גן העצמות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 23/04/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.04

http://www.wallpapersweb.com/data/media/523/Game%20of%20thrones%20Season%202%20New%20characterss.jpg

בפרק הזה קשה היה להימנע מהתחושה ש"משחקי הכס" מאוד מדשדשת במקום. קורים דברים, אבל לא מספיק בשביל למלא פרק, ובמקרה הזה בלי מספיק עומק או חקר דמויות כדי להצדיק עמידה במקום, בניגוד למשל לפרק הקודם המצוין, ואפילו בלי הסברים מספקים על מה שקורה על המסך. תחת זאת קיבלנו פרטי פרטים של סקס ואלימות, כאילו כדי להצדיק את הביקורות החוזרות והנשנות כלפי הסדרה.

סצינת הזונות של ג'ופרי, למשל, הייתה ה-ר-ב-ה יותר מדי ארוכה ומפורטת, והעלוב מכל הוא שאפילו לא ראינו את תוצאותיה. זה היה מתקבל על הדעת אילולא הראו לנו את טיריון מאוחר יותר בפרק, מאיים על חשיפת סודו של דודנו בעוד סצינה מעולה בכיכובו. טיריון גם היה המושיע של סאנסה המסכנה מוקדם יותר בפרק, אחראי כתמיד על מעט השפיות בממלכה ועל הקטעים הטובים בפרק.

גם אריה הייתה כזו, אבל לא הפעם. במקרה שלה לא סיפקו לנו הסבר מדוע הם נשבּו, מה זה ה"הרנהול" הזה שהם נלקחו אליו ומדוע, ולמה לעזאזל מענים אותם אם הם אפילו לא בני המקום. מה אתם רוצים? הפלוס היחידי הוא שאריה מצאה לה נתיב חדש שמעניין יהיה לראות מה יתפתח ממנו. חבל שהיא נפרדת מגנדרי לשם כך, אבל ניחא. אני פשוט מקווה שכל השמות שמנתה אכן ימצאו את מותם הכואב בהקדם.

במקביל הנביאה האדומה פיתחה את ההריון מהר במיוחד, מסיבה כלשהי שגם היא אינה מוסברת, אבל לא באמת משנה.מלסינדרה יולדת צללים, דאינריז יולדת דרקונים – כיף חיים בשבע הממלכות. אני לא אומר שסצינת הלידה הביזארית לא סיפקה עוצמת הלם ראויה לשמה, אבל גם היא הייתה חפוזה ותמוהה, לא מעט מפני שמלסינדרה בחרה להתערטל כליל מול ז'אן רנו, כשם שוודאי כל יולדת מבכרת. באיזשהו שלב זה כבר הופך מגוחך ופוגם באימה ובעניין. בסופו של דבר אנחנו כמעט באמצע העונה ואני מרגיש שהיא הולכת ומתפספסת.

אם אתם מגיבים – אין לרמוז או לדבר על מה שעתיד לקרות על פי הספרים!
במקרה הצורך בקשו ממני לפתוח פוסט נפרד שייוחד לדיון על העתיד ואעשה זאת.

תגיות:
 • Saturn

  הנה מה שכתבתי בTVE:

  פרק נחמד, אבל פחות טוב מהקודמים.

  הספרים מתארים את הקרבות או מה? כי הנה עוד קרב בין כוחות סטארק ללאניסטר שפשוט לא מראים. זה מעצבן. הקרבות זה תמיד אחד הדברים היותר יפים בסדרות ובסרטים מסוג זה. זה גם יוצר ניתוק כאשר הסדרה כל הזמן סובבת סביב הסכסוך הזה אבל כשמגיעים לתכלס לא רואים שום דבר.

  פחות אהבתי את הסצנה עם ג'ופרי והפרוצות. זה נראה כמו נסיון מוגזם להשניא את דמותו. אנחנו כבר שונאים ומתעבים אותו, באמת צריך להתעלל בנשים? הו, עוד הזדמנות לעירום. אני מבין שהוא רצה להראות לטיריון את סלידתו מהתערבותו קודם אבל זה היה יותר מדי. מנסים יותר מדי לדעתי, כל פעם שרואים אותו הוא עושה מעשה כזה או אחר.

