סוכני שילד 2.16: חיים אחרי המוות

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 09/04/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 16

CHLOE BENNET, LUKE MITCHELL

אם נשים לרגע בצד את ההתעקשות של שילד להימנע מסיפורים שיש להם התחלה, סוף, וקליימקס אותנטי, כפי שהיטיב לתאר זאת יוצר הקומיקס ג'ים סטראנקו לפני כשנה, מדובר בפרק טוב, שבו כל קו עלילה מכיל התרחשויות או לפחות סיפור רקע מעניין.

הפוקוס של גונזלס-שילד (להלן ג"ש) מתמקד בשתי חזיתות: האחת, נטרולו של קולסון, והשנייה, מציאת דרך לפענח את המידע אשר בתוך ארגז הכלים של פיורי. בחזית אחרת, לפחות, הם כבר הפסידו: סקאיי הביסה שבעה סוכנים במהלך אירועי הפרק הקודם, ומבינהם קלדרון ככל הנראה במצב קשה (אם כי ניתן להבין שכולם בחיים). ההפסד הזה רק מחזק את הלהיטות של גונזלס לנצח בחזיתות האחרות: לדבריו לפחות, הוא חושש שקולסון הסתיר צבא של אנשים בעלי כוחות על, ושהמידע על כך נמצא בארגז הכלים.

פתיחת ארגז הכלים מחייבת את סיועו של פיץ, אבל נראה שלפחות פיץ אינו נלהב במיוחד לסייע לג"ש במאבקם נגד קולסון (אם כי אולי קאפקייקס היו עוזרות, כפי שלדברי גונזלס סייעו לקולסון לקחת את פיץ וסימונס מוויבר). גונזלס נותן לפיצסימונס את הבחירה – לעזוב או להישאר ולסייע עם ארגז הכלים. סימונס, לעומת פיץ, מתיישרת (לכאורה) עם התפיסה של גונזלס – עליהם להיות נאמנים לשילד, ולא לקולסון אישית. היא מתחילה לסייע להם במה שנתפס על ידי פיץ (כביכול) כהמשך הבגידה שלה בו אישית, אך כאשר פיץ עוזב, הוא מוצא אצלו בתיק את ארגז הכלים, ואת הסנדוויץ' המפורסם שהיא נהגה להכין לו וכבר ראינו בסדרה בעבר.

במקביל, גונזלס חוקר את מיי, ושוטח בפניה את הקייס נגד קולסון, ללא הועיל – מיי סבורה שמטרתו של קולסון הייתה להביס את הידרה, ושזה מה שהם צריכים לעשות כעת במקום הסכסוך הפנימי שנקלעו אליו. לאחר עצה מבובי לפיה הוא מטפל בנושא לא נכון, גונזלס מציע למיי פוזיציה בחבר המנהלים של ג"ש, בטענה שכאשר יתפסו את קולסון, היא תוכל לשמש כקול לטובתו – וזו הבחירה שלה אם לסייע להם לתפוס אותו.

קולסון והאנטר, בינתיים, מתחקים אחר עקבותיה של סקאיי, לאחר שהם גונבים רכב ממגרש למכירת מכוניות, ומגיעים אל הבקתה של סקאיי. הנוחות התסריטאית במסגרתה נמצאת מצלמה שתיעדה עבורם את אירועי הפרק הקודם נסלחת מעט, כאשר קולסון מזמין למעשה את ג"ש אל סף דלתו על מנת לגנוב מהם קווינג'ט, להפתעתו הרבה של האנטר (שעדיין מפנטז על מקסיקו, למרות שכעת הוא מוכן להחליף את בובי בקולסון). לאחר מספר תחבולות מוצלחות ופחות-מוצלחות מגיעה תגבורת בדמותו של דת'לוק, ושילד-קולסון יוצאים לבדוק את האופציה הרעה שנותרה להם – וורד. וורד, לפי קולסון, הוא החוליה המקשרת בין הידרה, שמחפשת אחר אנשים עם כוחות על, לקאל, ואיפשהו שם באמצע קולסון מקווה למצוא את סקאיי (לפי המידע שיש לנו כצופים, זה נראה מעט רחוק מהאמת, אם כי זה כנראה קצה החוט היחיד שיש לקולסון).

