סוכני ש.י.ל.ד 2.01: צללים

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 25/09/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "סוכני שילד" עונה 2 פרק 1, פתיחת העונה השנייה

MING-NA WEN, LUCY LAWLESS, NICK BLOOD, WILMER CALDERON, HENRY SIMMONS, CHLOE BENNET, PATTON OSWALT

בעונתה הקודמת, סוכני ש.י.ל.ד הייתה רחוקה מאוד מלספק את הסחורה. לרוב היא לא עבדה ברמת הפרק הבודד, וגם העלילה המתמשכת לא ממש הצליחה לרתק. לכך נוסף חוסר איזון בין הרציני לקליל, וניסיונות בפירוק הדמויות לגורמים עוד לפני שהן בכלל נתחבבו על הצופים. החלק האחרון של העונה פיצה במידה מסוימת על כך, וההבטחה לריטולינג של העלילה נטעה בי תקווה לשיפור. הפרק הראשון, לפחות, עושה נכון את רוב מה שהסדרה לא עשתה בעונתה הקודמת.

הפרק מתחיל בפלאש בק ל 1945, שמתפקד גם ככלי להצגת המקגאפין 0-8-4 של הפרק ("האובליסק"), וגם כטיזר ל"סוכנת קרטר", שתעלה בזמן הפגרה של ש.י.ל.ד. בקטע אנחנו רואים את אנשי היחידה שקדמה לש.י.ל.ד, ה-SSR, בזמן שהם מטפלים בשאריות של ארגון הטרור הידרה שנותרו לאחר עלילת "קפטן אמריקה" הראשון. מלבד קרטר, מופיעים בקטע גם דאם-דאם דוגאן וג'ים מוריטה, שהיו בסרט, ואפילו האוורד סטארק (אבא של טוני) מקבל התייחסות. כל זה נשמע כמו הסתמכות כבדה למדי על פרטי עלילה מסרט שיצא לפני שלוש שנים, אבל זה עשוי לא רע, ומפנה את מקומו במהרה לעלילה המרכזית.

ניסיון של ש.י.ל.ד לרכוש מידע מודיעיני מסוכן לשעבר נכשל כאשר לתמונה נכנס קארל קריל, מפלץ-השבוע, המסוגל לספוג לתוכו תכונות של חומרים ולשנות את עורו כך שידמה אותן (נבל די מגניב, יש לציין). מהעבר האחר, ש.י.ל.ד נרדפת אחרי גנרל טאלבוט, ששם לעצמו למשימה לחסל את המעט שנשאר – לתפיסתו – מש.י.ל.ד והידרה. לאחר שקולסון מבין שהידרה עדיין בתמונה ומפעילה את קריל, הוא מחליט לפרוץ לבסיס חה"א שבו מאוחסנות השאריות של ש.י.ל.ד על מנת למנוע מקריל להניח את ידיו על האובליסק. על הדרך, הצוות גם שם את ידו על קווינג'ט – מטוס עם יכולות הסוואה, שמטוסים מסוגו נראו ב"הנוקמים" ו"קפטן אמריקה 2" .

הפרק מאזן היטב בין הסתמכות על פרטי עלילה מהעונה הקודמת לעלילה ודמויות חדשות. סקאיי היא עכשיו סוכנת מן המניין, אבל חוץ משוט מגניב אחד בהתחלה, הפרק כמעט ולא מתעכב על כך (וטוב שכך). הדמויות החדשות זוכות למעט זמן מסך, אבל מצליחות לעניין – הרעיון של צוות של עובדי חוץ בשירות ש.י.ל.ד הגיוני ויוצר מתחים, כאשר מיי אינה סומכת עליהם, ודרכיהם נפרדות מהצוות המרכזי לבסוף בהחלטה בזמן אמת שמושפעת מהמצב ומהסטטוס התעסוקתי שלהם. לא בטוח שבשביל זה היה שווה להביא את לוסי לולס, שהייתה במצב מעט עייף ומדקלם בפרק הזה, אבל זה לא הפריע יותר מדי.

