סכין יפנית

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/07/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" 4.01

לקראת הצפייה בפרק הראשון לעונה רעננתי את זכרוני בסוף השבוע וצפיתי בפינאלה של העונה השלישית. לא רק שאהבתי אותו גם בצפייה הזו, אלא שבסצינה החותמת הוסחה לרגע דעתי מהמסך, ויצא שקפצתי ממושבי למשמע הירייה של ג'סי כלפינו הצופים אפילו שידעתי שהוא בא. רגע מצמרר ומרעיש מאין כמוהו.

הפרק הראשון לעונה חידד לי את הסיבה לכך שאהבתי כל כך את סיום העונה הקודמת. ראשית, סקיילר כמעט לא הייתה בו, וגם לא מארי והאנק. למעשה, הסיפור כולו חג סביב שני האנשים שבאמת מעניינים בסדרה, וולט וג'סי ואלה שמקיפים אותם בכל ענייני הסמים, כולל כמובן סול המלך. לאור אזהרתו של וולט בנוגע לציתות אפשרי במכוניתו ובמשרדו בסוף העונה השלישית, סול נכנס לסרטים ואנחנו מוצאים אותו בפתח העונה, שזה למחרת בעצם, סורק את משרדו עם המכשור המתאים בזמן ששומר ראש עצום ממדים יושב בפתח משרדו. כאשר סקיילר מתקשרת סול אף טורח ויוצא החוצה כדי לדבר מטלפון ציבורי בקטע משעשע במיוחד. איזה מזל שיש אותו.

שנית בנוגע לפרק הסיום, לא הרגשתי שמשחיתים את זמני לריק באמצעות שלל קטעי גדר נעה ושלט חורק ברוח על רקע הנופים המדבריים (המכוערים) של ניו מקסיקו, למרות שכך בדיוק התחיל הפרק האחרון לעונה השלישית. אלא שבמקרה ההוא הייתה תחושה אדירה של מתח באוויר, וזה – הנה הגיעה הפואנטה שלי – משהו שמעט נעקר מפרק פתיחת העונה, כי במידה רבה הוא חזר על אותו רעיון של קודמו: וולט וג'סי הורגים איש של גאס > גאס עצבני ורוצה להרוג אותם בזמן שיש להם, כך נדמה, תחליף בדמותו של מבשל אחר > וולט דואג לקעקע את התחליף הזה > חייהם ניצלים אבל רק לבינתיים.

קוקו!

אותה סכין יפנית שמככבת בשם הפרק ובסצינה הראשונה, חוזרת במערכה השלישית, כמובן. כאשר גאס עמד ליד ויקטור עם הסכין בידו, ראיתי שזה הולך להגיע, ובכל זאת השוק ואליו היה טוב (ובמקרים מסוימים גם גרם להתעלפות). למה הוא עשה את זה? שתי ציפורים במכה אחת, אני מניח. מצד אחד כדי להמחיש לוולט ולג'סי, "אני פסיכי, אל 'תעסקו איתי!" – הרי אפילו מייק היה המום – ו"יום אחד כל הדם הזה יהיה שלכם", ומצד שני לסגור את הפינה של ויקטור, ששרף את עצמו כאשר נכנס חשוף כדביל לדירתו של גייל. לא רק שויקטור לא יודע לבשל באמת, כפי שוולט הקפיד לציין בדבקות, אלא שבעקבותיו קל מדי להגיע אל גאס עצמו.

משהו נוסף מעניין שאהבתי בפרק: סקיילר. כן כן, האישיות הבלתי נסבלת הזו עם כתפי המתאגרף הייתה הפעם מגניבה. האופן שבו היתלה בפורץ המנעולים תוך ניצול התינוקת שלה כדי להיכנס לדירתו של וולט, ביטא לא רק את ההתחקות הטכנית שלה בעקבותיו של וולט כדי לנסות להבין היכן הוא, אלא גם את ההתחקות המנטלית שלה בעקבותיו; שימוש רב תושייה בקור רוח מניפולטיבי כשם שעושה האיש שעד לא מזמן כה דחה אותה. אם זה ימשיך כך, נראה שסוף סוף יצא ממנה משהו מעניין.

