להשחיל צינור

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 27/09/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.03

http://i1213.photobucket.com/albums/cc466/yyaddo/SonsofAnarchy-05x03-LayingPipe.jpg?t=1348684328

פורסם כאשר כבר יש 9 תגובות

רגעים ספורים לפני הצפייה בפרק גיליתי שאחת הדמויות הראשיות תמות במהלכו. מבלי להיחשף לספוילר, ידעתי מיד במי מדובר. אפילו הבעתי חשש לגורלו בסיכום הפרק האחרון. אופי כלל לא היה אמור להיות שם בבית בכלא עם חבריו, הוא הקריב את החופש ואת האפשרות להסתלק מהמועדון כדי להגן על ג'קס והחבר'ה, והוא עשה זאת בדרכו שלו. אני שונא את העובדה שאופי מת (מי לא?) אבל מבין עד כמה זה היה היעד שאליו הוא הולך. ההתפרקות אחרי מותה של דונה, חוסר היכולת לאהוב מישהי אחרת, הודאתו בפני לילה בפרק הקודם, ההתמודדות עם האמת מפיו של ג'קס בפרק הנוכחי. למרות כעסו הרב והמוצדק, אופי בחר להציל את האחרים, מפני שלו כבר אין חיים, והוא מת בדרך היחידה שהתאימה לאורח חייו.

המוות של אופי הוא גם הנקודה שבה ג'קס נכנס סופית לתפקיד המלך, לא עוד שחקן שמובל ע"י אחרים. אהבתי את הסצינה בה ישב על השולחן בתא הכלא וחילק הוראות לצ'יבס וטיג, שם ג'קס נראה נחוש יותר מאי פעם. אם האמת על אביו לא לקחה אותו עד הסוף, אובדן חברו הטוב ביותר חייב להיות ההדק, או שההקרבה של אופי נעשתה לשווא. בסיכומו של דבר, אני מצפה מג'קס, כפי שהבטיח לסוהר שיהרוג אותו, שנקמת דמו של אופי (ושאר בני משפחת ווינסטון) לא תסתיים שם; ברגע שהעסקה עם גלינדו תפורק, פופ וקליי צריכים למות. למרות הסולחה שנעשתה בזמנו, אולי גם טיג.

עם האירוע המשמעותי הזה, היו גם סיפורים אחרים, החשוב בהם הוא העימות המתחמם בין טרה לבין ג'מה. מזו תקופה ארוכה, אולי אף מאז תחילת הסדרה, אהבתי את טרה. כן, המהלך המטומטם והנואש של ג'מה היה צפוי ונועד לכישלון מלכתחילה [1], אבל זה הוביל לקרב שהוכיח בעיקר עד כמה ג'מה איבדה את זה. הפשיטה על מכון הליווי הייתה שק המלח שנשפך על הפצע הפתוח של ג'מה.

[1] רק מפני שוונדי טיפשה. נכון, טרה רופאה מוערכת ואוטומטית תוצג כאם למופת בניגוד למסוממת לשעבר, אבל אם לוונדי היה קצת שכל היא הייתה יכולה להשתמש בג'קס כמי שגורר אחריו את משפחתו לעולם הפשע, לשכור חוקר שיגלה עד כמה טרה מעורבת במועדון ומהן הנסיבות בהן איבדה את יכולתה לנתח. חוץ מזה, טרה אולי לא מכורה למשככים, אבל אם לשפוט לפי פרק פתיחת העונה, משהו לא בסדר אצלה.

 • עד שתומר יגיע עם הסיכום השבועי, אני פותח פוסט כי קשה שלא לפרוק. אני כבר לא צופה בסדרה, וכבר בשבוע שעבר הודיעו שמישהו מהחבורה ימות בפרק הנוכחי. בלי קשר לאופן שבו זה נעשה (כי לא צפיתי אלא רק קראתי), העובדה שאופי הוא האיש היא תעודת עניות ל"ילדי האנרכיה" ואישוש עבורי לכך שטוב עשיתי כשהפסקתי לצפות בה. מעניין אותי לקרוא מה דעתם של אלה שצפו בפרק ובעונה עד כה.