CLARK GREGG

יחסית לעונה הקודמת, יש פחות שיחות מסדרון וגאדג'טי מרגלים, ויותר אקשן. סצינות החקירה של טאלבוט ווורד הן שיכלול של הקונספט מהעונה הקודמת, כאשר הן מהודקות בהרבה ועם המידה הנכונה של הערות רקע. הפרק גם עושה שימוש מינימלי ומושכל בטריפלט וקניג (אני מסרב לבדוק את שמו הפרטי), והיחיד שמקבל מעט מדי צומי מהצוות הוא מאק, שמספיק בערך להיות מוצג בשמו. הטוויסט של פיץ-סימונס נעשה באופן מוצלח, וכעת משנחשף מסקרן לראות מה הם הולכים לעשות עם הדמות.

מעריצי ווידון יכולים להיות מאושרים הפרק מנוכחותו של ריד דאימונד (דומיניק מ"דולהאוס", וגם "מהומה" של ווידון) בתור הפנים החדשות של הידרה. משהו נוסף שהזכיר לי את יצירותיו של ווידון היא האמירה על כך שחייל האוויר אינו ערוך להתמודד עם קריל.  אמירה דומה נאמרה על "היוזמה" בעונה 4 של באפי, וממש כמו שם – לא ברור שגם ש.י.ל.ד ערוכה להתמודד עם קריל, או עם האובליסק. זה מעלה את השאלה מה ההבדל בינם לבין חיל האוויר, או אפילו בינם לבין הידרה. מה שברור הוא שהטקטיקה של ש.י.ל.ד\חייל האוויר, במסגרתה הם מחזיקים את כל מה שמסוכן לאנושות במתחם סגור, נידונה להיכשל בכל פעם, בערך מאז שהומצאה ב-1945.

היו כמה רגעים פחות מוצלחים – קצת לא ברור מדוע קולסון משאיר את פיץ בסביבה אם הוא לחלוטין לא סומך עליו. משהו אחר שקצת הפריע – הפרק מתאמץ לבסס את הרעיון שלקולסון אין זמן להיפגש עם יתר הצוות, ואז שובר את האמירה הזו עד סוף הפרק ומכניס את קולסון עמוק לתוך המבצע. ההחלטה של הארטלי לגעת באובליסק גם נראתה פזיזה למדי. אבל כל אלה תלונות קטנות יחסית – אם גם התסריטים הבאים יהיו מהודקים כמו זה, העונה הזו ללא ספק תהיה טובה מקודמתה.

 • assafTV

  קפטן אמריקה *השני*

  • שין-גימל

   התכוונתי לראשון דווקא. השני מתחיל בהווה (כלומר, הרבה אחרי הקטע בתחילת הפרק), ולא מופיעות בו כל הדמויות המוזכרות – למעט פגי קרטר.

 • פשוט יעל

  יאי, חיכיתי לפוסט על הפרק!
  .
  עניין סובייקטיבי ואישי לגמרי: אני חייבת להודות שעד כמה שהקונספט של קריל מגניב, היו מסביב לזה דברים שהיה לי קצת קשה לסספנד. כאילו, בסדר, הגיון של קומיקס וכאלה, אבל איכשהו, העובדה שמישהו מסוגל, למשל, לשנות את הזרוע שלו למתכת ואז *להשתמש בה* (בלי שהיא תהיה פסל דומם, ובלי שהיא תקרע את כל השרירים שמחוברים אליה), פשוט לא הסתספנדה אצלי בראש. ולא יכול להיות שזה רק העור שלו, כי כשהוא הופך לדברים שקופים רואים שהוא כולו נהיה שקוף. איך זה עובד?!
  .
  מה שמזכיר לי: מי לעזאזל שכר את השומרים שלו? אם אתם שומרים על מישהו שיכול להפוך את עצמו לכל חומר שהוא נוגע בו, והוא נמצא בתוך תא זכוכית, אולי תעצרו ותחשבו לחצי דקה אם אולי התא רק *נראה* ריק, לפני שאתם פותחים את הדלת? אשכרה facepalm.
  .
  אה, והיה פרק סבבה. אני לא מתלהבת מהכיוון האפל-ומייאש, כפי שכבר אמרתי גם בסוף העונה הקודמת, וממש לא מוצא חן בעיניי מה שהם עושים עם וורד (כי בעיניי לא מגיעה לו גאולה), ואני גם לא סגורה איך אני מרגישה לגבי מה שהם עושים עם פיץ-סימונס, אבל היה סבבה. בהחלט אמשיך לצפות גם העונה.

