סוכני שילד 2.08: הדברים שאנו קוברים

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 21/11/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 8

Agents of SHIELD 02x08 The Things We Bury

גילוי דורש ניסויים, כך אומר ווייטהול בפרק הנוכחי. בפועל הפרק הכיל יותר גילויים מאשר התרחשויות, ועדיין הצליח לאזן בצורה לא רעה בין העלילות שלו. כבשבוע שעבר, בלטו לטובה הפלאש-בקים, שוב עם הופעת אורח של פגי קרטר (שלמעשה ממשיכה את זו מהפרק הראשון). יש לקוות שזה מעיד יותר על מה שצפוי לנו מ"הסוכנת קרטר" שתעלה בקרוב מאשר על הבינוניות של העלילות בהווה של "סוכני שילד".

קולסון נותן לטריפ ולסקאיי משימות ביזאריות בהוואי, תוך שהוא מאתגר את פיץ בהרכבה של משדר תוך פחות משש דקות. הגיחה להוואי נועדה ליצור פיצוץ EMP בבסיס חיל האוויר שם, כדי שיהיה ניתן לגנוב מפת לוויין באותו הזמן משרת הגבוי בבסיס באוסטרליה – מפת לוויין שבתורה תסייע למציאת העיר מהתרשים של קולסון. לזכות הכותבים הרעיון הזה עובר באופן מובן מספיק אל המסך, אם כי חבל שהגיחה להוואי עצמה היא מחוץ למסך לחלוטין. לפחות המיני סיפור של פיץ היה חביב למדי.

וורד לוקח בשבי את אחיו ומוציא אותו לטיול אל הבאר שלתוכה הכריח אותו כריסטיאן להשליך את אחיהם. כריסטיאן מתפתל ומעונה עד שלבסוף גרנט סוחט ממנו הודאה בפשע הזה וכביכול סולח לו, אך מה שנראה כתחילתה של ידידות מופלאה הופך להפללה של כריסטיאן ברצח של הוריהם (והתאבדות). הבעייתיות של הגאולה של וורד הועלתה כאן בתגובות בעבר, ונראה שהסדרה בוחרת יותר דווקא להמשיך עם הקו הפסיכופטי שלו, גם אם היא ממשיכה לנמק כיצד הגיע לשם. יש משהו מסקרן בלנסות להבין לאן פניו של וורד, אבל כמות הזמן המוקדשת לו מעט מופרזת.

פסיכופט שהסדרה בוודאות מנסה לגרום לנו לחבב הוא אבא של סקאיי, או מה ששמה לא יהיה. הסדרה טורחת לבסס את הקשר שלו עם הידרה לטובת מי ששכח או הצטרף כעת (או סתם מתקשה לעקוב אחרי דמות ששמה טרם צויין), אבל בו בעת מבהירה שהוא מתמרן את וייטהול, ומתכנן גם להרוג אותו – ולפיכך המידע שהוא נותן לוויטהול הפרק מוטל בספק. לפי אבא-של-לא-סקאיי, הדיויינר אינו נשק, כפי שוייטהול סבור, אלא מפתח, שיש להשתמש בו במקדש בעיר שאותה גם קולסון מחפש. החייזרים שיצרו את הדיויינר, לפי אשל"ס, באו על מנת להשמיד את האנושות, למעט פרטים נבחרים ממנה. לפחות לפי דבריו לוייטהול, אשל"ס אוהב את הרעיון הזה בשל הסיכוי להתאחד עם משפחתו לאחר המוות. אשל"ס והצוות של קולסון מגיעים לאוסטרליה מאותה המטרה – להשיג את המפה שתאפשר להם למצוא את העיר, ואשל"ס משתמש בחייו של טריפ כערובה שמאפשרת לו לברוח, תוך שהוא חושף את עצמו לראשונה כלפי קולסון, יחד עם חלק מתכניותיו לגבי העיר וסקאיי (במקרה של אשל"ס, יש לציין, הקלישאה של הנבל שמספר על תכניותיו דווקא מסתדרת). קצת לא ברור מה בדיוק הייתה התכנית המקורית של אשל"ס והאם הוא הצליח לשים את ידיו על המפה. בסוף הפרק, אשל"ס חוזר אל ווייטהול ומוצא שם את וורד, שלכאורה חוזר להידרה. לאחר מכן בפלאש בק מתגלה שווייטהול רצח את אשתו של אשל"ס, אף על פי שזה כבר די היה ברור מרמיזות לאורך הפרק.

