הברנש עם הברדס

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 11/10/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/ARROW.jpg?t=1349985353לא יודע למה בדיוק ציפיתי מ"החץ", אבל אני מניח שבסקאלה של CW חשבתי שהיא תטה יותר לכיוון "על טבעי" המעולה מאשר "סמולוויל" הגרועה (לא צפיתי בה מעודי, אבל אני סומך על חכמת ההמון). הפיילוט של "החץ" היה… בסדר, ככה. כנראה ממש סמוך לנקודת האמצע שבין שתי הסדרות הללו. קטעי אקשן עשויים טוב אבל לא סבירים בשיט, כיאה לאדם הגובר באמצעות חץ וקשת על יריביו בעלי הנשק האוטומטי; יחסים מסקרנים בין הגיבור לבין חברו הטוב, חברתו לשעבר ואחותו, אבל משורטטים כקלישאות חבוטות. לא היה שום דבר שגרם לי להצטנף במקומי במבוכה, ומנגד גם לא רגע מלהיב או מבריק או שנון במיוחד שגרם לי לחשוב שאולי יש בה משהו. בניגוד, למשל, ל"על טבעי", שרבים לא אהבו בתחילתה אבל אני ממש חיבבתי.

בסקירה שלו על תולדות "החץ" כתב תומר שלאורך שנים נחשב הקומיקס לגרסתו הנחותה של "באטמן", וזה משהו שקשה לא לקלוט במפורש בפיילוט של הסדרה החדשה, במיוחד לאור העובדה שבמובן מה היא נישאת על גלי גרסתו של כריסטופר נולאן לאיש העטלף – נטועה בעולם האמיתי ולא נראית כאילו נתלשה מגיליון גותי-ציורי מסוגנן. מעבר לכך הקווים המקבילים מאוד ברורים: בן עשירים שעקב טראומה בצעירותו לובש בבחרותו גלימת גיבור על, נטול כוחות על אלא נעזר בחפיצים מגניבים ובמיומנויות מרשימות עד מופרכות, ויוצא לטהר את עירו הנקרבת. אני אמנם רחוק מליפול שדוד לרגלי באטמן של נולאן (את השלישי עדיין לא טרחתי לראות), אבל גם כעת, 70 שנה אחרי פרסומו הראשון של הקומיקס, קשה לומר ש"החץ" יוצאת טוב מההשוואות הללו.

זהו הניסיון השני של גרג ברלנטי בדרמת גיבורי על, והדבר העיקרי שאפשר להגיד לזכותה זה שהיא טובה יותר ומטופשת פחות מ"משפחה לא רגילה". לא שאני שולל את האפשרות שההמשך יהיה מדהים וישכיל לנצל את המדיום הטלוויזיוני כדי לרקום קשתות עליליות מרהיבות, אבל בינתיים חוזקו של הפיילוט טמון במה שלא רואים בו, וזוהי לא חוכמה גדולה במיוחד. נותרנו לתהות מה אירע מאז טביעת היאכטה ועד שאוליבר עזב את האי, מי לימד אותו להיות ג'ייסון בורן, לדבר רוסית, לצלוף, וכמובן – לעשות מתח תוך הקפצת המוט למעלה (סחתיין על סטיבן אמל [1]). עכשיו נותר לראות אם התשובות יהיו מעניינות כמו השאלות.

[1] סטיבן אמל הזכיר לי מאוד את שיין ווסט (מייקל מ"ניקיטה", בין היתר), כך שהיה מצחיק לקלוט פתאום בסוף הפרק שהם חולקים את אותה אם טלוויזיונית: סוזנה תומפסון, שהייתה אמו של איליי ב"להתחיל מחדש".

תגיות:
 • miss bojarsky

  אם זה יגיע להוט אני אבדוק, אם לא, אז לא, מכסת הסדרות שלי גם ככה עולה על גדותיה. 