  • שין-גימל

   לגמרי facepalm. אבל גם זה היגיון של קומיקס.
   אני תוהה אם היוצרים מתכוונים בכלל להפוך את חיל האוויר ליותר מנבל קש. כלומר, טאלבוט מקבל יותר זמן מסך, אבל זהו בערך כרגע.
   אני גם לא חושב שלוורד מגיעה גאולה. אולי זה באמת איזשהוא תסביך של קולסון שרוצה לשמור את כל הצעירים האלה מסביבו.

   (ואיפה מריה היל? אוף איתם).

   • פשוט יעל

    שאלה טובה. אולי הם רוצים להפוך את שילד לסוג של A-Team, שנלחמים ברעים מצד אחד ובצבא שרודף אותם מצד שני?
    .
    (אם כן, אני די בעד. אני רוצה לראות את קולסון אומר "I love it when a plan comes together"!
    פיץ ומיי ביחד הם מרדוק, ונראה לי שטריפלט יכול להיות פייס – לפחות בפרק הנוכחי הוא זה שהתחזה לגנרל – ואולי אפשר לצרף אליו גם את סקאי לצורך העניין. אני לא יודעת מי יהיה בי.איי., אבל הי, בדיוק הצטרף לצוות עוד בחור שחור שאנחנו לא יודעים עליו הרבה, אז צריך לשים עין ולבדוק אם הוא מתחיל לגדל מוהוק ולענוד שרשראות זהב.)
    .
    למריה היל התייחסו בערך מתישהו בפרק, כשדיברו על sellouts שעברו למגזר הציבורי; יכול להיות שמתישהו בין העונה הראשונה לשנייה קרה משהו, והיא וקולסון כבר לא מסתדרים? או שאחרי שהם בזבזו תקציב על להביא את לוסי לולס לשלושתרבעי פרק כבר לא נשאר להם לקובי סמולדרס?

  • gil_gutkin

   אני לא חושב שהם הולכים עם וורד לכיוון הגאולה.
   יש לי הרגשה שהוא יעזור להם מספיק כדי שיבטחו בו, ואז יברח/ינקום/יעשה משהו רע אחר.
   ובגדול, מאוד אהבתי את הפרק, ולעומת השני שליש הראשונים של העונה הקודמת, שכמעט אף פרק בהם לא הצלחתי לראות בבת אחת בלי הפסקות שיעמום, הוא עבר לי ממש מהר.

 • miss bojarsky

  היה יופי של פרק בעיניי, קצבי, כיפי, מעניין. אני בהחלט מקווה שככה תתנהל העונה כולה.
  הטוויסט לגבי פיץ-סימונס היה מפתיע ושובר לב בו זמנית. למה שקולסון לא ישאיר את פיץ? הוא חלק מהצוות והוא חשוב להם ואפת להם ממנו. והם כולם בורחים מהחוק עכשיו, מה הוא אמור לעשות? לזרוק אותו לכלבים?

  קולסון לא התכוון לפגוש את כל הצוות, הוא התכוון לדבר עם מיי וישר לעלות על טיסה להמשיך במצבע הגיוס שלו, אבל הוא שינה את התוכניות ברגע שהוא שמע על ה-084. אז לא הרגשתי שהוא שבר את האמירה שלו, אלא שצץ משהו קריטי.

