מרחב זחילה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 27/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר שובר שורות 4.11

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/ep11-walt.jpg

וואו. יש מצב שהדקות האחרונות של הפרק הן הדבר הכי היסטרי שראיתי אי פעם בטלוויזיה? הסיקוונס הזה, שמילא את שלוש הדקות האחרונות של הפרק, היה מצד אחד מרעיש וסוחף, אבל מצד שני מוגזם ואפילו מעט מגוחך. טעינת הקטע במוזיקה הפועמת, בחילופי הדברים האמוציונליים של וולט וסקיילר, בזעקה שלו שהפכה לצחוק פרוע, בצלצול הטלפון, בקולה הנסער של מארי במשיבון – באיזשהו שלב זה נראה מופרז. הרי בואו נודה על האמת, מלכתחילה הסיבות להזדעזעות של וולט לא מחזיקות יותר מדי. גאס אמנם איים על משפחתו, קרוב לוודאי הדבר הכי מפחיד שבנאדם יכול לשמוע, אבל הוא גם התחיל את האיום בתנאי "אם תתקרב לג'סי". אז פשוט אל תתקרב לג'סי.

אני לא מקל ראש באימה שנפלה על וולט או שופט את הרציונל שלו, אבל אני גם לא לגמרי מבין מדוע הסדרה נסחפה איתו לקלחת הזו, לתהומות האלה שמרחב הזחילה מתחת לרצפתו מסמל היטב. למרות העובדה שזכינו אגב כך לכמה תמונות נהדרות, בראשן ההתרחקות מוולט (שנראה כמו מת, אגב) בסוף הפרק מלמטה ועד התקרה, לא יכולתי שלא להיות מובך קצת מהבומבסטיות.

בזמן שוולט צוחק את בעתתו, סקיילר מוכיחה שוב שהיא מסוגלת להתעשת, כי מישהו צריך להגן על המשפחה הזו מפני האיש שמגן על המשפחה הזו. היא אמנם לא מודעת לסכנה האפשרית שאורבת להם, אבל היא כובשת את סערת רוחה ועונה לאחותה בקול שקול ומרגיע. זה שוב קורה, האנק שוב סימן לעצמו מטרה על הגב. האיש הזה חריף, רבאק. בעוד האחרים מחסלים זה את זה ומנהלים את שגרת יומם, הוא כבר קולט שהמכבסה מהווה חזית אידיאלית למעבדת הסמים.

עוד רגעים לציון (מדהים כמה רבים כאלה יש בסופי העונות, לעומת היובש המייגע בתחילתן): סוג הדם של ג'סי נמצא גם הוא באוהל הניתוח של גאס. מסתבר סופית שהוא שם בזכות ולא בחסד, וזה עוד לפני התושיה שהפגין באחוזתו של דון אלדיו. ג'סי יוצא מלך שוב כאשר הוא מתריס בפני גאס שאם הוא יהרוג את וולט, יש לו בעיה – הוא עצמו לא יבשל.

הסיפור עם טד בנקי נגמר בקול ענות חלושה של מפרקת שבורה. כשהתחיל קו העלילה הזה כתבתי עליו שהוא יכול להיות מעניין אם יוביל לפוקוס על סקיילר ומשם אל וולט, אבל בדיעבד הוא נראה כמו מריחת זמן שהסתבכה שלא לצורך, ואז נפתרה בדאוס טיפשי אקס מכינה. באורח פלא האיש שילם את חובו ואז מעד ומת, איזה יופי. השורה התחתונה של הסיפור הזה היא הכסף שהעבירה אליו סקיילר ושכעת לא נמצא לרשותו של וולט, אבל אם היו מוותרים על פיתולי הסיפור הזה היו יכולים לגמור אותו בתוך שני פרקים באורח מספק, ואם היו משאירים את בנקי בחיים הייתה חרב נוספת שמונחת על צווארם.

אבל בסדר, בינתיים וולט מורד שוב ושוב על גחונו, והפרק הזה בחר לעשות זאת באופן הכי מובהק וסמלי. הוא חבוט שוב, הפעם בעקבות התאונה שגרם לה, הוא מפוטר, אין לו כסף להימלט, בשלב הזה נראה שהוא חסר אונים. אי לכך הוא ייאלץ לשנות פאזה ואת התוכניות שלו, אולי לחזור לתוכניתו המקורית: השבת מלחמה. עצם העובדה שלגמרי לא ברור מה יהיה עכשיו, הופכת את המשך הסיפור למעניין מאין כמוהו.

