סוס מצבע שונה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "דקסטר" 6.04

אני כותב את הפוסט אחרי שכבר נכתבו לו שמונה תגובות, אז סליחה אם אני חוזר על דברים שכבר נאמרו.

אני חייב לומר שעם כל כמה שגיחכתי על העיסוק הפשטני בדת מאז תחילת העונה, הוא מצליח להוציא דברים יפים מהסדרה ולרענן מאוד את דמותו של דקסטר. בפרק הזה אפילו העזתי לתהות אם נראה שינוי בדקסטר הדמות לאור הסיפור הזה. כמובן שהוא כבר השתנה בעבר, במיוחד בזכות בנו, אבל הפעם זה שונה. זה משהו שמגיע יותר מתוכו מאשר מפאת אירוע משנה חיים. זאת ועוד, הנוכחות הזו של האמונה מצליחה אפילו להניח את הדעת בנוגע לאלמנטים מוכרים ושחוקים בסדרה, כמו, נניח, נוכחותו התמידית של הארי. העניין הזה התחמק פנימה והפתיע אותי לטובה. מה שכן, עניין בית החולים היה קלישאה של ממש. אתה לא מאמין באלוהים עד שאתה נדרש לו, בסדר, יכולתם לחשוב על משהו מעט יותר מקורי.

התיאוריה של שני הרוצחים שהם בעצם רוצח אחד אמנם נחמדה והכל, אבל לא באמת מעניינת אותי. אני מאמין שאכן לשם חותרת העונה, שבעצם רק טראוויס (שמה של דמותו של דה נירו ב"נהג מונית". מקרי? הגיוני שבהחלט כן) פועל ואילו פרופסור ג'יימס גלר כבר אינו בין החיים, אבל ככל שנוקפים הפרקים הופך ניסיון התרמית הזה שקוף יותר ויותר, כך שהפתעה כבר לא תהיה כאן אם יתברר שהוא אכן מת, ואם הוא בחיים אז יופי לו. אני לא לגמרי מבין מה תהיה הרבותא בטוויסט כזה, אולי באמת ניסיון להקרין על יחסי דקסטר/הארי, אבל נכון לעכשיו זה נראה כמו שימוש בכלי שחוק שאין בו צורך, כי גם ככה האמונה באחרית הימים מנחה את טראוויס. למה צריך גם את גלר?

תגיות:
 • miss bojarsky

  ספויילר דקסטר 6.04
  טוב, אז אפשר לפסול את התאוריה שהזקן קיים רק בדמיון של קולין הנקס.

  • רעות

   ספוילר 6.04

   אני לא בטוחה. חובבת התיאוריות הפרועות שבי לא פוסלת דברים כל כך מהר.

   אנחנו בעצם לא יודעים בוודאות שהאיש אכן בחיים. אנחנו רק יודעים שהוא נעדר. מה אם טראוויס היה מעריץ שרצח אותו ועכשיו הוזה שהוא המנטור שלו, סטייל מיסטר הייד ומיסטר ג'וניור בייבי פייס הייד?
   אני חושדת שיש לו פיצול אישיות. אחת היא של בחור צעיר ומושפע שרוצה לצאת לדייטים, לשמור על קשר עם אחותו ולעשות חיים עד יום הדין. השנייה היא של רוצח סדרתי, שגונב זהות והוזה את האיידול שלו מבצע את הרציחות, בזמן שהוא מבצע אותם בעצמו, כי התת מודע שלו מנסה להגן על האישיות הראשונה.

   יכול להיות שכל הפעמים שראו את הרוצח המבוגר בפרק הן הזיות של ג'וניור שדמיין אותו בסביבה או תזכורות של התת מודע, שמזכיר לו עד כמה צפוף אצלו בראש. קחי את סצינת בית הקפה לדוגמא. שניהם יושבים בשולחן, ורק מול טראוויס יש צלחת וכוס קפה. וכשהמלצרית האומללה מגיעה, היא פונה רק אליו ואפילו לא מסתכלת לעברו של המנטור.

   אני יודעת שזו תיאוריה מורכבת מדי בשביל 'דקסטר', אבל בחורה יכולה לחלום…

   • אני איתך.

