באג

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 13/09/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 4.09

http://media.amctv.com/photo-gallery/BB-S4-Episode-Photos/episode-9-jesse-pinkman.jpg

דווקא בפרק שבו ראינו את וולט בתצורתו הנושנה רבת התושיה – הטלפון שעשה למשטרה על האיש החשוד שיושב מול הבית היה גדול – הוא מובס יותר מאי פעם. כאשר הוא עומד מאחורי האנק [1] התוהה כיצד לתפוס את גאס, וולט עצמו חוזר אחריו, "כן, איך?", מעוניין סוף סוף לנטרל אותו מסיבותיו. אבל אין לו דרך. מייק מאיים עליו שאם עוד פעם יתחכם ויתקשר למשטרה על אחד מהאנשים שלו הוא יהרוג אותו (מה שהוא כמובן לא יכול לעשות כרגע, אבל בחמת זעם אפשר לצעוק הכל), והפרוקסי שלו, ג'סי, קם נגדו בסצינת מהלומות אדירה (ובעלת יופי של כוריאוגרפיה), שבמהלכה הרעתי לו בלבי. וולט נשאר לבד.

ג'סי בכלל היה בחור כלבבי בפרק הזה. מצד אחד הוא בעליל מפחד למות, פסט ההתנקשות המחיש את זה, אבל מצד שני הוא ממשיך להתנהל כאדם שאין לו מה להפסיד. השיחה שלו עם גאס הייתה אמיצה עד מאוד, ההתרסה שלו כלפיו והאופן שבו הבהיר שאם גאס הורג את וולט (כלומר מיסטר ווייט) הוא יצטרך להרוג גם אותו, הייתה הפגנת נאמנות וביצים בגודל של סלעים מינרליים. מן הסתם עד סוף ההתרחשויות בפרק עמדתו של ג'סי אינה יציבה כשהייתה.

בינתיים סקיילר מפגינה שוב תושיה ומניפולציה יפה, ותופסת את מקומו של וולט בזמן שהלה נראה יותר ויותר אבוד ומובס. המשחק הפרחי שלה מול פקיד השומה היה מדוקדק ומשעשע. בכלל, אהבתי שהכניסו את עניין ביקורת החשבונות כך, קול ישן מהעבר שבשעתו נראה כמו ניסיון לפלפל את עלילת הנישואים של וולט וסקיילר, אבל עם העדכון החדש הוא מעניין פי כמה. האם משם תגיע מפלתם? אני מקווה שכן, אחרת זה יהיה קו עלילה מבוזבז. אופציה נוספת – ופחות חביבה עלי – היא שסקיילר תשלם לבנקי את החוב ומשם תיפתח הרעה.

[1] אני אוהב את הדבקות של האנק, שממשיך לחשוד בגאס חרף הכל ונדבק לו לזנב.

תגיות:
 • רעות

  אני לא קונה את זה. אני רוצה להאמין לסצינות האלה, כי הקשר של וולט וג'ס כל כך נוגע ללב עכשיו, אבל אני לא.
  מאז שהתקינו מצלמה במעבדה אני תוהה איך השניים האלה מעיזים לדבר בכזו חופשיות בבתים. לא רק שזה נורא קל בשביל גאס לצותת להם גם בבית, זה אפילו מתבקש מצידו לעשות זאת. איזה מין מניאק פסיכופט הוא יהיה אם הוא יכבד פתאום את הזכות שלהם לפרטיות? אני מתחילה להאמין שכל הסיפור של הרעל, כמו גם הקרע בין השניים, הוא סיפור כיסוי, שאמור לגרום לגאס להיות אדיש ולא לצפות להתקפה האמיתית, כשזו באמת תגיע. אחרי שג'ס כיסח לוולט את הצורה (כי זה צריך להיות אמין) הוא שואל אותו בדאגה אמיתית אם הוא יכול ללכת. זו מחווה יפה כלפי מישהו שאתה אמור לשנוא באותו רגע, ואם אני ממש לא בכיוון והיא אכן מסמלת את הקשר המורכב שלהם, זו גם כתיבה מעולה. אבל אם הכל חלק ממזימה ערמומית והם מתכננים להתהפך על גאס ועלינו פרק אחד לפני פרק סיום העונה, זה סתם יהיה מבאס ולא מקורי. סדרה אחרת שאני רואה עושה את זה בכל פרק שלישי.

