להיות, מערכה שנייה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 08/12/2011 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 4.14

In brightest day, in blackest night...

במקור, עוד במהלך כתיבת הטור הקודם, התחלתי לכתוב סיכום של העונה וחיפשתי הצדקה להקרבה הכה בוטה של פיתוח דמויות ובניית עלילה מרתקת לאורך עונה שלמה, רק כדי לשאת את הפרוטגוניסט אל המרומים, הדמות היחידה שכמעט ולא התקדמה בשנים עשר הפרקים שקדמו ל"להיות". הכל כדי להפוך את ג'קסון טלר לנשיא המועדון כפי שנקבע ייעודו כבר בפרק הראשון של הסדרה. אפילו אז לא ידעתי שבפרק הסיום אזכה לחבטה הגונה על הראש, כזו שהקריבה את כל מה שאירע העונה אף יותר משציפיתי.

כפרק של SOA הוא היה בסדר, בהשוואה לפרקים אחרים אולי אף טוב; כפרק סיום לעונה מצוינת ותזזיתית, זו הייתה אכזבה גדולה. במקור תכננתי לעשות איזושהי השוואה משומשת לשייקספיר, אלא שהפעם קורט סאטר החליט לדבוק בשורשים הסבוניים של SOA, והוא אף מודה בכך בבלוג שלו. בכל מקרה אחר העובדה הזו לא הייתה מפריעה לי. אני אפילו לא מצפה לסופר-ריאליזם מ-SOA. בתגובות לפוסט הקודם, יאדו השווה בין SOA לבין "הסמויה" לבין "דקסטר", השוואה שלא עושה צדק לאף אחת מהסדרות. כל אחת מהן כבודה במקומה מונח ("דקסטר" רק עד עונה 5). SOA רחוקה שנות אור מהריאליזם של "הסמויה" וחרף בעיותיה, רחוקה מלמעוד לתוך בור הלבה הלוהטת ש"דקסטר" טובעת בו בימים אלו.

אם מתעלמים מסגירת עלילות העונה הרביעית, נותר רק להביט אל העתיד, שהרי ככל פרק סיום עונה גם האחרון שירת כמקפצה אל העונה העוקבת. סאמקרו לא מת, אבל כמעט ולא נותר ממנו דבר [1]. קליי אמור להיות פייני החדש? הא לא ייקח את זה בשקט, למרות איומיו של ג'קס. כל עוד קליי חי, גם אופי יהיה קוץ בישבן של ג'קס. חבל, הוא נולד להיות הסגן של ג'קס כשם שג'קס נולד לרשת את אביו כנשיא. טיג עשוי להוות בעיה, כאדם הנאמן האחרון לקליי (כל עוד הוא לא יודע על פשעיו), במיוחד עם תחושת האשם בעקבות פציעתו של קליי. מקומה של ג'מה במועדון נלקח ע"י טארה, בתמונת סיום בוטה בסמליותה.

בהנחה שעונה 5 לא תקפוץ קדימה בזמן, ג'קס יהיה עסוק במימוש העסקה עם האירים. רוזוולט, אני מניח, הבהיר את עמדתו מחדש נגד סאמקרו. עם גיבוי של ה-CIA, מי יכול לילדים? חוץ ממלחמת הקרטלים המתמשכת, מישהו אמור לקנות כל איום אחר על הטריטוריה של סאמקרו? כמובן שהולך להיות עימות רציני עם הניינרז ואביה של ההרוגה, כפי הנראה האיום האמיתי לשקט בצ'ארמינג. אבל שוב, האם זה לא משהו שרומיאו וה-CIA יוכלו לסייע בגדיעתו?

ספק רב אם לינק יחזור בעתיד, בטח אחרי פרידה כזו. הסצנה בכינוס הועדה הרגישה כאילו לא הייתה שייכת לפרק הזה, אולם היוותה סיום צבעוני לדמות כה צבעונית. מצד אחד לא ממש מחבב אנשים, מצד שני אכפת לו מהקהילה הנפלאה של צ'ארמינג. אני יודע שלאחרונה התוודיתי על הפיכתי מחובב של הדמות למתעב, אבל נראה לי שאתגעגע. נראה לי שאמנע משתיית שוקו לזמן מה.

[1] מבין חברי סאמקרו הנוכחיים האפי הוא הדמות הכי פחות מוכרת. לאורך הסדרה נראה היה שהוא קרוב יותר לג'קס מאשר לקליי, כך שהחיוך שלו לנוכח ג'קס על כס הנשיא היה מקסים. קריפי, אבל מקסים.

 • מבלי להיכנס לסוגיית המשחק של צ'ארלי הנאם – שנשא פרק שלם על גבו, הזדמנות שניתנה לו לראשונה מזה זמן רב – מצאתי משהו שמאוד מפריע לי בג'קס: בכל שיחה שלו עם מישהו, הוא מניד בראשו לשלילה בובעיות מוזרה. שמתי לב לזה מזמן, אבל בפרק האחרון זה ממש בלט והפריע לי. לא מובן לי בכלל העניין.

