Posts Tagged ‘שרלוק’

"שרלוק" צריכה להסתיים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/01/2017 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

 

תגיות:

הסדרות שהכי אהבתי ב-2014

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 26/12/2014 בקטגוריה ‏כללי

Broad City 02בשנה שעברה עשיתי סיכום שנה די מטורף שהלוואי שהייתי יכול לעשות דומה לו גם הפעם. הוא כלל סקרים, חלוקה לסוגות, לרגעים, לכל דבר אפשרי. לקראתו עברתי על כל השנה וליקטתי את מה שהיה בה, מה שלא היה לי אפילו שמץ של זמן לעשות גם הפעם, לכן הסתפקתי בסיכום הסדרות הטובות ביותר שפרסמתי בוואלה בשני חלקים (אלה 10-6, כאן 5-1). זה יצר קצת דיון כשחלקתי את זה בפייסבוק שלי (זה החלק הראשון, פה החלק השני), אבל אני ממש אשמח לשמוע מה אתם הכי אהבתם השנה. פינאלות, בריטיות, רגעים זכורים – מה שעולה לראש.

הנה גם כאן עשרת הגדולות שלי לשנת 2014, שלמעשה מורכבות מ-14 סדרות.

שנה טלוויזיונית נוספת מגיעה אל קצה. שנה של מלכים צהובים וחתונות סגולות, של ערבות מושלגות ושל המוני רגעים שומטי לסת כי פתאום כולם החליטו שכדאי להם להרוג דמות ראשית. שנה שבה סיימו את דרכן סדרות עתיקות יומין כ"איך פגשתי את אמא", "ילדי האנרכיה", "דם אמיתי" וגם "אימפריית הטיילת", שנה שבה התחזקה מגמת המעבר לשירותי טלוויזיה אינטרנטיים במקום מסורתיים, שנה שבה התווספו עוד ועוד פלטפורמות וערוצים והוסיפו תכנים מקוריים לצלחת העמוסה-מדי-גם-כך.

כך שיותר מאי פעם יש יותר תוכן מאשר זמן לצרוך אותו, יותר מאי פעם קל למצוא ולהתמסר לסדרות נישתיות, יותר מאי פעם האצבע על ההדק קלה כאשר סדרה מתחילה לשעמם או לקרטע (ביי "התיקון", היי שלום "הסקס של מאסטרס"). ועם הנתונים האלה בדעתנו, הנה עשרת הגדולים בטלוויזיה בשנת 2014.

10. "Veep"

לא יודע אם אפשר לטעון שאנסמבל הפארסה הפוליטית-סאטירית "Veep" הוא מושלם, בהמשך הרשימה יש כמה כאלה שעולות עליה בגזרה הזו. מצד שני, כל הרכב הכולל בו את מאט וולש (שמגלם את קצין העיתונות הדביל מייק), טימותי סימונס (שמגלם את ג'ונה), טוני הייל האדיר וכמובן ג'וליה לואי-דרייפוס המופלאה – נושא פוטנציאל להשאיר אבק לאחרים, והייחוד במקרה שלהם לעומת אחרים הוא שלעתים קשה לדעת אם הם יותר חביבים או יותר נתעבים. קצת בדומה לסדרה אחרת שג'וליה לואי-דרייפוס שיחקה בה.

חוסר היכולת והאונים של צוות סגנית הנשיא סלינה מאיירז, ושלה עצמה, מצייר תמונה אבסורדית ונלעגת של פוליטיקה, אבל גם כזו שלגמרי אפשר להאמין שכך היא פועלת. ארמנדו איאנוצ'י כבר יצר כמה סאטירות פוליטיות נחשבות במכורתו אנגליה ("בסוד העניינים" ו"במסדרונות השלטון"), אבל האופן שבו הוא מצליח לעשות זאת גם בארץ נוכריה כארה"ב מוכיח שהפוליטיקה היא פוליטיקה בכל מקום, ושפוליטיקאים הם אידיוטים בכל שפה ומבטא, כמו גם הערב-הרב שכל כך קל לשטות בו שייבחר בהם.

אבל ספק אם כל זה היה עובד לולא לואי-דרייפוס. היא פשוט מדהימה, והצפייה בה רצופה מלמול חוזר ונשנה – גאונה, פשוט גאונה. ראויה לכל אחד משלושת פרסי האמי שזכתה בהם, ולזה שוודאי תיקח בשנה הבאה.