  אריה מדקלמת את שמות מטרותיה לפני שינה והרשימה מתארכת. KILL JOFERY חלק א'. העסקתה ע"י טייווין בהחלט הולכת לקרב אותה אליהם.

  סוף סוף סצנה ארוכה יותר עם דנאריס. העיר נראית מצויין וגם מבחר הדמויות ב'שלושה עשר'.

  בייליש מביא לקאט את גופתו של נד.

  ההריון של מליסנדרה הוא לבטח ההריון המהיר ביותר בהיסטורית הטלווזיה. כך גם הוולד ה Jasmine-like. מעניין אותי אם זה היה הכרחי שסטאניס הוא שיכניס אותה להריון ומה בדיוק זה אומר על מליסנדרה עצמה.

  הבחור ששוכב עם סרסיי. הוא אחיה או בן-דוד? טיירון שואל אותו אם ככה הוא מוכן לשכב עם אחותו אבל לאחר מכן הוא מכנה אותו 'cousin'. אם הוא אחיה אז הוא גם האח של טיירון לא? העץ המשפחתי של הלאניסטרים.. משום מה הבחור הזכיר לי את גייב מה'משרד'.

  • מתן

   מי ששוכב עם סרסיי הוא בן דוד, בנו של אחיו של טיווין לאנסיטר, קוואן. הוא היה בעבר נושא הכלים של רוברט והוא נראה לרגע קצר בפרק האחרון של העונה הראשונה כשהוא קורא לסרסיי לחזור למיטה.
   ההריון המהיר בהיסטוריה בגלל שהוא לא הריון רגיל, מן הסתם, ראית את הוולד.
   וללא ספק הסצינה עם ג'ופרי הייתה סתמית לחלוטין, כולם כבר יודעים שהוא סדיסט משוגע חסר כל משמעת, כולם כבר שונאים אותו, עורך הסיפור שלהם היה צריך ללא ספק לקצר את הסצינה שגם לא הופיעה בספר.
   הקרבות הספציפיים האלה לא הופיעו בספר משום שרק רוב מנהל אותם ולרוב אין נקודת מבט.

 • ניסניונה

  חיכיתי כל כך הרבה זמן ואת האמת? אני מאוד מאוכזב.
  מלבד פרק הפתיחה , ואולי הפרק ה-2 , כל הפרקים מרגישים ממש כל פילר.
  אולי העובדה שאת העונה הראשונה ראיתי במרתון , ואת השניה אני רואה כאחד האדם – משבוע לשבוע משפיעה, אבל אני מרגיש כאילו שום דבר לא זז, הכל בbaby steps , וגם כשמשהו קורה הוא מאכזב, או לא מוסבר (המחנה שאריה נמצאת בו , לדוגמה) . הסצינות הרבה פחות מהממות, ולמעשה אני לא אהיה מופתע אם התקציב ירד לחצי .
  עוד מישהו שותף לאכזבה שלי מהעונה ה-2 ?

  • א.ס

   התקציב דווקא גדל לפי מה שזכור לי מכתבה אלומה כלשהי שקראתי אך לפני שבועות ספורים. לפי הכתבה רוב התקציב אמור ללכת לפרקי הסיום בעונה הזו שאמורים לכלול לא מעט השקעה כספית ככל הנראה.

 • Saturn

  הבעיה שלי עם ג'ופרי היא שכל הדמויות בסדרה עגלגלות ובעלות מוטיבציה וסיבות משלהן למעשיהם, גם אלה שהם 'הרעים'. There's method to the madness. אבל ג'ופרי הוא פשוט פרחח שהשתן עלה לו לראש ועושה דברים רק כי הוא יכול. זה לא מעניין.

