הצפון זוכר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/04/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 2.01

http://i39.tinypic.com/34njwxz.jpg

פרק פתיחה מוצלח ביותר לעונה השנייה של "משחקי הכס". מתחת לשביט האדום שבשמיים, ניצב ויציב מעל כל אזור, מסמל בוודאי שינויים רבים שצפויים לקרות בכל הממלכות.

אחרי כל הרפתקאותיו הגיע טיריון אל מעלה המלך כדי להיות קוץ באחורי אחותו ואחיינו, במינויו של אביו. ראשית הוא המום בפני צייתנותה הנוקשה של סנסה לג'ופרי, ואני שמח שהיה עד לכך כבר מהרגע הראשון. לינה הידי הצליחה להפגין במפתיע כישורי משחק שעולים על המראה החמוץ השגרתי שלה. בפעם הראשונה זה קרה כאשר הפגינה זעם כשגילתה שטיריון מונה לימין המלך, והפעם השניה הייתה בעימות שלה מול בייליש, סצינה אדירה שבה המחישה לו את היכולת שלה לשלוט באנשים משל היו בובות. "כוח הוא כוח". אכן, במיוחד בסדרה הזו. השיחה שלה עם טיריון הייתה נהדרת. "ניסיתי לעצור אותו". "Did you? You failed". מניית כל כשליה עשתה טוב על הלב, ועצם נוכחותו השפויה של טיריון בסבך הטירוף האכזרי הזה מצליחה להניח קצת את הדעת, במיוחד לאור החתירה שלו להשיב את סנסה ואריה למשפחתן.

מצד שני, עם ג'ופרי על הכס אין לדעת מה יקרה איתן. אריה רחוקה ממנו לפחות, אבל סנסה עוד שם בשעה שהוא מפגין אכזריות שאין בלתה, כמו האבסת היין לשוטה ורצח כל ילדיו הממזרים של רוברט באראתיאון, גם אם מדובר בתינוק רך. מצד שלישי, הוא כל כך גרוע בדיפלומטיה, מטיל אימה אפילו על אמו, בז בבורות לסבו שלמעשה מממן אותו – קשה להאמין שיוכל למלוך כך לאורך זמן.

ציד הממזרים העלה מחדש את גנדרי. רק ככה בכלל קישרתי שהבחור החביב שדיבר עם אריה בסוף העונה הראשונה הוא אותו שוליית נפח שנד התחקה אחריו בעקבות ג'ון ארין. ויפה שחיכו ממש עד לסצינה האחרונה כדי להראות לנו את אריה, אחרי שאיזכרו אותה מספיק פעמים לאורך הפרק. הם יודעים למה אנחנו מחכים.

עוד ראוי לציון:
1) השיחה של רוב עם ג'יימי הייתה שנונה ומצוינת. כל קנטור של ג'יימי נענה במענה מושחז ומחמם לב, שגובה כמובן בשיניו של זאב הבלהות שלו. טוב לדעת שהם מגיעים לגדלים כאלה.
2) סוף סוף ראינו את סטאניס באראתיאון, ומסתבר שלצדו עומדת נביאה כלשהי שחסינה לרעל. אגב, סטאניס נשמע ממש כמו רוברט אחיו המנוח, כמה מגניב.
3) אחד מיועציו של סטאניס נראה בדיוק כמו ז'אן רנו. מה הסיפור עם זה?

תגיות:
 • MooTzk

  בהחלט פרק פתיחה טוב. בכל עשר הדקות שבהן טיריון הגיע העירה ופשוט קשקש את כולם במעלה מלך החיוך לא עזב את הפנים שלי. אהבתי גם שיצא לנו לראות את הצד הנהנתי של מעלה מלך – בין כל התככים, הבגידות והמועצות הקטנות בעונה שעברה כמעט ולא נחשפנו לצד הזה של עיר הבירה.

  שתיים מהסצינות הטובות של הפרק, "כוח הוא כוח" והשיחה בין ג'יימי לרוב, עודדו אותי מאוד – לא רק כי הן היו מצוינות כשלעצמן, אלא בעיקר כי אלו סצינות שנרקחו אצל כותבי הסדרה בלבד ולא הופיעו במקור. עם הזמן הסדרה תידרש להתרחק יותר ויותר מהספרים ואלו סימנים מעודדים לכך שהכותבים יידעו להתמודד עם זה בצורה טובה.

