סוכני שילד 2.16: חיים אחרי המוות

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 09/04/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 16

CHLOE BENNET, LUKE MITCHELL

אם נשים לרגע בצד את ההתעקשות של שילד להימנע מסיפורים שיש להם התחלה, סוף, וקליימקס אותנטי, כפי שהיטיב לתאר זאת יוצר הקומיקס ג'ים סטראנקו לפני כשנה, מדובר בפרק טוב, שבו כל קו עלילה מכיל התרחשויות או לפחות סיפור רקע מעניין.

הפוקוס של גונזלס-שילד (להלן ג"ש) מתמקד בשתי חזיתות: האחת, נטרולו של קולסון, והשנייה, מציאת דרך לפענח את המידע אשר בתוך ארגז הכלים של פיורי. בחזית אחרת, לפחות, הם כבר הפסידו: סקאיי הביסה שבעה סוכנים במהלך אירועי הפרק הקודם, ומבינהם קלדרון ככל הנראה במצב קשה (אם כי ניתן להבין שכולם בחיים). ההפסד הזה רק מחזק את הלהיטות של גונזלס לנצח בחזיתות האחרות: לדבריו לפחות, הוא חושש שקולסון הסתיר צבא של אנשים בעלי כוחות על, ושהמידע על כך נמצא בארגז הכלים.

פתיחת ארגז הכלים מחייבת את סיועו של פיץ, אבל נראה שלפחות פיץ אינו נלהב במיוחד לסייע לג"ש במאבקם נגד קולסון (אם כי אולי קאפקייקס היו עוזרות, כפי שלדברי גונזלס סייעו לקולסון לקחת את פיץ וסימונס מוויבר). גונזלס נותן לפיצסימונס את הבחירה – לעזוב או להישאר ולסייע עם ארגז הכלים. סימונס, לעומת פיץ, מתיישרת (לכאורה) עם התפיסה של גונזלס – עליהם להיות נאמנים לשילד, ולא לקולסון אישית. היא מתחילה לסייע להם במה שנתפס על ידי פיץ (כביכול) כהמשך הבגידה שלה בו אישית, אך כאשר פיץ עוזב, הוא מוצא אצלו בתיק את ארגז הכלים, ואת הסנדוויץ' המפורסם שהיא נהגה להכין לו וכבר ראינו בסדרה בעבר.

במקביל, גונזלס חוקר את מיי, ושוטח בפניה את הקייס נגד קולסון, ללא הועיל – מיי סבורה שמטרתו של קולסון הייתה להביס את הידרה, ושזה מה שהם צריכים לעשות כעת במקום הסכסוך הפנימי שנקלעו אליו. לאחר עצה מבובי לפיה הוא מטפל בנושא לא נכון, גונזלס מציע למיי פוזיציה בחבר המנהלים של ג"ש, בטענה שכאשר יתפסו את קולסון, היא תוכל לשמש כקול לטובתו – וזו הבחירה שלה אם לסייע להם לתפוס אותו.

קולסון והאנטר, בינתיים, מתחקים אחר עקבותיה של סקאיי, לאחר שהם גונבים רכב ממגרש למכירת מכוניות, ומגיעים אל הבקתה של סקאיי. הנוחות התסריטאית במסגרתה נמצאת מצלמה שתיעדה עבורם את אירועי הפרק הקודם נסלחת מעט, כאשר קולסון מזמין למעשה את ג"ש אל סף דלתו על מנת לגנוב מהם קווינג'ט, להפתעתו הרבה של האנטר (שעדיין מפנטז על מקסיקו, למרות שכעת הוא מוכן להחליף את בובי בקולסון). לאחר מספר תחבולות מוצלחות ופחות-מוצלחות מגיעה תגבורת בדמותו של דת'לוק, ושילד-קולסון יוצאים לבדוק את האופציה הרעה שנותרה להם – וורד. וורד, לפי קולסון, הוא החוליה המקשרת בין הידרה, שמחפשת אחר אנשים עם כוחות על, לקאל, ואיפשהו שם באמצע קולסון מקווה למצוא את סקאיי (לפי המידע שיש לנו כצופים, זה נראה מעט רחוק מהאמת, אם כי זה כנראה קצה החוט היחיד שיש לקולסון).

יש דברים טובים ורעים ב"חלביות" היחסית של סכסוך גונזלס-קולסון. מצד אחד, הידיעה ששני הצדדים מנסים לפעול ללא פגיעה בשני מעקרת את המתח, והאזכורים של שני הצדדים לכך שיש אויבים מבחוץ הם מס שפתיים בלתי מספק לחוסר באיום רציני בסדרה. מהצד השני, הקרב על הלגיטימיות והעליונות המוסרית בין הצדדים מעניין. התפיסה של ג"ש את עצמם כגוף דמוקרטי, ובהתאם הבחירות הניתנות למיי ולפיץ, וגם חוסר הנכונות של קולסון להרוג סוכני שילד – הגם כאלה שעד לא מזמן כלל לא ידע על קיומם – הופכות את הסדרה לדרמה פוליטית לא פחות משהיא דרמת אקשן. אנו גם רואים כיצד האמירות של גונזלס על הפקפוק של קולסון בעצמו, והשימוש בסוכנים בעלי כוחות על, באות לידי ביטוי במהלך הפרק, וזו גם התכתבות מעניינת בין קווי העלילה.

היכנשהוא בסין, ככל הנראה, סקאיי מתעוררת בכפר – ספק מטופלת רפואית ומודרכת על ידי האינימונס כיצד לשלוט בכוחותיה, ספק מוחזקת בשבי, שכן רק גורדון יודע היכן הכפר – ויכולת הטלפורטציה שלו היא אמצעי התחבורה היחיד אליו ומחוצה לו. אל מול התפיסה שהוצגה לסקאיי על ידי הקרי לפיה האיניומנס הם נשק, מציג לה לינקולן, המטפל שלה אשר הוא בעל כוחות שליטה בחשמל, תפיסה אחרת. לפי תפיסה זו, כוחותיהם לא נועדו לאלימות בלבד. סקאיי, לדבריו, היא מיוחדת – בעוד האיניומנס האחרים ממויינים בקפידה לתהליך הטריג'נסיס, סקאיי עברה אותו בעצמה, והיא עשתה את זה "אולד סקול" – באמצעות דיויינר במקדש של קרי. יש עוד לא מעט סיפור רקע ומשמעויות מעניינות לחלק זה של הפרק – אתם מוזמנים להעלות בתגובות רשמים והשערות.

במקביל לסקירה ההיסטורית, סקאיי מנסה לברר האם ראינה ואביה נמצאים בכפר, ובסוף עולה על כך בעצמה, ומוצאת את ראינה – שמתגרה בה על מנת שתהרוג אותה. ג'ייינג (הפתעה! היא בחיים. או משהו שנראה כמו ג'ייינג בחיים, לפחות) עוצרת אותה, ומבטיחה להיות המדריכה שלה אם תישאר בכפר. סקאיי, בשלב זה, אינה יודעת שג'ייינג היא אמה, וסבורה שאמה אינה בחיים (כי זה מה שקאל אמר לה) אם כי היא יודעת שאמה הייתה סינית, ואיניומן. בינתיים, קאל ממשיך בהתפרצויות הזעם שלו בשבי של האיניומנס, ומתבשר על ידי גורדון, ולאחר מכן על ידי ג'ייינג, שלא יזכה לראות את סקאיי.

© עידו ישעיהו