החץ 1.21: היוזמה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 04/05/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" 1.21

זו הפעם היחידה בה אני מסכימה שישחקו עם השם שלי

משמח אותי שהתגלית של אוליבר לא נדחסה לפרק הסיום. שובו של דיגל הגיע מוקדם מהצפוי, אבל זה היה מתבקש, אחרי שאולי גילה שחשדותיו של חברו היו מוצדקים – מוירה אכן קשורה ליוזמה, ובראשה עומד מלקולם מרלין. הסצנה בין אוליבר למלקולם בביה"ח נראתה בעבר, הארכי-נבל מול הגיבור בחייהם הרגילים, כשלפחות צד אחד מודע לפרצופו של העומד מולו; למרות זאת, הרגע הזה ביניהם עבד מצוין וסטיבן אמל ממשיך להוכיח את עצמו כשחקן מוכשר (לא רק בסצנה הנ"ל).

הגילויים בפלאשבק (לראשונה מחוץ לאי) על היוזמה הותירו שאלות רבות שהעיבו מעט על טיבו של הפרק. לא רק שמניעיו של רוברט קווין היו רופפים (גרימת מותו בשוגג של פוליטיקאי מושחת מהגליידס), התנגדותה הנחרצת של מוירה לנטילת חלקו בתכנית של מלקולם עומדת בניגוד מוחלט להשתתפותה באותה יוזמה לאחר מות בעלה. אלא אם יתברר בהמשך שהיא הייתה חלק מהיוזמה מלכתחילה, ללא ידיעתו של רוברט, אני גם לא מבין את אמירתה שהיא אחראית לתאונה בה נהרג. לא אהבתי לראות אותה בוגדת בפרנק צ'ן לפני מספר פרקים, מותירה אותו למות בידיו של מלקולם\הקשת השחור, אולם נראה שהוא עשה בדיוק את אותו הדבר לבעלה ומכר אותו למרלין בשעתו. בדיעבד, מותו של צ'ן היה מוצדק.

אני לא בטוח אם להגדיר אותם כ"בעיות", אבל בפרק הזה היו שני אירועים שחיזקו את הטענה שהסדרה (והדמות) מושפעת יותר מדי מבאטמן, לרבות סדרת הסרטים של כריסטופר נולאן. היוזמה של מרלין נשמעת דומה מדי לתכנית של ראס אל-גול וליגת הצללים, להשמיד את גות'האם במטרה להקים אותה מחדש כאימפריה מודרנית (אפשר למצוא גם הקשר מסוים לפרק של "משחקי הכס" ששודר בדיוק השבוע). המאורע השני היה חדירתו של אוליבר לבית המסתור בו הוחזק וולטר באמצעות מצנח. לא רק שלא ידוע לנו מהיכן אוליבר צנח, זה דמה מדי למשהו שנעשה ב"אביר האפל", באופן גרוע אף יותר מהסצנה המקורית. לפחות וולטר חזר ואוליבר כיסח את הצורה לשלושים, או יותר, בריונים להשכרה.

להתפתחות במישור הרומנטי (לורל גילתה שאוליבר עדיין אוהב אותה. הפתעה!) אין לי ממש מה להתייחס כרגע, מפני שידוע לאן זה יתקדם בסופו של דבר, אז אמתין עד שיקרה מה שיקרה. מה שלא מובן זה איך אוליבר מצליח להתעלם מהחנונית המקסימה והיפה לצידו, שכל כך ברור שהם נועדו להיות ביחד. למישהו יש ספק?