  בנוגע לסטאניס, למרות שאני כרגע לא משתגע על הליהוק למליסנדרה (המכשפה האדומה), הקטע שבו הוא מכתיב את נוסח התביעה שלו לכתר היה סופר-מדויק והצליח לאפיין את הדמות באופן מעולה: נוקשה, משעמם, איש חוק מעל הכל, נטול כל סימפטיה. אה, וקלעת בול עם הז'אן רנו. ענק.

  • MooTzk

   ועוד משהו שחשבתי עליו – סיכת ה-mockingbird של ליטלפינגר/קרקטי הייתה סוג של מחווה לסיכת ה-mockingjay של קטניס? כי אותי זה שעשע 🙂

   • miss bojarsky

    גם אני חשבתי על זה 🙂

    • Yaara

     כנ"ל…

  • אה, אלה לא היו חלק מהספר? מעניין לדעת.

   • Mika Gill

    עכשיו מה שלי לא ברור, זה איך הבנת שהיא חסינה לרעל? הסצינה הזו היתה עשויה כל כך רע ובצורה כל כך לא ברורה. בכלל, ההתעסקות על מליסנדרה מחווירה ביחס לסרט.

    • Saturn

     כי זה מה שהיה שם.

     הזקן הרעיל את כוס היין, שתה ממנה כדי שמליסנדרה לא תחשוש לשתות. אבל בזמן שהזקן מת, הרעל לא פעל על מליסנדרה והוא הקריב עצמו לשווא.

     • Mika Gill

      מתי ראינו אותו מרעיל את היין? ולמה הוא בכלל שתה את זה בעצמו ? ולמה זה עבד עליו כל כך מהר – עד כדי שזה היה כזה מפגר בכלל לתת לה את הכוס? כלומר, לה היה ברור שזה מורעל לפני שהיא שתתה. המעט הזה כן היה ברור מהסצינה. איכ, ביצוע מחריד לסצינה שתוארה כל כך טוב בספר.

      • Saturn

       ראינו אותו בסצנה שכולם סביב השולחן. 31:33 יש קלוזאפ שהוא מכניס משהו לכוס.

       כנראה שמליסנדרה חושדת בזקן לא מהיום ולכן הוא צריך ללגום מהיין כדי שהיא תסכים לשתות. זה די בסיסי. בטח בעולם הסדרה הזה כל אחד צריך לחשוש מכל משקה שהוא לא הכין בעצמו.

       וכן, זה עבד עליו די מהר כנראה הוא פקשש במינון או פשוט אתרע מזלו שעליו הרעל משפיע מיידית אז מליסנדרה כן הבינה מה הוא תכנן אבל היא שתתה בכל זאת ולהראות לו שזה לא מזיז לה. 'אני בכל זאת אשתה כדי להראות לך שלא היה לנסיון שלך שום סיכוי, מוות נעים'.

       • Yaara

        זה גם מה שאני הבנתי. ומשום מה האבן על השרשרת שלה זהרה, אז הנחתי שיש לזה קשר?

        • Saturn

         אני מניח שכן.

      • miss bojarsky

       הם אכן מאד קיצרו תהליכים עם הסצינה הזו ואני לא יודעת אם אני הייתי מבינה מה הלך שם אם לא היה לי הרקע מהספר.

       • לי זה היה ברור בלי בעיה, לא מבין על מה הביקורת.

        • Mika Gill

         בן הזוג שלי לא קרא את הספר ולו זה לא היה ברור. וזה לא משהו שקורה בדרך כלל.

 • Jaguar

  אכן פרק משובח. אפשר גם לצפות בפרק השני של הסדרה ברחבי הרשת.
  הדבר שהכי אכזב אותי הוא הליהוק של מליסנדרה. ציפיתי למישהי עם הרבה יותר כריזמה, מישהי הרבה יותר גבוהה ומישהי הרבה הרבה יותר יפה ושופעת (ככה מתארים אותה בספר). ליהוק מושלם יכול היה להיות א) אנג'לינה ג'ולי, ב) קייט בלאנשט, ג) קייט וינסלט. כן, אלו שחקניות הוליוודיות שמתעסקות בקולנוע ולא טלוויזיה, אבל בטוח יש מישהי שם שדומה להן ומחזיקה בכריזמה שלהן.