תגיות:
 • Saturn

  מסכים לגבי תחושת המופרזות של קטעי הסיום. מה שלא כתבתי במסך מפוצל היה שלא הבנתי אתה הנסיון לעשות דרמה מכך שסקיילר נתנה כסף לטד, וכאשר וולטר נדהם למשמע הדבר לא הבנתי למה סקיילר נכנסת לכזו מגננה ולא אומרת פשוט 'נתתי לו כסף כדי להוריד את ה IRS מהגב שלנו'.

 • יונתן

  אתה מתעלם מהעובדה שבעוד גאס הודה בפני וולט שכרגע הוא לא יכול לגעת בו, הוא גם הודיע לו באותו מעמד שהוא הולך לחסל את הגיס שלו. ואם וולט ינסה למנוע את זה, אז, לפי גאס, כבר יהיה אפשר לחסל גם את וולט (כי במקרה כזה, כנראה, כבר כן יהיה אפשר לשכנע את ג'סי שוולט מהווה איום ממשי על כולם, על ידי זה שהוא מונע את חיסול הסוכן שיכול להפיל אותם, וג'סי מתעב גם ככה).

  לכן, בהנחה שוולט לא מוכן לשבת מהצד ולראות איך מחסלים את גיסו, הוא בעצם כן הגיע למצב שבו הוא חייב לנקוט את הצעד הקיצוני ביותר.

  • אבל הוא כבר שלח טיפ אנונימי לDEA כדי שיגנו על האנק..לא נשמע שהוא הולך בעצמו לפעול כדי להגן עליו, אלא יותר הולך לברוח כדי להגן על עצמו ומשפחתו..כאילו הוא והאנק התפצלו עכשיו וזה every men for himself… ככה אני ראיתי את זה בכל אופן…

   • יונתן

    ברור שגאס יבין בסופו של דבר – ולמעשה, סביר להניח, שהוא יבין מהר מאוד – איך הגיע הטיפ האנונימי ל-DEA. לכן, הדרך היחידה של וולט להעביר טיפ כזה בלי שהדבר ייחשב להתאבדות מצידו, הוא להעלים במקביל את עצמו ואת משפחתו.

  • אני מתעלם כי בעיניי זה לא רלוונטי. בלתי נתפש ככל שיהיה, ברור שהאדם יעדיף את חיי בנו ובתו הפעוטה על פני חיי גיסו, אז עדיף לו לסתום את הפה. שוב, אין לי טענה כלפי היעדר הרציונליות של וולט אחרי כן, אבל כן כלפי ההשתלטות של ההיסטריה על המסך.

   • יונתן

    ברור שהוא יעדיף את חיי בנו ובתו הפעוטה על פני חיי גיסו, אבל הוא בחר ללכת על מהלך של הצלת חיי בנו ובתו, במקביל להצלת חיי גיסו (או, למעשה, כמו שאני רואה את זה, הרגיש שאין לו שום ברירה אחרת מאשר ללכת על מהלך כזה). ומהרגע שהוא בחר במהלך כזה, ההיסטריה מובנת.

    • אבל ההיסטריה שלו הגיעה כבר אצל סול, עוד לפני שבחר או לא בחר לנסות להציל את גיסו. את זה הוא אמר לבסוף כלאחר יד. עם זאת, אולי אתה צודק, ועצם העובדה שכרגע הוא לכוד במקומו אחרי שכבר הגן על האנק, הופכת את ההמשך למסקרן אף יותר.

 • מסכימה עם כל מילה..במיוחד עם ההגזמה עד כדי גיחוך של הסוף, כי בתכלס האיום של גאס הוא לא יוצא מגדר הרגיל..זה פשוט "אם תתקרב לג'סי, אפגע בך איפה שמותר לי לפגוע – במשפחה שלך" (לא במילים האלו, כמובן..ועם הרבה יותר אימה)
  אני לא יודעת אם ההמשך מעניין מאין כמוהו אבל מעניין בעיקר כי וולט טיפש ואני צופה צעדים עתידיים מטופשים למדי.
  בקיצור, היה כיף..אכן בסתירה להתחלת העונה המייגעת.

 • Ofirsas

  גאס איים עליו 'אם תציל את גיסך, אני הורג את אשתך והילדים שלך'. וולט רצה להיעלם, אבל לפני זה אמר לסול להתקשר להזהיר את הDEA שהולכים להרוג את האנק, הוא חשב שברגע שזה יוודע הוא יחייה באושר ואושר בזהות בדויה.
  עכשיו אין לו לא כסף ולא זהות בדויה, וגאס רואה שוטרים סביב ביתו של האנק ומבין שזה בגלל וולט, ומכאן הוא הולך לרצוח את וולט וכל המשפחה שלו. זה לא סתם עוד איום, זה נראה כמו הסוף הסופי שאין דרך חזרה ממנו ומבכי וכאב הוא הופך אצל וולט לצחוק היסטרי של טירוף כי כאן הכול הולך להיגמר.