 • אצפה בפרק מאוחר היותר הלילה, אבל מהצצה קטנה ראיתי איזכור ל"שופט גרל", רפרנס לכותב הכי מזוהה עם הדמות בשלושה העשורים האחרונים, מייק גרל. בטח במהלך הפרק אמצא רפרנסים נוספים.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Grell

 • Mikel Davidov

  הפיילוט לא מלהיב בכלל. אבל מצד שני, הם לא טיפסו על עצים גבוהים עם מאתיים שאלות כמו באבודים.
  ההפקה לא ניסתה ללכת רחוק מדי, ככה שאפשר להבין שבשאר העונה נקבל בערך אותה איכות, זה סבבה לגמרי מבחינתי. כי סמולוויל היתה איטית להחריד ופרשתי אחרי מספר מועט של פרקים אחרי הפיילוט.
  מה לא אהבתי? המהירות, חוסר הבעת הרגשות של כל הדמויות כולל השחקן הראשי שנראה אדיש לחלוטין ולא נוצרת שום חיבה אליו. זה דבר ממש נדיר מבחינתי. יכולתי להזדהות עם וורניקה מארס לדוגמא כבר מהפרק הראשון וזה מה שהחזיק אותי עד סוף הסדרה המעולה הזו. חוסר אמפתיה לדמות הראשית ובעיקר לשחקן שלו היא מינוס די גדול. אני בטוח גם שאני לגמרי לא היחיד.

  • ocean

    מסכימה, לא היו שום עוגנים בפרק הזה. הכל היה קליני וטכני, והרגשות שכן נתנו להם לצוף היו עשויים באופן קלישאתי – כולל הפסקול הכה מזעזע. נראה לי שהקטע היחיד בו היה לי משהו כלפי הגיבור היה כשהוא פגש את עוזרת הבית. בנוסף, זה לא עוזר במיוחד שהעלילה כה צפויה (הטובים מכסחים את הרעים), וגם לא בנויה היטב.

   כמו כן: כנראה שלגיבורי על יש גם מסירי-איפור-על, אחרת קשה להסביר איך בפחות מדקה הצליח הגיבור לנקות למשעי את כל מסכת הצללית הנוצצת והירוקה מסביב לעיניים שלו.

   • ולכן, כאמור, עדיפה מסכה כמו במקור.

    בביקורת אחרת שקראתי נכתב שהמראה שלו בסדרה מבוסס בכבדות על מראהו ב-Green Arrow: Year One של אנדי דיגל וג'וק, כולל האיפור. מצד שני, עלילת המיני-סדרה מתרחשת כולה על האי ואולי מאפר את עיניו לא במטרה להסתיר את זהותו. כאן הלכו רחוק מאוד והפכו אותו לרוצח לשם שמירת סודותיו.

 • היו בפרק כמה דברים נחמדים, אבל באופן כללי זה לא מרגיש כמו סדרה שמנסה להתעלות על הנוסחה הרגילה והמשמימה של CW. ראויים לציון הם כוריאוגרפיית הקרבות והאקרובטיקה של אולי (הקפיצות והדילוגים הכה לא אנושיים היו מרשימים ואמינים למדי), וסטיבן אמל מצליח לתמרן בין מיליארדר נהנתן לבין נוקם בברדס למרות מעט ניסיון ותצוגת משחק כללית בינונית ומטה של משתתפי הסדרה. נראה שעיקר עלילת העונה תחוג סביב המיסתורין של אמא קווין כנבלית הראשית (במודע של בנה, או לא) והגילויים על מה שעבר על אוליבר באי (יעידו המסכה* עם החץ והרוסית השוטפת על כך). אהבתי גם את האימונים של אוליבר ברובם, אבל כפי שציינתי כששוחרר בזמנו הטיזר, הקטע עם כדורי הטניס מרמה את הצופים וחבל שלא השקיעו שם באפקטים מרשימים יותר.