  בלי קשר – נאבקתי קצת עם שם הפרק שבכותרת. המקור הוא Laying Pipe, מושג שבמקור משמעו הנחת צינורות ובהשאלה לעשות סקס, אבל לא הבנתי מה הקשר לפרק עצמו, ושתי המילים האלה לא מופיעות בו (אליבא דקובץ הכתוביות). ניסיתי להעביר את כפל המשמעות הנ"ל בתרגום, אבל יכול להיות שפספסתי ומדובר במשהו שונה בתכלית.

 • Saturn

  יש תקלה בהצגת התוכן שכתבת לרשומה. כשהדף עוד נטען אפשר לראות אבל כשהלייאאוט של התגובות עולה מה שכתבת נעלם.

  ספויילרים לפרק מכאן והלאה:

  כל מה שידעתי לגבי הפרק הזה לפני הצפייה זה שקורט סאטר קידם את הפרק תוך כדי שימוש בתואר gamechanger. ובכן, הוא צדק.
  אני לא יודע למה בדיוק לא אהבת את הבחירה באופי ואיך היא המסמר האחרון לאחר העונה הקודמת אבל כמו שאמרת לא ראית את הפרק.

  לדעתי זה היה הפרק הכי טוב של הסדרה זה פרקים וכנראה עונות רבים. מאיפה ה'ביצים' למהלך שכזה אחרי סיום העונה הקודמת הפחדני ושרק-לא-ינענע-את-הסירה-חזק-מדי אני באמת לא יודע. אולי אפשר היה להקטין את המעשה בכך שאופי הייתה דמות שהגיעה לקיצה ולא נותר לעשות איתה דבר (למרות סיום הפרק הקודם בו אופי חזר למועדון), שאולי הם לא רצו שעוד דמות שיודעת את כל האמת תצא אל מחוץ לכותלי הכלא.

  כן או לא זה היה חתיכת פרק טעון שמדביק אותך לכיסא. בהתחלה חשבתי שהם יימצאו איזה דרך כדי לעקוף את דרישותיו האכזריות של פופ (כבעונה שעברה) אך הפרק התקדם ומוצא איין, והשיחות בין ג'קס,אופי,צ'יבס וטיג היו מצויינות.

  ארבעתם התאספו וג'קס עמד לבשר לצ'יבס שהוא בחר בו כאיש שייהרג לפי דרישת פופ אבל לאופי היו תוכניות אחרות (כמו שהוא אמר בפרק הקודם שהוא מגיע כדי לשמור עליהם), תוקף את האחראי שם ובכך 'מבטיח' את מותו.

  כל הסצנה הזו הייתה מצויינת ומרגשת ואופן מותו של אופי זה כנראה אחד הרגעים הטלווזיונים הזכורים ביותר שיהיו בעונת השידורים הנוכחית.

  בנוגע לשם הפרק, אני חושב שזה גם laying pipe כמו שמכינים לבנייה של משהו חדש (העסקה בין פופ לג'קס) וגם כמובן הצורה שבו נלקחו חייו של אופי – בקרב עד המוות נגד אסירים שחורים שהסתיים במכות צינור ברזל מהדהדות.

  ג'קס מבטיח לאחראי האגף הזה ש'בחר' את אופי שהוא אוטוטו משתחרר והוא הולך לגלות איפה הוא חי ולרצוח אותו. זה הדבר שאני הכי מצפה לו מכאן ועכשיו בסדרה.

  כל שאר הדברים בפרק היו שטויות. הן בפני עצמם והן לנוכח מה שקרה בכלא.

  • הבעיה שלי אינה עם האופן שבו הוא מת, שאכן נשמע מסעיר, אלא עם עצם ההיפטרות מהדמות. אופי היה בעיניי הלב והנשמה של הסדרה הזו מתחילתה, אין כעת אף דמות "בילדי האנרכיה" שאיכפת לה ממנה כהוא זה. אחרי שהוא ירה בקליי בסוף העונה הקודמת, כתבתי כך:

   "אני רוצה לצפות שוב כדי לחזות שוב בכל התהליכים שעברו על אופי, החל מהשחרור שלו מהכלא בתחילת הסדרה וההתנדנדות שלו בין חיי החוק לבין המועדון, הרצח של דונה ולאחר מכן ההתמודדות, שהגיע לשיא עם בגידתה של ליילה בעונה הזו, וכעת גם למה שהוא מחשיב כבגידתו של חברו הטוב ביותר, ג'קס. שוב ושוב אופי נותר לבד, אבוד, יש לו שני ילדים שלא בכדי נעדרים מהמסך, אופי לא באמת התחבר איתם מאז שיצא מהכלא. כל תלאות הדמות הטראגית הזו, כל הזעם, כל הייאוש והעצב, כולם התנקזו לכדי הסצינה המדהימה שחתמה את הפרק. כי הרגע המהמם הזה היווה שיא לא רק להתנהלות האיומה של קליי לאורך העונות, ובעיקר בנוכחית, אלא גם לכל מה שחווה אופי מאז ועד לאותה דקה. איזה קטע מהמם ומשחק אדיר".

