מרחק 18 מייל

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 28/02/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 2.10

כל כך קיוויתי שהעימות המתקרב בין שיין לריק יביא אל מותו המיוחל של הראשון, אלא שזה לא קרה. לא הפעם. אמנם אחרי הבנה מסויימת ועימות פיזי קשה נראה שהשניים שוב נעים על מי מנוחות, אבל מקריאת פניו של שיין בנסיעה חזרה אני בספק אם זה יישאר כך לאורך זמן. חוץ מזה, אם הוא אכן עומד למות, כדאי שזה ייעשה כראוי ובידיים הנכונות. באותה הזדמנות, ריק כמעט וזנח את שיין להיאכל ע"י הזומבים, אבל לבסוף הוכיח שבניגוד לדבריו של שיין, עדיין אפשר לוותר על אישיותך הטובה של לפני המגיפה מבלי לשכוח אותה לחלוטין, והציל את חייו של חברו באדיבות ששיין עצמו לא הראה כלפי אוטיס.

בחוות גרין העניינים היו דפוקים אף יותר מהרגיל, עם לורי שמתעקשת לשמר תפקידים "נשיים" ו"גבריים" (בישול ומתן שירות לעומת הגנה ולחימה). מטומטמת, כבר אמרנו? העימות עם אנדריאה במטבח היה אחת הסצנות הגרועות ביותר שחזיתי על המסך מזה זמן רב. למזלה של לורי, אנדריאה הבינה שאור הזרקורים מתרחק ממנה וגנבה ממנה את תפקיד המטומטמת התורנית: בואו ניתן לנערה האובדנית סכין או אפשרות להתסגר לבד, ושתחליט לבד אם חיתוך ורידים זה נעים כמו שחשבה. יש הרבה דמויות מעצבנות בסדרה, כבר אמרתי בעבר, וכמעט קשה להתחבר ולחבב אחת מהן, אבל הנשים בסדרה הן הגרועות מכל, נכתבות כמו קריקטורות דפוקות. איפה ארגוני הפמיניסטיות כשצריך אותם?

שתי סצנות מהפרק האחרון וקודמו נראה כי התבססו על הקומיקס, מה שמעיד על כך שבטח לא נפגוש דמויות מסויימות בגרסה הטלוויזיונית (ספוילרים לקומיקס):

– ניסיון כריתת הרגל של רנדל נעשה באופן דומה לאחר שאלן ננשך ברגלו ע"י זומבי בבית כלא אליו הגיעה קבוצת הניצולים אחרי החווה שלך הרשל. אלן ביקש למות והשביע את ריק לגדל את שני ילדיו התאומים בני השש (אשתו של אלן, דונה, מתה בידי זומבים לפני שהגיעו לחווה ואלן הפך לאדם דכאוני במיוחד ורבע מתפקד; כמו קרול הטלוויזיונית, אני מניח). ריק, אגב, לא ממש הצליח לקיים את הבטחתו…

– רעיון ההתאבדות המשותפת שבת' העלתה בפני מגי יושם בחווה, אבל ע"י שתי דמויות אחרות: טייריז היה אדם שהקבוצה אספה אחרי אטלנטה, יחד עם בתו תלמידת הקולג' והחבר שלה. בלילה הראשון בחווה נשמעה ירייה, והחבר נמצא יושב עירום ליד גופתה של הבת. הסתבר שהשניים נשבעו לשים קץ לחייהם יחד, אלא שהיא הצליחה והוא נבהל ונכשל. טייריז הורשה להישאר איתו לבד לכמה רגעים וחנק את הבחור למוות.

 • Tallyco

  הקטע עם לורי עצבן גם אותי, סוף סוף הבנתי למה אתם מתעצבנים עליה כל כך. מה שכן לגבי ההתאבדות אני חייבת לחלוק עליך, חיתוך ורידים הוא יותר קריאה לעזרה מאשר התאבדות כי לוקח המון זמן עד שמתים (יחסית לשיטות אחרות) ואנשים במצב מעורער מבינים פתאום את גודל המעשה שהם עומדים לעשות.

  • היא בכל מקרה לא התכוונה להתאבד, רק הייתה צריכה להוכיח זאת לעצמה. עד כמה שהן מטומטמות, לורי צדקה כשאמרה למגי שהדרך של אנדריאה הייתה שגויה, אבל התיאוריה שלה הייתה נכונה.

