סאות' פארק 19.04: ילפ

ספוילר "סאות' פארק" עונה 19 פרק 4

South Park - 19x04 - You're Not Yelping

יש אירוניה עצומה בכתיבת ביקורת אינטרנטית מבין רבות על פרק שכולו ביקורת על אנשים בדיוק כמוני. כלומר, חלקית. הפרק הפעם התמקד כולו ב-Yelp, אפליקציה שאותה איני מבין ולא מכיר אנשים המבקרים בה, ובכל זאת צחקתי בקול רם. החשיבות העצמית, הביטחון המוחלט שהדעה שלך היא זאת שחשובה, היא דבר שמלווה לא מעט מקומות באינטרנט, כאשר ההבדל העיקרי בפרק בינינו לביניהם הוא שאנחנו לא מצפים ליחס מיוחד לאחר מכן.

הפרק עוקב אחרי עלילות קרטמן, אבא של קייל, מפקד המשטרה ובעצם כמעט כל האנשים שישנם באפליקצית הדירוג Yelp, ובמסע שלהם לחשיבות עצמית תוך כדי ביקור מסעדות וקבלת תנאים. כל אחד מהם מייצג אופן אחר של השימוש הזה, אך כולם חוטאים באותו חטא יוהרה גדול. קרטמן הוא הנבזי מכולם, אשר סוחט באופן הכי ישיר מהמסעדות ונותני השירות, לרמה שנותנת לו …להתבריין? לבריין? אין לנו עדיין פועל למילה "בריון"? מעניין. בכל מקרה, להציק ולהתעלל בילד ההיספאני החדש ולגרום לו להגיד דברים גזענים ולנקות אחריו. המצב מחמיר ובסופו של דבר המבקרים מטעם עצמם יוצרים תנועה אשר משתלטת על המסעדות ומפרקת אותם בסגנון דעאש. ההקבלה אומנם קיצונית ולא ממש הגיונית, אבל היא מצחיקה מספיק בשביל לעבוד. נראה שהמצב מגיע לשיא האנרכיה עד שקייל והילד החד דוד מצליחים למצוא פתרון – לגרום לכל ילפר לענוד תג מיוחד ובכך לקבל יחס… אה… מיוחד.

הפרק הזה גם עומד לחלוטין בזכות עצמו ואינו המשך ישיר של הביקורת על תרבות הפוליטלי קורקט, שזה נחמד, למרות שהייתי שמח לדעת איך הולך למר גריסון במסעו לנשיאות ארצות הברית.

הערות אחרונות:

* השירים ב"סאות' פארק", בין אם הם גרסאות של קרטמן לשירים קיימים או שירים מקוריים לחלוטין, הם כמעט תמיד השיא של הפרק. גם כאן, הגרסה של "רע עד העצם" והשיר המסיים היו נהדרים לחלוטין.

* אוקיי, אז רק עכשיו הבנתי עד הסוף את בדיחת עריפת הראש. חשבתי משום מה ש"סאות' פארק" פשוט חתכה שנייה לפני שמראים את עריפת הראש, ואז הופתעתי שהוא עדיין חי אחר כך.

* אז… קייל בסדר אם כך שאבא שלו אוכל את מה שהוא אוכל? זו לא התנהגות מאוד נאותה.

© עידו ישעיהו