הסמויה 2.08: התכופף ותפוס מחסה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/05/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

"איך זה שהם לא עפים מכאן?"
(זיגי)

רק בצפייה השנייה שלי בסדרה התחלתי לשים לב לציטוטים המופיעים בתחילת כל פרק, לנסות להחיל את המשמעות שלהם על הפרק ולעתים על הסדרה. הציטוט של הפרק הזה הוא כנראה האהוב עלי בכל הסדרה וכזה שבעת ההיתקלות בו במהלך הפרק הביא אותי אל סף דמעות. "איך זה שהם לא עפים?", זיגי שואל את איש הציפורים. "הכנפיים שלהם מקוצצות", הוא עונה. זוהי "הסמויה” במחי משפט. כרוניקה של אנשים מיואשים – אם הם מודעים לכך או לא – שאין להם אלא לחיות את חייהם או להיכנע להם, אבל זה יקרה בתנאים שהכתיב להם הגורל.

וואלאס ודיאנג'לו היו נציגי קצוצי הכנפיים עד כה, עכשיו אלה הם בעיקר אנשי הנמל. האחים פרנק ולואי סובוטקה הציגו באופן מובהק במיוחד שתי דרכים לחיות את החיים האלה עם הכנפיים מקוצצות; האחד ישר והגון שאין לו עבודה כי הוא באיגוד הלא נכון, זה שמקור הפרנסה שלו נפגע, ואילו השני לא בוחל בפלילים מצד אחד, אבל מנגד גם לא קונה לעצמו אף פעם משהו מוחשי ויפה כפי שמציע לו היווני. עם הכסף המלוכלך הזה הוא תורם לכנסיות ועוזר לחבריו נטולי הפרנסה. למרות ההבדלים המהותיים בגישות, אי אפשר להגיד על אף אחד מהם שהוא אינו איש טוב. הדור השני שלהם, לעומת זאת, כבר הולך ופוחת. זיגי הוא האגדה של הנמל מכל מובן שלילי אפשרי ואילו ניק, כך אנחנו מגלים בפרק הזה, הזמין סחורה נוספת מהיווני והעסקים משגשגים.

עוד אחד עם כנפיים מקוצצות הוא מקנולטי, גבר מכור שללא עבודת משטרה או משהו לחתור אליו הולך ומאבד את עצמו במהירות. באנק הגדיר זאת היטב כששכנע עם לסטר את דניאלס לגייס גם את ג'ימי ליחידה: "ג'ימי מקנולטי, כשהוא לא משטר הוא תמונת גלויה של כישלון שיכור ובעל הרס עצמי. אבל כשהוא משטר… הוא פחות או יותר אותו בן זונה, אבל בתיק טוב, הוא רץ לפני החבורה. זה הכי קרוב שהבנאדם מגיע להיות בסדר". אני חושב שבמידה רבה השיחה הזו של זיגי עם איש הציפורים מתקשרת אל המקום הקבוע שאליו מקנולטי ובאנק הולכים כדי להשתכר – מסילת הרכבת. שם הם עומדים בַּמקום בזמן שהם בורחים.

גם מלחמת הטריטוריה שמוביל בודי נגד הסוחרים שתפסו להם את הפינות נובעת מאותו מקום. מה כבר יש להם? לאן הם ילכו אם לא למכור סמים במקום הזה? הכנפיים שלהם מקוצצות, והן כאלה מסיבות שונות ומגוונות. העובדה שהם לא מכירים שום דבר אחר, שזה הטבע שלהם, האופי, העובדה שלכך נדחפו מרגע שנולדו. זו הסיבה שבעטיה הם לא עפים, לא בבולטימור ולא מבולטימור.

תגיות:
© עידו ישעיהו