   ד"א, רק אני חשבתי שאנדריאה הפכה לחלוטין לפסיכופטית כשחייכה בפני מגי והתרצתה מהמעשה של בת'? קצת רגישות לא הייתה מזיקה.

   אם לא התעצבנת על לורי אחרי שהתבכיינה בפני ריק שאולי היה עדיף לקארל למות, או ממעשיה בשני הפרקים האחרונים ("וופי! הרגתי שני זומבים בכוחות עצמי! עכשיו אני יודעת בדיוק איך את מרגישה, אנדריאה! בואי נבשל ונכבס ונעשה מה שנשים עושת כדי שהגברים יוכלו להגן עלינו ולהרגיש גברים שבגברים."), אני מברך אותך על כוח הסיבולת שלך.

 • Saturn

  באתי ליצור פתיל במסך המפוצל לפני שראיתי את הפוסט כאן.

  ?!DID YOU GO TO SCHOOL WITH MEGGIE

  שאלת השאלות. על זה יקום וייפול המשך העולם. אני עדיין לא מבין את הפאניקה לגבי לתת לאיש לחיות או לא. מה הסיפור הגדול פה. יופי, עכשיו מגלים שהאיש למד עם מגי והוא יודע איפה בית החווה ואם הוא ישרוד באיזהשהו חור שריק ושיין ישימו אותו, ויעשה קילומטרים רבים לבדו, אז הוא יידע להגיע לבית החווה ואו לספר לחברים שלו אם הוא אי פעם יפגוש אותם שוב. למה על דבר שולי שכזה לעזאזל נותנים זמן בסדרה הזו?

  למה שהכנופיה תבוא guns blazing לחווה, למה אתם לא יכולים 'להבליג' ולהשאיר את האיש חי אתכם בחווה? למה אתם מתנהגים כאילו הבן-אדם הזה סובל מנגיף יותר גרוע וחשוך-מרפא מהזומבים עצמם ואתם לא יכולים להסתדר איתולרכוש את אמונו וכו'.

  לכן קשה לי עם כל הריב בין ריק לשיין, שמכל הדברים מתפרץ בגלל זה. חוץ מזה הריב יהיה יותר מדי מצחיק ככשיאו הוא בשיין מטיח את המפתח השוודי ומקים עליהם נחיל זומבים. Good going.

  אני לא פרשתי את נסיגתו של ריק כנטישה של שיין למוות. היה ברור לי שהוא הולך לקחת את המכונית ולהגיע אליו. הוא גם יכל להכנס בכל הזומבים. לא יודע אם הכוונה של הכותבים פה הייתה שריק יחזור בו ושרצו שגם הצופים יחשבו שהוא נטש אבל התחרט וחזר להציל. אני כצופה לא קיבלתי את התחושה הזו לפחות.

  אני מרשה לעצמי ל'ספיילר' לך את הקטעים מהפרק הבא שהיו בסוף הפרק הזה: המצב בין ריק לשיין אינו על מי מנוחות. (אגב, הפרק הבא הולך להיות היסטרי כי ריק ושיין מביאים את האיש איתם ומשסים בו את דריל בסצנת חקירהעינוי. כבר מההצצה הזו צחקתי. כמובן, מי אם לא דריל יהיה מומחה העינויים והוצאת מידע מאנשים, תפקיד שנהיה אינטגרלי בכל קבוצת שורדים טלוויזיונית.)

  לגבי הקטעים בבית החווה אין מה להוסיף. נגיד שמדובר באנגל ששווה לחקור – הביצוע גרוע. כבר אחרי הפרק ההוא בעונה הקודמת אמרתי שהם הרגו את האחות הלא נכונה.
  עריכת הסצנות הייתה תמוהה בעיניי. היו כמה פעמים שהם עברו לבית החווה אבל רק ל-30 שניות ואז חזרו לריק ושיין.

  עוד 3 פרקים לסיום העונה ואיפה אנחנו עומדים? מן הפח אל הפחת. מהאסם של הרשל לאיש שהצילו. התעסקויות צרות-עין וראייה של הסדרה. 'המתים המהלכים' נותנת פייט חזק ל'אבודים' בקטגוריית מריחת זמן, עמידה במקום והתעסקות בכלום.

