משחקי הכס 3.05: הלהבה נישקה אותם

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 30/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 3.05

בעת פרסום הביקורת מקדימות אותה עשר תגובות

מוכרחים לשבח את שמות הפרקים של "משחקי הכס". הם לוקחים מטבעות לשון מוכרים מעולמה של היצירה, ולא פעם מצליחים להשתמש בהם באופן שתקף לגבי הרבה יותר מהמשמעות המקורית. זה היה נכון עם "וכעת הסתיימה משמרתו" בשבוע שעבר, מתוך ההספד שנשא מורמונט מעט לפני שהמשמרת שלו עצמו הסתיימה, לצדן של משמרות נוספות (כמו בעלי העבדים באסטפור), וזה נכון במיוחד השבוע. הלהבה נישקה את שיערה של ייגריט, בעבר היא "נישקה" את פניו של קלגאן, וברגע WTF של ממש – היא הקימה לתחייה את בריק דונדריון (בפעם השישית). אל האור הזה לא משחק משחקים.

היו המון רגעים מרגשים בפרק. התחבטויותיו של סטאניס והילדה המתוקה שלו שחצי פניה מכוסים כתמים דמויי-קשקשים (של דרקון?), כולל שיר האקפלה שלה בסוף הפרק; רוב שנאלץ להוציא להורג את קארסטארק ברגע מצמרר [1], ג'יימי שייסורי נפשו תואמים את ייסורי גופו, ואולי אף עולים עליהם; אבל אריה היא זו שהכי נגעה בי. זה ראשית קרה בשיחה שלה עם גנדרי כשבישר לה שהחליט להישאר, הנער שמעולם לא הייתה לו משפחה – היא תהיה המשפחה שלו. הפעם השנייה הייתה כמובן כאשר תיחקרה את בריק ואת ת'ורוס בנוגע ליכולות תחיית המתים של ר'הלור, האם הוא יכול להשיב אדם ללא ראש. שובר לב.

[1] את רוב אני ממש מחבב, אבל נוכחותה של רעייתו טאליסה נראית מאוד מאולצת. היא התחילה את דרכה כפציפיסטית שמטפלת בפצועי כל הצדדים ומייחלת לסוף המלחמה. פתאום היא מייעצת למלך על אסטרטגיות?

במעלה מלך האינטריגות לא נחו, גם מזימות הנישואין שרקם טייווין (על טיריון וסאנסה הסתפיילרתי בתחילת העונה, אבל זה לא באמת משנה) וגם ניסיונות הבריחה של סאנסה באמצעות אצבעון. סאנסה הייתה אדירה (וגם סופי טרנר שמגלמת אותה), היא נראתה כל כך כנה בשיחה שלה עם בייליש, ורק אחרי שהלך והיא נשמה בשקט לרווחה, הבנו שכל זה נעשה מתוך העמדת פנים גרועה. כפי שאמר לה פעם טיריון, "Lady Stark, you may survive us yet" – הערכה שעומדת כרגע למבחן גדול.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • תתש

  עוד פרק מעולה. אין לי מושג איך בעונה הזאת התסריטאים מצליחים לשמור על קצב טוב ועלילה מהודקת על פני כמה מוקדי התרחשות, כאשר הם לא הצליחו לעשות זאת בעונה שעברה, אבל אני לא מתלונן.

  רוב, רוב, רוב, חבל שהוא לא למד מהטעויות של אביו.

  זו הפעם הראשונה מ-2011 שסצנות של ג'ון לא שיעממו אותי.

  אשתו של סטאניס מופרעת ברמות, אבל ממש. הבת שלו לעומת זאת ממש, אבל ממש, מתוקה ויותר נחמדה ממה שאתה מצפה מילדה שכנראה מבלה את רוב זמנה עם אמא מטורללת בחדר בראש מגדל.

  צ'ארלס דאנס פשוט שולט.

 • כירבולית

  אני הסתחררתי ממספר החתונות הצפויות…
  מאוד מסקרן אותי לדעת אם סאנסה אכן תינשא לטיריון, או שתחליט לברוח עם ליטלפינגר. כמובן, מסקרנת אותי התגובה של שיי…
  לא הבנתי בהתחלה למה ליטלפינגר כ"כ רגוע בקשר לסאנסה, ולא דוחק בה לבוא איתו, עד כשהתבשרנו שהיא עכשיו מיועדת לטיריון. השיחה שלהם היתה מעניינת, במיוחד העובדה שסאנסה למדה לשקר, וכמובן, התגובה של ליטלפינגר "החשש שלך לשלומי נוגע ללב".
  אני אבל עדיין לא בטוחה שסאנסה תברח.

  הסצינות של ג'יימי ובריאן ממשיכות להיות טובות. הוידוי של ג'יימי בסחנה היה חזק. אבל לא הבנתי למה הוא התעלף.

  • באשר לג'יימי – הוא התעלף בגלל הכאבים בידו.