המשך…

שרלוק 3.03: שבועתו האחרונה

פורסם ע"י ‏פשוט יעל‏
בתאריך 15/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

sherlock-03x03-his-last-vow

הסיפור שנתן לפרק הזה את שמו, "קידתו האחרונה" הוא סיפור גרוע. אין דרך עדינה לומר את זה. העיקרון הבסיסי דווקא מעניין: שנים אחרי שכבר פרש ועבר לגדל דבורים בדרום אנגליה, הולמס נקרא לדגל עוד פעם אחת, כדי לעזור לממשלת הוד-מלכותו לתפוס מרגל גרמני על סף מלחמת העולם הראשונה. אבל הוא מסופר בגוף שלישי, ברובו בלי הולמס בכלל, ופחות או יותר כל הדיאלוגים שבו עמוסים בכל כך הרבה אקספוזיציה מסורבלת שהם נשמעים כמעט כמו מחזה מוסר. "האנגלים הטיפשים האלה לא קלטו בכלל איך עבדת עליהם, אה? – לא, הם לא חשבו בכלל שהטיפוס הידידותי וחובב הספורט הוא למעשה מרגל, אבל הצלחתי לגנוב הרבה סודות בזכות רשת הסוכנים שלי"… משהו כזה. אחד המרגלים אפילו חושף בלי שום בעיה את הקוד לכספת שלו בפני ה'סוכן' שלו (שהוא בעצם הולמס בתחפושת). בחיי. זה כל כך גרוע.

אז מזל שהפרק של "שרלוק" שקרוי על שם הסיפור הזה שואב ממנו מעט מאוד, להוציא המחווה בשם הפרק, אזכור קצר של בית בגבעות סאסקס (אפילו עם כוורות, אבל ג'נין מתכוונת להפטר מהן), ואולי גם המונולוג הקטן של הנבל הראשי שלנו, מגנוסן, על אנגליה כ'אומה של אוכלי עשב' – לא מצאתי ציטוט מדויק, אבל זה הזכיר לי את השיחה בין שני הגרמנים בתחילת הסיפור שבה נאמר על האנגלים בין השאר ש-"A more docile, simple folk could not be imagined" (וטי.וי.טרופס הזכיר לי שגם כל הדיבורים על "הרוח המזרחית" גם הם מתוך "קידתו האחרונה", שם הם מתייחסים למלחמת העולם הממשמשת ובאה: "There’s an east wind coming […], such a wind as never blew on England yet. It will be cold and bitter, Watson, and a good many of us may wither before its blast. But it’s God’s own wind none the less, and a cleaner, better, stronger land will lie in the sunshine when the storm has cleared").

יותר מכל דבר אחר, עלילת הפרק שואבת מהסיפור "הרפתקת צ'רלס אוגוסטוס מילברטון", ולפני שנפרט יותר על הסיפור הזה אני מזמינה אתכם לקרוא קצת בוויקיפדיה על הדמות ההיסטורית שהיתה ההשראה של דויל לסיפור: צ'רלס אוגוסטוס האוול, איש עסקים, סוחר אמנות, אולי סחטן (היו שמועות אבל לא ברור אם הן נכונות או לא) וטיפוס מעניין למדי באופן כללי, שהיה מקורב למשורר דנטה גבריאל רוזטי ומת/נרצח בנסיבות שערורייתיות למדי. מילברטון אצל דויל הוא דמות הרבה יותר חד-משמעית: סחטן-צמרת שמנצל בעיקר נשים, ובעיקר צעירות (הוא משיג מכתבי אהבה שכתבו כשהיו צעירות ופתיות, ומאיים לחשוף אותם לבעליהן/ארוסיהן הוויקטוריאניים ולפרק את הנישואים).

ואפילו הדמות הזו – "מלך הסחטנות" הנצלן, שמזכיר להולמס את הנחשים בגן החיות (ב"שרלוק" הם הפכו משום מה לכרישים) וגורם לו לתיעוב יותר מאשר כל הרוצחים שפגש במהלך הקריירה שלו – מחווירה לעומת הגרסא שלה ב"שרלוק", צ'רלס אוגוסטוס מגנוסן. המשך…

תגיות:

עדכוני השבוע מחשבים קצים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 11/01/2014 בקטגוריה ‏וידאו, חדשות

עוד שרלוק, גורדין פותח תא בארה"ב, פוסטר ורוניקה, שחורות ב-SNL, פילמפטון ומיאזאקי בסימפסונס, לואי סי קיי, אחוזת דאונטון ועוד חדשות וקטעי וידאו (שחלקם פורסם לאחרונה בפייסבוק וטוויטר של הבלוג).

TV

חידושים, ביטולים וכו': "אימפריית הטיילת" תסתיים אחרי העונה החמישית, "בנות" תמשיך לעונה רביעית, "משחקי הכס" תגיע עם עונה חדשה ב-6 באפריל. ב-FX, העונה השישית, כלומר הבאה, של "צדק פרטי", צפויה כנראה להיות האחרונה שלה. תודה לתומר: מיני סדרת הריגול The Assets בוטלה על ידי ABC כעבור שני פרקים (מתוך שמונה!). בינתיים בבריטניה, סטיבן מופאט מאשר שצפויות עונות 4 ו-5 של "שרלוק". נותר רק לקוות שלא יפרידו ביניהן ובין השלישית עוד שנתיים.

