Posts Tagged ‘תא גורדין’

תני לי דקה להתרגל אלייך שוב

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 12/12/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים


פורסם לראשונה בוואלה

ב-4 בינואר 2012 עלתה הסדרה "תא גורדין" על מסכי yes, דרמת מתח וריגול מצוינת בכיכובם של רן דנקר ומוני מושונוב. היא עקבה אחרי דיאנה ומיקי גורדין, שעלו לארץ מברה"מ בשנות התשעים והכו שורשים בישראל, אבל אחרי כל הזמן הזה עברם שב לרדוף אותם כאשר המפעיל שלהם צץ על סף דלתם ודרש לשאוב גם את בנם לסיפור. אייל גורדין, בנם הצבר, קצין מעוטר, מצול"ש ומצולק, נדרש להחליט אם לבגוד בהוריו או במדינתו.

הנה מספר דברים שקרו מאז שהחלה העונה הראשונה של "תא גורדין" ועד עכשיו:
* שודרו שתי עונות של "האמריקנים", דרמה המתרחשת בשנות השמונים ועוקבת אחר סוכני קג"ב הנטמעים בארה"ב כזוג נשוי עם שני ילדים, על מנת לרגל אחריהם. העונה השנייה, ובעיקר סופה, עסקו בדיוק במה שמתארת "גורדין" – מה קורה כשאמא רוסיה תובעת את ילדיך. העונה השלישית מגיעה ממש בחודש הבא.
* הזכויות לעיבוד אמריקאי ל"תא גורדין" נרכשו על ידי רשת NBC שהפיקה לה פיילוט בשם "M.I.C.E", שינתה את השם ל-"Coercion", לא הזמינה לבסוף סדרה מלאה, הזמינה שוב פיילוט חדש שנה אחרי כן תחת השם "Allegiance" שצפוי להגיע בחודשים הקרובים אל המסכים בארה"ב.
* הכנסת ה-18 נפלה התפזרה תשעה חודשים לפני זמנה, נערכו בחירות לכנסת ה-19. יאיר לפיד כיכב.

הנקודה ברורה, וזה עוד מבלי שנכנסנו לכל הדברים שפוטין עשה בכמעט-שלוש שנים מאז ששודרה העונה הראשונה של "תא גורדין". העיכוב בין עונה לעונה בסדרות ישראליות אינו חדש, זו טיבה של תעשייה לא עשירה במיוחד, אבל נדמה שאין נפגעות גדולות יותר מכך מאשר סדרות מתח. נפתולי העלילה בהן קריטיים למה שקורה על המסך. לו היה פרק שמסכם את העונה הראשונה חיינו היו קלים יותר וצפייתנו מיודעת יותר, אבל לא היה, ולכן הצפייה בפרק הראשון הייתה רצופה אמירות של "אה, כן, זה ההוא מהזה", ו"רגע, הוא לא מת?".

מה שכן, העונה השנייה מתמודדת בפיקחות יחסית עם הזמן הרב שחלף: גם העלילה קופצת בזמן. אנו מוצאים את הדמויות במקום שונה לחלוטין מכפי שהיו, חלקן לא התראו זו עם זו מאז סוף העונה הקודמת, כך שמן הסתם ייתכנו לנו השלמות פערים והעלאות זכרונות. מצד שני, אולי בגלל הזמן החולף ואולי בלי קשר, פתיחת העונה החדשה נבדלה מהראשון של קודמתה – היא היתה חסרה את ההתרגשות וגם את היכולת לעשות הכל באופן אינטליגנטי, מינורי יחסית וכמו-אגבי, שהפך אותה לאלגנטית למדי. האלגנטיות הזו קצת נעדרה הפעם (ספוילר קל לפרק הראשון), מה שהגיע לשיא עם קרב יריות בסופו של הפרק – כלומר לא סתם אקשן, אלא כזה שהורג את שני הניצבים שמעולם לא ראינו לפני כן, ומותיר את השלוש החשובות בניסיון להשאיר אותנו במתח עד הפרק הבא.

