באולינג לקולות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 27/01/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "מחלקת גנים ונוף" 4.13

http://i39.tinypic.com/34xgwg3.jpg

"אני אוריד את הפין הזה, והפין הזה יוריד את כל שאר הפינים".
(לזלי נופ צודקת)

לא סתם אנחנו קוראים לסדרה הזו 'מושלמת' שוב ושוב. הפרק הנוכחי המחיש זאת באופן, ובכן, מושלם, עם המסגרת שלו – מתחיל בקבוצת מיקוד שלא סובלת את לזלי ומסתיים בקבוצה שדווקא אוהבת אותה, ומכל הסיבות שעל הנייר אינן נכונות. כשם שהמצביעים, באמצעות קבוצות המיקוד, מבטאים את דעותיהם על פי תחושות הבטן שלהם, כך לזלי מגלה שהיא צריכה לנהוג בעצמה. הרי ברגע שהם יכירו אותה באמת הם יאהבו אותה, לא? אנחנו הצופים יודעים את זה היטב ככאלה שמאוהבים בה, בלי התנצלויות ובלי לענוש בקימוץ בקצפת. והנה זה עבד, וזה היה אורגני וזה היה נפלא.

התהליך שהיה בתווך, בין קבוצת מיקוד אחת למשנתה, לא הסתפק בלזלי ובהצבעות כמובן. מה שיפה במיוחד בפרק הזה הוא האופן שבו איתגר רבות מהדמויות שלו ומהאפיונים המוכרים שלהן. כריס vs עליצותו התמידית (אם כי מוכרחים להודות שדיאדרה ספאלטרפורק הוא באמת השם הכי יפה בעולם), אפריל vs עליצותו התמידית של כריס, ורון vs האנטי-גבריות של טום במשחק הבאולינג, קו העלילה שסיפק כנראה את הצחוקים הגדולים ביותר. התגובות הנחרדות שלו היו היסטריות. "בני, אנשים יכולים לראות אותך!" ו"טום, אני מבקש ממך כגבר להפסיק עם זה מיד!".

כשם שרון נכנע בסופו של דבר ושיחק לבדו משחק שלם (ומושלם, כמה יאה) בשיטה הבזויה של טום, בת דמותו הצעירה אפריל לא יכלה לעמוד בפני לבו השבור של כריס. בניגוד לאופיה המיזנתרופי היא הציעה לו חברה אנושית איתה ועם אנדי, ואפילו חיבוק רפה. זה תמיד הכי מקסים כשזה מגיע מאלה שזה לא בא להם טבעי, או שהחיבור ביניהם אינו מובן מאליו. קצת מזכיר לי את הפרק שבו טום ודונה לקחו את בן למסע ה"טריט יו סלף". בשני המקרים היה גבר שבור לב ובשניהם הייתה בתחילה הזדעקות של "לא!" (ופעמיים ההזדעקות ממש הצחיקה אותי) – פעם זה היה טום כאשר דונה הציעה לקחת את בן, והפעם זו הייתה כמובן אפריל כאשר כריס עם החיוך הבלתי כלה דפק על דלת הזכוכית. בשני המקרים הפך ה"לא" הנחרץ בסופו של דבר לחיבור אנושי שובה לב לחלוטין, וזו גם ההתפתחות שעברו הבוחרים בכל הנוגע ללזלי. מושלם.

שלוש הערות לסיום:
1) אכן כריס ומיליסנט עוד היו ביחד, משום מה זכרתי שזה נגמר בעבר. אולי כי היא סיננה אותו. טוב, עכשיו זה נגמר.

2) אלמנטים נוספים שהופכים את "מחלקת גנים ונוף" למושלמת הם הפרטים הקטנים. הכדור שעמו שיחק טום בבאולינג היה של "אנטרטיינמנט 720" המנוחה, וגם אהבתי שבסוף הפרק, בקבוצת המיקוד השנייה, הפינגי שלו הייתה מקובעת.

3) הלייד באק של לזלי גדול. מת עליה.

© עידו ישעיהו