  אנחנו לא צריכים עוד סיבות לשנוא אותו או לשאוף ללכתו. כרגע זה נדמה שכל פעם שרואים אותו, מנסים לתת לנו עוד ועוד סיבות. בזכיון שכזה שמתגאה בנפח החד-מימדיות של ג'ופרי לא במקום.

 • מתן

  דווקא אני חשבתי שהפרק הוא לא רע בכלל.
  השיחה של רוב עם הרופאה בשדה הקרב הייתה מצוינת. הוא מבין שאין טוב ורע מוחלט, הוא מבין שגם במלחמה הצודקת שלו יש נפגעים תמימים, הוא מתחיל להבין שהוא כולה ילד בן שש עשרה עם חרב וזאב בלהות.
  הסצינה בה ג'ופרי משפיל את סאנסה באותה סדיסטיות חסרת פשר כביכול שמוסברת כל הזמן עם השוואתו הבלתי פוסקת של ג'ופרי למלך המשוגע מבית טארגריין שכמוהו היה פרי גילוי עריות וחלש אופי שמצא נחמה בסדיזם (לא, זה לא ספויילר, סיפורים על אאירז טארגריין סופרו במהלך כל העונה הראשונה), חבל שהכניסו את הסצינה עם הזונות שהייתה סתמית לחלוטין ולא הועילה בדבר.
  חוץ מסצינה זאת טיריון היה מקסים הפרק, מסביר לסר מירין מה זה איום, מעביר את לאנסל (אני חושב) לאניסטר לצד שלו ושופך כמות אדירה של קסם בכל מקום שהוא הולך.
  קארת' נראת נהדרת, דינאריז מנתהגת כמלכה לעתיד אבל במעט טמטום, את לא יכולה לאיים על מישהו כשאין לך כוח.
  חילופי הדברים בין רנלי לסטניס היו מקסימים, "ואני אהבתי אותו פעם…" כמו גם הילודה הלא טבעית וההסבר הלא משכנע על הצללים. העובדה שהיא יולדת מול דאבוס באין מפריע היא הגיונית מאוד, זאת לא לידה רגילה, כנראה לא הפעם הראשונה שהיא יולדת צל כזה, וכל מטרתה היא לגרום לדאבוס להאמין אל האור הוא רוה'ול, מה יותר משכנע מלהיות עד ללידת צללים שכזאת?
  וזה עוד בלי מילה על אריה שהתחילה את טקס הקראת השמות לפני השינה כפי שזה ממשמר הלילה לימד אותה או אצבעון שהיה נהדר כרגיל.
  אז כן, הפרק היה קצת פילר, אבל הוא קידם מאוד את העלילה, טיריון מתחזק, ג'ופרי משתגע, העימות בין סטניס לרנלי מחריף, אריה הופכת לעוזרת של טיווין ודינאריז מגיעה לקארת'.
  הפרק הוא פילר בדיוק כמו כל פרק אחר לדעתי.

 • מיכאל גינזבורג

  הפרק היה די טוב. עד כה, פרק 2 היחיד שהרגיש כמו פרק משמעותי.
  הסצינה של ג'ופרי ומצב רוחו הנוטה לסאדו-מאזו פשוט באה לבטא עד כמה הוא
  נהנה שיש בחזקתו כוח לצוות ולעשות ככל העולה על רוחו. זה היה רגע פסיכי לגמרי,
  כיאה לסדרה כמו 'משחקי הכס', בה כולם מדברים על סוגי אלים אך בעצמה חסרת אלוהים…
  למה דאייניריז לא הראתה למשמר קארת', העיר הכי גדולה שאי פעם הייתה או תהיה ( …),
  את הדרקונים שלה? היא פחדה שיגנבו לה? כן, ממש אפשר לסמוך שלא ינסו לה לגנוב
  לה אותם עכשיו שהיא וחבורתה נכנסו לעיר הזו.

  הרופאה בשדה הקרב היא סוג של אשת ווטץ' 🙂 רוב עושה את הדבר הנכון.

  העינויים הכללו עכברוש ודלי זו גניבה מסרט ששכחתי שמו, משהו מהסבנטיז נדמה לי.