  כמו תמיד, אהרון פול היה מבריק בפרק. אני ממש רוצה לראות אותו גם בתפקידים אחרים. הוא היה מצויין בסצינת ארוחת הערב והמבטים השונים שג'ס זרק לעברו של וולט לאורך הפרק היו כנים להפליא. אחרי שג'ס ומייק מכניסים את הגופה למעבדה ומייק מאיים על וולט, ג'ס בכלל לא צריך לדבר. הוא מביט בוולט במצוקה אמיתית של תחושת בושה ולקיחת אחריות על דבר שלא היה אחראי לו, כי הוא עשה מספיק רע לעולם כדי לחלוק בקרדיט על רוע של אחרים. אני לא יודעת אם ג'סי מאמין באלוהים ובכל הרעיון של הספר הטוב והרע. אבל אם כן, אז הוא בטח חושב שאחרי שאתה צובר מספיק נקודות רעות ואתה כבר לא זכאי לחנינה, שומרים לך מקום בגיהנום המיוחד של הגרועים באמת. וגם שם, כמו במקרה של סקיילר הפרחה והצ'קים האלקטרונים, האחראי על הרישום כבר לא טורח לספור.

  אני לא מאמינה שאני כותבת את זה, אבל סקיילר היתה אדירה בסצינה הזו. צחקתי המון. אני באמת מתחילה לחבב אותה.

  • גם אני תוהה תכופות על העובדה שציתות לבתיהם הוא דבר מאוד מתבקש, אבל השערה כמו שלך לא העליתי. אם את צודקת זה יכול להיות אדיר.

 • תתש

  סקיילר תהיה חייבת לשלם את החוב כי לפי מה שהיא אמרה, מס הכנסה ירדו לחיים של כל מי ששהה באותו חדר עם ספרי החשבונות. גם אני חושב שמשם תגיע מפלתו של וולט. את אל קאפון ומאפיונרים אחרים הפילו בגלל העלמות מס.

 • Saturn

  הממ..אני לא יודע אם זה יותר רע או יותר טוב הרעיון הזה שג'סי ו-וולטר מביימים את הכל תוך ידיעה שמצותתים להם. מצד אחד זה לא מסתדר עם כך שרואים כל אחד מהם לוקח את הדברים בצורה אישית בסצנות בהן אין סיבה להאמין שהם ממשיכים בהצגה. למשל, וולטר קורא את ההודעה בפלאפון של ג'סי בחשאי. מצד שני גאס ממש עמד כמו עץ בהכנת האוכל וגם כשדיבר הוא היה תקוע במקום ומכין את האוכל, כמעט קורא לג'סי להרעיל את המרק.

  חשבתי שוולטר החבוט בתחילת הפרק מתקשר לכך שגאס אמר לקרטל 'כן' וכך נתן להם רשות לנקום בוולטר. אני מניח שהוא הולך לחטוף אוטוטו?

  גאס עושה דברים ממש מטומטים. שבוע שלם והוא רק נסע הלוך ושוב מביתו לסניף? הוא לא יכל לעשות משהו מחשיד יותר. לך תבקר בסניפים אחרים, קפוץ לסופר, תבקר את חבריך במשטרה.
  ואני שוב מקשר את זה לכך שהוא לא ניסה להתעניין או לעקוב אחר החקירה של רצח גייל וללמוד מה גייל השאיר אחריו (הוא יכל היה להגיד 'כן' לקרטל ולהפטר מוולט בלי היסוס אם הוא היה טורח לגלות על הרישומים של גייל).

