סוכני שילד 2.11: רעידות משנה

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 05/03/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 11

marvels-agents-of-s-h-i-e-l-d-02x11-aftershocks

הפגרה לא עשתה טוב ל"סוכני ש.י.ל.ד", בעיקר כי היא מחווירה מאוד מול "הסוכנת קרטר" שהחליפה אותה בינתיים. אל מול קרטר המלאה באקשן, תהפוכות, וצבע, הגיבורים של שילד מתחבטים באנושיותם בבסיס תת-קרקעי אפלולי.

סקאיי לוקחת את האשם על המוות של טריפ על עצמה בעקבות מעשיה בפורטו-ריקו, אבל קולסון מטיל את האשם על הידרה, מתכנן ומוציא לפועל חיסול של צמרת הארגון. במכים על חטא גם סימונס, שרואה בטרנספורמציה של ראינה כמגפה שצריך להשמיד, ובמשתמע גם בזו של סקאיי. סקאיי חצי-קונה את הרעיון הזה, אבל פיץ מציל אותה מידיה של סימונס כאשר הוא מחליף את דגימות הדם שלה בדמה המקורי. בעיני זהו פיתול עלילה מיותר מעט, למרות הכאב על המוות של טריפ קשה להאמין שסימונס הייתה הורגת את סקאיי, מה עוד שכפי שראינו הפרק קצת קשה להסתיר את כח העל של סקאיי.

בינתיים אנו נחשפים לסיפור הרקע של גורדון, ה-Inhuman שראינו בסוף הפרק הקודם. גורדון הוכשר על ידי ג'ייינג, אמה של סקאיי (דיצ'ן לקמן, הפעם עם שורות דיאלוג), לאחר שעבר טרנספורמציה בדומה לזו של סקאיי וראינה.

ראינה מצליחה לברוח מהעיר החייזרית טרם הצפתה על ידי שילד, ומוצאת את קאל. הטרנספורמציה שלה לא הייתה לשביעות רצונה – בשל המראה החדש שלה אבל גם בגלל כאב פיזי, ובשיחה עם קאל היא מאשימה את סקאיי בכך שגנבה את מה שהגיע לה, ודורשת שקאל יחזיר את המצב לקדמותו. לקאל לא ממש איכפת, אבל הידע על כך שסקאיי-דייזי עברה טרנספורמציה מעודד אותו, ונראה שהוא עומד לחבור לחלק מחברי האינדקס (בעלי כוחות העל שהיו במעקב על ידי שילד) על מנת להוציא אותה מידיו של קולסון. ראינה עומדת לאבד את חייה על הכביש ולאחר מכן מול סוכני שילד, אבל מחולצת על ידי גורדון. על הנייר יש עניין מסויים בקורותיהם העתידיות של קאל וראינה, אם כי בשלב זה לפחות הם רחוקים מלעורר הזדהות.

התכנית של קולסון מצליחה באופן נוח מאוד תסריטאית – במעט מאוד מאמץ הוא מצליח לגרום לראשי הידרה לחסל זה את זה, למעט אחד, וסוניל באקשי שמועבר לטאלבוט. הקושי העיקרי של קולסון בפרק הוא בויכוח מול מאק לגבי רמת הסיכון במשימות ששילד יוצאת אליהם, וחוסר אחריות בהחלטות של קולסון, שעשויה להתבטא בהשלכות של המבצע הנוכחי (תבנית חוזרת באופן שבו שילד מתוארת בעידן ווידון, המושפעת גם מהקומיקס). מאק מתנצל בסוף, אבל נראה שכל הסיפור הזה היה הסחת דעת מתכניתם האמיתית של מאק ובובי, שכעת מחזיקים את התכניות לבסיס וגם יודעים את מיקומו של "ארגז הכלים", בסיס הנתונים שפיורי נתן לקולסון לצורך הקמת שילד מחדש. רגע מוצלח אחד בפרק הוא זה שבו בובי "מתוודה" להאנטר על כך שהיא ומאק הולכים לקבוצת תמיכה.