יש דברים טובים ורעים ב"חלביות" היחסית של סכסוך גונזלס-קולסון. מצד אחד, הידיעה ששני הצדדים מנסים לפעול ללא פגיעה בשני מעקרת את המתח, והאזכורים של שני הצדדים לכך שיש אויבים מבחוץ הם מס שפתיים בלתי מספק לחוסר באיום רציני בסדרה. מהצד השני, הקרב על הלגיטימיות והעליונות המוסרית בין הצדדים מעניין. התפיסה של ג"ש את עצמם כגוף דמוקרטי, ובהתאם הבחירות הניתנות למיי ולפיץ, וגם חוסר הנכונות של קולסון להרוג סוכני שילד – הגם כאלה שעד לא מזמן כלל לא ידע על קיומם – הופכות את הסדרה לדרמה פוליטית לא פחות משהיא דרמת אקשן. אנו גם רואים כיצד האמירות של גונזלס על הפקפוק של קולסון בעצמו, והשימוש בסוכנים בעלי כוחות על, באות לידי ביטוי במהלך הפרק, וזו גם התכתבות מעניינת בין קווי העלילה.

היכנשהוא בסין, ככל הנראה, סקאיי מתעוררת בכפר – ספק מטופלת רפואית ומודרכת על ידי האינימונס כיצד לשלוט בכוחותיה, ספק מוחזקת בשבי, שכן רק גורדון יודע היכן הכפר – ויכולת הטלפורטציה שלו היא אמצעי התחבורה היחיד אליו ומחוצה לו. אל מול התפיסה שהוצגה לסקאיי על ידי הקרי לפיה האיניומנס הם נשק, מציג לה לינקולן, המטפל שלה אשר הוא בעל כוחות שליטה בחשמל, תפיסה אחרת. לפי תפיסה זו, כוחותיהם לא נועדו לאלימות בלבד. סקאיי, לדבריו, היא מיוחדת – בעוד האיניומנס האחרים ממויינים בקפידה לתהליך הטריג'נסיס, סקאיי עברה אותו בעצמה, והיא עשתה את זה "אולד סקול" – באמצעות דיויינר במקדש של קרי. יש עוד לא מעט סיפור רקע ומשמעויות מעניינות לחלק זה של הפרק – אתם מוזמנים להעלות בתגובות רשמים והשערות.

במקביל לסקירה ההיסטורית, סקאיי מנסה לברר האם ראינה ואביה נמצאים בכפר, ובסוף עולה על כך בעצמה, ומוצאת את ראינה – שמתגרה בה על מנת שתהרוג אותה. ג'ייינג (הפתעה! היא בחיים. או משהו שנראה כמו ג'ייינג בחיים, לפחות) עוצרת אותה, ומבטיחה להיות המדריכה שלה אם תישאר בכפר. סקאיי, בשלב זה, אינה יודעת שג'ייינג היא אמה, וסבורה שאמה אינה בחיים (כי זה מה שקאל אמר לה) אם כי היא יודעת שאמה הייתה סינית, ואיניומן. בינתיים, קאל ממשיך בהתפרצויות הזעם שלו בשבי של האיניומנס, ומתבשר על ידי גורדון, ולאחר מכן על ידי ג'ייינג, שלא יזכה לראות את סקאיי.

 • אני הבנתי שהתרגיל של סימונס לא היה ידוע לפיץ בתחילה, אבל היא הותירה רמז עבורו שגרם לא להתעמת איתה לפני שעזב, אז ניצל את ההזדמנות להחליף את הקובייה עם אחת מזויפת. הכריך היה בונוס בהפתעה. במילים אחרות: פיץ-סימונס חזרו!

  אגב הקישור לדיון על פרק 7 בעונה הראשונה ודבריי בשעתו: המצב השתנה מאז ואולי נזכה לראות את נורמן אוסבורן ב-MCU, אחרי הכל.

  • שין-גימל

   זה לא היה לגמרי ברור, אבל זה היה מענג בכל מקרה, והסנדוויץ' היה מחוות המשכיות עם נשמה.
   מעניין היה לקרוא את התגובה שלך ולהיזכר שבפרק ההוא קולסון היה זה שפקפק בגישת "יותר מדי סודות" (לפחות עד סופו), וכעת הוא מואשם בעצמו בנקיטה בה.

