שקר לי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/02/2012 בקטגוריה ‏כתבות

בידור 720

אפרופו שואוטיים, מאחורינו כבר ארבעה פרקים של הקומדיה החדשה של רשת הכבלים (שחודשה אמש לעונה שנייה), House of Lies, בכיכובו של דון צ'ידל ועם חיזוק של קריסטן בל וז'אן ראלפיו (כלומר בן שוורץ). אחרי פרק ראשון ששוחרר כמה שבועות לפני השידור הטלוויזיה ומצאתי חביב וזהו, לא ממש מיהרתי לצפות בבא אחריו. למעשה, נדרשו כחודשיים שבהם הספיקו לשדר את שלושת הפרקים העוקבים. עכשיו צפיתי בכולם ואני מרגיש שכדאי לציין שהפרק הראשון לא בדיוק עושה חסד עם הסדרה. הבאים אחריו היה כיפיים ומענגים בהרבה, וגם הרחיבו יפה את היריעה.

הסדרה עוקבת אחר צוות של ייעוץ ארגוני מצליח בראשותו של מרטי קאן, שאינו בוחל בשום דבר כדי להשיג ללקוחותיו את המידע שהם זקוקים לו. אבל תכל'ס, מה שהם עושים על פי עדותם הם זה למרוח את לקוחותיהם כדי להוציא מהם כמה שיותר כסף או לידים ללקוחות נוספים. אם הפרק הראשון היה מעין מפגן ציני ואולי-מבדר של אנשי עסקים ערלי לב, השני לקח את אותם אנשים והפך אותם לחבורה שכזאת, עם הוויי פנימי מצחיק ומלבב. בהמשך, ברבות ארבעת הפרקים, נוצר תמהיל מוצלח של שלושה מרכיבים: 1) סאטירה צינית על עולם התאגידים, 2) דרמה משפחתית ו-3) קומדיית חבר'ה מלבבת, שהיא גם החלק האהוב עלי בתרכובת.

חרף השם שלה שזורק אותי אל דרמות בריטיות, מן הסתם מפאת "בית הקלפים" (שזוכה כזכור לעיבוד טלוויזיוני חדש של דיוויד פינצ'ר עם קווין ספייסי, מה שוודאי יגביר את הבלבול), היא מזכירה לי במידת מה את "קליפורניקיישן", בעיקר בכל הנוגע לסקס. נקודת ההתייחסות של רגעי החבר'ה הללו היא בעיקר מין, ויש בזה משהו מעניין לדעתי. נראה לי שסיפורי ההרפתקאות, הכיבושים והבושות שהם מריצים ביניהם, בפועל מונעים מהם לדבר על נושאים מעט יותר אישיים וכנים. אני חש שלא בכדי זה כך, אלא כדי ליצור בילד אפ לדרמה טובה ולהעמקת דמויות שעוד תגיע. הסיבה להרגשה הזו היא שנראה שיש יד מכוונת לכל היצירה הזו.

הגם שכמו "קליפורניקיישן" אף "בית השקרים" נראית לא אחת כשורת פנטזיות מיניות שיוצר הסדרה החליט להעלות על המסך, בניגוד לקומדיה עם דיוויד דוקובני אני לא מרגיש כרגע שכאן זה מופרך או מוגזם מדי, אלא מצליח להיות בוטה ועדיין במינון סביר ומתקבל על הדעת. אם בפרק הראשון של "קליפורניקיישן" קיבלנו אגרופים לפרצוף במהלך סצינת סקס מצד מישהי שבדיעבד מתברר שהיא רק בת 16, ב"בית השקרים" זה לא מרחיק לכת עד כדי כך, מה שעושה את ההבדל. בשלב הזה, כאשר שליש עונה חלף, House of Lies קיבלה צורה של ממתק משובח.

תגיות:
© עידו ישעיהו