TV

משמאלכם: פוסטר ראשון לסרט של "ורוניקה מארס".

TV

בענייני פיתוח: רשת NBC הזמינה את "תא גורדין" כסדרה אחרי שניסתה לעשות זאת כבר בשנה שעברה. היא תיקרא Coercion (במקום M.I.C.E). גם הדרמה הבלשית המתה של ריין ווילסון ב-CBS שבה לתחייה עם הזמנת 13 פרקים. תודה לתומר: ב-ABC Family עובדים על סדרה בלשית חדשה בשם Mystery Girls, עם ג'ני גארת וטורי ספלינג כשתי כוכבות טלוויזיה לשעבר שגילמו בלשיות וכעת עוסקות בתחום במציאות.

TV

סקיינט תיפול! לאנושות הניצחון! הנה פרק פתיחת העונה הרביעית של "אחוזת דאונטון" לו התרחש בפייסבוק. שידור הפרק הזה בארה"ב היווה הדרמה הכי נצפית של PBS אי פעם. ותודה לאסף, שכותב: האם העונה הבאה של "אחוזת דאונטון" תהיה האחרונה? יוצרה ג'וליאן פלואוז מודה שהוא ספקני לגבי עונה שישית.

TV

עדכוני SNL: אחרי ביקורת רבה על "סאטרדיי נייט לייב" והיעדרה של קומיקאית שחורה בקאסט, יצאו המפיקים לצוד כזו. השבוע הם הציגו את השלל והיא נראית מצוינת: סשיר זאמאטה. בנוסף לחברת קאסט הם העלו בחכתם גם שתי כותבות קומיות שחורות. ובלי קשר: פרומו חמוד לתוכנית הלייט נייט החדשה של סת' מאיירס.

TV

באזפיד מדרגים את כל הדמויות ב"באפי" ו"אנג'ל", כי למה לא (זאת אומרת, כי זה מביא טראפיק).

TV

תודה לאיימס, שכותבת: זאק אפרון ומייקל ב. ג'ורדן (וולאס מ"הסמויה") משתתפים בסרט חדש ונהיו BFFs.

TV

השבוע החלו הצילומים לעונה החדשה של "דוקטור הו" עם פיטר קפאלדי בנעלי אדון הזמן. BBC שיחררה תמונה לרווחת ההמונים.

TV

סבב וידאו:
מה אתם יודעים, לואי סי קיי שוב זרח בראיון בתוכנית לייט נייט, הפעם אצל ג'יי לנו | פאטון אוזוולט ילד כאפות | קבלו את חתולות, פארודיה על "בנות" | "הסימפסונס" פינקו השבוע עם שני קטעים נהדרים: קאוץ' גג חדש של ביל פלימפטון ומחווה ליוצר האנימציה היפני הייאו מיאזאקי, שאני לא אוהב ולכן לא מדברת אלי | טיזר לטריילר הראשון לעונה החדשה של "משחקי הכס". עושים כאלה בימינו.

TV

רינגו סטאר רוצה להיות פאוורפאף גירל, מתוך ספיישל חדש שצפוי להן בהמשך החודש.

המשך…

שרלוק 3.02: חותם השלושה

פורסם ע"י ‏פשוט יעל‏
בתאריך 09/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שרלוק" עונה 3 פרק 2

Sherlock (2010) - 03x02 - The Sign of Three

"העלמה מורסטן נכנסה לחדר בצעד מאושש ומפגין ביטחון. היא היתה גברת צעירה ובלונדינית, קטנה, נעימה לעין ולבושה בטוב-טעם מושלם. עם זאת, היה בתלבושתה משהו פשוט שהיה בו כדי לרמוז על אמצעים מוגבלים. צבע שמלתה היה בֶּז'-אפרפר ולא היו בה שסעים ושנצים, ולראשה חבשה מעין טוּרבָּן קטן מאותו גון חיוור, שאחידותו הופרה בזכות נוצה זעירה בצידו. פניה לא היו מושלמות או יפות במיוחד, אך הבעתן היתה מתוקה וחביבה ועיניה הגדולות והכחולות היו נעימות ושופעות שאר-רוח. נסיוני כבר הפגישני עם נשים משלוש יבשות וארצות רבות, אך מעודי לא ראיתי פני אשה שהבטיחו הבטחה מפורשת יותר לאופי מעולה ורגיש."
(מתוך "חותם הארבעה", תרגום אורי בלסם)