   • Nachman Ben Harush

    אני חושב כמו תומר,
    ככל הנראה סימונס "רמזה" לפיץ על כוונותיה האמיתיות ע"י החתימות הביומטריות שהריצה על הקוביה והכילו ככל הנראה קוד מוסכם בינהם..
    בצפיה שניה בשיחה בינהם, תוכל להבחין בניואנסינים קטנים כאילו היא רומזת לו על כוונותיה האמיתיות..
    מענג לראות שפיצסימונס חזרו:)

    • שין-גימל

     אה, אני בכלל הבנתי שהניסיון שלה לפצח את ארגז הכלים היה מלכתחילה נידון לכישלון והיא ידעה שפיץ יבין את זה. לא ברור אם החלפת הקוביה הייתה יוזמה של פיץ או שלה.

     • נכון, לכן היא התנדבה בזריזות להחליף את פיץ וטענה שהיכולות שלה בכל מקרה עדיפות על שלו. כשפיץ חזר למעבדה "להתעמת" איתה, הוא שיחק עם הקובייה והביל לרגע את הסוכנים מסביב. מאק ובובי, והסוכנים האחרים, לא שמו לב לתרגיל ההחלפה שלו, אותו גילינו בדיעבד. סביר להניח שהיה לו במוכן תחליף זהה, וסימונס דאגה לרמוז לו שיחזור למעבדה כדי לבצע את החילוף, רגע לפני שהוא עוזב.

      • miss bojarsky

       ככה גם אני ראיתי את זה.

 • Roy Sharabi

  טוב הנה, ממש מתחילים לבנות את התחליף לאקסמן, עם בית ספר מסודר ועוד אנשים שצריכים עזרה לתעל את הכוחות שלהם.

  • שין-גימל

   הקבלה מעניינת! להערכתי זה הולך למקום אחר, של "גן עדן" שמוגן על ידי סודות נוראיים, ואו החרבה של גן העדן הזה על ידי גורמים מבחוץ. אבל אולי אני צריך ללמוד להפסיק להמר נגד ההשוואות לקומיקס בנושא הזה.

   • ההקבלה לאקס-מן מתבקשת, בייחוד מאחר והאיניומנס נועדו לתפוס את מקומם ב-MCU. רגע לפני כתיבת התגובה עלו בראשי שתי הקבלות מדוייקות יותר:
    1. בריצה (הגרועה) של וורן אליס על Astonishing X-Men, מיד לאחר ג'וס ווידון, הקבוצה מגיעה לעיר נסתרת בסין בה חיו מוטאנטים, גרסה סינית של האקס-מן, שמתו ב-M-Day.
    http://marvel.wikia.com/Tian_(China)

    2. בקשת הסיפור האחרונה של הסדרה Powers בריצה המקורית שלה באימאג', "Forever" (סיפור המקור האפי של כריסטיאן ווקר) הוצג מנזר סודי בפסגת הר סיני, בו חיו אנשי על והסתתרו מבני האדם הפשוטים, עד שהכפר לרגלי ההר היה בסכנה והגיבורים נחשפו וסייעו לתושבים.

    • Nachman Ben Harush

     וואו… תודה לך על סעיף 1! ניסיתי להזכר איפה הסיפור הזה נמצא.. לא ידעתי שהיתה תקופה של האסטונישינג שלא הורצה ע"י ווידון…

     • היו סדרות בשם הזה (טוב, מיני-סדרות) שקדמו לווידון: האחת ב-95' כחלק מ-Age of Apocalypse והשנייה בסוף שנות ה-90 כחלק מ-Apocalypse: The Twelve. אליס המשיך אחרי ווידון, ועשה עבודה נוראית (בטח ביחס לעבודות האחרות שלו).

   • Roy Sharabi

    קראתי כתבות רבות בIGN, שאת ספיידרמן הצליחו להציל, כי סוני פספסו איתו חזק והיה להם סיבה טובה להרוויח משאר היקום של MCU. בשונה מאקס מן שמצליחים מאוד לבד. אז מארוול סטודיוס החליטו שפשוט עדיף להם לחזק עולם אחר שלהם ששומר על רעיון דומה.
    אגב, הפרק הקודם והאחרון באמת היו יותר מעניינים. אבל עדיין אי אפשר פרק אחד או שניים לעונה. הבעייתיות נובעת מפריסה ארוכה מידי של עלילה לא מספיק מעניינת לאורך פרקים בשביל להתקדם הלאה. ומאידך עלילות לפרק אחד שלא מספקות פיתוח מספק של הדמויות (לדוגמא כמה פרקים קולסון היה סהרורי).
    בלי קשר אני חושב ש"שילד" אמורה להציג יותר התעסקויות של הסוכנים בגיבורי על מסביב, ולצמצם את ההתעסקות בסוכנים עצמם איך הם עומדים מול ארגונים אחרים או צבא/מדינה, הפרק הזה הוא דוגמא מעולה לכך, מצד אחד סקיי והכוחות שלה (וצריך להציג עוד כמוה) ומצד שני, הסוכנים.

