סוכני שילד 2.12: מי שאתם באמת

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 14/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 12

agents-of-shield-s02e12-2

אחרי פרק חזרה-מהפגרה מהורהר-משהו, השבוע אפשר לסמן וי על התרחשויות, בניית מתח, ואפילו סיומת מספקת.

את ליידי סיף מאסגרד ראינו בפעם הקודמת בפרק 15 של העונה הקודמת, במצוד אחר לורליי, פושעת אסגרדית. תפקידה של סיף בפרק הנוכחי די דומה, אם כי הוא לא מתחיל כך: סיף עם מחלת-שיכחה זמנית זורעת הרס בפורטוגל בזמן שהיא מחפשת אחר "קאווה" (אולי אחד הרגעים המשעשעים שלא-במתכוון בפרק).

קולסון והצוות מוצאים אותה ומתחילים לחקור את סיבת בואה. סרטון בטוויטר מראה את סיף נלחמת ביצור אנושי אחר עם כוחות על. סקאיי, בינתיים, שקועה בדילמות של ריסון ושליטה עצמית לאור הכוחות החדשים שלה, אבל גם אינה יכולה להסגיר את קיומם ליתר הצוות מלבד פיץ. כוחות אלה כמעט ונחשפים בעימות עם היצור הנ"ל, כאשר היא גורמת לרעידת אדמה נוספת (או ליתר דיוק – לויברציות, נראה שהכח שלה הוא יותר טלקניזיס עוצמתי מאשר ספציפית יצירת אפקט סייסמי). צבע העור הכחול שהיצור ניסה להסוות חושף אותו כקרי – אותו גזע חיזרי שיצר את הדיויינרים, כפי שלמדנו מראינה בפרק 9.

המרדף אחרי היצור מוביל את שילד לצ'אווז שבפורטוגל, אתר החפירה שבו וייטהול מצא את הדיויינר (כי "צ'אווז" זה "קאווה", או מפתחות בקרי. אוי). שילד מצליחים ללכוד את היצור, ועמו ארגז מהאתר. היצור מזדהה בשם וין-טאק, ומחזיר את זיכרונה של סיף. הוא מסביר שהגיע על מנת לעצור את ה"שיקוצים" שנוצרו על ידי הדיויינר – כלומר, ראינה וסקאיי. לדבריו, הדיויינרים נוצרו על ידי פלג בגזע הקרי שרצה להשתמש באנשים שעברו טרנספורמציה ככלי נשק. על מנת למנוע מאימפריית הקרי לגלות שניסויים אלה הצליחו ולחדש אותם, עליו להשמיד את יתר הדיויינרים והעדויות לקיומם.

הארגז מתגלה כריק מדיויינרים. בינתיים, סקאיי נכנסת לפאניקה מהגילוי לגבי השינוי שעברה, והבסיס מתחיל לרעוד שוב, מה שחושף את השינוי שעברה. הצוות של שילד מצליח לעצור את וין-טאק, אבל סיף מגיעה אל סקאיי, שלא מצליחה לעצור את הרעידות, ויורה בעצמה על מנת למנוע נזק נוסף.

סיף עוזבת את כדור הארץ עם וין-טאק-המוכה-באמנזיה. היא מסכימה לתת לשילד לטפל בסקאיי בעצמם, אבל מותירה אותם עם ספק גדול לגבי יכולתם להחזיק בה ולשלוט באירועים המתרחשים סביבה. ספק זה מגיע לידיעת סקאיי בזמן שפיץ מתווכח לגבי יתר הצוות על הסתרת המידע לגביה מהם, וסקאיי מחליטה לנעול את עצמה בתוך החדר המוגן על האוטובוס כדי להגן עליהם.