  • בפירוש ריק התכוון לוותר על שיין. עד שבכניסה למתחם הוא ראה שוב את שני הזומבים במדים שהם הרגו מוקדם יותר, ונזכר בחברותו ושותפותו עם שיין בחייהם הקודמים. כאמור, ריק טוען שהשתנה ושיין בפירוש איבד מהאנושיותו בחודשים האחרונים, אבל בריק עוד נותר מעט צלם אנוש שחסר בשיין.

   אפשר גם להרחיב ולנתח ששיין הוא אחד מיני רבים שבסיטואציות פוסט-אפוקליפטיות כאלו נחשפים בערוותם, מגלים שתמיד היה משהו דפוק באישיותם שיצא החוצה ברגע שהעולם נחרב. ריק, לעומת זאת, הוא מהמיעוט המובחר שמתעקש ומצליח לשמור על צלם אנוש, גם כשהם נאלצים לבצע מהלך כואב כמו הקרבת פוחזים זרים למען משפחתם.

   העלילה עם רנדל באמת הזויה וחסרת היגיון. מה הופך אותו לשונה מהרשת ובני ביתו? רק מפני שהם העניקו להם מחסה, מזון וטיפול רפואי ריק ושות' מוכנים לקבל אותם כחברים חדשים למסעהמציאות החדשה? לא שאי אפשר להחזיק את רנדל כאסיר באסם או מקום אחר, עד שיוכיח את תרומתו לשבט.

   אם לעשות השוואה למה שאירע בקומיקס (ספוילרים): אחרי אטלנטה הקבוצה צירפה אליה את טייריז, בתו ובן זוגה (שפי שכבר ציינתי בפוסט למעלה). אמנם הם הלכו ברגל בסופת שלגים, אבל בכל זאת השלושה התקבלו בברכה די מהר. אחרי החווה, בבית הכלא, הקבוצה מתאחדת עם השורדים היחידים במקום, ארבעה אסירים. ריק והחבר'ה לא שואלים יותר מדי שאלות ואח"כ משלמים על כך מחיר: אחד האסירים מתגלה כרוצח מטורף, אחר נחשד בתחילה בפשעיו של הראשון ולאחר מכן מנסה להשתלט על המקום יחד עם אסיר אחר ונשק שגנבו מחדר הסוהרים. אחרי סיום הסיפור הזה ומתקפת זומבים קשה, מגיעה לכלא דמות של בחורה מיסתורית, מישון. אז כן, גם היא מסייעת בחיסול זומבים, אבל קבלתה בקלות יתר לקבוצה עומדת בניגוד לפראנויה שמתרחשת כרגע בסדרת הטלוויזיה.

   לא צפיתי בפרומו, אבל קראתי את תקציר הפרק הבא. דאריל אכן הפך לסעיד של הסדרה, האאוטסיידר הקשוח שיודע להשתמש בכל נשק. דרך נהדרת לרדד את דמותו שהייתה מרתקת בעונה הראשונה.

   יכול להיות שהמפיקים התחרטו על הריגתה של איימי, אז הביאו שיבוט בדמות בת'? איימי מתה באותה נקודה ובאותו אופן בו מתה בקומיקס, אז יכול להיות שהתסריטאים לא מצאו בדמותה עניין רב ולא ידעו מה אפשר לעשות איתה, לעומת שיין שהתפתח הרבה יותר מהדמות המקורית. כבר כתבתי בעבר שאנדריאה הטלוויזיונית כלל לא דומה לבת דמותה בקומיקס. לאחרונה היא התחילה להיות קשוחה יותר, אבל לא מהסיבות הנכונות. אנדריאה בקומיקס מלכתחילה הייתה קשוחה והצלפית הטובה ביותר, זו שהנהיגה את הדרכות הירי. אולי מפני שמערכת היחסים שלה עם דייל שונה מכפי שהיא בקומיקס, חד צדדית, היא לא מצליחה להשתפר כדמות. או שסתם כותבים אותה גרוע.

   דרך אגב, אני מקווה שלא מפריע לאף אחד שאני חושף קווי עלילה מהקומיקס. אני משתדל לחשוף רק דברים שלדעתי כבר לא יקרו בסדרת הטלוויזיה, ובכל מקרה מתריע על ספוילרים.

   • Jaguar

    להיפך, ככה אני מבין עד כמה היוצרים מטומטמים שהם לא הולכים בעלילה של הקומיקס. נשמע כמו אחלה עלילה, ואולי אני באמת אמצא את הקומיקס לקריאה.