  • Ofirsas

   אוקיי בקריאה שניה זה יצא קצת לא קוהרנטי, אבל ניסיתי להבהיר שהפעם זה לא עוד איום סרק של גאס. וולט הזהיר את הDEA למרות שגאס אמר לו מפורשות שאזהרה כזו משמעה מוות לכל המשפחה שלו, וכמו שכבר אמרו פה אפילו ג'סי לא יציל אותו כי גם הוא משוכנע שהוא מהווה איום.
   הסוף של הפרק באמת היה מלחיץ מאוד אבל זה רק הגיוני, נראה כאילו לא יכולה להיות ממנו דרך חזרה.

 • אני קיבלתי את הרושם, לאורך כל העונה, שוולט מפחד פחד מוות מגאס(אחרי הכל, הוא היה חם מאוד על להרוג אותו בהזדמנות הראשונה)… אז אחרי המהלך שהוא עשה בניסיון להצלת האנק, בתוספת האיום המפחיד שקיבל מגאס, ההיסטריה לא נראית יותר מדי קיצונית לטעמי.

 • ocean

  ראיתי את הפרק הזה למרות שאני לא עוקבת אחרי הסדרה. חשבתי שיש מגמת שיפור, אבל הסצינה הסופית שוב שכנעה אותי שאני מבזבזת את זמני. אם מותו של וולט = ג'סי מפסיק לבשל, אזי מותם של אשתו ילדיו = ג'סי מפסיק לבשל – נקודה.

  מכאן כל השתלשלות העניינים די חסרת היגיון: לתת מידע אנונימי לגבי הקרטל והאנק = לסמן את המטרה על מצחם של כל המשפחה. עד כה גאס הוכיח שהוא מהסוג שנוטר, ולא משנה כמה זמן זה יקח הוא בסוף ישיג את נקמתו – יהיו האמצעים אשר יהיו. איך פתאום האנק חושב שזהות בדויה, ועוד מאיש עלום מטעמו של סול הנכלולי, תסייע לו? איך יכול להיות שההיגיון שלו פועל נפלא ברגע שמכוונים אליו רובה, ושניה אחר כך הוא מאבד את העשתונות עוד **הרבה לפני** הגילוי לגבי הכסף?

  גם לא הבנתי את הראציונל בהרג של האנק: הרי הוא כבר שיתף בחשדותיו את החבר'ה שלו, וגאס יודע זאת. להרוג אותו = לחשוד מידית בגאס, שהרי קודקודי הקרטל כבר אינם בחיים (והמשטרה יודעת זאת – האנק הזכיר את החיסולים בנסיעה עם וולט).

  לעזאזל, כמה חורים בתסריט אחד.

  • Saturn

   בדיוק.
   אפילו האנק בעצמו אמר לפני מספר פרקים שהוא לא חושש שיינסו לפגוע בו כי זה ימשוך לאחראים תשומת לב מסוכנת. אז בכל זאת גאס רוצה להרוג אותו? אפשר לסספנד ולהגיד שהאנק הגיע קרוב מדי וגאס מוכן להתסכן בכך שהמשטרה תבחן אותו שוב.

   אני גם חייב לציין שאני לא אוהב את הכיוון של 'ג'סי מבשל'. הוא הרי בסך הכל עושה רשימה של דברים בלי הבנה של העניין בכלל. זה מי שגאס רוצה שיעמוד בתהליך הבישול מעתה ואלה? כל שינוי קטן שיתבצע במעבדהבדרישות וכו' ישאיר את ג'סי ללא שום יכולת לשחזר את איכות הסם.

   חוץ מזה, כבר מתחילת העונה המעבדה מצולמת. אני לא חושב שצריכה להיות בעיה לצפות בקלטות ולהבין איזה פעולות עושים מתי, ואיזה חומר לוקחים מאיזה חבית ובאיזה מכשיר שמים אותו, כך שלפחות פן מסויים מהבישול אפשר לתת לכל אחד לשנן ולבצע.

   ושוב זה חוזר למחברת הארורה של גייל, שמבט של כל כימאי זוטר בה יאפשר לו לדעת את התהליך הכימי ולהתחיל בייצור. אבל איכשהו, הדמות בסדרה שהכי מצופה ממנה שתדע על קיום החוברת ותשיג אותה פשוט לא עושה דבר. גאס הוא זה שהכיר את גייל כל הזמן הזה, ביקר בביתו, הוא זה ששכר אותו כי ללמוד על התהליך. מה, גאס לא חשב שגייל שומר רישומים של מה נעשה, כותב את התהליך? החוברת הזו היא התוצר של כל מטרתו של גאס בעונה הקודמת. איך הוא מכל האנשים, עם הקשרים שיש לו, פשוט לא מודע על המצאות דבר כזה או אפילו לא מעלה בדעתו שייתכן שגייל מחזיק בדירתו רישומים כאלה ואחרים ולכן יש לבדוק לאחר מותו אם אפשר למצוא משהו בדירה ובחפציו.