    • שין-גימל

     זה נכון, אבל זה גם לא אומר שכל רעיון מהאקס-מן הולך אוטומטית לקבל גרסא איניומנית (אני מקווה, לפחות).

     אני מסכים לחלוטין עם האמירות שלך לגבי איכות הסדרה.

     בהיבט של מה היא אמורה לעשות, אני לא חושב שזה בהכרח עניין של יותר גיבורי על בצוות ופחות התעסקות בסוכנים. הבעיה היא לאו דווקא בקונספט, הבעיה היא בביצוע.

     • Nachman Ben Harush

      תראה… כבר דיברנו על הדמיון היותר ממדהים בין גורדון האינהיומני לבין נייטקראולר (אני לא יודע מה איתך, אני ממש שומע בראש "BAMF" בכל פעם שהוא נעלם לו.
      ואני כבר ראיתי הקבלות בין כוחו של לינקולן לבין מגנטו. נכון, הקבלה קצת מופרעת.. ובכל זאת, הדרך בה לינקולן הרים את סקאי באויר..

      • שין-גימל

       שוב, יהיו רעיונות שיעברו, ואפשר להסתכל על חלק מזה כעל מחוות רגילות לחלוטין ולא חלק ממזימה זדונית של מארוול לשעתק את ההיסטוריה שלהם. אבל אם הם יעבירו *כל* רעיון, זה לא רק מרושע, זה גם יהיה די דבילי בשלב מסויים. כשאראה איניומן דוש על כסא גלגלים עם יכולות פסיוניות, אדע שזה הזמן לרוץ אל ההרים.

       • Nachman Ben Harush

        "איניומן דוש על כסא גלגלים עם יכולות פסיוניות" LOL!!!

    • Nachman Ben Harush

     כל נושא הזכויות הוא ארוך ומסועף.
     בגדול, נכון, המשבר שאליו נקלעה סוני, והעובדה שהם נכשלו איתו (יחסית) החזירו את איש העכביש הביתה , לשמחתם של מעריצי מארוול
     אכן, כמו שהזכרת, פוקס מצליחים יפה מאוד, ולכן המלחמה בינהם עקובה מאוד.. כך למשל הטריק המלוכלך שפוקס עשו בשיתוף קוויקסילבר בסרטם האחרון.
     מארוול אכן מוציאה לאט לאט מעולם המושגים שלהם את המוטאנטים, ומחליפים אותם באינהיומנס (כך למשל עלתה סדרת קומיקס חדשה בשבוע שעבר.. "uncanny inhumans". השם לא מזכיר סדראה אחרת?:P)
     ארבעת המופלאים סיימו את דרכם בקומיקסים של מארוול. את וולברין כבר הרגו, ובשבוע האחרון גם הרגו את דדפול…מארוול לא יבחלו באמצעים ואני אפילו שמעתי שמועה (תומר-דעתך?) שלאחר אירועי הSECRET WARS במאי יעברו כל האקסמנים ליקום נפרד, "אולטימייטס סטייל", שם יהיו להם סיפורים נפרדים מהיקום המרכזי של מארוול שיווצר לאחר אירוע הקרוסאובר במאי.

     • כבר הוכחש עניין "היקום הנפרד" של האקס-מן. דדפול ו-וולברין לא נחשבים, הם יחזרו במהרה (ואף יופיעו בגרסאות חלופיות ב-SW). גם ה-FF לא נעלמו לחלוטין ויזכו לסדרה חדשה בהמשך.

      Uncanny Avengers קיימת כבר כמה שנים, בגילגולים שונים (בייחוד בגלל שילובם של מוטאנטים בולטים בקבוצה). זה לא קשור לשם. הקידום הספציפי של האיניומנס ביקום 616 הוא שמעיד על התכניות של מארוול עבורם בתמונה הגדולה, אחרי שנים של היעדרות או המתנה בשוליים.