   • Saturn

    בצפייה שנייה אולי אתה צודק וזאת הייתה הכוונה. מהבחינה הזו הם יכלו לעשות תרחיש הרבה יותר פסימי וחסר סיכוי להצלתו של שיין. היה ברור בשבילי שריק יכל לקחת את המכונית ולקצור את הזומבים.

    (אגב, מה הקטע הזה שאחרי שכולם במכונית, סביב צווארו של רנדל במושב הנהג כרוך סדט הדבקה? ריק ניסה לקבע את רנדל למושב כדי מה שבדיוק? הוא עדיין יכל להחליט לנסוע עם הרכב בכיוון אחר וסרט ההדבקה נראה רופף מאוד ולא מסייע בכלום).

    • אולי לפני שריק החליט סופית לחזור ולהציל את שיין, הוא תיכנן לעשות משהו קינקי במכונית עם רנדל. סוף העולם משנה אנשים בדרכים לא צפויות…

     בנימה אחרת: שכחתי להזכיר את הזומבי שנראה משוטט בשדה לצד הכביש הראשי בשני כיווני הנסיעה. שיין ראה אותו פעמיים באותו היום (רק שלפי כל היגיון בדרך חזרה הם נסעו הפוך והוא לא היה אמור לראות אותו כשהביט לימינו, בדיוק כמו בנסיעה אל היעד, אבל מישהו עוד מופתע מטעויות הפקה?) ובהה בו באופן לא ברור. לא יודע מה הייתה מטרת הרגע החוזר הזה והופתעתי ששיין לא ביקש לעצור ולחסל את המהלך. גם הייתי מצפה לבהייה מהורהרת שכזו דווקא מריק.

 • תתש

  למה לורי מטומטמת בכך שהיא "מתעקשת" לשמר תפקידים נשיים וגבריים? יש סיבה למה במהלך כל ההיסטוריה האנושית עד ה-50 שנים האחרונות התקבעו תפקידים גבריים ונשים. חוץ מזה, אנדריאה לא תורמת במאומה (להתנדב "לשמור" זו לא עבודה).

  • אנדריאה עושה את מה שכל הגברים בקבוצה המקורית עושים: אבטחה וחיסול זומבים (במידת הצורך). בפרק הקודם היא אף נטלה חלק בהשמדת הגופות מהאסם. לא שאני חושב שהיא עושה עבודה טובה במיוחד, אבל זה התפקיד שהיא בחרה לעצמה.

   ההתעקשות של לורי מגיעה ממקום לא מובן לי. גם עם הקונטקסט ההיסטורי הנרחב, זה היה דיאלוג מטופש להחריד. כבר ברור שהעולם הוא לא כפי שהיה, אבל למה דווקא עכשיו לורי מתעקשת להחזיר את הסטטוס קוו חמישים שנה אחורה? אנשים יעשו הכל כדי לשרוד ולעזאזאל עם שיוך מגדרי. לפי לורי, תפקידן היחיד של נשים הוא לכבס, לבשל ולדחוק בגברים להיות גברים (כמו בשיחה שלה עם מגי בעניין גלן מוקדם יותר באותו פרק, ומה שלורי עצמה ואנדריאה עשו עם ריק ושיין, בהתאם, בפרק הקודם).

   חוץ מזה, אם כ"כ קשה ללורי והיא צריכה זוג ידיים נוסף, הגברים בטח יוכלו לוותר על דייל והבעות פניו המעיקות (עוד דמות מבוזבזת שבקומיקס אהבתי מאוד).

 • Saturn

  סרטון פארודיה די מוצלח על הסדרה ובמיוחד הפרקים האחרונים:
  http://www.youtube.com/watch?v=HCKim7ZQsLA&feature=player_embedded#!

  • מוצלח ומצחיק.
   הבחור שגילם את ריק יכול לגלם את דאריל, והבחור השני עשה חיקוי נהדר של שיין.

 • miss bojarsky

  איזה פרק נוראי, בחיי שאני כבר לא יודעת את מי אני לא סובלת יותר – אנדריאה או לורי או שיין. אני רוצה שהם כולם ימותו. אם אני אשרוד עד סוף העונה הזו, קשה לי להאמין שאני אחזור לעונה הבאה.

© עידו ישעיהו