קפטן

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/09/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/Last-Resort-poster-last-resort-30860968-1000-1481-1.jpg?t=1348930055עד כה עונת הסתיו של 2012 לא הביאה עמה בשורות טלוויזיוניות גדולות, כך שלא נדרש הרבה כדי שקוץ ייראה כמו ורד. הפיילוט של Last Resort הוא בקלות הפיילוט הכי טוב שראיתי עד כה מהעונה החדשה, ולא כי הוא קוץ במדבר, אלא הוא מצוין בפני עצמו. ציפיתי למוצר טוב, בכל זאת שון ראיין ("המגן", Terriers) הוא אחד היוצרים ומרטין קמפבל (במאי שני סרטי ג'יימס בונד האחרונים) ביים אותו, אבל הוא עלה על הציפיות שלי.

העלילה מגוללת את סיפורו של צוות בצוללת גרעינית, כולל המפקד (אנדרה ברואר ממגנט כתמיד) וסגן המבצעים (סקוט ספידמן מ"פליסיטי", חסרת על המסך), שמקבל פקודה דרך צינור לא מקובל לשלח טיל גרעיני על פקיסטן. מכאן נחשפים משחקי כוח, מאזני אימה וקונספירציות שמשתמשים בצוללת ככלי משחק (משחק הלוח "צוללות", שמא?), מקימים את אנשיה זה על זה ומביאים אותם לנקוט עמדה לנוכח מה שקורה סביבם.

הדקות הראשונות עוד היו קלישאתיות. לצד הרבה מידע במעט זמן, גבר שמסתכל על תמונת בנו וגבר אחר שמסתכל על תמונת רעייתו, בתו של האדמירל שמנסה להוכיח שהיא שם בזכות ולא בחסד וכהנה וכהנה. רגע השפל של הפרק הוא כנראה כאשר הצוללת חוצה את קו המשווה, ואז מסתבר שיש לצוות מסורת שבמסגרתה הם רוקדים לצלילי "לה במבה" – רגע שיכול היה להיות חמוד כמשקף הוויי בכל סדרה אחרת, אבל כאן, בינות לדחיסות העלילתית הקיצונית, הוא קצת מטופש. ברור שלמישהו היה דחוף שהשורה "Yo no soy marinero, soy capitan" ("אינני מלח, אני קפטן", כיאה לשם הפרק ולמוטיב שלו), תופיע בפרק, אבל אפשר היה להכניס אותה גם אחרת.

יחד עם זאת, אותה דחיסות ואותו מידע-במעט-זמן יוצרים לאחר מכן, כאשר האקשן מתחיל, אפקט מלחיץ ומסעיר. ניסיונות להבין מי נגד מי, למה זה קורה ואיך לפתור את המצב. התהפוכות על כל שעל חושפים אט אט את התמונה המלאה, והמראה שלה יוצר פיילוט שאינו רק מצוין, אלא גם כזה שמאוד מסקרן לראות את הפרקים הבאים שלו.

למען הסר ספק, לא מדובר ביצירה מושלמת. הדחיסות הנ"ל עומדת לא פעם בעוכריו, ולא מעט סצינות היו מרוויחות מדקה או שתיים אקסטרה, כדי שהעריכה החפוזה לא תחתוך מהן רגעים שיסבירו אותן כדי הצורך. הסיפור המרתק מחפה על כך, כמו גם האפקטים המעולים, ויש להניח שהפרקים הבאים ימשיכו ויסבירו עוד קצת את המתרחש.

בינתיים מה שניכר הוא כך (מכאן ספוילרים לפרק): זהו שילוב בין "לכשכש בכלב" לבין "אפוקליפסה עכשיו". הנשיא המושמץ ממציא מלחמה, אבל אמיתית, כדי להסיח את דעת עמו, ובינתיים קפטן הצוללת משתלט על אי, יוצר בו אוטונומיה שהוא מוכן לקרוא לה 'בית', ומראה סימנים ראשונים של מגלומניה קולונל-קורצית. אבל זה לא נגמר כאן, כי אריות הים שפתחו את הפרק ועלו על הספינה מגלמים זווית שעדיין לא ברור מה היא בדיוק. לאור הכאתו על חטא של האחד ששתה לשוכרה בבר למראה הפיצוץ הגרעיני (דיצ'ן לקמן, כיף לראות אותך שוב, אבל מה את מחבקת אותו? בחור זר שהרגע הודה שהוא אחראי על הרג של מיליונים) כנראה הם אלה שמלכתחילה נשלחו לפתוח במלחמה וכשלו, אבל בינתיים הם אדונים לעצמם. בנוסף, על האי בסנט מרינה ישנם הביריונים המקומיים שלא מתכוונים לוותר בקלות על הטריטוריה, וכבר הספיקו לחטוף שניים מצוות הצוללת.

במילים אחרות, נראה שלפנינו משיכות חבל מבטיחות במיוחד.

© עידו ישעיהו