  מאחר וכמו פוטר גם שאר חבר מרעיו לא יחזור לעונה הבאה ובראשם דיוויד ריס סנל, הוא חלק מסך ב-SOA יחד עם בניטו מרטינז בפעם הראשונה והאחרונה. ואם לא די בכך, שודר פרק של "המגן" בתא המעצר של ג'וס.

  מישהו הצליח להבין מה טארה מתייפחת אומרת לעצמה אחרי השיחה עם ג'קס? בדקתי את הסצנה עם כתוביות פיראטיות באנגלית, ומי שיצר אותן רשם "he's mine". אני בספק רב שזה מה שטארה אמרה.

  הסדרה מצטיינת בפסקול וגם הפעם היא לא אכזבה בסיקוונס טרום סצנת הסיום. זה התחיל בנגינת גיטרה של בובי ולרגע חשבתי שמארק בון ג'וניור שר, אבל זו אחת מלהקות הבית של SOA, ווייט בפאלו.
  http://www.youtube.com/watch?v=scTqpfL9WMA

 • ocean

  שני הסנטים שלי: תת-רמה של פרק. אם להשתמש בסלוגן עתיק: לא אופי – לא קונה. כצפוי, אנשי הקרטל משתפים פעולה עם המשטרה, קליי חי וקיים, וג'קס לא יכול לזוז לשום מקום. הסוף בכלל היווה שיא שלילי, עם שחזור התמונה של ג'מה בדמותה של טארה (גם לי לא ברור מה היא סיננה שם). נקודת האור היחידה אכן היתה הסצינה באולם עם המרצע ואביזרי המין שיצאו מן השק.

  אני תקווה שהיצרים של אופי, הגיבור הטראגי במחזה, יתנו היטב את אותותיהם בעונה הבאה. איכשהו עוד מלחמה עם איזה ארכינבל מיתולוגי גורמת לי רק לפהק.

  • כתבתי אמנם שנראה כי קליי יתפוס את מקומו של פייני מעתה והלאה (שריד פעיל יחיד לדור המייסדים, זקן חולני שנמצא שם רק כדי להצביע, קוץ בתחת של הנשיא המכהן), אולם גם אופי עשוי לקחת את מקומו של אביו מהצד האחר. בעוד קליי מהווה איום, אופי יהיה המצפון המאוכזב שיסתכל לג'קס בעיניים.

 • Saturn

  אז ככה קורט סאטר הולך לעשות 7 עונוות לסדרה? Pft. הפרק (או שני הפרקים) האחרון נותן משנה תוקף לכך שהיה טוב אם הסדרה הייתה מסתיימת בעונה הזו. הכל היה מוכן לכך. אם העונה הקודמת הייתה חלשה ופרק סיום היה טוב, אז העונה הזו הייתה ההפך – שיפור משמעותי לאורכה עם סיום רע.

  'ילדי האנרכיה' היא חולה סופני שמוחזק בחיים ע"י מכונות אבל סאטר אינו רופא והשבועה היחידה שיש לו היא כלפי FX והרייטינג.

  למרות שאנחנו יודעים שזה לא היה כך, הפרק הזה הרגיש כאילו הוא נכתב אחרי שהסדרה קיבלה חידוש מפתיע לעונה נוספת כאשר כל הפרקים לפני נעשו עם סיום הסדרה במחשבה. במקום לצאת בסטייל או להכין לעונה שונה לחלוטין, הסדרה קופאת על שמריה. תשכחו מהריגת קליי, תשכחו מעזיבת ג'קס.

  מה זה היה? קרטל ה'גלינדו' הוא מודיע של ה CIA? כל בניית העונה לשווא? הפרק שאמור לנקז הכל, חבית הנפץ על סף הפיצוץ. way to rain on the parade. חייבים להשאיר את ג'קס בצ'ארמינג, בתוך המועדון ובכל מחיר.
  לא הבנתי גם על מי ה CIA רוצה יתרון בגיוס הזה.

  אז העסקה חייבת לצאת לדרך ולא ה-CIA יפיל את סאמקרו. והסעקה תצא לדרך רק אם קליי יעמוד בראשה.וג'קס יהפוך להיות ראש המועדון (ומה הסיבה שיתנו לאחרים לכך? רק מצב הידיים של קליי?), ועוד סודות (הקלף היחיד של קליי בעתיד זה לגלות לג'קסטארה כמה באמת ג'מה הייתה מעורבת במותו של ג'ון).

  וטארה לא תעזוב את צ'ארמינג, לא תיקח את האפשרות הנדירה להמשיך בתחום שהיא פעלה למענו כל הזמן, ולא רק שהיא לא עוזבת, היא נטמעת חזק יותר במועדון. חשבתי שהיא באה בסוף כדי לשבת באחד הכיסאות ולהיות חלק מהצד 'הביצועי' של המועדון.

