סוכני שילד 1.02: 0-8-4

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 02/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר Agents of S.H.I.E.L.D עונה 1 פרק 2

"זו בירה אלוהית." "כן, זיקקנו אותה מהזיעה של ת'ור."

"זו בירה אלוהית." "כן, זיקקנו אותה מהזיעה של ת'ור."

אהבתי את הפרק השני הרבה יותר מקודמו. אחרי שלסדרה התאפשר להתנער מכבלי הפיילוט המחייבים, הזרקור עבר לקבוצה החדשה והצעירה. המשימה הראשונה שלהם ביחד הסתבכה – אחרת זו הייתה סדרה מאוד משעממת על טיסות ארוכות ומילוי דו"חות – וקולסון קיבל את מבוקשו כשעבודה משותפת גיבשה את הסוכנים. כמו כל קבוצת גיבורי על, גם הם היו זקוקים לגורם מאחד. עבור הנוקמים היה זה לוקי בקומיקס, ו"מותו" של קולסון בסרט; עבור האקס-מן היו אלו כנפיים ועיני לייזר במקום חצ'קונים ושפם מדובלל, וזקן קריפי בכיסא גלגלים.

בדיון על פרק הפיילוט שין-גימל השווה בין גיוסה של סקאיי לבין גיוס דומה של ג'סיקה דרו\ספיידר-וומן לשורות הנוקמים לפני כמה שנים (אז, ב-2005, זו הייתה סדרה וקבוצה חדשה – New Avengers). ג'סיקה הייתה בעברה סוכנת שילד, אך במקור שירתה את ארגון הטרור היידרה. כמו במקרה של סקאיי בסוף הפרק, מהר מאוד התגלה לקוראים שהיא משרתת שני צדדים ומתחבטת במי לבחור. מאוחר יותר זה התפתח למשהו אחר לגמרי, אבל בשביל זה יש הערות [1]. על כל פנים, נראה כי "סוכני שילד" שאבה השראה מהסיפור הזה (לפחות באופן חלקי), ואשמח לראות לאן זה מתפתח.

פיץ-סימונס זכו לפיתוח נרחב יותר הפעם, אבל הם עדיין הדמויות הכי פחות מעניינות בקבוצה. הברברת עמוסת הלינגו המדעי לא עוזרת. שייקחו דוגמה מוולטר בישופ ב"פרינג'", שהצליח להראות את גאונותו והניתוק שלו מהסביבה הנורמלית, ועדיין להיות הדמות הכי אהובה בסדרה. בכל אופן, הנאנובוטים המעופפים של פיץ עדיין גונבים את ההצגה בכל סצנה בה הם מופיעים, והגאדג'טים בכלל משדרגים את הסדרה (בפרט המטה של וורד).

בינתיים וורד התחבר לסקאיי והעניין שלו להדריך אותה יוביל כמובן לפוטנציאל רומנטי (מתח מיני היה כבר בפרק הראשון). מעניין יהיה לראות איך הפעילות שלה כחפרפרת תשפיע עליו. הוא מאוד פרגמטי וישיר, אע"פ שהשהייה במחיצת הצוות החדש עשויה לרכך אותו במעט. בתור מישהי שבחרה לפרוש מפעילות מבצעית, נראה כי מיי נהנתה יותר מדי השבוע, לא? הנרגנות הכמעט קבועה שלה, הפעילות שהוציאה אותה מהשטח, הכינוי המסתורי ("חיל הפרשים") – מלינדה מיי היא הגרסה הנשית של וולברין.

את הופעת האורח בסיום הייתי מעריך הרבה יותר לולא הייתה נחשפת יום לפני שידור הפרק. וגם אם הסצנה לא הייתה מרגישה כאילו נדחסה ברגע האחרון ונכתבה כך, או שהסדרה לא הייתה ממהרת להשתמש בכוכבים אורחים גדולים רק לשם הגימיק בשלב כה מוקדם. תנו לה לגדול לבד, למען האודין. נו, העיקר שלולה יצאה ללא פגע.

[1] ספוילר לקומיקס: כאמור, ג'סיקה דרו הייתה סוכנת של היידרה שנשלחה לחסל את ניק פיורי. הוא הצליח להוציא אותה משליטת הארגון וגייס אותה לשורות שילד. אחרי שנים כגיבורת על וסוכנת, היא איבדה את כוחותיה והפכה לבלשית פרטית. לפני כמה שנים היא חזרה למרכז העניינים והצטרפה לנוקמים, אך הסתבר שהיא נשתלה כמרגלת ע"י היידרה, לאחר ניתוח שהחזיר לה את יכולותיה. בסופו של דבר, במהלך אירועי Secret Invasion ג'סיקה נחשפה כסקראל (צ'יטאורי ב"נוקמים"), אחת מיני משני צורה רבים שהושתלו לאורך השנים בקהילת גיבורי העל ותפקידים רמי דרג. ג'סיקה לא הייתה סתם מושתלת, אלא הבכירה שבהם – וראנקה מלכת הסקראל.