    מבחינתי ההוכחה הכי חותכת היא שקולין הנקס קם משנתו, והבחורה כפותה במטבח, אבל גם אז יכול להיות שהוא התעורר מהתקף פסיכוטי והוא לא זוכר ממנו כלום.

    זה מזכיר לי(!) שבאדפטיישן (ספוילרים לאדפטיישן בהמשך) אחיו של צ'רלי קאופמן (לא זוכרת את שמו) רוצה לכתוב תסריט, שבו שוטר רודף אחרי רוצח סדרתי שאוכל את קורבנותיו למוות, בזמן שיש לו במרתף בחורה שהיא הקורבן האחרון. הטוויסט של הסרט היה אמור להיות שהם כולם אותו בנאדם, עם פיצול אישיות. צ'רלי קאופמן אומר לו "זה מפגר. איך הוא יכול לאכול את עצמו ולהסתובב בעולם ולרדוף אחרי עצמו?!", אבל התסריט (בסרט) נמכר והפך להצלחה גדולה.

    אז ככה זה דקסטר. מפגר, אבל קונים את זה. (סוף ספוילר).

    (אגב, הסצינה שהזכרת בבית הקפה נמצאת כמעט במדויק בסרט כלשהו עם פואנטה דומה, מה שגורם לי לתמוך בתיאוריה הזו).

   • miss bojarsky

    חשבתי על זה כמובן וזה אפשרי, אבל אני מקווה שזה לא נכון, כי זו פשוט העתקה בוטה ומוחלטת של סרט כלשהו שאם יש מישהו שבמקרה לא ראה אותו עדיין, אני לא אספיילר. אבל אם ראיתם אתם יודעים למה אני מתכוונת.

    • אופס! ספיילרתי את הסרט הזה. יאדו תתקן!

     • ToolY

      יצאתי מהפרק בהרגשה ברורה שהוא סובל מפיצול אישיות. במיוחד בגלל שהמלצרית התעלמה ממנו לגמרי (שאלה רק את הנקס אם הוא רוצה עוד משהו, גם בדירה אם אנילא טועה היא הסתכלה רק עליו. ובכלל מה המבוגר עשה בדירה שלו מציץ בזמן שהם היו במיטה, הם גרים יחד?. וכשדקסטר אמר שמדובר ב- 2 רוצחים זה הרגיש כאילו אפילו את דקסטר מטעים. אבל תמיד יכול להיות שזה הפוך על הפוך גורמים לנו לחשוב שהוא דימיוני כך שבסוף נופתע אם זו האמת.

     • miss bojarsky

      אני דווקא דיברתי על סרט אחר 🙂

 • Saturn

  פרק טוב+. התחלת עונה טובה. אני אוהב גם את האזכורים לבריאן – הדומזדיי קילרס הם באמת הכי 'משקיעים' ברציחות שלהם מאז עונה 1. כל פרק יש לנו מפגן חדש ויצירתי. מגניב מאוד.

  אני כבר לא יודע לגבי קיומו או אי קיומו של פרופסור גלר. מצד אחד במסעדה הוא יושב בלי סכו"ם אבל מצד שני הוא מצייר וכופת את הבחורה. גם ההבדל ברמת הגימור שעל שני הגופות. אני לא יודע אם אדם שנמצא בהתקף פסיכוטי מסגל לעצמו כישורים שאינן בנמצא – אבל אני גם לא חושב שבגלל הפרט הזה הם ייבחרו או לא ייבחרו לעשות את הטוויסט הזה.

  מעניין גם בסיום הפרק שטרוויס נשאר בזירת הפשע – לכאורה לא חכם מצידו, ועושה רושם שדקסטר סימן אותו כך שהמרחק לזיהוי קטן מאוד, וכה מוקדם בתחילת העונה. השינוי במתכונת מרענן ומסקרן לראות לאן זה הולך.