  אני היחידה פה שאני עדיין מחבבת את וורד ועל כן אני שמחה שהוא בסביבה ומקווה שייעשו איתו משהו מעניין.

  • שין-גימל

   אני לא אומר שהלוגיקה של קולסון לא הגיונית, אני אומר שמלכתחילה הם לא היו צריכים לבנות את הקטע שאף אחד לא רואה אותו אם זה נשבר כבר בפרק הראשון. לגבי פיץ: אני לאו דווקא חושב שלהשאיר אותו קרוב אל קולסון יעזור לשמור עליו בטוח.

   • miss bojarsky

    זה לא מפריע לי, רצו לתת לנו להבין איפה הדמויות נמצאות כעת ומה עבר עליהן מאז סיום העונה הראשונה וכעת אנחנו יודעים שרוב הזמן קולסון לא היה איתם ושהיחסים בינו לבין הצוות השתנו לאור זאת שהוא עכשיו עומד בראש הארגון ולא רק ראש הצוות. אפשר היה לראות שהגם שהם פגשו אותו במהלך הפרק, הוא היה מרוחק והאינטראקציה נסבה סביב הנושא הספציפי שעומד על הפרק.

    מה כבר הם יכולים לעשות עם פיץ? ולאור זאת שקולסון לרוב לא שם, הוא לא ממש קרוב אליו 🙂

    • שין-גימל

     כן, אבל מערכת יחסים שבמסגרתה הדמויות צריכות להסתדר ללא הנוכחות של קולסון, לפחות זמנית, הייתה יכולה להיות מעניינת. שוין.

     במצבו, נראה לי שהיה אפשר למצוא לפיץ מסגרת שבה הוא היה מוגן יותר, וגם יקבל עזרה. אני מניח שהסדרה תמצא לו משהו לעשות לפני כן, בעיני הסובייקטיביות זה מוזר כרגע.

     • miss bojarsky

      אוקי, אני מבינה מה אתה אומר לגבי קולסון. אני חושבת אבל שלפרק ראשון לעונה זה היה מוזר. הם יכולים עכשיו לעשות את זה. אם כי עכשיו יש להם את המטוס המוסווה.

      לגבי פיץ – לאור המשאבים המאד מוגבלים שלהם כעת, אני באמת לא חושבת שיש להם אופציות.

   • mip

    אני לא הבנתי את זה ככה.
    אני הבנתי את זה שהם מניחים שהם לא יפגשו אותו כי הם לא פגשו אותו כל הקיץ, אבל הפעם הוא הגיע כן לפגוש אותם. ובלי קשר הוא חייב קודם כל לפגוש את מיי כי באיזשהו מקום היא אחראית עליו, והוא לא רוצה לעשות את הדיון הזה מול כולם כדי לשמור על סמכות.

 • צריך לצפות שנית מאחר ותשומת לבי לא הייתה נתונה במלואה לפרק. בכללי, נראה שזו תחילתו של כיוון מעניין והתרחקות מהעונה הראשונה.

  אע"פ שהיה צפוי שקריל יספוג את ניכולות של הכלוב השקוף, לא בטוח עד כמה החיילים הבינו את הכוחות שלו. טאלבוט צריך שיהיו בפיקודו חיילים טיפשים כדי להיראות טוב… הייתה מחווה מגניבה לנשק הקבוע שלו בקומיקס – שרשרת וכדור ברזל.

  דאם דאם הופיע גם בסרטון הוואן-שוט של הסוכנת קרטר.

