תפוס את גלר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "דקסטר" 6.09

וואו! שוק! איזו הפתעה! גלר לא באמת קיים!

הנה הגיע הטוויסט המטופש שכולנו ידענו כי (וקיווינו שלא) יגיע. הגמלוניות הזו, שהתבטאה ביתר שאת בניסיון ליצור מתח מרעיש ברגע שבו מגלה דקסטר את גופת גלר, ממחישה את הפער בין הקרדיט שהסדרה נותנת לצופיה ובין הצופים עצמם, שניחשו את העובדה שגלר אינו אמיתי כבר בפרקים הראשונים לעונה. כל זוויות הצילום האלה של מישהו שכאילו עוקב אחרי דקסטר בכנסייה, הכאילו-התחמקויות ברגע האחרון – גיב אס אה ברייק, למען השם. בסדרה טובה הידיעה מראש לא אמורה באמת לפגום ביצירה. כן בהנאה ובחדוות הגילוי, אבל לא ביצירה. כאן העובדה שידעתי שגלר אינו אמיתי רק גרמה לי לבוז לכל כך הרבה אירועים מגוחכים עד מטומטמים שהתרחשו לאורך העונה, מה שהגיע לשיא בפרק הקודם כאשר טראוויס כבל את עצמו בשלשלאות.

אירוני שהעונה הזו רצופה ברטרוספקטיבה – חזרתו של רודי, עימותיו של דקסטר עם הארי, בחינת דברה את חייה במהלך הטיפול הפסיכולוגי – בזמן שההווה כל כך, אבל כל כך, פגום. דקסטר מצד אחד ודב מצד שני מעלים תהיות על עצמם ועל מאפיינים מהותיים בהם, קושיות שאנחנו עצמנו כבר הנחנו בצד אחרי העונות הראשונות, כמו מדוע הארי לא ניסה להרחיק את דקסטר מהאפלה במקום לתעל אותה לכיוון אחר, או כמה מזל מחורבן בגברים יכול להיות לבחורה אחת, ומצד שני כמעט כל שעל עכשווי ב"דקסטר" פשוט לא טוב.

האם העונה ה-12 (היה לא תהיה) תבחן את מהלכיו המטופשים (באתי לכתוב 'חסרי אחריות', אבל הם לא חסרי אחריות, הם מטופשים) של דקסטר בעונה השישית? כלומר, נניח, אם טראוויס מוטל על הרצפה בכנסייה וגלר חמק משם, מה למען השם מוביל את דקסטר לסבור שהוא עשה זאת אל תוך מרתף ששולחן כבד מוטל על פתחו? הוא נכנס פנימה ואז הזיז את השולחן אל הפתח מבחוץ? כמו כן, מדוע הלך דקסטר להזהיר את פרופסור קייסי? אם אזהרתו אכן הייתה צולחת, הוא באמת רצה שקייסי יזכור אותו וידע להצביע עליו כאשר באופן בלתי נמנע המשטרה הייתה נכנסת לסיפור? האם בעונה ה-12 נגלה שעימותיו של דקסטר עם הווייתו כרוצח וכאב הביאה אותו אל פתחו של טמטום זמני?

במקביל לדקסטר אנחנו זוכים גם למנות הבלים מהחזית של קווין ובטיסטה, שפתאום הולכים מכות ללא שום קשר למה שראינו עד כה (מה הקטע שקווין מטיח בו את כל החרא הזה?), כמו גם מהחזית של דב והכיסא/שולחן/ווטאבר האלה שלה – לא מצחיק, אם זה מה שזה אמור להיות. פתאום אנחנו גם מגלים שהיד של רוצח משאית הקרח (וואו, זה נשמע ממש מוזר בעברית) נמצאת אצל לואיס באופן הרבה יותר מדי חשוף בזמן שהוא וג'יימי מזדיינים בחדר הסמוך. ב-מ-ק-ר-ה מסוקה שוכר בזה אחר זה שני פסיכו'ז עם אובססיה לרוצח הסדרתי המיתולוגי? מה לעזאזל?

נותרו שלושה פרקים לעונה, והנחמה העיקרית היא שהם יחסרו את העלבון הזה של טראוויס/גלר לאינטליגנציה. אני ממש מקווה שנראה איכשהו את הדברים שהובילו למצב של טראוויס, תחילת יחסיו עם גלר, מותו של זה, רציחתה של אחותו וכהנה וכהנה. אם כבר בניתם את זה, לפחות שנקבל עכשיו כמה מהדברים המעניינים שקרו בדרך.

תגיות:
 • מיכאל גינזבורג

  הנה, הגיע לו הרגע בו כולם יודעים את מה שכולם בעצם ידעו מזמן – אין גלר.
  אהבתי את הקריצה ל'פסיכו' של היצ'קוק!