  • Mika Gill

   קייט בלאנשט – יפה ושופעת? לא, באמת?

   • Jaguar

    בלאנשט- יפה מאוד, שופעת ברמה שחזיית פושאפ תוכל לעזור.
    כריסטינה הנדריקס- כן. כן כן כן!

    • Mika Gill

     בלאנשט לא יפה. היא מקסימום מעניינת. והיא שחקנית מדהימה, זה כן. אבל יפה היא לא.
     וכן, בוז'רסקי. הנדריקס היתה יכולה להיות מושלמת!

     • Yaara

      זה קצת מצחיק להחליט על דעת עצמך ובכזו וודאות שאדם מסוים הוא לא יפה, כאילו שיש איזה צ'קליסט אחיד שהיא לא עונה לאף סעיף בו. אני בהחלט הייתי מגדירה את בלאנשט כאישה יפה.

      • Jaguar

       אני גבר, אז דעתי יותר נחשבת. היא יפה!

  • miss bojarsky

   כריסטינה הנדריקס הייתה מושלמת לתפקיד.

 • מתן קליינר

  הספר מאופיין כנקודת מבט, בספר השני אין נקודת מבט לסרסיי או לאצבעון לכן הסצנות בינהן מעוברות לנו רק כמחשבות בדיעבד של דמויות אחרות, למשל טיריון שמספר לקורא כמה הוא הזדעזע מרצח הממזרים והתינוק שלפחות בספר מוצג כרעיון של סרסיי לגמרי.
  גם לרוב אין נקודת מבט באף אחד מהספרים זאת משום שלמרות שנראה שהוא חשוב הוא הסטארק הכי פחוש משמעותי ורוב מה שקורה אצלו מעובר לנו כמחשבותיה של אמו. בשל סיבה זו העלילה בעונה הזאת תצטרך להתרחק הרבה יותר מעלילת הספרים ולהראות לנו גם את נקודת המבט של רוב, רנלי ועוד רבים שפשוט לא מופיעים בספר.
  כל הסצינות עם סטניס היו נהדרות, נצנוץ האבן של הכוהנת האדומה בעודה שותה את הרעל, זה היה בדיוק מה שחשבתי שזה יהיה, ולפחות לפי מה שראיתי הם ליהקו נהדר את כל הדמויות החדשות.
  בנוגע לpower is power פחות התלהבתי כי אצבעון הוכיח במשך כל הספרים, גם בזה, בייחוד בבאים כמה knowledge is power וכוח עצמו לא שווה כלום, ראו ערך נד סטארק שמת בגלל טפשותו.

  • אני בטוח שלבייליש עוד יזדמן להוכיח את צדקתו, אבל זה לא גורע מהמגניבות של הסצינה הזו, שלראשונה גם הראתה את בייליש מפוחד ולא שולט בעניינים. מה שכן, קשה לומר שהבנתי מדוע התגרה כך במלכה עם הדיבורים על הרומן בינה לבין אחיה.

   • miss bojarsky

    זה מה שלי הפריע בסצינה, בייליש לא טיפש ולא מתאים לו לדבר ככה עם המלכה (על סמך מה שראינו עד כה, בלי ספויילרים, מבטיחה).

  • תתש

   בקשה לאלו שקראו את הספרים, תעשו טובה ותימנעו מההערות כמו "אצבעון הוכיח במשך כל הספרים, גם בזה, בייחוד בבאים כמה knowledge is power וכוח עצמו לא שווה כלום". זה ספויילר לכל דבר. אני, ובטח גם שאר האנשים פה שלא קראו את הספרים לא רוצים לדעת מי שורד ומי לא שורד את העונה הזאת או את העונות הבאות.

   יאדו, יש מצב אתה יכול ליצור פוסט נפרד לאלו שקראו את הספרים?