ב-1945, רגע לפני ההשתלטות של שילד על הידרה שהוצגה בפלאש בק מהפרק הראשון, ריינהארט (לעתיד ווייטהול) וחבריו להידרה מבצעים ניסויים עם הדיויינר על מנת לראות כיצד הוא משפיע על אנשים שונים. הם מוצאים אשה שנראה שהדיויינר אינו הופך לאבן (בגילומה של דיצ'ן לקמן, סיירה מדולהאוס), אבל אינם מספיקים לבחון אותה לעומק לפני ההשתלטות. לאחר ההשתלטות, פגי קרטר חוקרת את ריינהארט, שמעוניין בעסקה תמורת שחרורו. קרטר מסרבת, ומודיעה לו שהוא הולך להיקבר עמוק מאוד, מה שבאמת קורה – עד שב-1989, סגן השר פירס (מאוחר יותר, ראש התא של הידרה בממשלה מ"קפטן אמריקה 2") משחרר אותו. מסתבר שהאשה שנאבדה טרם המלחמה נמצאה, צעירה כשהייתה. וייטהול משיב לעצמו את נעוריו על חשבון חייה. בסוף הפרק אנו מגלים שהיא אשתו של אשל"ס.

הפלאש-בקים נחשפים במהלך החקירה של באקשי מהידרה על ידי הצוות של שילד, בניסיון לגרום לו לבגוד בווייטהול. הניסיון לא ממש מצליח, אבל שילד כן מצליחים לקשר בין ווייטהול לריינהארט בתהליך, בעקבות דבריו של באקשי ועל ידי חיטוט בארכיונים של SSR. החלק הזה לא היה עשוי טוב, ונופל תחת הנטייה של הסדרה למיזוג מגושם מדי בין הקליל לרציני והאפל. לכך לא מסייעת הופעה לא טובה של פאליקי. לפחות הקאמבק של האנטר ובובי זה לזרועותיה של זו מעניין, ולו בשל הרמיזה שלבובי יש אג'נדה סודית. עוד בתככי שילד, נצפה מאק מלכלך על הבוס בפני האנטר.

עקב הצפה של רפרנסים ע"י בובי הפרק, פינת הרפרנסים בשביתה השבוע, אבל IO9 עושים את העבודה כרגיל.

 • Gitit Cohen

  אני בספק שוורד באמת הרג את המשפחה שלו, אני מניחה שזו הייתה תחבולה כדי להראות לוויטהול שהוא עדיין פסיכי. לפי דעתי וורד ואבא של סקיי עובדים ביחד, הרי וורד אמר לסקיי שהוא מכיר אותו ויכול להוביל אותה אליו.

  • שין-גימל

   הרושם שלי היה שהוא רק יודע עליו דרך ראינה (שאגב, מעניין מה קורה איתה). לגבי המשפחה שלו – אם זו הייתה תחבולה, מדוע הוא היה צריך להשתמש בקטע המוקלט מהשיחה שראינו? אני גם תוהה לגבי ההשלכות של זיוף מוות של סנאטור, אבל בעולם של שילד יש דברים מוזרים מכך.

   • Gitit Cohen

    הקטע המוקלט היה כדי להפליל את אח שלו, זה הרי מה שהרשים את וויטהול.
    ותחשוב על זה, אם הוא עובד עם אבא של סקיי אז הכל הגיוני, למה הוא בכלל נכנס להידרה, למה הוא היה חפרפרת בשילד. כל זה היה כדי להוציא את וויטהול מהמחבוא ותראה מה זה, הוא קיבל סוף סוף פנים מול פנים איתו…. זה לפחות הרבה יותר הגיוני מ״אין לו מושג בעד מי הוא והוא פשוט הולך עם הזרם״.
    הוא אמר לה שהוא יכול להוביל אותה אליו, זה לא נתן לי רושם של רק ״שמעתי שהוא חיי״.

   • miss bojarsky

    הוא אכן לא פגש קודם את אשל"ס אבל אני מהמרת שהוא ידע שהוא כעת עובד עם הידרה ורצה להגיע אליו. על כן הוא מבהיר לו בשיחה עם וויטהול שהוא עבד עם קולסון והצוות שלו וכך בעמם אומר לו שהוא מכיר את סקיי.

    • פשוט יעל

     !!!That's not her name

     *Hulk smash*

     • פשוט יעל

      אגב, משהו שראיתי בתגובות ב-IO9 לפני שנמאס לי לקרוא שם הוא התזכורת הנכונה שסקאי זה השם ש*היא* בחרה *לעצמה*. אם קולסון לא היה בכזה שוק אולי הוא היה מסביר לו את זה.