ובכן, כולנו צפינו ב-"24", צפינו ומיצינו, ו"גורדין" הזכירה אותה יותר מאי פעם – גם מרווחי זמן גדולים בין עלילות העונות, גם פוליטיקה משרדית כבדה + חפרפרת, ולבסוף גם אקשן שבסופו הגיבור נותר עומד. כל אלה הותירו תחושה מעט מסורבלת וקלישאתית בסדרה שחלק גדול מכוחה נבע מהמקוריות ומהרעננות שלה.

יחד עם זאת, ואולי זוהי עדות לקונספט החזק של "תא גורדין", אפילו כך פרק פתיחת העונה היה יעיל ומהנה לצפייה. ז'רגון הריגול והביטחון עדיין נשמע אמיתי ונכון ככל שאנו ההדיוטות יודעים, סצינת הפתיחה האכזרית שבה נטבחת משפחה – האמא באופן מבעית במיוחד – היתה מקצועית להפליא, הטוויסט שבו מתגלה המניע של העובדת הסוציאלית היה חכם, והסיפור המרכזי שיפגיש בין האחים לבית גורדין מסקרן מאוד. כך שבסופו של דבר "תא גורדין" אולי איננה יצירת מופת, אבל הנדבכים החיוביים האלה עשויים ליצור עונה מעולה, או לכל הפחות לספק לנו אקשן ישראלי ראוי.

Upfronts 2014: רשת NBC

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/05/2014 בקטגוריה ‏חדשות, כתבות

marry-me-NBCרשת NBC | רשת פוקס | רשת ABC | רשת CBS | רשת ה-CW | רשתות הכבלים

שוב מגיע השלב הזה בשנה שבו מציגות רשתות הטלוויזיה בארה"ב את מרכולתם החדשה בפני המפרסמים, העיתונאים, אלוהים והאדם, כולל הכרזה על לוחות השידורים שלהם לעונה הבאה (שמתחילה תמיד בספטמבר) והסדרות החדשות שרכשו. הראשונה להציג בבוקר יום שני הייתה רשת NBC, שלראשונה מזה זמן רב יכולה לטפוח לעצמה על השכם, ובצירוף מקרים סמלי זה קורה בסמוך לציון עשור לנפילתה: ב-6 במאי 2004 שודר הפרק האחרון של "חברים" ב-NBC, אירוע שאחריו לא התאוששה הרשת המצליחה. עד עכשיו.

"חברים" הייתה השריד האחרון ל-Must See TV, הכתר לראשה של הרשת בשנות השמונים והתשעים. NBC שלטה אז ביד רמה ביום חמישי, החשוב והרווחי ביותר בשבוע מבחינת תעריפי הפרסום, עם להיטים ענקיים כמוה וכמו "משפחת קוסבי", "חופשי על הבר", "סיינפלד", "ER" ורבות אחרות. עם לכתם של רוס, רייצ'ל והיתר, המצב ב-NBC נעשה בכי רע בכל הנוגע לכמות הצופים, הגם שמבחינה יצירתית כוחה המשיך להיות עז. יצירות כמו "רוק 30", "קומיוניטי" ו"מחלקת גנים ונוף" אמנם זכו לרייטינג הנע בין בינוני למחריד, אבל המשיכו בקו של קומדיות חכמות שהרשת, המבקרים ומעניקי הפרסים אהבו מאז ומתמיד. היוצאת מן הכלל הייתה "המשרד", שהצליחה בו זמנית להיות אהובה ומצליחה, אבל גם היא לא עזרה כהוא זה לחישוב הכללי של ימי חמישי.

שאר הרשתות זיהו את החולשה והעבירו את התותחים שלהן ליום הזה. "המפץ הגדול" ב-CBS, "האנטומיה של גריי" ו"סקנדל" ב-ABC, נטלו בקלילות מביכה את הבכורה מ-NBC, ולאורך העשור החולף היא נפלה מהמקום הראשון לרביעי ביחס למתחרותיה, ובשנה שעברה אף התדרדרה למקום החמישי, מתחת ל-Univision דוברת הספרדית. הניסיון של NBC בעונה הקודמת להושיע את יום חמישי באמצעות סיטקומים הפונים לכאורה למכנה משותף רחב יותר, כשל נחרצות – הסדרות של מייקל ג'יי פוקס ושון הייז נדחו הן על ידי המבקרים והן על ידי הקהל. בעונה הבאה האתגר יהיה גדול פי כמה, כי CBS רכשה את הזכויות לשידור משחקי הפוטבול בימי חמישי, רכישה שתנפח את הרייטינג שלה בימי חמישי ותאפשר לה פחות שידורים חוזרים לאורך עונת השידורים.