  כמו במקרה של "המתים המהלכים", אני הולך לחפור. עלול להכיל ספוילרים לעתיד:
  1. חוץ מהרפרנס שציינתי מוקדם יותר ("השופט גרל" = מייק גרל), היו גם ג'ון דיגל (אנדי דיגל הוא כותב קומיקס בריטי שבין השאר כתב את Green Arrow: Year One לפני כמה שנים, ואני מניח שהסדרה מתבססת רבות על המיני-סדרה) וברשימת העברות הכספים הופיע השם "דניאל דידיו" (דן דידיו הוא מו"ל-שותף של DC קומיקס).
  http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Diggle
  http://en.wikipedia.org/wiki/Dan_DiDio
  2. מי שקרא את הפוסט שלי על הקומיקס בטח זוכר את הסיידקיק של אולי, ספידי. במקור רוי הראפר, עם השנים הוא הוחלף במיה דרדן. סביר להניח שאחותו היא שילוב של רוי ומיה, עם ההתמכרות לסמים של רוי. מקווה, לטובת ת'יה, שלא תעבור את שאירע למיה.
  http://dc.wikia.com/wiki/Roy_Harper_(New_Earth)
  http://dc.wikia.com/wiki/Mia_Dearden_(New_Earth)
  3. אני מעריך שבמקום להפוך את מרלין לאחד מאויביו של החץ הירוק, כמו במקור, טומי מרלין בסה"כ יהיה יריב של אולי במישור הרומנטי. בינתיים טומי מרלין סתם היה מעצבן, עד חשיפת מערכת היחסים שלו עם לורל (מה רע בדיינה?)
  http://dc.wikia.com/wiki/Arthur_King_(New_Earth)
  http://dc.wikia.com/wiki/Dinah_Laurel_Lance_(New_Earth)
  4. משום מה זכרתי שאביה ואחיה של לורל נהרגו בהתרסקות היאכטה, אולי מפני כך נכתב בתיאור מוקדם יותר של הסדרה? לא יודע. על כל פנים, הסיפור עם שרה והעובדה שהאבא, בלש משטרה, בחיים ונוטר טינה מוצדקת לאולי, הרבה יותר מעניין. גם מוסיף לאולי את הנדבך המנוול שהוא רוצה לשמור בחייו הציבוריים ובכך להבדיל בין שתי זהויותיו.
  5. דראקון, ראש האבטחה של האנט, מבוסס על נבל באותו שם מהקומיקס. כן, הולכים להיות הרבה כאלה.
  http://dc.wikia.com/wiki/Constantine_Drakon_(New_Earth)
  6. חשבתי שהאנט הוא הנבל הראשי, אבל הוא סתם דג רקק עם חשבון בנק נפוח ואטיטיוד. בכל אופן, השחקן שגילם אותו, בראיין מרקינסון, היה לאחרונה מפקד המשטרה ב-Continuum הלא מספיק מוערכת, בעוד רוג'ר קרוס (שותפו של קוונטין לאנס) היה אחד הנבלים הראשיים.
  7. קצת מפריע לי שאולי לא חובש מסיכה (כיסוי עיניים, זה הכל) ומסתפק באיפור מטופש תחת ברדס. כבר היה לנו את The Cape. כמו כן, הוא הורג את יריביו, ועוד בתירוץ שהוא צריך לשמור על הסוד שלו?! איף…
  8. לא הייתי בטוח אם הוריו של אולי הופיעו בקומיקס, אז בחיפוש קצר מסתבר ששניהם נהרגו במהלך טיול באפריקה כשאוליבר היה ילד. דווקא רוברט היה חמור בוגדני, ואילו רוחה של מוירה חזרה בעתיד כ… אמא טבע, או משהו כזה.
  http://www.comicvine.com/moira-queen/29-73010/
  9. וכמובן: המסכה עם החץ שמופיעה לרגע קט לפני שאולי מחולץ מהאי? דת'סטרוק. כבר אושר בעבר שהוא יגיח בהמשך העונה.
  http://dc.wikia.com/wiki/Slade_Wilson_(New_Earth)

 • אגב, עד היום לא ראיתי את "עלייתו של האביר האפל".

  • לא הפסד גדול. רק אם אתה מעוניין להשלים את הטרילוגיה.

© עידו ישעיהו