מרחף מעל הכל

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 03/09/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 5.08, סוף חצי-עונה

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S5-Episode-Photos/episode-8-walt-034571-23459087-1934857015-654943546548-64565.jpg

מרחף מעל הכל
מבעד לטבע, זמן וחלל
כמו ספינה על המים מתקדם,
המסע של הנשמה— לא החיים לבדם,
מיתה, מיתות רבות אשיר.
(וולט וויטמן)

שיר יפה של וולט וויטמן. מי שהכיר אותו לפני הצפייה (לא אני), היה יכול לנחש את ההתרחשות בפרק כבר על סמך שמו – וולט וויטמן חוזר לנשוך את וולט ווייט בתחת.

אין מה להגיד, מטומטם עד כאב מצדו של וולט להשאיר כך את הספר בשירותים לעין כל. ניחא אם היה תולש את ההקדשה, הוא אפילו לא היה צריך להשליך אותה אם הוא כל כך רוצה את הבוסט לאגו, אבל למען השם, לפחות להפריד ביניהם. אבל בסדר, כל כך נהניתי מהסוף הזה, הסיומת שציפינו לה שנים, עד שלא באמת מפריע לי. כפי שאולי ניתן לשים לב, הפסקתי לאפשר לחורים העלילתיים העצומים של הסדרה לטרוד את מנוחתי.

ואפרופו עניינים טורדי מנוחה – מסתבר שזבובים עדיין רודפים את וולט, ובמיוחד עכשיו, כשמצפונו ודאי מציק לו אחרי שרצח את מייק. אבל הפעם הוא לא מתבוסס בזה, אלא תחת זאת מזמין את רציחתם של עשרה אנשים נוספים, ועוד תוך שתי דקות, תוכנית שאפתנית ומגניבה שהתממשה על המסך בסצינה אדירה למדי. עוד קודם לכן הוא כמעט רצח גם את לינדה לידיה, הביא עמו את כמוסת הריצין כדי לחסל אותה ברגע שתספק לו את השמות, אבל היא בפקחותה ניטרלה את זה מראש. האיש הפך לישות רצחנית, וסצינת בתי הכלא המחישה זאת היטב. "מיתה, מיתות רבות אשיר".

גם ג'סי ידע את זה כשוולט בא אליו אחרי כל הזמן הזה. "סול אמר לי מה עשית", הוא אמר, בטוח שוולט הגיע אליו כדי לסגור קצה פרום נוסף והתכונן לו עם אקדח בגבו ופיק בברכיו. אבל לא, וולט בסך הכל רצה לדבר איתו, להתחבר שוב, להעלות זכרונות. קצת להכות על חטא ולפצות אותו עם תרמילים של מזומנים שאין להם בו שימוש.

הסצינה ביניהם הייתה יפה בעיניי. חלק ניכר מהפרק התמקד בלהעלות זכרונות מחיי הסדרה – הזבוב, וויטמן, סריקת CT, הקרוואן שבו בישלו וולט וג'סי וההרפתקאות העליזות שחוו בדרך – ממש כמו פרק סיום סדרה, "מרחף מעל הכל". והסצינה האחרונה הייתה נינוחה כזו, כולם יושבים אצל וולט וסקיילר, ג'וניור משחק עם אחותו הקטנה, מדברים, צוחקים, שלמים; שיחות על עיצובי השיער השונים של סקיילר ומארי ועל הבירה שהאנק מבשל – ציוני דרך נוספים. ככה זה יכול היה להיגמר, אבל בסופו של דבר באמת נותר קצה פרום אחד: האנק נכנס לשירותים ומגלה אותו. אותה נוסטלגיה של "הו, הדרך שעברנו עד כה" מתהפכת על פיה עם הסצינה המעולה הזו של האנק. הזבוב הוא חברתו של ג'סי, וויטמן הוא גייל, הקרוואן הוא אותו מקום שהאנק סגר עליו כאשר קיבל פתאום טלפון על כך שאשתו בבית החולים. וולט הוא המפלצת העלומה שגרמה להאנק לערוג לעבודתו הנושנה כמסמן עצים ביער. וולט הוא WW, ומלחמת העולם הולכת לפרוץ.

מה יהיה מכאן? אנחנו יודעים שוולט יהיה במנוסה ביום הולדתו ה-52, כלומר עוד כשמונה חודשים מעכשיו, אבל מי ירדוף אותו? האנק? והאם גם סקיילר תיכנס לכוונת שלו? כל ענייני הבגידה, הילדים ששהו אצלם, ההימורים. זה בוודאי יהיה עונג אחד גדול.

תגיות:
© עידו ישעיהו