  "ג'יימי תמורת שתי בנות? רוב לא יסכים". רגע, מה? זה ההסכם הרצוי, לא? מה פספסתי?
  היא לא התכוונה שהלאניסטרים לא יסכימו?

  האישה באדום עושה צמרמורת משום מה ואיש הצללים הענק שהיא יולדת בסוף הפרק
  היה אולי ההיי לייט הכי גדול.

  נדמה לי שאבא לאניסטר יודע שזו אריה ולכן לקח אותה להיות לו לעוזרת. או שמא יש לו
  משיכה לילדות קטנות ונראה סצינות מטרידות?? ג'יזס הייץ' קרייסט אם זה יקרה.

  אז מי מנצח ויותר חזק? אנשי הצללים או המהלכים הלבנים? או בכלל הדרקונים?

  • Sagi Isha

   אני חושב שאבא לאניסטר (טייוואן נראה לי) לא חושב שזו אריה, כי סרסיי מטעה אותו ואת כולם ומנסה ליצור מצג שווא כאילו היא מחזיקה בשתי הבנות (טיריון מגלה שאריה נעלמה רק כשהוא חוזר למעלה המלך ומתעמת איתה במהלך המועצה הקטנה).

   העכברושים זו שיטה עינויים ידועה שהיתה נהוגה על הויאטנמים.

   אני מאד מרוצה מהעונה, היא מאד יסודית ומרתקת, לא מבין את הביקורות כלפיה.

   • מיכאל גינזבורג

    כן, תשמע, כל פרק נגמר ממש מהר אבל מרגישים שמשהו חסר.
    אולי כי צפיתי בכל עונה 1 ב3 ימים 🙂

   • מתן

    טויין לא יודע איך אריה נראית, הוא מעולם לא ראה אותה, לכן הוא לא יכול לדעת אם זאת היא או לא, הוא חושב שהיא סתם ילדה, אם הוא היה יודע שזאת אריה הוא ממש לא היה הופך אותה למשרתת שלו.

  • מתן

   הלאנסיטרים יסכימו, זאת הצעה שלהם, וגם הגיונית, הסייף הכי מוכשר בשבע הממלכות מול שתי בנות שלא שוות כלום חוץ מקשר סנטימנטלי לאמם ולאחיהם, זהו. אז רוב לא יסכים, ואם יסכים תומכיו ישחטו אותו. מי משחרר לוחם מוכשר, טקטיקן טוב וקלף מיקוח נהדר תמורת שתי בנות חסרות תועלת?

 • אוריה

  אני דווקא אהבתי את הפרק, אותי קצב ההתקדמות מספק (אבל אולי זה כי אני רגיל לקצב של הספרים).

  אכן, הסצינה עם הזונות הייתה מיותרת, מספיק התרגזנו על ג'ופרי בהשפלה של סאנסה (ובכל סצינה אחרת בעצם)

  מה שאהבתי בעיקר זו ההתיחסות לזוועות המלחמה (גם מצד הסטארקים עם השמאלנית הוולנטית וגם מצד הלאנסטרים).

  מארג'רי ממש מפתיעה לטובה, הסדרה מטפלת בה יותר טוב מהספרים עד כה.

  הארנהל אגב היא הטירה שהובטחה לג'אנוס סלינט (מפקד המשמר המודח) ואז לבאיליש שהגיב בסקפטיות.

  נחכה לראות מה יקרה עם המשמר ועם תיאון

 • מיכאל גינזבורג

  הבעיה הגדולה המסתמנת מ'משחקי הכס' נוגעת לכך שהיא לא עומדת בפני עצמה מפרק לפרק ויהיה אפשר לשפוט אותה על סמך עונה שלמה, כי קשה כרגע להתפעל יותר מדי. את עונה 1 ראיתי במרתון והיה מדהים.

 • יצירות של אוהדי "משחקי הכס". יש כאן כמה דברים ממש יפים.
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150676278027734.395596.74133697733&type=1

© עידו ישעיהו