תגיות:
 • אכן טוב שלא היה כמעט מארי והאנק. וגם סצנת הדקה שלהם היתה המשעממת בפרק. חוץ מזה, היה מצחיק איך שגאס נכנס למעבדה עם מבט של רצח בעיניים, ולאחר שממיש אותו, יצא משם מסודר, מחויט ורגוע כאילו כלום לא קרה ואף ציין בשלווה ונינוחות שעליהם לחזור לעבוד… למעט השתיקה הקריפית, זה היה בנג'מין ליינוס קלאסי.

  שמתי לב שברצח של ויקטור, לא רק שמייק היה המום(כפי שציון), אלא הוא גם כיוון את האקדח, מבהלה ראשונית, לעבר הבוס שלו. כשוולטר חשב מה המהלך הבא שלו עם גאס, ישר קפצה לי לראש ההתנהגות הזו. הרי עכשיו מייק יודע בוודאות שברגע שהוא עושה טעות – עתידו זהה לזה של ויקטור. אולי הוא יהיה המהלך הבא של וולטר.

  • וואלה, להיעזר במייק*, כמה מתבקש.

   *אני כל הזמן קורא לו 'פרנק' באינסטינקט, בגלל "סוכן סמוי".

   • assafTV

    התכוונת מקפייק, מי קורא לו פרנק??

    • ובכל זאת פרנק הוא מה שמקועקע במוחי.

     • נטלוב

      גם אני קוראת לו פרנק ולא מקפייק! 🙂

 • שרון

  היה משהו בפרק שלא הסתדר לי. וולטר לא היה באמת וולטר והתגובה שלו הייתה לא אופיינית. זה לא שזה לא הגיוני להתחנן על חייך במצב כזה, אבל משהו בצורה שזה קרה לא התאים. מה גם שזה נמשך הרבה הרבה הרבה יותר זמן מכדי להיות מעניין.
  אני מחכה לראות מה יקרה בין ג'סי לוולטר. אני מאוד אוהבת את מערכת היחסים שלהם. את הדרך שוולטר מגונן על ג'סי.
  זה היה מאוד ברור שגאס יהרוג את ויקטור לאחר שהובהר שלא מרוצים מזה שהוא נכנס לדירה של גייל ונחשף.

  מה למען השם קרה לגבות של וולטר ג'וניור?

 • שכחתי לציין, ממש אהבתי את השיר שהשתמשו בו בדקות האחרונות של הפרק, אחד החביבים עלי השנה.

  http://www.youtube.com/watch?v=GtPK0gRdFgI

 • אחרי ששתי העונות האחרונות, במיוחד השלישית, בנו את וולטר כמעין ארכי-פושע, מאסטרמיינד קר רוח, בא הפרק הראשון לעונה הרביעית והוריד אותו חזרה לרמת אותו מורה למדעים מסכן שבסה"כ נקלע לעולם שאינו שייך אליו. דווקא המניות של ג'סי עלו על חשבון וולט, לדעתי.

  כשגס'י הובל אל המעבדה הוא עדיין היה בהלם ונראה כמנותק מסביבתו, מעכל את מעשה הרצח שהרגע ביצע. וולטר מתחיל להיכנס ללחץ כשהוא מבין שהבריון חסר המוח של גאס הבין איך להכין מת', גם אם הוא לא באמת מבין את הקסם שמאחורי היצירה, ועד הרגע בו ויקטור נרצח בגלל הפאשלה בדירתו של גייל. זה גם הרגע בו ג'סי יוצא מהפאזה בה שהה מתחילת הפרק, מביט בגאס ישר בעיניים, קולט את המסר, לעומת וולטר. קור הרוח של ג'סי נמשך כשהם נפטרים מגופתו של ויקטור ("סמוך עלינו") ולבסוף במסעדה, כשנראה, לפחות על פניו, שג'סי המשיך הלאה ואף נאלץ להסביר לוולטר מה הייתה מטרתו של גאס. האם מעכשיו ג'סי יהיה השותף המאופק והמחושב יותר, לעומת וולטר שימצא בלחץ תמידי בידיעה שגאס מחזיק סכין לפתיחת קופסאות צמודה לגרונו? יהיה מעניין.

