סוכני שילד 2.12: מי שאתם באמת

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 14/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 12

agents-of-shield-s02e12-2

אחרי פרק חזרה-מהפגרה מהורהר-משהו, השבוע אפשר לסמן וי על התרחשויות, בניית מתח, ואפילו סיומת מספקת.

את ליידי סיף מאסגרד ראינו בפעם הקודמת בפרק 15 של העונה הקודמת, במצוד אחר לורליי, פושעת אסגרדית. תפקידה של סיף בפרק הנוכחי די דומה, אם כי הוא לא מתחיל כך: סיף עם מחלת-שיכחה זמנית זורעת הרס בפורטוגל בזמן שהיא מחפשת אחר "קאווה" (אולי אחד הרגעים המשעשעים שלא-במתכוון בפרק).

קולסון והצוות מוצאים אותה ומתחילים לחקור את סיבת בואה. סרטון בטוויטר מראה את סיף נלחמת ביצור אנושי אחר עם כוחות על. סקאיי, בינתיים, שקועה בדילמות של ריסון ושליטה עצמית לאור הכוחות החדשים שלה, אבל גם אינה יכולה להסגיר את קיומם ליתר הצוות מלבד פיץ. כוחות אלה כמעט ונחשפים בעימות עם היצור הנ"ל, כאשר היא גורמת לרעידת אדמה נוספת (או ליתר דיוק – לויברציות, נראה שהכח שלה הוא יותר טלקניזיס עוצמתי מאשר ספציפית יצירת אפקט סייסמי). צבע העור הכחול שהיצור ניסה להסוות חושף אותו כקרי – אותו גזע חיזרי שיצר את הדיויינרים, כפי שלמדנו מראינה בפרק 9.

המרדף אחרי היצור מוביל את שילד לצ'אווז שבפורטוגל, אתר החפירה שבו וייטהול מצא את הדיויינר (כי "צ'אווז" זה "קאווה", או מפתחות בקרי. אוי). שילד מצליחים ללכוד את היצור, ועמו ארגז מהאתר. היצור מזדהה בשם וין-טאק, ומחזיר את זיכרונה של סיף. הוא מסביר שהגיע על מנת לעצור את ה"שיקוצים" שנוצרו על ידי הדיויינר – כלומר, ראינה וסקאיי. לדבריו, הדיויינרים נוצרו על ידי פלג בגזע הקרי שרצה להשתמש באנשים שעברו טרנספורמציה ככלי נשק. על מנת למנוע מאימפריית הקרי לגלות שניסויים אלה הצליחו ולחדש אותם, עליו להשמיד את יתר הדיויינרים והעדויות לקיומם.

הארגז מתגלה כריק מדיויינרים. בינתיים, סקאיי נכנסת לפאניקה מהגילוי לגבי השינוי שעברה, והבסיס מתחיל לרעוד שוב, מה שחושף את השינוי שעברה. הצוות של שילד מצליח לעצור את וין-טאק, אבל סיף מגיעה אל סקאיי, שלא מצליחה לעצור את הרעידות, ויורה בעצמה על מנת למנוע נזק נוסף.

סיף עוזבת את כדור הארץ עם וין-טאק-המוכה-באמנזיה. היא מסכימה לתת לשילד לטפל בסקאיי בעצמם, אבל מותירה אותם עם ספק גדול לגבי יכולתם להחזיק בה ולשלוט באירועים המתרחשים סביבה. ספק זה מגיע לידיעת סקאיי בזמן שפיץ מתווכח לגבי יתר הצוות על הסתרת המידע לגביה מהם, וסקאיי מחליטה לנעול את עצמה בתוך החדר המוגן על האוטובוס כדי להגן עליהם.

בקו עלילה מקביל, בובי והאנטר נעשים רציניים יותר, והאנטר שוקל להצטרף לשילד, בין היתר על מנת להתקרב לבובי. בובי מתלבטת עם מאק לגבי צירוף של האנטר ליוזמה הפרטית שלהם, אבל מאק טוען שהזמן מאוחר מדי לכך, ושעליה לסיים את היחסים עם האנטר לפני שהם "לוחצים על ההדק" על מנת שיהיה איזשהוא סיכוי שהם יהיו יחד בעתיד. בדבריו הוא משווה את האפקט הרגשי שתיצור הבגידה שלהם לזה של הגילוי שחלק מסוכני שילד הם מהידרה.
הדואליות של בובי ומאק מגיעה לידי ביטוי גם בדיון של חברי הצוות לגבי סקאיי, והופכת גם את הרגע שבו הם בוחרים להגן עליה מפני וין-טאק למעניין.
בובי מקפיאה את היחסים עם האנטר, אבל ההשפעה היא הפוכה מזו שמאק ציפה – בסיום הפרק, הוא מתעמת עם מאק לגבי הקנוניה שלהם, ומאק נאלץ לחנוק אותו עד לחוסר הכרה. רגע זה מוצלח אף יותר בשל השיחה עם קולסון בתחילת הפרק בה הוא מביע רצון להשתמש במאק כאיש שטח, ובתגובה מאק מביע התנגדות מוצהרת לאלימות.

עוד קו עלילה מוצלח בפרק הוא זה של פיץ וסימונס. הרגע בתחילת הפרק שבו פיץ וסימונס מתעמתים על השימוש בנשק קטלני יותר הוא רגע נהדר בהתפתחות הדמויות האלה, ולאורך הפרק אנו רואים את פיץ ממשיך לשקר בנוגע לסקאיי. בהתחשב באיטיות ההתפתחויות בסדרה בדרך כלל, יש משהו מאוד מספק בכך שהעניין הגיע לעימות בינהם כבר בפרק הנוכחי, ומסקרן לראות לאן הדמויות שלהם ילכו מכאן. החקירה שמובילה את הצוות אל הקרי היא החלק הפחות מוצלח של הפרק, וכוללת מספר ניסיונות לא מוצלחים במיוחד לשעשע עם הרצינות האסגרדית והאמנזיה של סיף. דווקא השריטה שליוותה את סיף לאורך הפרק הייתה טאץ' הפקתי נחמד, וכמוה השריטות של קולסון.

פינת הרפרנסים השבוע משתמשת בפייס-פאלמים קבוצתיים בתור מקור כח:
* הנשק של וין-טאק שגורם לאמנזיה מזכיר מעט את זה של רונאן מ"שומרי הגלקסיה", גם הוא מגזע הקרי.
* ה-Destroyer, הרובה שבו פיץ משתמש על מנת לפגוע בוין-טאק, הוא אותו הנשק שקולסון השתמש בו נגד לוקי ב"הנוקמים", ולאחר מכן ניתן לקולסון על ידי ניק פיורי על מנת להביס את גארט.
* הדיאלוגים עם סיף-מחוקת-הזיכרון בנוגע לת'ור הם רפרנס להיותם זוג בקומיקס, ולעניין הרומנטי שלה בו בסרטים.
* סיף מחזירה את וין-טאק להאלה. בקומיקס, האלה הוא כוכב-המקור של הקרי (אם כי לא מקום הממשל שלהם)
קווין מ-IO9 מתעכב קצת השבוע, אז הפעם נעזרתי בפנדה בעלת התובנות, שבין היתר עושה גם ספירת מלאי לדיויינרים.

ואם כבר לספמפם, הנה מה שטל מיכלס ממולטיוורס חשב על הפרק.

מה אתם חשבתם?

© עידו ישעיהו