  נותרו 3 פרקים ובהנחה שהיוצרים לא אומללים מספיק בשביל למשוך את העניין
  של טראוויס עד תום, מצפה לנו פינאלה מעניין במיוחד, כנראה כזה הקשור לגילוי של
  דברה בנוגע לאחיה או המזימה של לגוורטה ומת'יוס נגד דברה ואולי גם עוזרו של
  מסוקה, התמים למראה, שגנב את היד של רוצח משאיות הקירור.

  למה טראוויס נכנס למלכודת כעת? הרי הוא עומד לרדת במדרגות הלולייניות הישר
  לידיו של דקסטר, הוא באמת חושב שיש לו סיכוי?

  דקסטר כמובן הולך להתמודד עם החלטה לא פשוטה בנוגע לטראוויס. מעניין יהיה לראות
  את השיחה הקיומית ביניהם ברגע שטראוויס יהיה על השולחן. והוא יהיה.

  יש לי הרגשה רעה בנוגע לדברה. ובכן, לא ממש בנוגע לדברה עצמה אלא למה שעתיד לבוא –
  לדעתי היא תחזור לקווין, לכך מכוונים היוצרים, ואז איכשהו הוא ימות בגלל תרגיל מלוכלך של
  לגוורטה ומת'יוס. דברה המסכנה שוב תרגיש שהיא איומה בבחירת בני זוג. יהיה מסקרן.

  איבוד האקדח של קווין והנסיעה לבית של המבוגרת היווה אתנחתא קומית קורעת מצחוק!
  ועם זאת, סתמית למראית עין.

  הסצינה המדוברת עם כדורי הדם מתקרת האודיטוריום הייתה פאקינג עוצרת נשימה, אני שמח
  שלפחות בעניין הצד הגראפי של הסדרה היוצרים לא מרחמים והולכים כמעט עד הסוף.

  רוב הקיתונות של צופי הסדרה מופנים כלפיי הפחד של הסדרה מפני עצמה, מפני הכיוון שלה ואולי זה ישתנה אפילו בפרק הקרוב. תנו לאור התקווה שלכם לבעור כמו שהאפלה בוערת בדקסטר.

 • תומר

  לא ראיתי את הפרק (ואני גם לא אראה אותו), והסתפקתי בלשמוע מה נסגר עם ה"טוויסט" של העונה הזאת. גם מאתרים בחו"ל שקראתי, כולם מרוצים מממנו בעיקר מזה שבשלושה פרקים הקרובים כבר לא ישחקו את המשחק המטופש של גלר חי או לא.
  בכל מקרה, אין סיכוי שדברה מגלה משהו על דקסטר בשלושה פרקים הקרובים, ולצערנו יש עוד שתי עונות שמחכות למי שיראה אותן. במקרה המאוד אופטימי, היא תתחיל לחשוד בעונה הזאת, תתחיל לחקור בעונה הבאה, ועד סוף העונה הבאה היא תגלה את הסוד שלו. אבל אני מאוד מאוד אופטימי כאן. בכל מקרה, הם יצטרכו לעשות משהו באמת טוב בשביל שאני אחזור לראות את הפרקים ולא לקרוא ספוילרים.

 • miss bojarsky

  בלאכס, איזה פרק מעפן. אני רשמית שונאת את העונה הזו. תקוותי שלא ילכו על "הטוויסט" הכה מטופש הזה נגוזו. נשאר באמת רק לקוות שבשלושת הפרקים שנותרו הם ישכילו לעשות משהו מעניין יותר.

 • איילון צפון

  מה שהכי עיצבן זה הדרך העלובה שבה "גילו" לנו שגלר לא קיים. ציפיתי לפחות שיבדרו אותנו עם איזה קטע מגניב בו דקסטר צופה בטראוויס מנהל דו שיח עם עצמו א-לה גולום. אבל המציאה הסתמית של הגופה בקרח, בליווי קריינות של דקסטר שמסבירה הכל שוב כאילו לא הבנו…בלעס

 • Saturn

  Meh. אין לי יותר מדי מה להוסיף. קיוותי שהם יעשו הפוך-על-הפוך, אבל הם לא. טיפול ירוד בטוויסט הזה. לא היו צריכים למשוך את התגלית הזו כל כך הרבה ולא לפזר רמזים בצורה כל כך עבה לאורך העונה. באמת לא מובן לי איך הכותבים לא חשבו שהם שקופים מדי כאשר גם בפרק הזה הם עושים עבודה רעה. טרוויס ודקסטר יושבים במכונית, ורק ברגע שדקס עוצם עיניו לכמה רגעים, טרוויס רואה את גלר. דקס נכנס למעלית ומורה לטרוויס לעמוד על המשמר ובמקרה 'גלר' עוצר את המעלית.