אבל חרף המצב הגרוע בימי חמישי, NBC מגיעה כעת אל מצגת ה-Upfronts שלה כשהיא שוב במקום הראשון. יש מספר סיבות לעלייתה המחודשת, כמו אולימפיאדת החורף ששודרה בה בהצלחה והעובדה שיתר הרשתות שקעו באופן דרסטי, כולל CBS שעד כה דווקא החזיקה מעמד, אבל גם בלעדיהן NBC היא הרשת היחידה שמגיעה על אפ-פרונטס 2014 כשהיא מתהדרת בצמיחה כללית ברייטינג.

האחראיות לכך הן בעיקר "הרשימה השחורה", הדרמה בכיכובו של ג'יימס ספיידר היא הסדרה החדשה הכי מצליחה מקרב כל הרשתות, ו-The Voice שממשיכה להיות סדרת הריאליטי המצליחה ביותר לצד שקיעתן של האחרות, כולל תחרויות שירה כמו "אמריקן איידול" וכמובן "אקס פקטור" שבוטלה. גם הסדרות החדשות של דיק וולף, Chicago Fire ו-Chicago P.D, מצליחות ומתחזקות ונושאות עמן את הרשת למעלה, והימורים כמו שידור חי של המחזמר "צלילי המוזיקה" נשאו פירות ועכשיו גם חיקויים – רשת פוקס עובדת על "גריז" בשידור חי לעונה הבאה. NBC עצמה תשדר את המחזמר "איש המוזיקה" באותו מתכון במהלך העונה הבאה.

מלבד זאת רכשה הרשת 16 סדרות חדשות – שמונה דרמות, שבעה סיטקומים ואחת תיעודית – שאם רוצים לסמן בהן מגמות מובהקות, קשה לא להבחין בשתיים כאלה. האחת: הדרמות ממש מנסות לרכוב על הצלחת "הרשימה השחורה" ורובן ככולן הן דרמות אקשן. השנייה: נשים בחזית. קייט וולש, קריסטן ריטר, דברה מסינג, קתרין הייגל ואחרות ינסו לגרום לסדרות שלהן להפוך להצלחה. בנוסף יש לרשת שתי קומדיות חדשות עם פליטי "המשרד", שתי קומדיות חדשות עם פליטות "הכל לטובה", קומדיה אחת עם שני פליטי "אי אפשר בלי טד", רימייק לדרמה ישראלית ועיבוד לדרמה ספרדית. לוח השידורים וכל הסדרות החדשות מפורטים בהמשך. אבל לפני כן, הסדרות שנפלו בדרך.

אינן עמנו עוד
קומיוניטי
דרקולה
מייקל (The Michael J. Fox Show)
Revolution
Believe
Crisis
Growing Up Fisher
Ironside
Sean Saves The World
Welcome To The Family

יום שני
20:00 The Voice
22:00 הרשימה השחורה / State of Affairs

הרשימה השחורה עוד תתפוס עד נובמבר את המשבצת המוכרת שלה, אבל אז תפנה את מקומה לדרמת אקשן חדשה שתקווה שהצופים לא ישימו לב וימשיכו איתה על אוטומט.

State of Affairs
אחרי כמה שנים לא מדהימות לקריירה הקולנועית וטיפוח תדמית של מישהי שקשה לעבוד איתה, קתרין הייגל חוזרת אל כור מחצבתה לראשונה מאז שנטשה את "האנטומיה של גריי". הפעם היא מגלמת סוכנת CIA בדרמה שמוגדרת כ"סקנדל" פוגשת את "הבית הלבן" (חשבתי ש"סקנדל" עצמה היא "סקנדל" פוגשת את "הבית הלבן"). התפקיד שלה הוא לתדרך את הנשיאה מדי יום לנוכח המוני האיומים שמתקבלים מדי יום. כפי שניתן להבין מהטריילר הלגמרי-בנאלי שלהלן, יש בין השתיים קשר גם מעבר לכך.