אין הרבה דמיון בין הרומן "חותם הארבעה", הספר השני בסדרת סיפורי הולמס, לבין הפרק "חותם השלושה" – אפילו השם הוא למעשה משחק מלים שמתברר רק בסוף הפרק (ושלא עובר טוב בעברית) – אבל התיאור של מרי מורסטן קרוב בהחלט, בשינויים המתאימים בין התקופה הוויקטוריאנית לימינו. מרי מורסטן, היא, כאמור, אמנם לא אשה נאה במיוחד, אבל יש לה 'אופי מעולה ורגיש', וגם אומץ ותושייה (עוד בפגישה הראשונה שלה עם הולמס, כשהמקרה עדיין לא הסתבך אפילו, היא יודעת להביא לו את כל הפריטים הקטנים ופיסות הנייר שקשורים לתעלומה, והוא בהחלט מעריך את זה). בספר, ווטסון מתאהב בה מהר מאוד, אבל אבוי, הם מגלים שהיא כנראה עומדת לרשת אוצר אדיר, ואז המעמד יפריד ביניהם – הוא הרי רק רופא פשוט! בסוף הכל מסתדר, כמובן, והם מתחתנים; כפי שציינתי בסקירה הקודמת, היא כמעט לא מופיעה בסיפורים, להוציא לפעמים כמה משפטים כרקע לאיך שווטסון יוצא מהבית לעוד הרפתקה עם הולמס.

המשך…

תגיות:

שרלוק 3.01: הקרון הריק

פורסם ע"י ‏פשוט יעל‏
בתאריך 05/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

הערה: אני כותבת את הסקירה לפני שקראתי את כל מליון התגובות שכבר נכתבו כאן בבלוג על הפרק, אז אני מתנצלת אם אני חוזרת על משהו שנאמר שם.

Sherlock Colliers-1903-09-26בהקדמה של ארתור קונן דויל ל'ספר הפרשיות של שרלוק הולמס' – הספר האחרון באמת, אבל באמת הפעם, של סיפורי הולמס (אחרי 'קידתו האחרונה' – ודויל קצת צוחק על זה בפתיחת ההקדמה כשהוא אומר שהוא חושש שהולמס נעשה כמו אחד הזמרים האלה שנותנים רק עוד מופע אחד אחרון, ואז עוד אחד, וכו'), הוא כותב קצת על איך החליט "לשים קץ להולמס" כדי שיוכל לתעל את האנרגיות הספרותיות שלו גם לערוצים אחרים, כי "הפנים החיוורות והחדות הללו והגוף רפה-האברים תפסו חלק נכבד מדי מדמיוני" אבל מכיוון שלא היתה גופה שאפשר לקבוע את מותה, לא היה קשה "להיענות לדרישה המחמיאה ולפטור בהסבר את המעשה הנחפז שעשיתי" [1] [2].

[1] דויל גם מוסיף שלא התחרט על כך מעולם, כי בכל זאת הצליח להמשיך ולכתוב את כל מה שרצה לכתוב, "אם כי אולי הוא עמד במידת-מה בדרכה של ההכרה בעבודתי הספרותית הרצינית מדי" – ונדמה לי שבהצהרה הדיפלומטית הזו אפשר לחוש גם נימה מסוימת של מרירות. אבל זה לא מענייננו כרגע.
[2] התרגום החופשי של הקטעים מההקדמה הוא שלי, כי אין לידי כרגע את תרגום הספר לעברית – אולי בהמשך אבדוק אותו בספריה ואעתיק לכאן את כל הפסקה הרלוונטית.

ואכן, הסיפור "הרפתקת הבית הריק" פותר את מותו של הולמס בהסבר שהקוראים כיום מתקשים שלא לגלגל עיניים לעומתו. כבר פירטתי את העניין בסקירת הפרק "נפילת רייכנבאך", ולא אחזור כאן על הסיפור, אבל העניין העיקרי היה שכפי שציין גם דויל בעצמו, לא היתה גופה, ולכן היה קל למדי למצוא פתרון. הולמס פשוט נעלם, נתן לאנשים להניח שהוא מת, וכשהיה לו צורך לחזור כדי להיפטר מקולונל מוראן – חזר. וב"שרלוק" היתה גופה. ראינו אותה. ראינו אותו במו עינינו קופץ מהגג. מעריצים העלו כל מיני תיאוריות, מופרכות יותר ופחות, אבל במשך כל הזמן עד לעליית העונה השלישית לא יכולנו שלא לחכות לראות את הפתרון האמיתי, שהיוצרים הבטיחו שנקבל. ו… (מכאן והלאה ספויילרים, כמובן).