 • רעות

  צפיתי רק עכשיו והתגובה הראשונית שלי היתה: אווווקיייייי.

  פרק מעולה. ופסיכי. אבל מעולה. ויש לי בחילה עכשיו. אמיתית.
  גאס הוא חתיכת מטורף. ברגע שהוא הוציא את הסכין מהמגירה נפרדתי לשלום מויקטור, כי היה ברור שגאס ירצה להראות שגם הוא יודע להיות רוצח בדם קר וזה לא שהיו לו יותר מדי אופציות בחדר.

  המשחק של בריאן קרנסטון בסצינות של המעבדה היה מרהיב, שכחתי עד כמה הוא טוב. כפרה על סול ולול על הלבוש התואם בסוף הפרק, המכנסיים הלבנים (!) והמדבקה של המידה על החולצה של וולטר.

  רק חבל שהבמאי בן זונה ובגלל ההתניה הפבלובית שהוא עשה, אני לא אצליח להתקרב לקטשופ לפחות חצי שנה. הוא לא היה מוכרח לעשות זום על הקטשופ אחרי כל הדם הזה, עם מה אני אמורה לאכול את שניצל הסויה שלי עכשיו?

  וזה היה אדיר:
  Jesse: At least now we all understand each other, right? We’re all on the same page.
  Walt: And what page is that?
  Jesse: The one that says, if I can’t kill you, you’ll sure as shit wish you were dead.

 • רעות

  (ובחירת השירים בפרק באמת היתה מצויינת ונעשתה בחוכמה)

 • Mika Gill

  אבל איך בכלל גאס יודע שויקטור עשה פשלה בדירה של גייל? הוא לא היה שם כשגייל ענה "כן, מה זה משנה בכלל?" למייק. זה קצת הציק לי.
  חוץ מזה, יאדו רבתי.
  אה, כמעט רבתי. הנופים דווקא נפלאים בעיני. אני חולה על הושטים האלה בסדרה.

  • מן הסתם מייק יידע אותו כאשר התקשר אליו מהמעבדה.

 • מיקה

  מתי מייק התקשר אל גאס מהמעבדה? אני לא זוכרת שראיתי את זה. הם לא התקשרו אל גאס בזמן שויקטור הלך לבדוק מה מצבו של גייל?

  • לא, הוא התקשר אליו כשוולט וג'סי כבר ישבו על הכסאות שעליהם נותרו לאורך כל הזמן שאחרי.

 • Assaf

  הסצינה האחרונה בדיינר היתה לגמרי ספרות זולה.

 • טראפיק

  בכל הנוגע להאנק ומארי, האם כל הסיפור לא נועד להראות איך וולט והאנק הם בעצם כמו מאזניים. בתחילת הסידרה האנק היה הגבר-גבר שהציע לוולט כסף, וכעת וולט הוא שבעצם מחזיק אותו, בעוד הוא הפך לשבר כלי.
  ותודה על ההסברים עם ויקטור. אני לרגע אחד לא ראיתי את זה מגיע. חשבתי שגאב עומר לבשל עם ויקטור כדי להראות לוולט עד כמה הוא חסר תוחלת בשבילו.
  ושוב, בכל פעם שאני בטוח מה יהיה הצעד הבא בסידרה, היא מפתיעה אותי מחדש.

© עידו ישעיהו