פרטים שניתן למצוא רק בעלון המידע של מטוס ריגול עם בר מפואר:
– מספר הקוד של "האוטובוס" הוא 616, מספר היקום המרכזי של מארוול. את המונח טבע בשנות ה-80 אלן מור, כשכתב עבור הסניף הבריטי של מארוול, והוא הפך לפופולרי בקרב המעריצים. במארוול התכחשו למיספור באופן רשמי, עד לפני כמה שנים.
– "פריט 0-8-4" מכיל את טכנולוגיית הטסרקט שהוצגה ב"קפטן אמריקה" ולאחר מכן נעשה בה שימוש ע"י לוקי ב"נוקמים". אני עדיין לא מבין למה לא משתמשים במונח המקורי, קוסמיק קיוב.
– לא יודע אם יש משמעות לספר שוורד קורא, Matterhorn. הוא נכתב ע"י מפקד מחלקת מארינס במלחמת וייטנאם וקשיי החיילים להתמודד עם המלחמה העקובה מדם.
– לא חושב שקמילה רייס מבוססת על דמות כלשהי. היחידה שקרובה אליה בשם היא סיסיליה רייס, רופאה שבגיל מאוחר גילתה את כוחותיה המוטאנטיים והייתה חברת אקס-מן לזמן קצר.
– הבחור שתום העין שמופיע בסוף הוא לא דיוויד האסלהוף.

***

שימו לב: מערכת התגובות חזרה להיות Disqus כמו בעבר, ומאפשרת המון פיצ'רים מצוינים למעקב אחרי התגובות ולכתיבה נוחה שלהן. עם זאת, עדיין יש שני באגים מציקים:
1) כדי להגיב לתגובה יש ללחוץ על כפתור "צטט". כן, המילה Reply תורגמה משום מה ל"צטט" ולא ל"הגב". משתמשים ישראלים כבר ביקשו תיקון לפני מספר שבועות, אבל עד כה לא קרה כלום.
2) כאשר מתחילים משפט במילה באנגלית, כמו נניח "LOL", הסדר של העברית והאנגלית בכל התגובה משתבש. לכן התחילו במילה בעברית ורק אז תמשיכו כרצונכם, כמו למשל, "אוי, LOL" או סתם "לול" (אבל עדיף לא "חחחחחחחחחח").

 • שכחתי לציין שלקראת סוף הפרק חשבתי על "פיירפליי" (ייתכן ששמעתם עליה), בעיקר בזכות תא המטען של המטוס.

  • שין-גימל

   מישהי טענה באזניי אחרי הפרק הראשון שמהסדרות של ווידון זה בינתיים הכי דומה לדולהאוס, ואני טענתי שזו פיירפליי, בגלל האופטימיות לעת עתה אבל גם בגלל התחושה המסויימת של "סדרת ספינה".

   אחרי הפרק הזה, אני יכול לחשוב על עוד השוואה – הדינמיקות הפנימיות בצוות מזכירות דווקא את באפי המוקדמת. פיץ-סימונס מזכירים קצת את זאנדר וווילו, לפיץ יש בעיות עם זכר-האלפא בדמותו של וורד, ושניהם כבר סוג של פלירטטו עם סקאיי. מה שבאמת חסר זו איזושהיא דמות עם בעיות טקט קשות וגישה מחורבנת נוסח קורדיליהאניהג'יין, אבל אני מניח שגם זו תגיע אם הסדרה תשרוד מספיק זמן.

 • תתש

  מבחינת ריייטינג זה נראה שהסדרה הולכת בעקבותיה של כמעט כל סדרת מד"ב עתירת באז ותקציב שהרשתות הגדולות העלו בשנים האחרונות. הרייטינג ירד בכ-34% משבוע שעבר (3.1 השבוע) ולפני שתגידו שהרייטינג של הסדרה הוא עדיין מוצלח, סדרות (במיוחד דרמות מד"ב) עם כזה פער בין הפיילוט והפרק השני לא שורדות יותר מכמה עונות במקסימום. ההימור שלי הוא שהרייטינג יגיע לאיזור ה-2.0 בסוף העונה, ו-ABC יעשו את אותה טעות ש-NBC עשתה עם רבולושן ויתגמלו בהתאם עם עשרות מיליונים של עלות שקועה.