המשך…

תגיות:

שרלוק: דיוני פרקים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 05/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

sherlock

עונה 2 (2012)
2.01: שערוריה בבלגרביה
2.02: כלבי בסקרוויל
2.03: נפילת רייכנבאך

עונה 3 (2014)
3.00: Many Happy Returns
3.01: הקרון הריק
3.02: חותם השלושה
3.03: שבועתו האחרונה

תגיות:

עדכוני השבוע במכונית שותים קפה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/01/2014 בקטגוריה ‏וידאו, חדשות

Comedians in Cars Getting Coffee Louis C.K.לואי סי קיי עם ג'רי סיינפלד, שרלוק וג'ון ווטסון משלימים סדרות, ענייני קומיוניטי, רכש וטכנולוגיה חדשים של כן, טריילרים לוורוניקה מארס וצדק פרטי, קולבר בהוביט ועוד חדשות וקטעי וידאו (שחלקם פורסם לאחרונה בפייסבוק וטוויטר של הבלוג).

TV

בפרק הראשון בעונה השלישית של "קומיקאים במכונית שותים קפה" מתארח לואי סי קיי. זה ממש פרק ספיישל, כפול והכל, והוא נפלא. בהמשך העונה צפויים חברים כטינה פיי, ג'יי לנו, האוורד שטרן ואחרים.

TV

כן משיקה את 'כן לֶךְ'. כמו כן, בלוויין רכשו את הגולדברגים (כך היא תיקרא כאן), תחיית המתים (Resurrection שעולה בינואר ב-ABC ונשמעת כמו עיבוד ל"קמים לתחייה", אבל היא לא), Legends של TNT עם שון בין, Dads (שתיקרא "אבא'לה") – כך על פי פרומו חדש שמרכז כמה מסדרות 2014 שצפויות בערוץ, ותודה לאסף שהסב את תשומת לבי אליו.

אלה כל הסדרות בפרומו, על חלקן כמובן כבר ידענו: סליפי הולו, דרקולה, Looking, אימה אמריקאית: הכישוף, בלש אמיתי, הגולדברגים, אבאל'ה, תחיית המתים, בוני וקלייד, Legends, המטורפים, מייקל (ג'יי פוקס).

TV

חם רכשה את סדרת הזומבים הבריטית In The Flesh. הנה לשון הקומוניקט (המספיילר, על פי אנשים שצפו) וכן תגובות על הסדרה ללא ספוילרים.

TV

תודה לתומר, שכותב: טריילר חדש לסרט של "ורוניקה מארס". האפתיה המוקדמת שהייתה לי כלפי הפרויקט התחלפה בעניין קל תודות לטריילר. אולי זה למראה כל הפרצופים המוכרים.

TV

ניק נולטי מצטרף ל"גרייספוינט", הגרסה האמריקנית של "ברודצ'רץ'".

TV

תודה לתומר: קווים מקבילים בין באטמן לדוקטור הו.

TV

תודה לגיא הרלינג: מים ביאליק בישראל, אם זה מעניין מישהו.

TV

תודה לתומר: אם תהיתם היכן התארחו סטיבן קולבר ומשפחתו בסרט השני של "ההוביט", הא לכם.

TV

העונה החדשה של "חסרי בושה" תשודר בחם 3 פחות מיומיים אחרי שידורה בארה"ב, החל מ-14 בינואר.

TV

כמה ענייני "קומיוניטי".

תודה למעיין, שכותבת: זה אדיר, לא ראיתי שמישהו שם את זה פה. בדיחות פנימיות ב"קומיוניטי", חלק ידעתי כבר (והן עדיין היו כבירות) אבל לחלק לא שמתי לב וזה העיף לי את המוח.

שביעיית גרינדייל היא כעת חמישיה, קצת עצוב למראה.

TV

תודה לאורן מנדז: אללי.

מאוחר יותר ג'ים ראש וגיליאן ג'ייקובס צחקו על זה ב-Vine.

ואחרון: אליסון ברי וג'יליאן ג'ייקובס היו מגניבות וחמודות בראיון לקראת העונה החדשה של "קומיוניטי" שהתחילה השבוע.

המשך…

שרלוק 3.00: Many Happy Returns

פורסם ע"י ‏פשוט יעל‏
בתאריך 02/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות

sherlock-season-3-prequel-episode-many-happy-returns

שימו לב, זוהי כתבה מקדימה לעונה השלישית של "שרלוק". לדיון על פרק פתיחת העונה סורו לכאן. אין כאן ספוילרים לעונה השלישית, ונא לא לכתוב כאלה בתגובות.