   • כירבולית

    תודה על ההבהרה.
    לא הבנתי למה פתאום כואב לו יותר ממקודם, אבל זה אולי בגלל "הטיפול" שעשו לו לסגור את הגדם.

    • זאת אכן הסיבה. הוא גם התריע מראש לבריאן כאשר נכנס לאמבטיה שהוא עלול להתעלף, שתוציא אותו במקרה הצורך כדי שלא יהיה הלאניסטר הראשון שטבע באמבטיה, כך שהכאב שלו מלכתחילה איים לעשות את זה.

 • Saturn

  כן, אני מסכים.

  הפרק הטוב העונה ובנתיים העונה הזו בדרך להיות הטובה ביותר של הסדרה.

  גזרת ג'יימי-ברייאן ממשיכה לספק את הסחורה.
  אשתו של סטאניס שנראית אפילו יותר בקטע של אדון האש ממליסנדרה (אפשר להאשים אותה כאשר הוא מחייה אדם 6 פעמים?).

  רציחתם המפתיעה-משהו של ילדי לאניסטר וההשפעה על הקמפיין של רוב.

  קרבות המוחות בקינגס לאנדיג. טיווין שם את ילדיו במקומם עם תוכנית חדשה.

  שיחה טובה בין ג'ורא לבאריסטן הזה ואפילו איגריט התערטלה.

  עדיף בלי סאם ובלי בראן.

 • מיס בוז'רסקי

  לאור החומרים שהספר השלישי מספק להם, זה היה פשע אם הם לא היו מנצלים אותם כראוי ובשני הפרקים האחרונים הם עושים זאת.

 • אביעד

  המונולוג של ג'יימי היה מדהים עבורי, בגלל שהוא סבל כל כך הרבה היה אפשר לראות מקילומטר שמנסים לעשות איזה שינוי בדמות, אבל הדרך שבה זה בוצע, הן ברמת הטקסט והן ברמת המשחק הצליחו להפתיע אותי ואשכרה להזיז אצלי משהו.

  רוב עושה אחת לאחת את הטעויות של אבא שלו. אם בעונה הראשונה נאמן לאווירת שר הטבעות הייתי בטוח שנד יצא מנצח מהעונה, כעת אני ב90% בטוח שזו הולך להיגמר רע עבור רוב. (שם את הכסף שלי על הראש של אישתו)

 • מיקה

  דווקא עבורי היתה ירידת מתח מהפרק המעולה שעבר. ואשכרה חסר לי בראן, בחיי!
  אבל אהבתי את ההעמדה של טייוין את סרסי במקומה (קצת פחות את מה שכופים על טיריון, כמובן), מאוד מאוד אהבתיאת הסצינה של ג'יימי ובריאן. במיוחד אהבתי את זה שאם ברגע הראשון נדמה היה שהוא רוצה סתם להציק לה, הוא הבהיר די מהר שהוא בחר לשבת לידה משום שפחד להתעלף ולא רצה לטבוע. רק חורה לי כשהוא מתעלף ומספיק להגיד לה "קוראים לי ג'יימי" כשהיא זועקת "קוטל המלך, קוטל המלך!!!" אלא אם הרעיון היה שהוא התעלף רק אחר כך, מה שגם לא סביר, אבל בקטנה, אז מניסיון – כשאדם מתעלף, זה לפחות לדקה.
  שירין – ממש ממש חמודה. אהבתי שהכניסו את השיר שלה, למרות שאני זוכרת אותו מהספר השני בכלל. אבל היי, מוטב מאוחר וזה. אבל מה נסגר עם הפנים שלה? אלה אמורות להיות כוויות או משהו?
  ואל האור הזה, אמא – מקריפ לאללה.
  מה שמשאיר אותנו בחזית של אריה והאבירים שסוגדים לו.
  אוי, ג'ורג' ר. ר. מרטין הזה יודע לכתוב, בחיי.

  (אה, כן. אפילו ג'ון לא שעמם לאללה).

  • באשר לפניה של שירין – אני לא בטוח שזה נאמר בסדרה אבל מדובר בצלקות ממחלת ילדות שהייתה לה.

   • Tomer Soiker

    חשבתי שאלו כוויות. מחלת ילדות עשויה להיות הגיונית יותר, לאור בעיות הילודה של סטאניס ואשתו.

 • מיקה

  אה, תודה. וגם תודה על הסיכום שלך שבו אמרת שזה נראה כמו קשקשים. האמת שרק זכרתי שהיא הוגדרה כמכוערת, אבל לא זכרתי את עניין הצלקות.

 • ב-EW ראיינו את שחקני סצינות האמבטיות – ג'ון וייגריט מצד אחד, ג'יימי ובריאן מנגד. יש להם תובנות יפות לגבי הסצינות.
  http://insidetv.ew.com/2013/04/28/game-of-thrones-hot-tub/

 • YOLSOST: הנה "משחקי הכס" 3.05 לו התרחש בפייסבוק.
  http://www.happyplace.com/23526/game-of-thrones-facebook-recap-season-3-episode-5

  • יערה

   Ghost of Ned Stark, הא!