 • שין-גימל

  האמת שהתייחסתי דווקא לגיוס של מלינדה מיי כזה שמזכיר את הגיוס של דרו. אבל כן, יש דימיון מסויים לסקאיי בהיבט של הסוכנות הכפולה, במיוחד אם כפי שנרמז היא לא טירונית כפי שהיא מתאמצת להיראות.
  לא התלהבתי מהפרק. האקשן היה הרבה יותר מושקע מבפרק הקודם (וחבל, אולי להכניס את הכסף הזה לפרק הראשון היה עוזר קצת לרייטינג), אבל סבל מניסיונות כושלים למגניבות-יתר פה ושם. ההסבר על פילוסופיית העולם השונה של סקאיי ווורד היה מעניין, אבל מבחינתי הם עוד לא לחלוטין הרוויחו את ההזדהות שלי עם הדמויות על מנת להיכנס לזה.
  לא ספויילרתי לסוף הפרק, וזה היה דווקא מגניב במידה הנכונה לטעמי.

  נ.ב. Blue Skies הוא אולי רפרנס לפרק Gray Hour מדולהאוס.

  נ.נ.ב הפרק הזה יוצר את הרושם שפרו היא דיקטטורה, ולפחות איך שאני זוכר את זה זה קצת רחוק מהאמת.

  • אוי, נכון. בראש שלי ההשוואה התאימה לסקאיי ולא טרחתי לחזור לדיון ולוודא זאת.

   היקומים של מארוול ו-DC נוטלים הרבה חופש יצירתי, בד"כ בהמצאת מדינות בידיוניות שממלאות את תפקיד החורים באמצע שומקום או דיקטטורות מרושעות. עכשיו זה גורם לי לתהות מתי נשמע על ווקאנדה או לטווריה (ד"ר דום שייך לפוקס, אבל בטח אפשר לעשות משהו עם איזו מדינה מזרח-אירופאית מפוקפקת).

  • שין-גימל

   נזכרתי בעוד משהו שדווקא אהבתי אבל בוודאי לא יוסיף לרייטינג של הסדרה – סקאיי, בתור ההאקרית שהיא, מצילה את כולם באמצעות RTFM

   • שין-גימל

    . !!!

 • אהבתי את הפרק הקודם הרבה יותר מאשר את הנוכחי. הוא היה נורא צפוי, ממש ממש צפוי, לכל אורכו, ולפיכך בעיקר שעמם אותי. כאילו, למישהו היה ספק שהפרואנים על המטוס הם סוס טרויאני? כמה דבילי. כמו כן, כבר הבעתי מספר פעמים בעבר את סלידתי מהכלי התסריטאי שפותח בסצינת אקשן ואז חוזר אחורה בזמן כדי לתאר מה הוביל אליה, והנה "סוכני שילד" עושה את זה כבר בפרק השני שלה.

  סצינות האקשן היו חביבות יחסית, אבל גם אני קיבלתי וייב חזק של "פיירפליי" – החבורה שאינה-בהכרח-מסתדרת ומצויה בכלי מעופף, וגם נאלצת להתמודד בתוכה עם אויבים. ההשוואה לא עשתה חסד עם "סוכני שילד".

 • Saturn

  באמת התקשתי לעקוב אחרי דיאלוגים מסויימים ולהבין מה הם אומרים, במיוחד כשהם מציפים את השיח בלינגו ומונחים. אולי זה קשור לדיבור המהיר שמאפיין את הסדרה. גם התרגום לא עזר בהרבה (אם כי הוא לא היה מסונכרן ורק הסיח אותי יותר).

 • טוב שיש אחרים שמחפשים רפרנסים, כי נראה שפיספסתי כמה (בד"כ אני מתעלם מהיקום הקולנועי-טלוויזיוני, מפני שמרבית המגיבים פה בטח מכירים את הסרטים והרבה פחות את הקומיקס):
  – פיץ מציין אדם בשם פרופסור ווהן. ייתכן כי מדובר בוונדל ווהן (AKA קווזאר), חבר אוונג'רס, סוכן שילד וחבר בפרויקט פגסוס (שהופיע בסרטים והוזכר בסדרה).
  http://marvel.wikia.com/Wendell_Vaughn_(Earth-616)
  – הבסיס של שילד אליו נועד הצוות עם פריט 0-8-4 מכונה "סלינגשוט". זה היה גם שמה של חברת קבוצת Secret Warriors שהקים ניק פיורי לאחר ירידתו למחתרת, והורכבה מצאצאיהם של נבלי על.
  http://marvel.wikia.com/Yo_Yo_Rodriguez_(Earth-616)
  – בהמשך להשוואה ל"פיירפליי", המטה שוורד משתמש בו מחוץ למקדש בפרו דמה לזה שבעזרתו סיימון טאם חילץ ריבר מהאליאנס בפרק הראשון.
  http://www.youtube.com/watch?v=bp8UqS7eeiE

 • Mika Gill

  מה שהכי אהבתי, היתה ההתייחסות של רייס לעובדה שהוא מקיף את עצמו באנשי צוות "צעירים ויפים במיוחד". זו היתה יופי של קריצה לצופים, מבחינתי.

  • שין-גימל

   ופתאום נזכרתי שאחד הדוגמנים שמקיפים אותו אפילו ביקש שלום עולמי בפרק הזה.

© עידו ישעיהו