בקו עלילה מקביל, בובי והאנטר נעשים רציניים יותר, והאנטר שוקל להצטרף לשילד, בין היתר על מנת להתקרב לבובי. בובי מתלבטת עם מאק לגבי צירוף של האנטר ליוזמה הפרטית שלהם, אבל מאק טוען שהזמן מאוחר מדי לכך, ושעליה לסיים את היחסים עם האנטר לפני שהם "לוחצים על ההדק" על מנת שיהיה איזשהוא סיכוי שהם יהיו יחד בעתיד. בדבריו הוא משווה את האפקט הרגשי שתיצור הבגידה שלהם לזה של הגילוי שחלק מסוכני שילד הם מהידרה.
הדואליות של בובי ומאק מגיעה לידי ביטוי גם בדיון של חברי הצוות לגבי סקאיי, והופכת גם את הרגע שבו הם בוחרים להגן עליה מפני וין-טאק למעניין.
בובי מקפיאה את היחסים עם האנטר, אבל ההשפעה היא הפוכה מזו שמאק ציפה – בסיום הפרק, הוא מתעמת עם מאק לגבי הקנוניה שלהם, ומאק נאלץ לחנוק אותו עד לחוסר הכרה. רגע זה מוצלח אף יותר בשל השיחה עם קולסון בתחילת הפרק בה הוא מביע רצון להשתמש במאק כאיש שטח, ובתגובה מאק מביע התנגדות מוצהרת לאלימות.

עוד קו עלילה מוצלח בפרק הוא זה של פיץ וסימונס. הרגע בתחילת הפרק שבו פיץ וסימונס מתעמתים על השימוש בנשק קטלני יותר הוא רגע נהדר בהתפתחות הדמויות האלה, ולאורך הפרק אנו רואים את פיץ ממשיך לשקר בנוגע לסקאיי. בהתחשב באיטיות ההתפתחויות בסדרה בדרך כלל, יש משהו מאוד מספק בכך שהעניין הגיע לעימות בינהם כבר בפרק הנוכחי, ומסקרן לראות לאן הדמויות שלהם ילכו מכאן. החקירה שמובילה את הצוות אל הקרי היא החלק הפחות מוצלח של הפרק, וכוללת מספר ניסיונות לא מוצלחים במיוחד לשעשע עם הרצינות האסגרדית והאמנזיה של סיף. דווקא השריטה שליוותה את סיף לאורך הפרק הייתה טאץ' הפקתי נחמד, וכמוה השריטות של קולסון.

פינת הרפרנסים השבוע משתמשת בפייס-פאלמים קבוצתיים בתור מקור כח:
* הנשק של וין-טאק שגורם לאמנזיה מזכיר מעט את זה של רונאן מ"שומרי הגלקסיה", גם הוא מגזע הקרי.
* ה-Destroyer, הרובה שבו פיץ משתמש על מנת לפגוע בוין-טאק, הוא אותו הנשק שקולסון השתמש בו נגד לוקי ב"הנוקמים", ולאחר מכן ניתן לקולסון על ידי ניק פיורי על מנת להביס את גארט.
* הדיאלוגים עם סיף-מחוקת-הזיכרון בנוגע לת'ור הם רפרנס להיותם זוג בקומיקס, ולעניין הרומנטי שלה בו בסרטים.
* סיף מחזירה את וין-טאק להאלה. בקומיקס, האלה הוא כוכב-המקור של הקרי (אם כי לא מקום הממשל שלהם)
קווין מ-IO9 מתעכב קצת השבוע, אז הפעם נעזרתי בפנדה בעלת התובנות, שבין היתר עושה גם ספירת מלאי לדיויינרים.

ואם כבר לספמפם, הנה מה שטל מיכלס ממולטיוורס חשב על הפרק.

מה אתם חשבתם?

 • Nachman Ben Harush

  אישית, כמה מפתיע, נהנתי מאוד מהפרק 🙂
  בקטע שסיף לא הבינה מדוע השם "ת'ור" גורם לה לחייף פשוט התמוגגתי, וגם אהבתי את ההופעה של וין-טק.
  אמנם פרק לא משופע בביצי פסחא כמו שאני אוהב, אבל העלילה היתה טובה וכפי שציינת-בונת מתח להמשך.

  לגבי קנוניית מוקינגבירד / מאק, שמעתי מכמה מקורות (כמו גם טל מיכלס בקישור שהבאת) על כך שהם משתייכים ל"SWORD". יתכן וזה המצב, אבל לדעתי האישית הם דווקא משתייכים לארגון אנטי חייזרי או משהו בסגנון, ארגון ממשלתי שיהיה קשור לחוק לרישום הגיבורים ולאירועי הסרט "מלחמת האזרחים". זו התיאוריה שלי. (אני שם לב כיצד אק מתחרפן בכל פעם שמזכירים טכנולוגיה חייזרית. יתכן וזה בגלל שהפך לסנטינל בפרקים 9-10, אבל לדעתי הביקורת שלו על קולסון נובעת מחיבתו לתחום..)