יום שלישי
20:00 The Voice
21:00 Marry Me
21:30 About a Boy
22:00 Chicago Fire

Marry Me
מעריצי "הכל לטובה" מוזמנים לסור אל הסדרה הזו, סיטקום חדש של דיוויד קאספ, יוצר הקומדיה ההיא, ובכיכובה של קייסי ווילסון שהייתה שם בתפקיד פני. השניים, מסתבר, מאורסים בחיים האמיתיים, והסדרה הזו מבוססת בחופשיות על מערכת היחסים שלהם, זוג שזה עתה התארס ומגלה שהחיים לא כאלה דבש. נשמע יבשושי ובנאלי, אבל אפשר לסמוך על המעורבים שזה יהיה ההפך מזה. לנגדה של ווילסון משחק קן מארינו ("Childrens Hospital", "ורוניקה מארס"), והטריילר נראה כיפי כפי שניתן לצפות. השיבוץ שלה אחרי The Voice נותן לה יופי של נקודת פתיחה (מצד שני, כך גם היה ל"הכל לטובה" אחרי "משפחה מודרנית").

יום רביעי
20:00 The Mysteries of Laura
21:00 זירת הפשע: מדור מיוחד
22:00 Chicago P.D

The Mysteries of Laura
NBC ממש אוהבת את דברה מסינג, משום מה. בעבר היא כיכבה ב"וויל וגרייס" המצליחה ולאחרונה שיחקה שם בשתי עונות מקרטעות של הדרמה המוזיקלית "סמאש". כעת היא מגיעה שוב לסדרת דרמה עם גוונים קומיים, במסגרתה תגלם בלשית במחלק רצח שמתמודדת בהצלחה עם תפקידה הקשה, אבל לא עם בעלה לשעבר ושני התאומים הפרחחים שלה. מבוסס על להיט ספרדי בשם Los Misterios De Laura, ומי שמעבד אותה לאמריקנית הוא גרב ברלנטי ("אברווד", "אחים ואחיות"). הטריילר נראה כריכוז של כל מה שרע בטלוויזיה האמריקנית, כולל דברה מסינג עצמה (והוא גם מעניק ספוילר עסיסי לסוף הפרק הראשון).

המשך…

עדכוני השבוע מחשבים קצים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 11/01/2014 בקטגוריה ‏וידאו, חדשות

עוד שרלוק, גורדין פותח תא בארה"ב, פוסטר ורוניקה, שחורות ב-SNL, פילמפטון ומיאזאקי בסימפסונס, לואי סי קיי, אחוזת דאונטון ועוד חדשות וקטעי וידאו (שחלקם פורסם לאחרונה בפייסבוק וטוויטר של הבלוג).

TV

חידושים, ביטולים וכו': "אימפריית הטיילת" תסתיים אחרי העונה החמישית, "בנות" תמשיך לעונה רביעית, "משחקי הכס" תגיע עם עונה חדשה ב-6 באפריל. ב-FX, העונה השישית, כלומר הבאה, של "צדק פרטי", צפויה כנראה להיות האחרונה שלה. תודה לתומר: מיני סדרת הריגול The Assets בוטלה על ידי ABC כעבור שני פרקים (מתוך שמונה!). בינתיים בבריטניה, סטיבן מופאט מאשר שצפויות עונות 4 ו-5 של "שרלוק". נותר רק לקוות שלא יפרידו ביניהן ובין השלישית עוד שנתיים.

TV

משמאלכם: פוסטר ראשון לסרט של "ורוניקה מארס".

TV

בענייני פיתוח: רשת NBC הזמינה את "תא גורדין" כסדרה אחרי שניסתה לעשות זאת כבר בשנה שעברה. היא תיקרא Coercion (במקום M.I.C.E). גם הדרמה הבלשית המתה של ריין ווילסון ב-CBS שבה לתחייה עם הזמנת 13 פרקים. תודה לתומר: ב-ABC Family עובדים על סדרה בלשית חדשה בשם Mystery Girls, עם ג'ני גארת וטורי ספלינג כשתי כוכבות טלוויזיה לשעבר שגילמו בלשיות וכעת עוסקות בתחום במציאות.