פינת הרפרנסים, הפעם בחסות מחמאות שמתחילות ב"הצלחת להילקח בתור בת ערובה":

 • נמאס מעט להזכיר את ה-Howling Commandos בכל פרק (שלא לדבר על סדרות אחרות), אבל גם בפרק הזה הם מאוזכרים, בתמונה בבית של אמא של טריפ – סביו היה אחד מהם.
 • ראשי הידרה עצמם אינם מייצגים דמויות ספציפיות מהקומיקס, אם כי התאספותם מזכירה התאספויות של הידרה מהסדרה Secret Warriors.
 • בפלאשבק, הטרנספורמציה של גורדון נקראת במפורש Terrigenesis על ידי ג'ייינג ושותפה, כפי שהיא נקראת בקומיקס. כמו כן, פיץ מתייחס לסקאיי מפורשות כ-Inhuman.
 • אע"פ שהוא מזכיר Inhuman בשם רידר מהקומיקס, גורדון אינו שואב את כוחותיו מקלפי ברייל כמו רידר, ויכולת הטלפורטציה שלו דווקא מזכירה את זו של נייטקרולר, מוטאנט שהופיע בין היתר בסרטי האקס-מן, ביקום-המארוול-הקולנועי-האחר. ראינה נותרת עדיין ללא זיהוי ודאי, אבל ניחושים בנושא ניתן למצוא, כרגיל, ב IO9.
 • יונ

  כן…ומסך המגן שהוא מייצר מזכיר את זה של "סוזן סטורם"- "האישה הבלתי -נראית" באותו יקום של מארוול כמו נייטקרולר.

 • Nachman Ben Harush

  לשם שינוי,אני מוצא עצמי לא מסכים עם הבקורת שלך..
  אישית אהבתי מאוד את הפרק, אני חושב שהוא היה מצויין.

  כמו שמו, אכן מרגישים את "שברי המשנה" לאחר הקליימקס של פרק פגרת החורף, והפרק מפזר היטב את ההשפעות על כל אחד מהחברים.

  הפרק היה מתובל בכמה קטעים מהנים כמו ההתיחסות של פיץ למילה המפורשת "inhumen" שכל מארווליסט חיכה כבר עשרה פרקים שיאמרו אותה, או ההתרגשות של קאלווין כשגילה על כך שדייזי זכתה לטרה-ג'נסיס משלה (אני פשוט מעריץ את קייל מקלכלן.הוא גאון לדעתי. אגב-ידעתם שמלצמים עונה חדשה לטווין פיקס??).
  לגבי פיץ, אני חושב שהוא פשוט מזדהה עם סקאיי.. רק הוא יודע איך זה להתעורר אדם אחר לגמרי ממה שהיה. אמנם אין לו כוחות על, אבל אני חושב שההזדהות מגיעה מהמקום שגם הוא הרגיש בתסכול איך השתנה לחלוטין מהאדם שהיה לפני התאונה.
  לגבי מנהיגי הידרה, פספסת שני דברים:
  -הברונית היא אשתו של הברון זימו, אחד מיריביו של קפטן אמריקה, שגם אמור להופיע ב"מלחמת האזרחים"
  -לא יודע אם פספסת או שבחרת לא להתייחס, אבל לגבי איש הקשר של המנהיגים אל מול פון-סטראקר (בקרדיטים הוא מופיע בתור "ד.ר לוי". יהודי בתוך הידרה??) :ראינו אותו כבר, יחד עם פון-סטראקר (שאמור להופיע גם ב"עידן אולטרון" שאני כבר סופר את השניות עד ליציאתו ביום העצמאות), באפטר קרדיטס של "קפטן אמריקה:חייל החורף" –
  (https://www.youtube.com/watch?v=_7UnH8OanmE)
  אגב, אני לא יודע אם זה משמעותי לעלילת הפרק, או סתם מקרי, אבל מה פון סטראקר אמר לו שם? שהם יצטרכו להקריב תאים של הידרה כדי להסיט את תשומת הלב של "שילד" מהם.
  לגבי התוכנית הזדונית של בובי/מאק נראה לי שיהיה טוויסט שיראה שהם פשוט חושבים שפיורי נתן את המפתחות לאיש הלא נכון… אולי מתוך חייזרופוביה.
  גם לי רידר הזכיר מאוד הפרק את נייטקראולר, אולי האקסמן האהוב עלי בכל הזמנים, אבל אהבתי את מה שעושים עם הדמות. גם בקומיקס תפקידו "לחנוך" אינהיומנס חדשים..
  והערה אחרונה לגבי התמונה של ההאולינג קומנדוס, לא הבנתי למה לא אהבת אותה. אישית הייתי מתקומם אם לא היינו רואים התיחסות לכך בבית של בתו של אחד מלוחמי יחידת העילית בעולם מארוול..

