תפוס את גלר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/11/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "דקסטר" 6.09

וואו! שוק! איזו הפתעה! גלר לא באמת קיים!

הנה הגיע הטוויסט המטופש שכולנו ידענו כי (וקיווינו שלא) יגיע. הגמלוניות הזו, שהתבטאה ביתר שאת בניסיון ליצור מתח מרעיש ברגע שבו מגלה דקסטר את גופת גלר, ממחישה את הפער בין הקרדיט שהסדרה נותנת לצופיה ובין הצופים עצמם, שניחשו את העובדה שגלר אינו אמיתי כבר בפרקים הראשונים לעונה. כל זוויות הצילום האלה של מישהו שכאילו עוקב אחרי דקסטר בכנסייה, הכאילו-התחמקויות ברגע האחרון – גיב אס אה ברייק, למען השם. בסדרה טובה הידיעה מראש לא אמורה באמת לפגום ביצירה. כן בהנאה ובחדוות הגילוי, אבל לא ביצירה. כאן העובדה שידעתי שגלר אינו אמיתי רק גרמה לי לבוז לכל כך הרבה אירועים מגוחכים עד מטומטמים שהתרחשו לאורך העונה, מה שהגיע לשיא בפרק הקודם כאשר טראוויס כבל את עצמו בשלשלאות.

אירוני שהעונה הזו רצופה ברטרוספקטיבה – חזרתו של רודי, עימותיו של דקסטר עם הארי, בחינת דברה את חייה במהלך הטיפול הפסיכולוגי – בזמן שההווה כל כך, אבל כל כך, פגום. דקסטר מצד אחד ודב מצד שני מעלים תהיות על עצמם ועל מאפיינים מהותיים בהם, קושיות שאנחנו עצמנו כבר הנחנו בצד אחרי העונות הראשונות, כמו מדוע הארי לא ניסה להרחיק את דקסטר מהאפלה במקום לתעל אותה לכיוון אחר, או כמה מזל מחורבן בגברים יכול להיות לבחורה אחת, ומצד שני כמעט כל שעל עכשווי ב"דקסטר" פשוט לא טוב.

האם העונה ה-12 (היה לא תהיה) תבחן את מהלכיו המטופשים (באתי לכתוב 'חסרי אחריות', אבל הם לא חסרי אחריות, הם מטופשים) של דקסטר בעונה השישית? כלומר, נניח, אם טראוויס מוטל על הרצפה בכנסייה וגלר חמק משם, מה למען השם מוביל את דקסטר לסבור שהוא עשה זאת אל תוך מרתף ששולחן כבד מוטל על פתחו? הוא נכנס פנימה ואז הזיז את השולחן אל הפתח מבחוץ? כמו כן, מדוע הלך דקסטר להזהיר את פרופסור קייסי? אם אזהרתו אכן הייתה צולחת, הוא באמת רצה שקייסי יזכור אותו וידע להצביע עליו כאשר באופן בלתי נמנע המשטרה הייתה נכנסת לסיפור? האם בעונה ה-12 נגלה שעימותיו של דקסטר עם הווייתו כרוצח וכאב הביאה אותו אל פתחו של טמטום זמני?

במקביל לדקסטר אנחנו זוכים גם למנות הבלים מהחזית של קווין ובטיסטה, שפתאום הולכים מכות ללא שום קשר למה שראינו עד כה (מה הקטע שקווין מטיח בו את כל החרא הזה?), כמו גם מהחזית של דב והכיסא/שולחן/ווטאבר האלה שלה – לא מצחיק, אם זה מה שזה אמור להיות. פתאום אנחנו גם מגלים שהיד של רוצח משאית הקרח (וואו, זה נשמע ממש מוזר בעברית) נמצאת אצל לואיס באופן הרבה יותר מדי חשוף בזמן שהוא וג'יימי מזדיינים בחדר הסמוך. ב-מ-ק-ר-ה מסוקה שוכר בזה אחר זה שני פסיכו'ז עם אובססיה לרוצח הסדרתי המיתולוגי? מה לעזאזל?

נותרו שלושה פרקים לעונה, והנחמה העיקרית היא שהם יחסרו את העלבון הזה של טראוויס/גלר לאינטליגנציה. אני ממש מקווה שנראה איכשהו את הדברים שהובילו למצב של טראוויס, תחילת יחסיו עם גלר, מותו של זה, רציחתה של אחותו וכהנה וכהנה. אם כבר בניתם את זה, לפחות שנקבל עכשיו כמה מהדברים המעניינים שקרו בדרך.

תגיות:
© עידו ישעיהו