  • פשוט יעל

   תהיה האג'נדה שלו אשר תהיה, אני לא מבינה למה לא להניח שהוא באמת רצח את המשפחה שלו. לא רק כי זה משהו שקצת מסובך לזייף, אלא גם (ובעיקר) כי הוא כבר ניסה לרצוח אותם בעבר – כל קשת העלילה שלו בנערותו, עם גארט וכו', מתחילה מזה שהוא היה במוסד לעבריינים צעירים או משהו כזה אחרי שהוא ניסה לשרוף אותם למוות. והי, זה בדיוק מה שהוא עשה עכשיו!
   מה שמסקרן יותר זה מה קרה לאח השלישי ההוא, תומס…

   • miss bojarsky

    אני לא יודעת לגבי גיתית אבל אני אל מניחה, אני חושדת. בין היתר בגלל שלא ראינו את זה קורה וזה תמיד משאיר מקום לספק.

    • פשוט יעל

     אוקי, סבבה, פשוט ניסיתי להבהיר למה אצלי החשד הזה לא עלה בכלל. הרי אנחנו יודעים שוורד הוא מניאק קר-רוח פסיכופתי, אנחנו יודעים שהוא ניסה לרצוח את המשפחה שלו בעבר, אנחנו יודעים שאחיו פוחד ממנו, אז אצלי הקטע שהוא רצח אותם מתחבר יפה מאוד.

     • פשוט יעל

      כמו כן, אני *כל כך* לא נהנית מעלילות ה'הוווו תככים! מי מרמה את מי? מי בצד של מי?? מי יתקע למי סכין בגב בשם איזו אג'נדה??!!' גם ככה, שלא בא לי להוסיף להן עוד שכבה. 🙂

      • פשוט יעל

       קצת באופן כללי, יותר ספציפית בסדרה הזו. אני יודעת שכעקרון זו סדרה על מרגלים (בערך, סוג של), אבל בעיניי זה לא העיקר בה, ובאופן אישי אני סתם מקבלת תחושה של 'הנה טוויסט!', ועוד מילא כשיש טוויסט כזה ברגע משמעותי בעונה, אבל לאחרונה זה בערך פעם-פעמיים כל פרק, ואני לא נהנית מזה במיוחד. כלומר, אני מבינה שהם רוצים לבנות מורכבות ומתח וכאלה, אבל הפתרון הנוכחי הוא קצת אופרת-סבוני מדי לטעמי (ר' ענייני 'אבל אולי הוא בעצם לא הרג אותם!', אני מקווה שלא נגלה בהמשך שזה היה בעצם התאום המרושע של וורד או משהו…).
       זה בסדר אם אתם סתם חושבים שאני מוזרה. כמו שכבר אמרתי בעבר אני יוצאת דופן גם בזה שאני מעדיפה את עלילות Monster of the Week הקלילות יותר מהעונה שעברה על העלילה היותר אפלה וכבדה וגורלית מהעונה הזו.

       • שין-גימל

        אני לא חושב שזו דעה מוזרה. אני חושב שהסדרה יכולה לשרת גם את העלילה השבועית וגם את העלילה המתמשכת. מתוך עניין, גם פרק 7 היה כבד מדי לטעמך?

    • Gitit Cohen

     בדיוק
     no body, no crime
     חוק מספר 1 בכל עלילה

     • פשוט יעל

      בכל עלילה *גרועה* – כלומר, עלילה שצריכה להסתמך על תרגיל זול כזה כדי להכניס טוויסטים היא לא מוצלחת במיוחד בעיניי. אולי זה אכן מה שהם יעשו, אבל אם כן, זה הפתרון הכי פחות מעניין (שוב, בעיניי) לסיפור של וורד. פחות מעניין מהאופציה שהוא באמת מניאק פסיכי אבל עוזר לצוות של קולסון מהסיבות האנוכיות של עצמו (שבעיניו הן לגמרי selfless, כי 'אבל זה הכל בשבילך, סקאי!') ואיך הם, וסקאי ספציפית, יתמודדו עם זה.

 • miss bojarsky

  בעיניי העלילות הנוכחיות לא בינוניות בכלל, אני ממש נהנית מהסדרה בעונה הזו וזה היה יופי של פרק. הרגשתי שאני צופה בסרט. האקשן כיפי, הטוויסטים טובים, הדמויות מעניינות. ופלאשבקים אני תמיד אוהבת.

  אני גם חושדת שוורד לא באמת הרג את המשפחה שלו ושהמטרה שלו היא להגיע אל הידרה כדי לעבוד עם אבא של סקיי ולהפגיש ביניהם, כפי שהוא הבטיח לה.

  • שין-גימל

   למעט הפלאשבקים כאמור, הרגשתי שאני צופה בפרק שלא התרחש בו מספיק וצולם במחסן. החלק היחיד של הפרק שצולם בחוץ היה זה של וורד. זה נכון שאנחנו יודעים אחרי הפרק הזה יותר ממה שידענו קודם, אבל הדרך לשם הייתה יכולה להיות יותר מעניינת לטעמי.