  אין בעיה עם הקונספט עצמו, ועכשיו כאשר המרצע יצא מן השק זה יכול לספק רגעים מעניינים, אבל הם כשלו בביצוע. ארוך ושקוף מדי. אני עדיין לא מבין מה זה אומר לגבי הפרק הקודם. למה שטרוויס יכבול עצמו בלי דרך להשתחרר? מה עם הקטע שגלר תקף את טרוויס עם את? האם הכל בעצם היה מדומיין ע"י טרוויס וצופה מהצד היה פשוט רואה את טרוויס עושה את שלו כאשר הוא משלה את עצמו שגלר תקף אותו ועשה זאת בעצמו?

  אני לא חושב שבעונה הקודמת או בעונה 3 הסדרה הותירה אותי אם טעם מר שכזה.

  עוד משהו שנמתח יותר מדי זה הסיפור עם קווין. הבנו, הבחור ירד מהפסים מאז שדברה נפרדה ממנו. אפשר להתקדם? שיתנו לקווין ובטיסטה ספינאוף. לא תורמים בכלום.

  אני מניח שזה לא הסוד האחרון שנגלה על לואיס. הוא לא טרח לעשות את כל זה רק בגלל שהוא אוהב לאסוף דברים.

 • אם לא הספיקה התחושה לאורך כל העונה, ובמיוחד "הטוויסט" האחרון, שהאנשים מאחורי הסדרה מזלזלים בצופים, הרגיז אותי במיוחד רגע קטן אך נוראי. במהלך התדריך בתחילת הפרק, נזרקות השערות לגבי מיקומם של גלר ושותפו, כשההנחה המובילה היא שהשניים עזבו את העיר. דקסטר מגיב בקולו הפנימי בנוסח "טראוויס מוחזק במקום מיסתור על ידי". סתם כך דוחפים את הקול הפנימי שלו, דוחפים לנו את הכפית בכוח לגרון כאילו לא חזינו במתרחש לפני חצי רגע.

  לערימת השטויות אפשר להוסיף את עלילת קווין המביכה (כבר הצעתי להפוך אותו לקורבן האולטימטיבי של DDK, כנציג כל הזונות באשר הן, ועכשיו גם כהוכחה לכל מה שדפוק ביצירתו הגדולה של אלוהים – האדם). התגלית לגבי לואיס הייתה אמורה להיות מפתיעה גם כן? כי היא לא. אם זו הייתה 'דקסטר' של פעם עוד הייתי חושד שזה יתפתח למשהו מעניין. עכשיו, אין לי שום ציפיות. חוץ מזה, עם היותו רוצח סדרתי פסיכופת טראוויס הוא די חננה בפני עצמו, אז לא הספיקו שני חננות כיריביו של דקסטר לעונה אחת? וזאת בתקווה שעלילת לואיס לא תזלוג אל העונה הבאה…

  גם התגלית לגבי הכסת"ח של לאגוורטה הייתה צפויה למרחקים. מעבר לעובדה שזה יוביל סופית להפיכתה של לאגוורטה ליריבתה הגדולה של דברה, אני לא מבין למה משחיתים את דמותו של מתיוז. הוא אף פעם לא נראה לי תמים, אבל כחבר ותיק של הארי הוא תמיד עמד לצד דקסטר ובעיקר דברה, ורק לאחרונה קידם אותה. אפילו הסחיטה של לאגוורטה בתחילת העונה לא פגמה בו יותר מדי לדעתי, לכולם יש נפילות כאלו ואחרות. אבל הפלת תיק חקירה זה כבר מוגזם. הוא אפילו לא אשם במותה של הצעירה, אלא בהסתרת האמת ושיבוש החקירה שבאו לאחריה. חשיפת האמת מלכתחילה הייתה אולי מכתימה את מעמדו וכנראה פוגמת בו מעט בעתיד, אבל כשדברה תחשוף את מה שהיה מעורב בו לאחר מכן, זה יהיה גרוע אף יותר ובטח יכלול הגשת כתב אישום.

  אם כבר דברה, אז השיחות שלה עם הפסיכולוגית הם הדבר הכי מעניין שיש לסדרה להציע כרגע. ציפיתי להתקדמות גדולה יותר מבחינת הדמות, אולי אף הגעה לתובנות בנוגע לאחיה (כפי שכבר הצעתי לאחר הפרק הקודם), אבל שוב, כבר אין לי ציפיות גבוהות. בטח לא כשהיא עומדת להימרח לעוד שתי עונות לפחות.

 • מיכאל גינזבורג

  תומר, תישען אחורה ופשוט תהנה 🙂 הסדרה נטולת יומרות, מבין את כאבך מדברים מסוימים.
  אפשר לעצום עין. יש לך שחקנים מעולים ובימוי טוב, לפחות זה שווה משהו…

© עידו ישעיהו