***

אני לא יודעת איך אפשר לתרגם את שם המיני-פרק, Many Happy Returns, לעברית, בגלל המשחק בין משמעות הביטוי השלם כברכת 'יום הולדת שמח' לבין משמעות המלה return כ'חזרה' (אבל נו, כולה מיני-פרק, אפשר להשאיר את זה באנגלית). בכל אופן, הוא היה חביב בהחלט, ושיחק יפה עם הפאנדום. ובעצם, מדובר על משחק כפול עם פאנדום כפול, כי כמו שנעשה בפרק "נפילת רייכנבאך" נוצרת כאן הקבלה בין הפאנדומים בעולם האמיתי ובתוך הסדרה. בעולם שבתוך הסדרה, אנחנו מגלים שאנדרסון, שבתחילת הסדרה די שנא את שרלוק, שייך עכשיו לעדת מעריצי-הולמס, שמחפשים באופן אובססיבי (ואפילו קונספירטיבי) סימנים שהוא לא מת – וגם ווטסון ולסטראד, שכעקרון השלימו עם המוות של שרלוק (או ה'מוות', אם אתם מתעקשים), לא יכולים שלא להיתפס, ולו לרגע, לצירופי מקרים קטנים כמו כותרת העיתון שלסטראד רואה בחטף ברחוב, או ה'תשובה' של שרלוק מתוך הסרטון. ובעולם שמחוץ לסדרה אנחנו עומדים כצופים שאובססיביים באותה מידה, ונתפסים לסימנים הקטנים האלה באותה מידה, אבל אנחנו יודעים יותר מהדמויות: הקונספירציה אמיתית. צירופי המקרים הם אולי מקריים, אבל אכן מסמנים את מה שעומד לקרות. שרלוק יחזור.

Sherlock-Many-Happy-Returns 02אם מדברים על סימנים קטנים, ראוי להתייחס לכמה רפרנסים לקאנון שנזרו לאורך הסרטון. קודם כל, אחד המקרים המסתוריים שמתאר אנדרסון מתייחס ישירות למסופר ב"הרפתקת הבית הריק" (הסיפור שבו הולמס חזר רשמית), שם הולמס מתאר לווטסון את מה שעשה בשנים שבהן העמיד פני מת, ומציין בין השאר שבילה זמן-מה בטיבט, ביקר בלהאסה ופגש שם את הלאמה. ב-Many Happy Returns הביקור הזה הופך לחשיפה של רשת מבריחי סמים (אגב, רק נדמה לי, או שהסצנה שבה הנזיר המסתורי חושף את הפושעת הבלונדינית דומה קצת לסצנה האחרונה עם איירין אדלר ב"שערוריה בבלגרביה"? אולי סתם נדמה לי). במקרה השני יש רפרנס הומוריסטי יותר: מפקח המשטרה ההודי מדבר על פתרון המקרה באמצעות חישוב העומק שאליו שקע חטיף המקופלת בגלידה, ואילו באחד הסיפורים הקטנים של הולמס, "הרפתקת ששת הנפוליאונים", הולמס מזכיר לווטסון מקרה אחר, שבו הצליח לפענח מקרה באמצעות פטרוזיליה ששקעה בחמאה ביום חם. במקום אחר ברשת ראיתי שדובר גם על רפרנס שלישי: המסכה הצהובה, בין החפצים בקופסא שלסטראד הביא לווטסון, היא כנראה רפרנס לפרשת "הפרצוף הצהוב" (או "הפנים הצהובות", תלוי בתרגום) – סיפור שאפשר להניח שמעבר לרפרנס הזה לא ישתמשו בו בסיפורים של הסדרה, כי אין בו שום פשע או קונספירציה, והולמס לא יוצא שם גאון גדול (פחות או יותר צריך לספר לו מה הפתרון), והנושא שעומד במרכז הסיפור גם שערורייתי הרבה פחות כיום מאשר בזמן שנכתב. ובכל זאת, זה סיפור חמוד שאני בהחלט ממליצה לקרוא.

אחד הפריטים בקופסא שממש אין לי מושג לגביהם הוא דגם הקטר – עשיתי כל מיני חיפושים, קודם על הרכבת עצמה (כן, כמובן שיש אתר שמונה את כל דגמי הקטרים הישנים של חברת הרכבות הבריטית, מה חשבתם? אבל לא ראיתי שם שום דבר שנראה מעניין או רלוונטי) ואחר כך בתוך קורפוס סיפורי הולמס כדי לראות אם איזשהו פרט מתייחס למשהו אחר באחד הסיפורים (רכבות באופן כללי מופיעות כמובן בהרבה מסיפורי הולמס, אבל זה פשוט כי זה היה אמצעי התחבורה הבינעירוני העיקרי באותה תקופה, ולא נראה לי שיש סיפור שממש סובב סביב רכבת, אולי להוציא את "הרפתקת תוכניות ברוס-פרטינגטון" שבו חלק מהעלילה תלוי ברכבת התחתית של לונדון). אולי סתם ה-LMS אמור להיות דומה לצלילים בשם HOLMES. אולי יש שם משהו שעבר מעל הראש שלי. ואולי זה בכלל לא רפרנס. כמו שאומר ווטסון בבלוג, "לכולנו יש חפצים ותמונות ורהיטים וספרים ו… הם לא מי שאנחנו. הם סתם דברים שצברנו לאורך השנים. אין להם משמעות".