   • בשלב זה לא אצור פוסט נפרד כי אני לא בטוח שיש לו הצדקה, אבל אתה צודק בדרישה שלך. אני מבקש מאלה שקראו את הספרים להיות זהירים במיוחד, לא להתייחס בכלל להמשך הספרים, אם זה לרוח הדברים, קיומן של דמויות קיימות או חדשות, רמיזות, ושלא לדבר בכלל על פרטי עלילה קטנים כגדולים. לי אישית הספיק רמז כדי להבין כבר מההתחלה שנד סטארק לא יישאר עמנו לאורך זמן, וזה בהחלט פגם לי בחוויית העונה הראשונה. אל תעשו את זה אפילו עם אזהרת ספוילר לספרים – הדיון הזה מתאים לסדרה "משחקי הכס" עד הפרק הראשון לעונה השניה, לא מעבר ולא משהו אחר.

    אם בכל זאת אתם מרגישים צורך להעלות משהו עתידי מהספרים, אפתח פוסט נפרד נקודתי ובו ניתן יהיה להגיב עם ספוילרים להם.

    • מתן קליינר

     מצטער על הספויילר ומבין את העצבנות, לי אישית נהרס הסוף של הספר השלישי עקב ספויילר וזה אכן מתסכל.

 • תתש

  הפרק השני דלף לשירותי ההורדות.

  • assafTV

   אפשר להניח שגם 3 ו-4 ידלפו כי זה מה ש-HBO שחררה לעיתונאים טרום השידור

   • לא חושב שזה קשור כי מדובר ב-WebRip, לפחות ממה שאני נתקלתי בו. אני מניח ש-HBO העלתה אותו לשירות אונליין שלה אחרי שידור הפרק הראשון.

 • מיכאל גינזבורג

  שלשום התחלתי לצפות בסדרה והנה הגעתי לעונה 2, פרק הפתיחה 🙂

  לא הזכרתם שהייתה לנו רק סצינה אחת, טעימה מהדרקונים של הקלאיסי. היא שלחה
  3 לתור את השממה ומאיפה לה שהם ישובו ולא ילכדו או ימותו בדרך?

  כל החזיתות המסתמנות, הכל הולך ל"מלחמת המלחמות", מעניין מאוד.

  לראות כיצד גדלו זאבי הבהלות באמת מדהים והייתי רוצה לראות עוד מאגיה, מבלי
  לזנוח את האריג הפוליטי עליו הסדרה מתפתחת לכל אורכה.

  ג'ופרי ניזון מכוחו, כמו שאמרה יפה אימו לבייליש "כוח הוא כוח" בסצינה הנהדרת.

  הסיפור של אריה לבטח מספק ציפיות גבוהות וגם משמר הלילה, בסצינה המזעזעת
  בה הם יושבים עם אחד משוכני היער המתחתן עם בנותיו ובנות בנותיו וכו'.
  ומה באמת לבנים שלו?… מצמרר לחשוב.

  רוב, ג'ון, אריה, טיירון, בייליש והקאליסי – הדמויות המרתקות ביותר כרגע.

 • Mika Gill

  ובמחי שגיאת מקלדת הפכת את האימפ מגמד בלונדיני לשחקן פוטבול שחור וגדול 🙂

 • אני בטח אמור לתעב את סרסיי, ובצדק, אבל כשבשורה התחתונה היא כנועה כאחרונת פשוטי העם אל מול בנה המנוול, המפלצת שגידלה במו ידיה – לא יכולתי שלא לרחם עליה. מזמן לא חשקתי כך במותו של מישהו (בידיוני, כן? איכשהו אני מצליח להימנע ממחשבות כאלו לגבי אנשים אמיתיים…)

  אני בטוח שלטיריון היה ברור לחלוטין שסנסה מצייתת בעיוורות לג'ופרי מתוך פחד ושליטה כוחנית של הממזר. מעניין מה תהיה תגובתו של טיריון כשתגיע לאוזניו השמועה על יחסיהם האסורים של אחיו ואחותו.

  בלי אריה (חוץ מהופעה קצרצרה בסוף, כאמור) ואע"פ שלטיריון הייתה נוכחות ענקית כהרגלו, היו הרבה דמויות שזכו להתבלט לטובה הפרק, וטוב שכך. אפילו סנסה שהייתה מעצבנת לאורך מרבית העונה הראשונה, החלה לפרוח מאז התמוטטו עליה השמיים עם מותו של נד. גם רוב הצליח להשתחרר מצילו הענק של אביו כבר לקראת סוף העונה שעברה, והפעם הוא ממש זרח, במיוחד בסצינה המדוברת עם ג'יימי.