      • Nachman Ben Harush

       יכול להיות שהוכחש ולא ראיתי.. אני יכול לראות צדדים חיוביים ושליליים לרעיון המציאות הזו..
       וולברין יופיע ככל הנראה, אבל דדפול לא יופיע במלחמות הסודיות. תופיע סדרה אחת שלו שמייצגת פלשבקים בלבד,ולא סדרת אירועים.
       הFF יזכו לסדרה חדשה? לא שמעתי על כך..

 • Nachman Ben Harush

  פרק מהנה מאוד מאוד! מרוב שנהניתי צפיתי בו פעמיים 🙂
  רגע השיא מבחינתי היה הופעתו של דת'לוק, (BACKUP 😀 ) מרשימה מאוד! אני אוהב את ההופעה המשודרגת שלו, שגם מזכירה מאוד את דמותו מהקומיקס.
  גם הרגע בו הופיעה אמה של סקאיי היה רגע WTF מבחינתי, מה שכמובן מוליך למסקנה המתבקשת והבלתי נמנעת-גם וויטהול מסתובב איפהשהו ויגיח ברגע WTF משלו.
  היה משמח מאוד לראות שפיצסימונס חזרו, וכמו שנכתב בתגובות, הקטע עם הסנדביץ, היה תענוג אמיתי.
  התלונה היחידה שיש לי היא כלפי גונזלס. הוא מזכיר לי את ביבי והאיום האיראני. אפשר לחשוב שאין הידרה בעולם, אין ציטאורי שפולשים לכדור הארץ, אין אלים אסגרדים שמנסים לכבוש אותו. כל מה שרע בעולם אליבא דגונזלס , הוא קולסון.

  • שין-גימל

   לייק על האיום האיראני. אבל גונזלס אומר במפורש שקולסון *אינו* כל מה שרע בעולם, אבל הוא כן חושב שקולסון מסתיר *משהו רע מאוד*. וכיוון שהצ'יטאורי והאלים האסגרדיים הגיעו בין היתר *בגלל* מעשה דומה של פיורי, אי אפשר לחלוטין להתעלם מהטענה הזו.

   • Nachman Ben Harush

    בובי-"אתה חייב להעריך אותם על הנאמנות שלהם"
    גונזלס-"כןף הערצה לאיש ולא לארגון. מה שהופך את קולסון למסוכן יותר"
    אני-"אארררגגגגגג!!!"

    • שין-גימל

     היפותטית, אם גונזלס מוכר באופן רשמי כראש של שילד על ידי ממשלות העולם, וקולסון לא, האם האמירה ההיא נכונה? זה שפיורי החליט להקים מחדש את שילד במנותק מממשלות העולם – מי אמר שזה לגיטימי? מי אמר שמשאבים שפיורי צבר *בזמן שהוא עובד בשירות ממשלות העולם* הם שלו לתת לקולסון לשחק איתם?

     • Nachman Ben Harush

      כן, אבל מי אמר שגונזלס אכן מוכר רשמית?
      הגוף היחיד שראינו שמכיר רשמית, היה טאלבוט וצבא ארה"ב, והוא דווקא פעל בשיתוף עם קולסון.

      • שין-גימל

       מכל זה אני אקח את ה"כן" בתשובה לשאלה ההיפותטית 🙂

  • גם אני חשבתי על ווייטהול אחרי הפרק.

   • ההוא

    אני לא חושב שוויטהול עומד לחזור.
    לדעתי פשוט אמא של סקיי שכבר ידענו שיש לה איזהשהם כוחות שמאריכים את החיים שלה פשוט שרדה איכשהו אבל זה הכל.

    • Nachman Ben Harush

     "שרדה איכשהו" זה לא מספיק טוב.
     ככל הנראה יש מעבר ליכולת ההתחדשות שלה (תומר בשעתו השווה אותה כבר לדדפול, השוואה שנראית עכשיו נכונה יותר מתמיד) , עניין שמן הסתם וויטהול ירש ויופיע בדיוק ברגע הנכון לקליפ האנגר

    • ווייטהול גנב מג'יאנג איברים פנימיים ואת יכולת אי-ההזדקנות. נראה שגם היו (ויש) לה יכולת ריפוי על-טבעית שלרוב מתלווה לאי-ההזדקנות. אם היא שרדה את מה שנעשה לה (מינוס כמה צלקות), יש סיכוי מסוים שגנב היכולות שלה שרד ירייה קטלנית.

 • Roy Sharabi

  מתי יעלו ביקורות לכל העונה הראשונה של "דרדוויל"?

  • זה לא המקום לשאול, אבל בקרוב מאוד.

© עידו ישעיהו