  גם כל ענייני הדת והתנ"ך נעשו בצורה שמניחה את הדעת, במיוחד הסצנה הראשונה בפרק ושאר המונולוגים של דקסטר. אולי הדבר היחיד שצרם זה רגע החולשה של דקס בבית החוליים ופנייתו והבטחתו לאלוהים. ההתייחסות לעניין עשתה עליי את הרושם שעניין ההבטחה הזה יחזור מתישהו (לאו דווקא בעונה הזו) וינשוך לו בישבן.

  יש שיפור העונה גם בעלילות שדקסטר לא במרכזן. כל הצד של דברה כ-לוטאנט מהנה מאוד וזה מאפשר עוד יחסי דקס-דב ושיחות בינהם שתמיד היו מחוזקות הסדרה.

  אה, התשובה למהות גניבת הראיות של ראיין הייתה שולית משהו, למרות שזה הרבה יותר הגיוני ממחשבות אחרות שהעלנו אבל אני לא בטוח שכאן מסתיים הסיפור בנוגע לדמות הזו.

 • מיכאל גינזבורג

  מיס בויארסקי, סליחה? יש מצב שאת מנהלת פורום דקסטר בתפוז?
  חח אז דבריי כבר נאמרו שם –
  אין ספק בכלל שהמסקנה הפוכה! ברור שגלר דמיוני. קיבלנו כל הוכחה שאנו זקוקים לה.
  המלצרית במסעדה כלל לא פנתה אל גלר לשאול "אתה רוצה משהו?"
  סאטורן,
  לא ראית במו עינייך שטראוויס כפת אותה, היא בכלל לא הסתכלה על גלר…
  הוא לא קיים. כפי שבלשי מיאמי גילו, הוא היה לפני 3 שנים פרופ', כלומר הוא מת,
  זה די ברור אנשים…
  וטעות מרה עשה טראוויס, חשבתי שדקסטר מאוד יתקשה למצוא אותו… התסריט
  נותן פה פיתרון קל מדי…

  • miss bojarsky

   אני לא מנהלת של שום פורום ודקסטר היא בטח לא הסדרה שהייתה גורמת לי לעשות דבר כזה, עם כל הכבוד.
   אני עם יאדו, אני לא מבינה מה הפואנטה של המשחק הזה לגבי האם הוא כן או לא קיים. אם הוא לא קיים, זה מאד ברור ולא מפתיע ומהווה העתקה משלל יצירות אחרות. ואם הוא כן קיים, אז בשביל מה כל זה?

   • אותה מחשבה עברה גם בראשי, אם הוא לא קיים אז אנחנו לא נופתע והנה, כולם כבר בטוחים בכך..ואם הוא כן קיים אז למה?
    אבל צריך לתת קרדיט לכותבים, אותי הם בדר"כ מפתיעים ואם הם הופכים את זה לכ"כ ברור בשלב כזה מוקדם בעונה כנראה גם הגילוי יהיה ברור.
    המחשבה הראשונה היא כמובן לגרום לדקסטר לתהות על הקשר שלו עם אביו ומה הרוח של אביו גורמת לו לעשות ולהשוות את זה למה שהרוח של הפרופסור גורמת לטראוויס לעשות..אבל אני מאמינה שיקחו את זה רחוק יותר מהאנלוגיה המאוד פשוטה הזאת..
    הם התחילו כבר עם השוואת אמונה ואלוהים של האח סם ודקסטר ואביו.
    בגלל הכפיתה של הבחורה והכל התחלתי לחשוב שאולי לטראוויס יש DID אבל אני לא מבינה איך זה מתחבר לנושא האמונה..אז זאת תיאוריה בפיתוח. D:

    לגבי ההעתקה של היוצרים, בתגובתך אמרת כבר "שלל יצירות" אז בעצם גם היצירות ההן העתיקו מיצירות אחרות, לא? בקיצור לא הייתי מאשימה בהעתקה
    סבבה, אולי הם עשו את זה בצורה פשטנית מדי ומזלזלת בצופים [ואני בכלל לא בטוחה שזה נכון, די בטוחה שלהמון צופים התגלית הזאת, כשתגיע כן תהיה מפתיעה] אבל מכאן ועד לקרוא לזה העתקה..זה כלי סיפורי מוכר ונפוץ, המון משתמשים בו.

© עידו ישעיהו