 • פשוט יעל

  אם יורשה לי קצת סרקזם:
  .
  יאי, מזמן באמת לא היו לנו טוויסטים של משחקי נאמנות ותכניות סודיות! איזה רעיון חדשני, שסוכנים שנראו כחלק אינטגרלי מהצוות בעצם מתכוננים לפעול נגדו!
  .
  *מגלגלת עיניים*
  .
  .
  לא, נו, באמת, לא די? כן, אני יודעת שהקומיקסאים מתלהבים מזה שאולי זה מתחבר ל-Civil War, או לכל מיני תת-ארגונים אחרים מהקומיקס. בתור מישהי שמעריכה את חומר המקור רק ברמה העקרונית (כלומר: לא קראתי אותו, זה נחמד לי לקרוא רפרנסים וכאלה אבל מבחינתי זה [ממש] לא העיקר בסדרה) – לא מעניין אותי, מצטערת. לא אכפת לי לאיזה ארגון הם כן משתייכים או לא משתייכים, וגם לא אם זה foreshadowing למשהו שהולך להיות בסרטים באחת השנים הקרובות. כשאני מסתכלת על *הסדרה*, ועל העלילה של הסדרה, זה נראה לי פשוט לעוס, וגורם לי לתחושת מיאוס כלפי דמויות שדווקא חיבבתי.
  ולהבהרה: אין משהו רע ב-foreshadowing בפני עצמו. אולי אפילו להפך, יש משהו מרשים בבנייה של עולם מורכב כזה עם עלילות שונות שמתחברות זו לזו. אבל המהלך הספציפי הזה, במיוחד אחרי כל הטוויסטים ומשחקי הנאמנות והתכניות הסודיות שהיו לנו כבר עד כה (ובמיוחד בסוף העונה הקודמת), לא עובד בעיניי.
  .
  .
  .
  (כמו כן, הכניסו כאן את התלונות הרגילות שלי על זה שהפרק לא רע אבל גם לא כיפי, ועל תהליך ה'האפלה' הכללי של הסדרה. אם בתחילת הסדרה הרגשתי שיש שם קצת יותר מדי שנינויות ופאנצ'ליינים, עכשיו הם קצת הקצינו לכיוון ההפוך: הדמויות שהיו משעשעות ו-laid-back, כמו קולסון וסקאי, או אפילו ממש 'הפוגה קומית' כמו פיצסימונס, קיבלו כל מיני הסתבכויות טרגיות ומשברים נפשיים ונהיו רציניות ומיוסרות; ועכשיו גם עשו משהו דומה להאנטר, שהתחיל רגוע וסבבה אבל הסתבך בקנוניה של בובי וגם הוא לקה ברצינות תהומית. די כבר!!!!)

  • אם זה משנה משהו, אני לא שותף לתיאוריות הקונספירציה של תפקיד משמעותי יותר של מה שבובימאק לוקחים בו חלק. את הרפרנסים והאיסטר אגס במולטיוורס אני מוסיף בעריכה, כך שאני אחראי להם, לכן אין שם מילה על תיאוריות פוטנציאליות ל-Civil War או שלב 12 בסרטי מארוול.

   בהנחה שכן ילכו בדרך שאני חושב שילכו, ואולי גם זה ינחם אותך, STRIKE ו-SWORD הם אירגון שפועל בשיתוף עם שילד או תת-אירגון של שילד, בהתאמה. הם לא רעים, ולכן אני בספק אם יש פה כוונה למחזר את החתירה מתחת של היידרה. בייחוד כשמאק ובובי מדברים על כך שההשתלטות דאז פגעה בהם ובסוכנים אחרים. אזי, העלילה הזו לא עוסקת בחתירה נוספת מבפנים לשם מעשי נבלה, אלא, כפי הנראה, לשם הקמת סוכנות דומה שתפעל אחרת כי… נדע בקרוב?

   • פשוט יעל

    כן, זה נשמע סביר (וגם המיאוס שזה גורם לי כלפי בובי ומאק לא קרוב בכלל לכמה שאני לא סובלת את וורד), אבל בכל זאת אין לי כוח לזה. נראה מה יהיה בהמשך.