  לוח הזמנים בעבר לא ברור לי, כי הסרטון ההוא התרחש כשנה לאחר המלחמה (1946) והפרק התחיל ב-1945. כשנראה זוג ידיים מנקה משקפיים, חשבתי לרגע שנראה את בוגו וויבינג שב לתפקידו כרד סקאל. איכשהו לא זיהיתי את ריד דאיימונד כריינהרדט, כך ששובו בסוף הפרק כד"ר ווייטהול היה טוויסט שתפס אותי. דמותו בקומיקס:
  http://marvel.wikia.com/Daniel_Whitehall_(Earth-616)

  הטוויסט הכי טוב בפרק היה הגילוי על פיץ-סמונס. פיץ אולי לא תורם דבר לשילד במצבו, אבל אין ספק שקולסון דואג לו. לא ברור לאן סימונס נעלמה, אבל זו הייתה החלטה שלה; פיץ עשוי להפוך למטרה של היידרה, בין אם יוכלו להוציא ממנו משהו או לא.

  לא חושב שבונים את וורד לקראת תיקוןגאולה. אף אחד לא יסמוך עליו שוב, והפרטים האמיתיים שהוא נותן לשוביו משרתים את מטרתו כאסיר. זה לא צריך להפוך אותו לחוזר בתשובה.

  לוסי לולס באה להופעת אורח קצרה, מסתבר. הייתי צריך לחזות זאת כשרק האנטר ומאק הופיעו על פוסטר עם שאר הקאסט.

  קוניג הנוכחי אמור להיות בילי.

  • שין-גימל

   האירועים בפרק מתרחשים לפני הסרטון, ללא ספק – ניתן להבין שסטארק עדיין עובד עם ה SSR, ובפרק קרטר מדברת על הצורך בהקמת SHIELD .
   לגבי וורד – אני מקווה מאוד שהם לא הולכים לקראת דינמיקה בסגנון "הרשימה השחורה". ואם כן, שלפחות יביאו את ג'יימס ספיידר, הוא וג'וס חברים עכשיו.

  • פשוט יעל

   תודה, תמיד כיף לקרוא את התוספות שלך!
   אני כנראה היחידה כאן שלא מרוצה מהטוויסט לגבי פיץ-סימונס, אה? גם כי זה אשכרה Break the Cutie (במינוח של טי.וי.טרופס) ועצוב לי עליו, אבל גם כי מבחינה עלילתית אני פשוט לא מתה על הקונספט הזה.

   • אני לא אוהב את מה שקרה לפיץ, אבל הדרך בה הוא הוצג לאורך הפרק והגילוי בסוף – עבודה מצוינת. לא תמיד מצליחים להפתיע אותי כך.

  • mip

   דווקא לוח הזמנים מסתדר – כל עוד היתה מלחמה היא היתה חלק מהיחידה שמטרתה להפיל את הידרה, וברגע שהמטוס של קפטן אמריקה התרסק, היא המשיכה לעבוד עם ה howling commandos – שכבר הכירו אותה ולכן העריכו אותה.
   הבעיה התחילה כשהמלחמה נגמרה, ואז כל הכוחות חזרו – כל אחד לאיפה שהוא הגיעה ממנו, ואותה הציבו מחדש במקום שלא מכירים אותה ולא מעריכים אותה ולכן מתייחסים אליה כמו שמתייחסים לנשים בשנים האלה, עד שהאורד סטארק מחליט לקרוא לה על מנת להקים את שילד.
   שים לב שכאן הם עדיין קוראים לזה SSR, וברגע שהיא מצטרפת לסטארק זה כבר כדי להקים את שילד.

   ולגבי וורד – אני חושבת שהעלילה ההגיונית כרגע זה שמבחינת וורד יש משהו אפל בתוך סקיי אז הוא מנסה לגרום לה לסמוך עליו על מנת שהוא יוכל לדבר איתה ולחשוף את הצד האפל שלה, ובעצם להעביר אותה לצד של הידרה.

   למרות שצריך לזכור שכל הנושא עם וורד מלכתחילה היה כזה שהוא עשה את כל מה שהוא עשה כי הוא הרגיש שהוא חייב לג'ארט ועכשיו כשג'ארט לא קיים יותר אז באמצ מבחינתו כל האופציות פתוחות (למרות שגם אני מעדיפה שלא ילכו איתו לכיוון הגרוע והמשעמם של הגאולה)

© עידו ישעיהו