Sherlock-Many-Happy-Returns 03אה כן, הבלוג של ווטסון. לאחרונה נוספו שם כמה פוסטים רטרואקטיביים (כלומר, הפוסטים עצמם נוספו ממש בשבועות האחרונים, אבל התאריכים שעליהם הם לאורך כמה חודשים בשנה האחרונה, מאפריל עד אוקטובר), חלקם מתייחסים ישירות למוות של שרלוק ולנסיונות ההתמודדות של ווטסון, או לדברים אחרים שראינו בפרקים הקודמים בסדרה, וחלקם מספרים על מקרים אחרים שלא הופיעו בסדרה. כמובן שבמקרים האלה ממש מתבקש לחפש את הרפרנסים (כפי שנעשה יותר בתחילת הבלוג, עם פוסטים כמו The Geek Interpreter) אבל אני חייבת להודות שאני לא רואה אותם. אולי אולי אולי אפשר לראות במעין-קוד המאיים שבפוסט 'מוות על-ידי טוויטר' איזושהי התייחסות לקוד הדילוגים המאיים שבסיפור "גלוריה סקוט" (גם זה סיפור חביב, והוא מספר בפלאשבק על המקרה הראשון של הולמס, כשעוד היה נער צעיר – כן כן, זה Sherlock Holmes: the College Years) אבל אני ממש לא סגורה על זה. הרפרנס הברור היחיד הוא ל"רצח על האוריינט אקספרס" המצוין של אגתה כריסטי, מה שכנראה אומר שבעולם של "שרלוק" גם הרקול פוארו לא קיים… אבל הסיפורים האחרים לא העלו אצלי כלום. מפני שלרוב הם מתוארים מאוד בקצרה, ומפני שרובם מקרים מאוד פשוטים ואחד מהם מסובך ומופרך בצורה די מוגזמת, יש לי איזו הרגשה שהם דווקא לא נועדו כרפרנסים לקאנון אלא פשוט כאמצעי להסתכל עוד קצת על הדמות של שרלוק – וגם כשעשוע של היוצרים (השעשוע הזה די ברור במקרה המופרך של 'קופסת הגפרורים הבלתי-ניתנת-להסבר', שם ווטסון עושה לנו טיזינג נוראי לגבי הולמס בתחפושת ליצן). וכמובן, התגובות לפוסטים מחזירות כמה דמויות שראינו בבלוג קודם, חלקן דמויות מוכרות יחסית כמו אחותו של ווטסון וחלקן אנשים שמוכרים רק בניקים שלהם – ומופיעה שם גם מרי מורסטן, שאותה מן הסתם עוד נפגוש כמו שצריך בהמשך.

נראה לי שזה כל מה שהיה לי להגיד (וכל מה שהצלחתי לשחזר מהתגובה שנמחקה). אשמח להתדיין בתגובות, אבל מכיוון שאני לא יודעת מתי אוכל לראות את הפרק, בבקשה בלי ספויילרים כאן.

Sherlock-Many-Happy-Returns 04

תגיות:

הו הו הו עדכוני שבועיים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 20/12/2013 בקטגוריה ‏וידאו, חדשות

Community 5 Christmas Trailer sהו הו הוספתי באמצע כמה וכמה חדשות שבטעות השמטתי. כריסמס בקומיוניטי ואצל הסימפסונס, קונאן משחק בבובות, קאליסי תהיה שרה קונור, פרנק דרבונט תובע, שטיסל מחודשת, האור כבה על יום שישי ועל קליפורניקיישן, הרי החדשות אצל ג'ון סטיוארט, דוקטור הו, שרלוק ועוד חדשות וקטעי וידאו (שחלקם פורסם לאחרונה בפייסבוק וטוויטר של הבלוג).

TV

זה יהיה כמו "סקרבס" עונה 9 – טריילר ראשון לעונה החדשה של "קומיוניטי" שבהנהגת דן הרמון. אחריו הגיע טריילר נוסף אקסטרה קוקו, וכעת יש גם טריילר אנימציה לכבוד חג המולד.

TV

ספיישל חג המולד של "דוקטור הו" ישודר ב'כן' בצמוד לבריטניה.

TV

חידושים וביטולים: צפוי אבל משמח – 'כן' הזמינה עונה שנייה של "שטיסל". העונה השביעית הממשמשת של "קליפורניקיישן" תהיה האחרונה, באיחור של כמה שנים טובות, כיאה לשואוטיים. במקביל, עוד אפיזודות ל"אפיזודס" – שואוטיים הזמינה עונה רביעית. CBS מחדשת את "הישרדות" לשתי עונות נוספות.