TV

סקיינט תיפול! לאנושות הניצחון! הנה פרק פתיחת העונה הרביעית של "אחוזת דאונטון" לו התרחש בפייסבוק. שידור הפרק הזה בארה"ב היווה הדרמה הכי נצפית של PBS אי פעם. ותודה לאסף, שכותב: האם העונה הבאה של "אחוזת דאונטון" תהיה האחרונה? יוצרה ג'וליאן פלואוז מודה שהוא ספקני לגבי עונה שישית.

TV

עדכוני SNL: אחרי ביקורת רבה על "סאטרדיי נייט לייב" והיעדרה של קומיקאית שחורה בקאסט, יצאו המפיקים לצוד כזו. השבוע הם הציגו את השלל והיא נראית מצוינת: סשיר זאמאטה. בנוסף לחברת קאסט הם העלו בחכתם גם שתי כותבות קומיות שחורות. ובלי קשר: פרומו חמוד לתוכנית הלייט נייט החדשה של סת' מאיירס.

TV

באזפיד מדרגים את כל הדמויות ב"באפי" ו"אנג'ל", כי למה לא (זאת אומרת, כי זה מביא טראפיק).

TV

תודה לאיימס, שכותבת: זאק אפרון ומייקל ב. ג'ורדן (וולאס מ"הסמויה") משתתפים בסרט חדש ונהיו BFFs.

TV

השבוע החלו הצילומים לעונה החדשה של "דוקטור הו" עם פיטר קפאלדי בנעלי אדון הזמן. BBC שיחררה תמונה לרווחת ההמונים.

TV

סבב וידאו:
מה אתם יודעים, לואי סי קיי שוב זרח בראיון בתוכנית לייט נייט, הפעם אצל ג'יי לנו | פאטון אוזוולט ילד כאפות | קבלו את חתולות, פארודיה על "בנות" | "הסימפסונס" פינקו השבוע עם שני קטעים נהדרים: קאוץ' גג חדש של ביל פלימפטון ומחווה ליוצר האנימציה היפני הייאו מיאזאקי, שאני לא אוהב ולכן לא מדברת אלי | טיזר לטריילר הראשון לעונה החדשה של "משחקי הכס". עושים כאלה בימינו.

TV

רינגו סטאר רוצה להיות פאוורפאף גירל, מתוך ספיישל חדש שצפוי להן בהמשך החודש.

המשך…

בלדה לסוכן כפול

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/01/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"תא גורדין", דרמת המתח והריגול החדשה של כן בכיכובם של רן דנקר ומוני מושונוב, זכתה לתשואות רבות עם שידור הפרק הראשון השבוע. אין לי אלא להצטרף אליהן – פרק הבכורה היה פשוט מעולה. הוא סיפק מצג שהצליח לחשוף את הפרטים שיש לחשוף מבלי להלעיט בהם את הצופים, וגם לעשות זאת באופן אינטליגנטי, מינורי וכמו-אגבי, המאפשר לנו רוב הזמן לחשוב שאנחנו רואים את הפיסות הרלוונטיות בלבד, בלי מריחות, בלי רגעים מיותרים ועם לא מעט דמויות שכולן נראות שלמות וברורות. כל כך לא מובן מאליו ובכל זאת נעשה כאן בהצלחה מסחררת.

הסדרה עוקבת אחר משפחת גורדין, המהווה תא ריגול רוסי, שעלתה בשנות התשעים ומאז הספיקה להשתקע ולבנות להם חיים נחמדים ושקטים. כל זה משתנה כאשר המפעיל שלהם דופק בדלתם אחרי כל הזמן הזה, והפעם הוא רוצה להפעיל את הבן, אייל/אלכס (דנקר המצוין), מלח הארץ מהסוג שכבר כמעט לא מייצרים ושלא מודע לתפקיד של משפחתו. הפרק הראשון הצליח לשרטט באופן נפלא את המים המתגעשים. אם זה התגובות ההומיות של ההורים, בעיקר האם דיאנה (הלנה ירלובה המצוינת אף היא) ואם זה הסיפור המקביל המתמקד במחלקה הרוסית בחקירות השב"כ, בראשותו האלילית של מוני מושונוב.

המשך…

© עידו ישעיהו