   • Nachman Ben Harush

    אני חושב שקיבלנו הבהרה די חד משמעית בכך שהם לא משתייכים ל"רעים" במהותם, עם כל דיון "אנחנו לא הידרה!" בין מאק למוקינגבירד.
    בכל מקרה גם אם מדובר בארגון SWORD (התיאוריה הרווחת ברשת) או שמדובר בארגון ממשלתי (הנוטה לאכוף גיבורי על/ חייזירם או מה שזה לא יהיה) לא מדובר בארגון חתרני.. צריך לזכור לצורך העניין שאין רעים וטובים בסיפור של מלחמת האזרחים, רק שני צדדים של המתרס (מלבד, כמובן, הגולגולת האדומה וחבר מריעיו)

   • Nachman Ben Harush

    "SOWRD" לא שייכים ליקום אקסמן? למרות שיש גם את קרול דנברס, שאפילו מתקשרת ל'קרי'..
    אבל בכל זאת ..?

    • האירגון הופיע לראשונה ב-Astonishing X-Men, אבל מעבר לכך הם קשורים ליקום מארוול הכללי ובפרט לעולם של שילד. יהיה מעניין אם יצירה של ג'וס ווידון תגיע ליקום הקולנועי שעזר לעצב.

     • Nachman Ben Harush

      אני מקווה שזה נכון.. אבל בכל זאת, היו בו חברים כדוגמת חיה, אביגיל ברנד ואפילו (כיף יהיה להתקל בשם כזה בטלויזיה:P) חפציבה..
      אבל.. חבר טוב הסב את תשומת ליבי שהארגון אפילו הוזכר באחד מסרטי מארוול (הידעת?) -ע"י סאלוויג ב"ת'ור" הראשון. כך שנראה שזה אפשרי. ושוב.. האפשרות לטיזר על קרול דנבר (בהקשר לקרי) סקסי מתמיד..

      • לא חושב שהיה איזכור ל-SWORD, אחרת היו עושים מזה עניין גדול. אולי הוא התבלבל עם Project PEGASUS.
       http://marvel.wikia.com/Project_P.E.G.A.S.U.S._(Earth-199999)

       אפשר להחליף את ההרכב של SWORD, זו לא בעיה (מינוס ביסט, לוקהיד וחפציבה; הסטארג'מרס מן הסתם קשורים לאקס-מן.) לא משנה איך יקראו לאירגון, אני מאמין שהוא יהיה שילוב בין אלה שדיברנו עליהם, ואפילו West Coast Avengers (בגלל בובי).

       • Nachman Ben Harush

        אני לא אתנגד לחילופים כמו שהצעת 🙂
        לגבי האזכור של ת'ור, בדקתי ואפילו מצאתי את הקטע באתר של מארוול (אתר הבית שלי:P) .. מסתבר שמדובר בסצינה שנחתכה:
        http://marvel.com/videos/watch/2543

  • שין-גימל

   שוב, לטעמי תככים זה מה שהסדרה אמורה לעשות, ובעיני הפרק הזה עשה את זה טוב. פחות איכפת לי אם זה יתקשר בסוף ליקום או למשהו מהקומיקס, אם כי יש לי את התיאוריות שלי.

   לדעתי רוב הזמן הם לא ממש מצליחים לשלב את ההומור בהקשר של הסדרה (ללא קשר לכמות). מעניין אותי לדעת מה חשבת על הבדיחות בקטעים עם סיף בפרק הזה.

   • Nachman Ben Harush

    דווקא בפרק הזה ההומור היה משובח (לטעמי)

 • Nachman Ben Harush

  אגב, IO9 פרסמו את הסיקור, אין חדש (מלבד הפניה מעניינת לסדרת הקומיקס החדשה חדשה מהניילון -uncanny inhumans. כשפיץ השתמש במילה חשבתי דווקא על הuncanny avangers. מצד שלישי, יכול להיות שהוא פשוט השתמש במילה בשפה האנגלית :P)
  גם הם תומכים בתיאורית SWORD
  http://observationdeck.io9.com/truncheon-duty-secrets-of-shield-episode-who-you-rea-1691594946

  • שין-גימל

   יש שם עוד כמה דברים מעניינים. חשבתי במהלך הפרק שהשכפ"צ זה רפרנס לקרטר, ומישהו גם מציין את זה בתגובות.

   • Nachman Ben Harush

    וגם הרפרנס ל-battletide, אבל זה לחנונים אמיתיים (כמוני :P)

© עידו ישעיהו