  • רעות

   אוקיי, אבל יכול להיות שהם מאוד מחוייבים להצגה שלהם, כי הם לוקחים בחשבון שגאס הוא סוג של גאון פסיכופט. וולטר ראה את ההודעה בפלאפון של ג'סי כשהוא היה בשירותים. אם נניח שוולטר ידע מראש שג'סי אמור לפגוש את גאס בלילה והם כבר תכננו שהקרע ביניהם יתחיל מזה שג'ס שומר דברים לעצמו, אז זה מסתדר. ג'סי חוזר מהשירותים ווולטר מתחקר אותו על דבר שהוא אמור כבר לדעת, ג'ס מבין את הרמז וזורם אותו. חוץ מזה, יכול להיות שגאס שלח את הודעת הביטול, כי הוא הקשיב להם ונורא נעלב מזה שהם זוממים להרעיל אותו. להרעיל אנשים אחרים זה לא כל כך מנומס.

   אבל הרהרתי בזה קצת ואני כבר לא חושבת שזה מה שעומד לקרות. הכיוון הזה, אם הוא נכון, יהרוס את כל הדברים הטובים שקורים לסדרה עכשיו. אם באמת יש לוולט וג'ס תוכנית והיא תצליח, הסדרה תסגור את קו העלילה הנוכחי שלה ותתחיל את העונה הבאה והאחרונה מאפס. זה לא מה שצריך לקרות, העונה הזו צריכה להסתיים בשיא, ולאפשר לסדרה לקבל בעונה הבאה את אקורד הסיום המרהיב שכל כך מגיע לה. אני לא רוצה פיתרון קסם בצורת טוויסט שיפתור את כל הבלגן שקורה שם עכשיו. בעיקר כי הקשר של וולט וג'ס מאוד יפה בפרקים האחרונים (כי התפרצויות רגשיות זה יפה) וגם כי ברייקינג באד היא לא סדרה שצריכה להסתיר דברים. היא הרי מספרת לנו הכל, גם כשאנחנו לא רוצים בכלל לדעת או להקשיב לאותה שיחה של וולטר וסקיילר בחמש גרסאות שונות. את הדרמה בסדרה הזו בונים כמו שוולט מייצר את הסמים שלו, כל המרכיבים מתבשלים יחד באיטיות ויוצרים מוצר איכותי, אני ארגיש מרומה אם בסוף העונה נגלה שהדרמה האמיתית התרחשה מאחורי הקלעים.
   אגב, דווקא לסיום הזה, אבל עם סוף של "הוא יודע שהם מעמידים פנים והם יודעים שהוא יודע והוא יודע שהם יודעים שהוא יודע שהם יודעים" אין לי התנגדות 🙂

 • איילון צפון

  זה לא קשור ספציפית לפרק, פשוט רק עכשיו הבנתי את הבדיחה שהיא השם של סול גודמן ואני מרגיש מאוד מפגר.

  • לא הייתי קורא לזה בדיחה, סתם אירוניה, וגם היא לא מוצלחת במיוחד.

   • רעות

    O: , איפה האירוניה?

    • סול גודמן? איש טוב + Saul, שנשמע כמו soul. זה בטח לא מקרי (אגב, אולי באמת אפשר לקרוא לזה בדיחה, כי אני נזכר באיחור שסול אמר בעבר שהוא עצמו בחר את השם כדי שיישמע יהודי, והוא עצמו אירי. ככה זה דווקא חביב).

     • איילון צפון

      אה, אני התכוונתי למשהו אחר אך דומה:
      Saul goodman= It's all good, man. כאילו כי הוא המרגיע שלהם, שמסדר להם את הבעיות.

      • על זה לא חשבתי, נחמד.

© עידו ישעיהו