   זה פשוט חור ענק שגורם לגאס להראות מטומטם ולא זהיר. חור, שאם היה מתמלא, כנראה היה מחסל את כל העלילה והקשת של העונה.

   כנראה הכותבים חפצו לכתוב את הקשת הנוכחית והתעלמו מהחור הזה כדי לאפשר זאת. לא הפעם הראשונה שהם רומסים דמויות וכתיבה הגונה כדי להגיע למקום שהם רוצים להיות בו.

   • כל עוד החביות מסומנות ע"י ציורים של חיות, ג'סי יסתדר.

    לגבי גאס, והפעם ברצינות, אני חושב שהוא רואה בג'סי יותר מסתם נרקומן חסר גבולות שהצליח לאלף, אלא שיש בו פוטנציאל כלשהו, הרבה מעבר לתחושה של וולטר שהוא בסה"כ משתמש בו נגדו (איך באופן מרהיב, מס' פרקים אחרי הצהרת ה"הכל קשור אליי!" הוא הפך לאדם הכי מסכן, הכי שולי בסביבה, אה? ג'סי וגאס הם המרכז, ו-וולט לא מת רק מפני שג'סי לא רוצה שימות, בחד ולא בזכות). לגאס באמת אכפת מג'סיו ברגע שהוכיח נאמנות ומיומנויות מפתיעות, גאס סומך עליו והופך אותו ליצרן הראשי, לא עוד הסיידקיק של וולטר שאי אפשר להיפטר ממנו.

    גאס אף אומר לוולטר שבסופו של דבר הוא יצליח לשכנע את ג'סי שמוכרחים להיפטר מוולט אחת ולתמיד. הוא לא ינסה למצוא כימאי חדש במקום ג'סי ואז ייפטר משניהם, הוא רוצה לשמור את ג'סי וגם מקווה שהילד יבין מה הפיתרון ההגיוני ביותר עבור מר ווייט.

 • איילון צפון

  זהו אמנם היה דאוס אקס מכינה מאוד מפגר עם בנקי והשטיח (שאגב היה ברור לגמרי, כשראינו אותו משחק עם השטיח בתחילת הפרק), אבל אני לגמרי בעדו. מעולם דמות בדיונית לא עשתה לי כאב בראש כמו שהוא עשה לי. בכל פעם שהוא אמר לסקיילר שהוא לא רוצה לשלם למס הכנסה, פיסית התפוצץ לי הראש ורציתי לשלוח בריונים שירביצו לו. הטיפשות וחוסר ההגיון שלו היו כל כך מטרידים שכל עלילה איתו שלא כוללת אותו מקבל מכות רצח הייתה פשוט מעיקה. שמח שזה נגמר

 • Saturn

  אין בעיה, שגאס ימשיך לטפח את ג'סי אבל שיביא מישהו שלפחות יודע מה הם עושים מבחינה כימית וטכנית בשביל השלב שבו כבר לג'סי לא יספיק לדקלם את מה שוולטר הראה לו.

 • רעות

  אהבתי מאוד את הפרק. הוא היה דרמטי ומגוחך (אבל מגוחך טוב) ומותח לכל אורכו.
  חשבתי שג'סי כבר הרעיל את גאס באמצע העונה וכעת הוא מחכה שהשבועיים, שבהם הרעל אמור לעשות את שלו, יסתיימו. אבל לאחר שטרח כל כך להציל את גאס והאנק, אני מקבלת את הסיפור כפי שהוא. ואני מרוצה, כי מכאן הכל יכול לקרות.
  העובדה שגאס מחזיק חזק בג'סי ולא מוכן להרפות בכלל לא מפריעה לי. במשך 4 עונות מסבירים לנו שמה שוולט וג'ס עושים זו אומנות. כבר ניסו לחקות אותם ללא הצלחה, והיורש היחיד שגאס הצליח למצוא להם היה כימאי מחונן ביותר שעקב אחריהם עובדים, ואנחנו (וגם גאס) לא יודעים שהוא היה מצליח לייצר את המוצר האיכותי של וולט לאורך זמן. ג'סי לא מדקלם את הנוסחה של וולט. הוא חי אותה בעבודה משותפת זמן רב, וזה מה שעושה אותו יקר ערך ומבדיל אותו מכל כימאי זוטר. וולט וג'סי הם סוג של ציפור זהב עבור גאס, הוא לא יוותר עליה רק כי היא עולה לו על העצבים.

 • איילון צפון
© עידו ישעיהו