   אם זה הגיע לכך שעל אופי עמדה הסדרה מבחינתי, עם מותו נעלמה הסיבה היחידה שלי לצפות (לכאורה).

   • ocean

    יאדה רבתי. אופי היווה את הסיבה היחידה בגינה טרחתי להציץ מדי פעם באיזה פרק או שניים בסדרה הזו (אותה מעולם לא ממש הערכתי או אהבתי). הוא אף החזיר אותי לצפות בה ברציפות לקראת סוף העונה הרביעית. עכשיו אין לי שום עוגן שיקבע אותי לצפות בה שוב.

   • Saturn

    זהו שקצת קשה להתדיין כשאתה ואושן מבקרים רק את ההחלטה עצמה בלי קשר לקונטקסט או לדרך שבזה זה נעשה ובלי לראות את הפרק.

    • אתה כנראה צודק, אבל אם זה משנה במשהו, התגובה החיובית שלך גורמת לי כן לנסות את העונה הזו בכל זאת. אולי.

     • כבר אמרתי לך אחרי הפרק הראשון לעונה: כדאי לצפות. אחרי הפרק הזה, יש תקווה מחודשת, עם כל הכאב.

      (סיכום יהיה מוכן עד הערב.)

      • אבל גם העונה הרביעית התחילה מעולה ואף הגיעה לשיאים, זו לא באמת אינדיקציה.

 • Geeker

  פרק מצוין ו-gamechanger של ממש.
  עם כל הכבוד לנשמה הרכה של אופי, קצת נגמרה לי הסבלנות אליו. נכון, עברת את מה שעברת והסבל והמוות והייסורים, אז פשוט תלך כמו שתכננת. הוא 'הלך' במשמעות קצת אחרת… 
  מקווה שטיג וקליי יקבלו את המגיע להם. אני מעריך שקליי הלשין על מועדון הזנות של ג'מי סמיתס (לא זוכר את שם הדמות). ואגב, מה פשר סימני ההיקי האלו שבלטו מצווארם של ג'מה ושל סמיתס? הם טינאייג'רים?

 • homer

  התחלתי לצפות בעונה החמישית רק השבוע, ועכשיו צפיתי בפרק הנוכחי.

  אז קודם כל, תודה על הסיכומים.

  שנית, עידו, אני מסכים עם כל מי שכותב פה על זה שזה אידיוטי לשפוט את ההחלטה לעשות את זה בלי לצפות בפרק. מצד שני, אני בהחלט מבין את הקושי לצפות בסדרה כשיש בה רק דמות אחת שאתה אוהב, אבל מבחינתי זה אינו המצב ויש בה כמה וכמה דמויות שאני אוהב – ג'קס עצמו למשל. וטרה. וג'וס. אבל, מה שיותר חשוב מבחינתי, זה שגם הדמויות שאי אפשר לאהוב – כמו קליי, אבל בעיקר ג'מה – הן דמויות כל כך טובות (מבחינת בניית הדמות, המניעים שלה, המעשים שלה וכו'), שאני לא באמת מבין איך אפשר להפסיק לצפות בסדרה.

  אני בהחלט מתכוון להמשיך הלאה. שלושת הפרקים הראשונים של העונה היו טובים בעיניי (וכמובן, בעיקר הפרק הנוכחי, שגרם לי לכתוב כאן).

  • ספר מה חשבת גם בהמשך, מעניין אותי. אני קראתי את כל הדיונים של העונה וכמעט לרגע לא חשבתי פעמיים על ההחלטה שלי.

  • באמת מעניין יהיה לראות מה תחשוב על המשך העונה. בייחוד בעקבות דבריך על ג'מה, שבפרקים בהם צפית עד כה היא רחוקה מהדמות המטריארכלית המאיימת ששלטה ביד רמה בעונות הקודמות.

© עידו ישעיהו