זול ונבוב

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 26/10/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

אימפריית הטיילת 2.05

http://i44.tinypic.com/r8w502.jpg

הרבה מילים גדולות נאמרו בפרק ורבות מהן היו ריקות וחסרות ערך. הנאום של נאקי לכבוד יום הזיכרון היה מופת של דיפלומטיה ריקה, מהלל את הקומודור ואת ג'ימי דרמודי הגיבור. מאוחר יותר ההתנצלות של אחיו כלפיו אולי לא הייתה ריקה מתוכן, אבל בהחלט חסרת ערך. מסתבר שנאקי לא סולח כל כך מהר, ויותר מזה – עומד במילתו. חדשות רעות לכל מושאי נאום ה"אני אהרוס אתכם", ובעיקר לזה שאיכפת לנו ממנו, ג'ימי.

אבל כמובן שהריק הגדול הוא זה שהכי מרוחק מהמילים, התוהו ששואב אליו את ריצ'רד הארו. תוגה שחורה של אדם שחושב שהוא מפלצת, שבטוח שהתנתק לחלוטין ממה שעושה אותו בן אנוש, שאינו ראוי לחברת אדם או לחיים בכלל. אין כרגע דמות בטלוויזיה שכל משפט שני שלה מצליח להשפיע עלי ככה, ממש לטלטל אותי, בנייה מושלמת של הדמות ומשחק פנומנלי של ג'ק יוסטון. מילותיו לא היו רבות כי חצי פרק הוא הסתובב לגמרי לבדו, אבל המעט הזה היה מעל ומעבר.

"על מה הוא נלחם?"

"לא הייתי מעוניין בזה"

"היית נלחם בשבילי?"

גם הפרוזאיות של התנהלותו ריתקה אותי, והיא עשתה זאת תוך שהיא נוסכת עצב עמוק. ואז כשהוא הכניס את הרובה אל פיו, צעקתי אל הטלוויזיה באמוק "לא לא לא לא!". בּיַרכּתי מוחי חשבתי שאין שום סיכוי שהם יהרגו דמות כל כך ממגנטת, אבל לא נרגעתי עד שהוא הוציא את הרובה מפיו.

הכלב הזה הציל את חייו. לא קשור לכלום, פשוט הגיע לשם בדיוק בזמן הנכון. אפשר לקרוא לזה תכסיס זול, אני מעדיף לקרוא לזה חסד. הכלב לקח בפיו את המסכה וריצ'רד סוף סוף פצה את פיו: "היי, אני צריך את זה בחזרה!", לא מילותיו של מישהו שמתכנן למות. מעט אחרי כן הוא פגש בצמד זרים, רעים, שנראה כי סיפקו לו מנת אנושיות כלשהי, כזו שמאפשרת לו להמשיך עוד קצת.

הוא חזר אל חברו ג'ימי דרמודי, שמבטיח לו שיילחם עבורו עד הקליע האחרון ומלטף אותו. חבר שלו, אחיו לנשק. רגע יפהפה שמצליח להישאר זך אפילו בתחנה הבאה שלהם, כאשר יחד איתו הוא הולך לנקום את נקמת שבט הסו, שלמזלם חולקים עם ג'ימי טינה כלפי פרקהרסט, ומקרקף את ראשו.

בפרק הזה הצלחנו לקבל אל הכיוון שאליו פוסעת העונה. עד עכשיו הופתעתי ממהלכיה – נאקי שמתעמת עם הקומודור וג'ימי כבר בפרק השלישי, הקומודור שחוטף שבץ ויוצא מהמשחק כבר בפרק הרביעי. כל אלה מותירים את ג'ימי לבדו במערכה, שקוע מול זקני העיר ומול גנגסטרים בפילדלפיה בלי אלכוהול לספק או כסף להחזיר. אבל כפי שאמו אומרת לו, הוא צריך להבהיר להם שלא יתן שיזלזלו בו, וזה מה שנראה בפרקים הבאים. פרקהרסט הוא הראשון שנאלץ להבין את זה, נראה מה יהיה לגבי האחרים. על פניה זו נראית לי משימה גדולה מכפי מידותיו של ג'ימי, אבל הניסיון לממשה ללא ספק יהיה מרתק.

© עידו ישעיהו