הערות:
– מלקולם מספר למוירה שפרויקט מרקוב הגיע לשלבי סיום. בקומיקס בריון מרקוב הוא נסיך אירופאי הפועל תחת השם ג'יאו-פורס, חבר בליגת הצדק ובאאוטסיידרס. אחותו למחצה, טארה, פעלה תחת השם טרה. היא הייתה חברה בטין טייטאנס, אך למעשה הושתלה ע"י אויב הקבוצה, דת'סטרוק (סלייד ווילסון).
טד קורד, מאירוע הצדקה שלו חוזרים רוברט ומוירה באחד הפלאשבקים, היה הבלו ביטל השני.
– במקרה הזה אולי אני מגזים, אבל זוג החברים שלורל מדברת עליהם בפלאשבק, ריי וג'ין שעברו לגור ביחד בבלאדהייבן, עשויים בהחלט להוות רפרנס לריי פאלמר (אטום) וחברתו\רעייתו\אקסית ג'ין לורינג.

תגיות:
 • מיס בוז'רסקי

  זה הפרק הראשון מזה זמן מה שאשכרה נהניתי. ההמשך שלי לעונה השנייה מאד תלוי בפרק סיום העונה. הם בטח יסיימו אותו עם קליפהאנגר מותח, כמיטב המסורת של סדרות CW.

  אני לא ממש חולקת את דעתך בנוגע לכישורי המשחק של סטיבן אמל, בעיני הם לא ממש קיימים.

  לי דווקא היה מאד ברור מה הסיפור של מוירה – היא הייתה נגד התוכנית של מלקולם ועודדה את רוברט לעצור את זה ואז הוא מת והיא הבינה שזה בגלל הנסיון שלו לטרפד את התוכנית ולכן הרגישה אשמה. והיא חששה לחייה ולחיי הבת היחידה ש(היא חשבה ש)נשארה לה, אז היא הפכה להיות תומכת. הגיוני.

  • Tomer Soiker

   לטעמי הוא משתפר ככל שהסדרה מתקדמת. לא שחקן הדור, כן, אבל משתפר.

   אלא אם למוירה הייתה תכנית נגד מלקולם מלכתחילה (זה פתוח להסבר בשני הפרקים שנותרו), אני עדיין מפקפק בסיבות שלה לקחת חלק ביוזמה.

 • eclipse

  אני מאד אוהבת את הסדרה חץ, אני מודעת לכך שמדובר בטראש, אבל זה טראש עשוי היטב. ובכל זאת, לפעמים הסדרה הזאת הורגת אותי. אני לא מבינה מה עבר על התסריטאי כשהוא חשב שזה רעיון טוב להראות לנו מהי היוזמה בדרך הכי חסרת השראה בעולם – פלאשבקים.
  לא הייתה פרישה של הגילוי, לא הראו לנו דברים קורים בלייב, סתם שמו לנו פלאשבקים לחבורת אנשים *מדברים*. נו, באמת.

  בנוסף, אני ממש מקווה שלא יזווגו את אוליבר ולורל, הם פשוט זוג בלתי נסבל, שזה מפתיע, כי כל אחד מהם לבד הוא דווקא סבבה.

  • Tomer Soiker

   אני לא כל כך מסכים. הפלאשבקים הם מנת חלקה של הסדרה מאז היום הראשון, ואם במשך עשרים פרקים נחשפו רק רמזים או פרטים מסוימים על היוזמה, לא מפריע לי שרגע לפני סוף העונה מגיע פלאשבק שחושף את התכנית הגדולה. אני חושב שזה היה שווה הכל כדי לראות את אוליבר סוף סוף מודע לאמת, כולל מעורבותה של אימו.

   אני חושש שדמותה של לורל תסבול כל עוד 1) ימרחו את סיפור הכן זוג\לא זוג בינה לבין אולי ו-2) היא לא תהפוך לאחת מאנשי סודו, ולאחר מכן גם לקנרית השחורה. כבר ראיתי מישהו מכנה אותה "לאנה".

   מצאתי עוד קשר לבאטמן של נולאן: מוקדם יותר עברתי על ה-DVD של "האביר האפל" ובסצנה שמתרחשת בהונג קונג מופיעה דמות שמגלם צ'ין האן (פרנק צ'ן).

© עידו ישעיהו