  אם כל הזאבים של ילדי סטארק גדלו כך, אני מקווה לראות איחוד בין אריה לבין הזאב שלה, רק מתוך ציפייה שהיא תרכב עליו בדרך לשיפודו של ג'ופרי.

  • טיריון כבר יודע על יחסי אחותו ואחיו, מן הסתם, אחרת לא היה מפתה אותה במחשבה על שובו מהשבי.

   • משום מה לא חשתי בנימה שרמזה על כך, אלא פשוט כחלק משיכנועיו שדרכיה ודרכי ג'ופרי שגויות. מה גם שהוא יכול היה להתייחס לקרבה הדביקה ביניהם כמשהו טבעי הקיים בין שניהם מאז ומתמיד, לאו דווקא כמערכת יחסים אסורה.

    • צ'מע, אם ג'ופרי עצמו שומע רינונים על כך, ואם סטאניס כבר קיבל את הפרטים האלה, יש להניח שגם מאוזניו של טיריון הם לא נמנעו.

     • השיחה בין טיריון לסרסיי התרחשה לפני הפצת הידיעה ברחבי שבע הממלכות ע"י סטאניס. לפי הוראתו, המכתב שלו שוכפל והופץ לכל עבר. לאחר מכן נראו רוב ואחרים משתמשים ברכילות הזו (בייליש, למיטב זכרוני, ידע על כך לפני זמן רב אך בחר לבגוד בנד במקום לעשות שימוש כלשהו במידע). סביר להניח שכמו כולם גם טיריון כבר שמע על מעשי אחיו, אך לא לפני השיחה עם סרסיי ולא בזמן כדי להשתמש בזה במהלכה.

      (מה שמוזר, שלא נראה שעבר יותר מיום וחצי מתחילת הפרק ועד סופו, אבל המסר של סטאניס הספיק להגיע לכל פינה בטווח הזמן הזה.)

      • הכוונה שלי היא שהדיבורים הללו התרחשו עוד לפני שסטאניס הוציא את האיגרת. אם כל בית סטארק הסיקו את העניין, אחרים יעשו זאת באותה קלות, במיוחד מיני בוחשים במעלה המלך. מן הסתם טיריון הוא אחד שאוזנו תמיד כרויה ועל כן שמע את השמועות.

      • ocean

       כל ההתנהלות של טיריון לאחר הפלתו של בראן הוכיחה שהוא ידע היטב מי דחף את הילד מהחלון, ומאיזו סיבה. השיחה שלו עם סרסיי רק חיזקה את העניין הזה – ניכר שהוא העלה את עניין ג'יימי בפניה ועוד בניסוח כזה עקיף ("ואם המלך יקשיב ליד ימינו, אולי הוא יזכה שוב בדוד ג'יימי") כי הוא מודע לטיב היחסים ביניהם והשתמש בכך כאמצעי לגרום לפוסטמה להפסיק להתנגד ולהתחיל להקשיב לו (והצליח).

  • Saturn

   מה עם רצונך העז לגבי שיין מהמתים המהלכים?

   • משיין לפחות החזקתי כדמות בעלת פוטנציאל עד נקודה מסויימת, את ג'ופרי אני שונא מאז הופעתו הראשונה. יש הבדל בין עניין רב בנבלפסיכופת כמו שהוא (שיין או גאס פרינג, למשל) לבין שנאה כלפי דמות בגלל כל מה שהיא (ג'ופרי). אפשר גם להגיד שבשתי הדוגמאות האחרות עוד ניתן למצוא ניצוצות של טוב (בשורוק), של אנושיות, להתחבר אליהן ולו במעט, אבל ג'ופרי הוא אחת הדמויות הספורות שאני מצליח לחשוב עליהן שהן רוע טהור בכל הווייתן.

    חוץ מזה, הלאה אל המטרה הבאה.

 • מיכאל גינזבורג

  הפרק השני דלף לרשת והיום אף דלפה גרסה מתורגמת.

  • עליו נדבר בפוסט שייוחד לו אחרי שישודר (:

© עידו ישעיהו