  • שין-גימל

   הפרק אומר את מה שאמרת לגבי פיץ, אבל זו בדיוק הבעיה – הוא אומר את זה. איתו ועם קאל, יש כאן סדרה של ראשים מדברים, ועד שמגיע שלב המעשים – הם נראים חסרי היגיון (פיץ) או נוחים מדי תסריטאית (החיסול של הידרה).
   לגבי הברונית – הייתה אינדיקציה ברורה לכך שהיא אשתו של זימו? אם כן, פספסתי (מישהו בתגובות מ-IO9 טען בכלל שמדובר בראשי קוברה מכח המחץ).
   תפיסה יפה לגבי ד"ר ליסט (מאיפה הלוי?). זה שהוא שורד את החיסול זו עוד נוחות תסריטאית, כי המשמעות היא שבפרק הזה הציגו בפעם הראשונה ראשי הידרה שתפקדו כראשי תותחים, ורק הדמות שכבר הוצגה בעבר שרדה.
   יותר משהתכוונתי שאני לא אוהב את התמונה של הקומנדוס, התכוונתי שקצת מעצבן אותי לחזור על זה בכל פרק. בסופו של דבר זו קריצה למעריצים והם היו יכולים למצוא דרכים אחרות לעשות את זה.
   אבל עכשיו כשאתה אומר את זה, יש משהו לא טוב בתמונה הזו, בהיבט שגם אחרי שהיוצרים הרגו את טריפ הדבר הכי מעניין שהם יכולים לומר עליו הוא מי היה סבא שלו.

   אלא אם כן, כמובן, יש *סיבה* שהסדרה מאזכרת כל הזמן את הקומנדוס.

   • Nachman Ben Harush

    לגבי הברונית-לא מצאתי אינדיקציה משמעותית (חיפשתי דווקא), אבל אני די משוכנע בכך.(אגב, בIO9 יש דווקא איזכור לשיח-פארוק) תיאורית כח המחץ- LOL! אהבתי:)

    סידרת לי חוסר בהירות מסויימת, שכן באמת בפרק הם מתיחסים אליו כאל "ד.ר ליסט", אבל כשבדקתי בקרדיטים ב-IMDB לפני שידור הפרק (הייתי צמא לכל פיסת מידע במהלך הפגרה) קראו לו "ד.ר לוי" כנראה טעות. (טעות סופר? טעות אנטישמית?:-) )

    אני חושב שהמשמעות/מטרה של שיתוף הדמות (אולי גם בפרקים עתידיים?) היא לחזק את הקשר אל הסרט שיצא מיד עם סיום העונה (ביום העצמאות! כבר אמרתי?:-) )

    לגבי טריפ, כחובב מושבע של קפטן אמריקה עוד מהימים בהם למדתי קרוא וכתוב, אני מבסוט עד הגג על כל איזכור להאולינג קומנדוס. אני באמת חושב שהדבר הכי מעניין שיש לומר עליו הוא שהוא נצר לחוליית העלית (ושהוא מורכב עכשיו מפאזל 1000 חלקים ברמה בינוני-קשה) ,ואם כבר, התאכזבתי שסבו (ככל הנראה גייבס) לא הופיע בפרק החמישי ב"סוכנת קרטר".

    כמו תמיד, אין לי בעיה בכלל עם נוחות תסריטאית, ואני חושב שזו הסיבה שאני מוצא עצמי נהנה יותר מאשר אחרים מפרקים מסוימים בסדרות (או סרטים) שונות. כנראה שזו הסיבה שנהניתי יותר ממך מהפרק, ולכך שלא נגיע להסכמה באשר לאיכותו 🙂

    • שין-גימל

     אולי אני זה עם הבעיה הקשה מדי עם נוחות תסריטאית 🙂

     • Nachman Ben Harush

      מניסיוני, העולם מחולק לשניים:אלו שנוח להם עם זה, ואלה שלא. לאלו שזה מפריע פחות, יותר כיף 🙂 מצד שני, אלה שזה מפריע להם, בדר"כ הגיונים יותר 😉

  • יונ

   לפי השמועות את ה"ברון זמו" הולך לגלם דניאל ברוהל -http://www.imdb.com/name/nm0117709/?ref_=tt_cl_t6
   כך שלא נראה לי שהברונית היא אשתו… אולי יותר אמא שלו…

   • אני מניח שנחמן התכוון לברון וון סטראקר, שופיע בסצנת הסיום של "חייל החורף" לצד ליסט והוזכר על-ידו בפרק. הליהוק של ברוהל כזימו כבר מזמן לא שמועה.

    • או שלא… משום מה בהרבה מקומות החליטו שהברונית היא אשתו של זימו, מבלי שתהיה כל אינדיקציה לכך.

    • Nachman Ben Harush

     גם אני כתבתי, הברון זימו 🙂

 • שין-גימל

  נספח: עבור קולסון, טריפ היה התגלמות הדברים שהוא רוצה שש.י.ל.ד יהיה. עבורי, טריפ היה כמו הכפתור הזה באוטו: מעולם לא שמתי לב אליו.

  • Nachman Ben Harush

   חחחחחחחח LIKE XD

© עידו ישעיהו