   • miss bojarsky

    הפלאשבקים היו חלק לא קטן ובלתי נפרד מהפרק, אז מבחינתי מה שמתרחש בהם, מתרחש בפרק. הדברים אמנם קרו בעבר אבל הגילוי שלנו לגביהם חדש ותהיה להם השפעה מה שקורה כעת. וכל עוד העלילה מעניינת (ואותי היא עניינה), לא מפריע לי כמה בחוץ או בפנים היא מתרחשת.

    • שין-גימל

     סובייקטיבי. לי הייתה ההרגשה שזה פילר. שוב, בפנים היה משהו טעים, אבל עדיין רוב הפרק היה פילר.

 • פשוט יעל

  באופן די משעשע, הכינוי שבטי.וי.טרופס בחרו לאשל"ס הוא the Doctor (טוב נו, אנחנו אכן יודעים שהוא דוקטור). זה יוצר משפטים די מעניינים, כמו:

  The Doctor has been planning his revenge for his wife's death for 25 years

  שלא לדבר על אופציות קרוסאובר מטורפות למדי. 🙂

  • miss bojarsky

   LOL

  • שין-גימל

   כך גם בקרדיטים, מסתבר. אולי זה סוג של פרסום גרילה שנועד למשוך צופים לסדרה 🙂

 • Nir Firestein

  אני גם מאלו שממש נהנים מהעונה. העלילה הראשית, למרות שהיא לא הכי מפתיעה בעולם, מעניינת מספיק בשביל לשמור על מתח ועניין מפרק לפרק. גם פרקי הסטנד-אלון מרגישים הרבה יותר קולחים וזורמים, עכשיו עם הגרסאות החדשות והמשופרות של הדמויות המעצבנות מהעונה הקודמת, והדור החדש המוצלח ברובו (אדריאן פאליקי 3>).

  הפרק היה לא רע, והכין את הקרקע היטב לפינאלה אמצע-שונה של שבוע הבא. אני מבסוט לאללה על ליהוקי האורח – ריד דיאמונד וקייל מקלכלן משחקים את הדמויות שלהם בדיוק עם המידה הנכונה של אובר אקטינג כדי שזה יהיה כיפי אבל לא מגוחך, והפעם גם דיצ'ן לכמן הופיעה וגרמה לי להיזכר כמה אהבתי אותה בדולהאוס. לא יפה מצד דומיניק לבתר אותה ככה.

  מה שכן, אני כן מרגיש שהגיע הזמן לדלל בחזרה את השורות קצת, או לפחות לאפיין חלק מהדמויות קצת יותר מ-"סוכן מגניב שחור" ו-"סוכן מגניב לבן". הם הצליחו לעשות את השדרוג הזה עם סקאיי ועם פיץ, אני סומך עליהם לעשות את זה גם עם האנטר, טריפ וגם סימונס, שמרגישה קצת מיותרת מאז החזרה.

  לגבי אייג'נט קרטר – אני לא סבלתי את הדמות שלה בקפטן אמריקה הראשון, כי בגדול, היא הייתה תפלה ומשעממת כמו כל דבר בסרט האיום הזה. ההבלחות שלה בשילד קצת יותר מוצלחות, אז אני מקווה לטוב, והיי – אם קפטן אמריקה הצליח לעשות קאמבק בסרט שני מצוין, אולי גם היא יכולה.

  • שין-גימל

   מהדור החדש, מק והאנטר עובדים לי בינתיים, בובי פחות. הדמויות הישנות בעיקר מרוויחות לטעמי מכמות החשיפה הקטנה יותר. כמות שורות הדיאלוג של מיי ירדה אפילו עוד העונה, וזו סוג של בדיחה חוזרת שהופכת אותן למוצלחות יותר. סימונס קיבלה זמן מסך מספק, ואני מניח שהיא וגם טריפ עוד יקבלו רגעים משלהם. אני עדיין לא מצליח להתחבר לסקאיי.

   לדיצ'ן לקמן באמת לא הייתי מתנגד שיתנו יותר זמן. ושורות.

   קפטן אמריקה השני היה בסדר כזה. קרטר הופיעה גם שם וזה היה מיותר לגמרי. דווקא ההופעה שלה בראשון זכורה לי כנקודת אור בסרט המשמים ההוא (נדמה לי שהיו שמועות על כך שג'וס הוסיף את השורות שלה בשכתוב שלו, אבל אני לא זוכר אם זה אי פעם אושר).

© עידו ישעיהו