  עוד קורבן הרעלה של צ'ארמינג. טארה אמרה בפרק הקודם לג'קס שאחרי שהוא יהרוג את קליי הוא יחזור אלייה כדי שהם והילדים יעזבו אחת ולתמיד את ה 'poisonous town' הזו. טארה ספגה מינון גבוה מדי וקורט סאטר הראה בפרק הזה שגם הוא תחת השפעתם הגדולה של האדים הרעיליים – איזו עוד סיבה יש להמשיך סדרה שמבחינה קראטיבית running on fumes?

 • Geeker

  הכל כבר נאמר מעליי. אוסיף שאני מסכים לרוב עם מה שנאמר על ידי Saturn. הפרק האחרון הוא סוג של WTF כל העונה הזו הייתה ובשביל זה טרחתי… סוף העונה באמת נראה כמו פרק שבמקום לעלות לשיא חדש (אחרי 4 הפרקים האחרונים שעשו את זה ברצף) הוא ירד לשפל רק בגלל אלוהי ה-FX שהחתימו את SOA לעוד 2(!) עונות. חבל. אני קצת מריח קפיצה מעל הכריש (אבל לא בוודאות).
  עם פרק סיום עונה כזה מאכזב והאכלה בכפית (עם השניה האחרונה שהפכה לתמונה ההיא), אני רק מקווה שהעונה הבאה באיזה שהוא אופן שלמה יותר, אלגנטית יותר, ובלתי צפויה (לטובה) יותר.

 • ספוילר לפרק: זה היה מזעזע. ממש. הסצינה שבה טרה נכנסת לחדר בזמן שג'קס מנהל את הישיבה הייתה דוחה בגריעותה. אגב, תומר, התרגום ברשת אינו פיראטי – הוא תלוש מהכתוביות לחירשים שמופיעות כאופציה לצופים בארה"ב ומבוססות על התסריט, כך שככל הנראה זה אכן מה שטרה אמרה (מה שמוסיף לזעזוע).

  • הכתוביות שהורדתי אכן היו מיועדות לבעלי קשיי שמיעה, אבל הנחתי שהם הוכנו ע"י פיראט מתחשב במיוחד…

 • רעות

  ספוילר לפרק: מסכימה. מזעזע ביותר. העובדה שג'וס צפה ב'מגן' נועדה להזכיר לנו את כל מה שסאנס אף פעם לא תהיה? כי אנחנו זוכרים לבד. איזה סוף מאכזב לעונה מעניינת. house of the rising sun אהוב עלי במיוחד, אבל אפילו הוא היה צפוי.
  הכל היה צפוי בפרק הזה, חוץ מדבר אחד. הקרטל עובדים עם הסי.איי.איי? וואט דה פאק, זה לא קשור לכלום. וגם, איך מביאים את רוני לסאנס, אבל לא עושים איתו כלום? מכעיס נורא.
  אני לא אוהבת את טרה יותר, ג'מה איבדה מקסמה בעיניי ואת ג'קס אף פעם לא באמת סבלתי. העונה הזו היתה טובה, אבל אני לא מחכה בקוצר רוח לעונה הבאה. עם כל האהבה שלי לסאנס, אני חוששת שאני מתחילה למצות.

  • לרגע ציפיתי שרומיאו ולואיס יתרצו את כל מעשיהם לאורך העונה, אבל אז נזכרתי שחוץ מניסיון החטיפה של טארה והמלחמה "הלגיטימית" עם לובו סונורה הם לא עשו משהו שלא מצופה מהם גם כסוכנים חשאיים. כך שרק מקרה טארה הצריך הסבר הגיוני.

 • רעות

  תומר, תודה על סיכומים מרתקים!

  • רוב הזמן גם נהניתי לכתוב אותם. 🙂

   תודה לכולם על הקריאה והדיונים השבועיים.

 • Rudin2

  מישהו פה התייחס להאפי על כך שהדמות לא מקבל שעות על המסך
  הסיבה כנראה : שדוד לבראבה האיש שמשחק את האפי הוא לא שחקן במקור אלא הוא נשכר לשמש כיועץ לעיניני חוקים במועדון אופנועים מחוץ לחוק, והוא גם חבר במציאות בהלס אנג'לס (מועדון אופנועים מחוץ לחוק הכי גדול בעולם) דוד גם אמן קעקועים ומכונאי אופנועים ולעיתים כותב במגזינים של אופנועים.
  אני חושב שהוא בתור שחקן מתעלה על שאר הדמויות. אבל הדמות שהוא משחק הוא בעיתי לפתח איתו זמן מסך.

 • Geeker

  לא ידעתי את זה. מגניב!

 • CatRobot

  He´s Mine

  זה מה שטארה אמרה בהתרסה לג'מה בסוף הפרק הקודם [פרק 13].

  היתרונות של לצפות בזה במרתון.

© עידו ישעיהו