  • Tomer Soiker

   למרות הקונטרסט שנוצר עם חצי פניו המצולקות של ההאונד, מפריע לי שהתמונה של בריק הפוכה.

   סוף סוף נמצא שימוש ראוי למים של שון בין\בורומיר.

 • מיכאל גינזבורג

  הפרק הכי מרגש של 'משחקי הכס', ככל הנראה.
  ודווקא אריה הכי ריגשה אותך? ג'יימי ובריאן, אביר הבצל והילדה – הקטעים ביניהם הכמירו את ליבי. אפילו המפקד של לוחמי דאיינריז הצליח לגעת בי ובה עצמה, עם המבט הזה שהיא נתנה כששמעה מהי משמעות שמו 'תולעת אפורה' עבורו.

  האישה לצד רוב לא מייעצת לו אסטרטגיות, הרי גם לה קיים חופש הביטוי והרצון לפנות אל ההיגיון שלו, טוב ליבה ניכר בכל פעם שהיא מופיעה.

  כמו שאנחנו מכירים את בייליש, הוא ימצא דרך "להעמיס" את סאנסה על האנייה שלו (הרדמה?)

 • Saturn

  תיקון קל: הוגים את שם הדמות כ'איגריט' ולא 'ייגריט' למרות שזה מאויית עם Y. בדומה לשם 'איבון' או 'איבונה'.

  • גם הפעם מדובר בהשתרשות מהספר. בעיה.

   • Saturn

    זה מוזר בהתחשב בפופולריות סדרת הספרים ועוד הרבה לפני שעלתה המחשבה ליצור תוכנית טלוויזיה, שהם לא צירפו לספרים איזה companion שאומר איך מבטאים את שמות הדמויות והמקומות ואיזה טיימליין של ההיסטוריה של העולם.

    • יש דפים על גבי דפים של פירוט שושלות (חיוני), אבל מן הסתם לא כולל אופן הגייה.

 • יערה

  פרק מעניין מאוד (חוץ מהעלילה של רוב, כמובן).
  אני ממש לא סובלת את נוכחותו של טייווין. בתור שליט הוא סבבה. כלומר, מניאק אנוכי עם בעיית Micromanagement קשה, אבל סבבה – הוא רחוק מלהיות השליט הכי גרוע בסדרה. אני פשוט לא סובלת איך שהוא מסובב את טיריון וסרסיי על האצבע הקטנה, והופך אותם מאנשים בוגרים ותחמנים לילדים קטנים שקיבלו עונש. בהתחשב בכך שמרטין אוהב להרוג דמויות על ימין ועל שמאל, אני בהחלט מקווה שטיווין וג'ופרי בראש הרשימה.

  • Tomer Soiker

   אני מסכים איתך חלקית. לא במקרה של טייווין*, אלא דווקא בדרך בה הונמכה (no pun intended) דמותו של טיריון בשיחה עם ליידי אולנה רק כדי להעצים את דמותה. כדבריה, איפה רודף הנשים החצוף ששמעה עליו כה רבות?

   * עד כמה שאני לא אוהב את היחס המשפיל שלו כלפי בנו, התיעוב שלו כלפיו מובן בגלל ההיכרות עם הדמות.

   • יערה

    בלי קשר להיותו רודף נשים, נדמה שבד"כ יש לו ארסנל של תשובות שנונות לכל סיטואציה אפשרית. גם אם הוא המעיט בערכה של הליידי, הייתי מצפה שהוא יתאושש מתישהו ויצא לרגע ממצב 'רואה החשבון' שלו. אז כן, זה נראה בעיקר כמו סצינה שבאה להוציא אותה מגניבה, לא משנה מה.

    בקשר לטיווין – לא אמרתי שאני לא מבינה למה הוא מתעב את טיריון, רק שמבאס שכל סצינה עם טיווין כרוכה בזה שהוא משפיל מישהו עד עפר. (מישהו = טיריון וסרסיי)

    • Tomer Soiker

     גם לי הפריע שטיריון לא החזיר לה על שחשבה שהוא איש כספים משעמם. וציינתי את "רודף נשים" רק מפני שאלו היו המילים של אולנה.

     • Velvet

      נדמה לי שההגיון מאחורי האנמיה של טיריון הוא שזו המגמה שהוא עובר לכל אורך העונה.
      אביו משפיל אותו על ימין ועל שמאל ומתייחס אליו כאילו הוא לא יותר מסתם חייל פשוט. ה'סירוס' הזה (במרכאות כי הם לא מפסיקים לדבר על סירוסים כל העונה!) הופך את טיריון לנמק מהלך שלא מגיע לברכיים של הגאון הפוליטי שהוא היה בעונה השניה. זה מסתדר יפה דווקא מבחינת סיפור הרקע של הדמות – זה לא שזה כתיבה רעה של טיריון, אלא פשוט זה בדיוק מה שקירבה לאביו עושה לו – הופכת אותו לסמרטוט שלא יודע לעמוד על שלו.

© עידו ישעיהו