TV

מי שמשום מה חשב שיהיה סרט "אורות ליל שישי" בעקבות הסדרה, יכול להפסיק לחשוב כך. ובאותה רוח, גם סדרת הוותיקן של שואוטיים בכיכובו של קייל צ'נדלר לא יוצאת לפועל. ניצלנו משעמומון.

TV

מייק קלי מתקדם מענייני "נקמה", הסדרה שיצר וכעת כבר אינו מנהל, וחותם על עסקת פיתוח עם HBO.

TV

יש! פרד ארמיסן חוזר אל "ברוקלין תשע-תשע" בפרק שישודר אחרי הסופרבול.

TV

תודה לתומר: בסדרה החדשה "גות'אם" אצל פוקס, דמותו של ברוס וויין הצעיר מתוכננת להיות חלק קבוע בקאסט.

TV

תודה לאסף: פוסטר ללייט נייט עם סת' מאיירס.

TV

תודה לאסף, שכותב: צ'נדלר יהיה אוסקר הבלגניסט בעיבוד חדש ל"הזוג המוזר" אותו גם יפיק ויכתוב עבור CBS.

TV

תודה לאסף, שכותב: קאליסי תהיה שרה קונור. אמיליה קלארק תגלם את התפקיד בריבוט ל"שליחות קטלנית". אם היא תרצה טיפים לתפקיד היא תוכל לקחת מלינה הידי – סרסיי לאניסטר – שגילמה את שרה קונור בסדרת הטלוויזיה "עלילות שרה קונור".

TV

תודה לתומר, שכותב: פרנק דרבונט תובע את AMC על הפרת חוזה כאשר פוטר מהלהיט מניב המזומנים "המתים המהלכים". זוהי לא התביעה הראשונה על תגמולים בהקשר של "המתים המהלכים": רוברט קירקמן נתבע ע"י טוני מור, הצייר המקורי של הסדרה ומי שיצר אותה יחד איתו, בטענה שקירקמן רימה אותו וגרם לו לחתום על חוזה דרקוני. בסוף הם הגיעו לפשרה שפרטיה לא ידועים.

TV

תודה לאלון זרביב, שכותב: למשך שנים חשבתי שמי ששיחק את אח של ניל ב "פריקס אנד גיקס" (לאיזה פרק אחד) היה ג'ייק ג'ונסון. לאחרונה גיליתי שזה בעצם היה בכלל דיוויד קרומהולץ (שמאוד דומה לג'ונסון). בכל מקרה… לינדה קרדליני תשחק את אחות של ג'ס.

TV

עם כל סיכומי השנה שמסביב (בקרוב גם כאן), בבאזפיד יודעים מה חשוב.

TV

סבב קטעי וידאו:
Fangirls Christmas* עוד יצירה נהדרת של לי להב.
* הצעת הנישואין הזו מופלאה גם ככה, אבל בסופה יש הופעת אורח טלוויזיונית שמצדיקה את מיקומה דווקא כאן.
* פרומואים כיפיים לסנ"ל של השבוע עם ג'ימי פאלון, קינן תומפסון וגם קייט מקינון.
* ג'ון סטיוארט מפתיע את ג'ון אוליבר בשידור במהלך תוכניתו האחרונה (כי הוא עוזב לתוכנית משלו ב-HBO) ונפרד ממנו. מרגש.
* החברים מ"והרי החדשות 2" – סטיב קארל, וויל פארל, פול ראד, דיויד קקנר – זרעו השבוע מהומה אצל ג'ון סטיוארט.
* פארודיה חדשה של "רחוב סומסום": "שר הטבעות".
* זה אוטוטו כאן. הנה טריילר אינטראקטיבי לעונה החדשה של "שרלוק", וגם טריילר רגיל. כמו כן תודה לחן הוניג, שכותבת: ביום ראשון האחרון הייתה הקרנה של הפרק הראשון מהעונה המיוחלת של "שרלוק" בלונדון. הנה ביקורת נטולת ספוילרים שמגבירה את החשק לזרז את הזמן. אז… זה כבר הראשון בינואר?
* טריילר של ממש לעונה השנייה של "בית הקלפים".
תודה למיכאל: טריילר לעונה הרביעית של "חסרי בושה", שמגיעה בינואר.
תודה לגיא הרלינג שמביא דבר מגניב וכותב: ככל הנראה כתבת "שאלנו לדעתו של האיש הקטן ברחוב" הכי נצפית בהיסטוריה של הז'אנר .

TV

דאנג, NBC ממש חולבת את עניין "צלילי המוזיקה".

TV

שתי הרפתקאות מצוינות של קונאן מהזמן האחרון: בשבוע שעבר הוא יצא עם קווין הארט, אייס קיוב ונהג מזדמן לנסיעה ברחובות הוליווד. השבוע הוא הלך לחנות בובות. זה הכל.

המשך…

© עידו ישעיהו