאפורה בוטה למדי, אבל גם מדויקת ויפה. אחרי מספר פרקים שקצת איכזבו אותי, הפרק הזה בא והחזיר את הסדרה לתלם, לפחות כרגע.

קטנה:

קיבלנו עוד זכר ל"מד מן" בתחילת הפרק: המשתתפת בניסוי הייתה אן דודק, היא פרנסין, חברתה של בטי דרייפר. קשה להאמין שהביאו אותה בשביל התפקידון הזעירון הזה, אני מקווה שנראה עוד ממנה בהמשך.

 • Michael Ginzburg

  "וירג'יניה, מי לעזאזל את חושבת שאת?!" כיבוי אורות. אזעקה. סצינה מושלמת.

  פרק בסימן אפוקליפטי, בעיקר אפוקליפסה רגשית. אני אוהב איך לפעמים הסדרה נוטה הצידה לעלילות הנוגעות יותר לתקופה בה היא מתרחשת ולאו דווקא מורכבת ונצמדת כל הזמן לגרעין הנראטיבי המרכזי. ריענון תמיד מבורך, גם כשהוא לא פעם מפוזר ורופף. במקרה של הסדרה, זה קורה יותר מדי. הכתיבה לא הכי מהודקת אבל הפרק היה עשוי נהדר.

  אליסון ג'אני סוללת לעצמה דרך נוחה לעבר האמי לשחקנית משנה, מספיקה הסצינה ההיא בפאב עם הזונה. איזה יופי. מבחינתה, סוף העולם הוא לא תרגיל בכלל ועולמה שלה כבר התפוצץ. לא יודע לאן פניה מועדות. היתה לה את ההשתהות הקטנה על כלי המשחק שהצביע "2", כאילו היא לא יכולה להתגרש כרגע בגלל גילה ולכן היא מצויה בדילמה עמוקה מנשוא.

  ביל ממשיך בשלו גם בזמן תרגיל רחב היקף, המכאניות הקרה שלו גורמת לצחוק מהול ברחמים. קשה היה לצדד במהלכים שלו בפרק, אם בהרצאות האתיקה הצבועות שלו לוירג'יניה ואם בזעם שהפנה כלפי אית'ן על שהעניק לו הזדמנות שנייה לילד ללא ידיעתו. הצד השלילי של ביל במלוא הדרו ממש.

  ד"ר ליליאן מוסיפה להיות דמות חשובה ומצוינת (ג'וליאן ניקולסון שחקנית מופלאה, עוד מהימים כתובעת ב'אימפריית הטיילת') ועכשיו יהיה מעניין לראות כיצד היותה של וירג'יניה מזכירתה החדשה תשפיע על טיב והתקדמות היחסים ביניהן כמנטרה להעלאת מודעות לזכויות נשים טרום המהפכה של הסיקסטיז.

  • דור

   די, בכלל לא קישרתי שזאת התובעת. אני ממש אוהב את הפיתוח של הדמות הזו.

   • כתבתי את זה בפעם הראשונה שהיא הפציעה.
    היה פרק נפלא, אני מקווה לכתוב עליו בימים הקרובים.

 • maayanzil

  גם לדעתי זה הפרק הכי טוב עד כה. ממש אהבתי אותו.
  אני ממש אוהבת את הדמות של ג'יין כבר לא מעט פרקים- אבל דווקא לא אהבתי את ההתנצלות שלה והחיבור שלה עם הצלם-ההיפסטר-גיקי הזה. לא הבנתי למה היא הייתה צריכה להתנצל, זה לא שהיא הייתה רעה אליו סתם- האידיוט התחיל לדבר על הפעם ההיא שהוא צילם אותה מאוננת, תוך כדי שהוא מנסה להתחיל עם בחורות אחרות. מה הוא מפגר? היא יצאה גדולה באיך שהיא ענתה לו. על מה יש לה להתנצל בדיוק? שלא יתחיל לספר לאנשים זרים על זה שהוא צילם אותה.
  לדעתי אית'ן לא היה בסדר עם כל הקטע של ההריון של ליבי. מעבר לעובדה שלא ברור למה לו לסכן ככה את הקריירה שלו בשביל משהו שלא נוגע לו אישית ("הייתי עושה את זה שוב, נתתי לה מתנה" וואו.. אתה ממש גנדי. מאיפה לעזאזל מגיעים המעשים "הנעלים" האלה תוך סיכון העבודה שלו- זה לא מתאים לדמות כמו אית'ן) אבל בלי קשר, זה גם דפוק ברמות להביא תינוק לעולם בקשר כמו של ביל וליבי. תכלס, כן היא גם הייתה מאוד לא בסדר, אבל לאור העובדה שבהשוואה מי התנהג יותר נורא לשני בקשר של ביל וליבי, ביל מוביל עליה במאות קילומטרים, קצת קשה לי לרחם עליו. במיוחד שהוא משליך את הרגשות שלו לתוך המקרה של ההיריון של משתתפת המחקר. כן ביל, זה לא אותו דבר. זה לא בחורה שרימתה איזה בחור מסכן כדי להיכנס להריון בשביל לגנוב לו כסף או וואטאבר. ממש ריחמתי עליה 🙁
  והשחקנית ששיחקה את הבחורה ההריונית, היא שחקנית כזאת שאני רואה אותה במלא מקומות, בעיקר סדרות. עוד תפקיד דיי גדול שהיה לה היה בעונה 4 של האוס ששיחקה את אמבר, החברה של ווילסון (שהאוס קרא לה- "Cutthroat Bitch" ). וראיתי אותה בהרבה סדרות לתפקיד של פרק או שניים. היא לא שחקנית כזאת מוכרת וידועה לפי מה שידוע לי שזה כזה אבסורד אם לא נראה אותה יותר (למרות שבלי קשר הייתי שמחה לראות אותה עוד בסדרה).

  • את מתבלבלת בין אן דודק, שעליה דיברתי בקטנה בסוף הפוסט והייתה שם לדקה בתחילת הפרק, לבין שחקנית אחרת שאכן גילמה את ההריונית.

   • maayanzil

    צודק, התבלבלתי. אכן ראו אותה לזמן קצר יותר. אבל עדיין היא לא כזאת מפורסמת שהייתי אומרת שזה מפתיע שהביאו אותה לתפקיד כזה קטן. בלי קשר הייתי שמחה לראות אותה שוב, וגם יש להם סיבה- אורגזמות מרובות 🙂

© עידו ישעיהו