Posts Tagged ‘ריק ומורטי Rick and Morty’

ריק ומורטי 3.10: המורטימד ממנצ'וריקה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 04/10/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

סיום העונה השלישית גרם להרבה אנשים להרים גבה ולהגיד "רגע, זה הכל?", אבל בשבילי זה היה בדיוק מה שאני צריך: שילוב של טירוף, רעיונות מד"ב, הומור, דיאלוגים מצחיקים והתפתחות דמויות הגיונית שלא חוזרת על הנקודה שריק הוא גאון על שיואו וואו. נקודות בונוס: אין, כפי שציפו שיהיה, את מורטי הרשע. נהדר.

עלילת הפרק גם לא מתהדרת באיזה משחק מוח-טוויסט-אנאערף כזה או אחר ומציגה עלילה פשוטה לחלוטין: ריק ומורטי מדרדרים את מערכת היחסים שלהם מול נשיא ארה"ב לאט לאט עד שהם מגיעים לפתרון המתבקש ואז לפתע, עלילה צדדית (שמוכיחה את נחיצות הפרק הקודם, גם אם לא את זה שהוא היה טוב במיוחד או משהו) שסוחפת את הכל לכיוונה, ומחזירה את הסדרה, בכלליות, לכיוון נכון.

העיסוק של העונה הנוכחית ב"כמה ריק מדהים" עם פרקים שמנכיחים אותו על חשבון שאר הדמויות עשה, בסופו של דבר, יותר רע מטוב לסדרה. המסע של מורטי וסאמר להתמודד עם גירושי הוריהם די נזנח, ואפילו ההתמודדות של ההורים עצמם לא ממש הצליחה להמריא, כך שעיקר העונה התמקד ב"מלפפון-חמוץ-ריק" ושלל הרפתקאות כאלה ואחרות. לחזור חזרה למקום ששם אותו לא במקום שלא נוח לו ושאולי נותן דגש לדמויות האחרות, עשוי להיות הרענון שהסדרה הזאת צריכה.

האנטי-קליימקס הזה, חוץ מהתאמה כללית לאווירה של הסדרה, גם משחרר את הסדרה מלנסות להתעלות על עצמה ועל כל מה שעשתה. גם אם הפרק השלישי ניטרל את הרעיון שמשהו רע אי פעם יכול לקרות לריק מבחינה הגיונית כי, נו באמת, הוא היה מלפפון חמוץ וביצע רצח המוני, הרי שהאווירה הפתוחה הזאת לא מונעת מכך שבעונה הבאה אולי ייתנו לו יריב שיהווה לו משקל נגד, למרות כל ההכרזות הדוקטור הו-יות שלו.

בגדול, אפשר לומר שהאיזון בין ריק ומורטי הוא שריק הוא המתוחכם ומורטי הוא הלב (אפשר גם לא לומר את זה. זה לא תמיד עובד, אבל, לעזאזל, תנו לי שנייה עם המטאפורה הזאת). ובכן, בעונה הזאת המתוחכם ניצח את הלב – עוד פרק ועוד פרק ניסו להיות מתוחכמים וזה בהחלט עבד בחלק מהמקרים, אבל המאיס את עצמו באחרים. ולכן לא מפתיע שבפרק כזה מצחיק, אולי הרגעים הכי מצחיקים הם לא הפאנצ'ליינים של ריק אלא התגובות של מורטי. ריק והנשיא נמצאים כל כך במסלול התנגשות ידוע מראש, עד שהדמות היחידה החופשיה מהתנהגות הרסנית, מורטי, היא זאת המעניינת ביותר והלא צפויה ביותר.

בכל מקרה, זהו זה. עד עונה ארבע, כמו שמר פופי-באט-הול אמר, אולי יהיו לו נכדים. היי, אולי גם לי! למרות שכרמל, אם את קוראת את זה, אל תעשי ילדים, מה נסגר איתך, את תינוק. בהנחה שאת קוראת את זה כשאת לא תינוקת ובגיל מתאים לעשיית ילדים, עדיין הייתי שמח להתייעצות מראש. כמו כן, הייתי שמח אם העונה הרביעית של "ריק ומורטי" יצאה עד אז.

ריק ומורטי 3.09: הא"ב של בת'

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 29/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

אז, מה, שמעתם שליקום אין משמעות? כן, מסתבר, ולא שמענו את זה אף פעם, שליקום אין משמעות ולכן.. ובכן.. אה.. משהו.

אוף, זה לא הוגן להיטפל לפרק שסוף סוף שם את בת' במרכז שלו, אבל הפרק הזה היה, בעונה מלאת הפתעות, עוד מאותו הדבר: עוד מונולוג ניהיליסטי של ריק לגבי חוסר משמעות הקיום, עוד הרפתקה שמוכיחה שג'רי צריך לעמוד על שלו, עוד ריק מתנהג כמו שמוק – זה לא שהיה חסר לפרק הזה רגעים מצחיקים (היצור הקטן בהצגה קנה את יבי, במיוחד כאשר הוא נדרש ל.. לעזאזל צריך מילה עברית ל "to hump" להמפפ? בוא נגיד ש. במיוחד כאשר הוא נדרש להמפפ את האבן והעץ) אבל היה חסר לפרק הזה את אפקט ה"חרדון קדוש, מה ראיתי עכשיו", שהיה בעונות הקודמות ובלא מעט פרקים של העונה הזאת.

החסרונות של הפרק, להגנתו, נובעים בדיוק ממה שמבקשים ממנו: קו עלילה שמתפתח לאנשהו. אמנם הרפתקאות אקראיות זה מגניב, אבל הצופים רוצים המשכיות כלשהי והתקדמות, ואני מודה שעד עכשיו כמעט כל פעם שהסדרה התנסתה בהמשכיות יצא לה פחות טוב מאשר כאשר סתם השתוללה. כלומר, כן, היחסים עם בת' וריק צריכים להתפתח לאנשהו, אבל אני פשוט לא קונה כל כך את כל סאגת ה"בת' היא פשוט נוראה כמו ריק", כי זה לא ממש משהו שבא לידי ביטוי בשום דבר בחיים שלה, וקצת חבל לי ההכנסה הזאת תחת הצל שלו במקום לתת לה את המקום שלה. בת' אמנם מצליחה להכניס נקודת מבט שונה לנאום שלו בסוף, הפרק אבל הייתה חסרה לה איזה עמידה על הרגליים מול הדברים שהוא אומר, שהיא לא הביאה, ואולי זה הגיוני כי "חוסר התמודדות בריא עם אבא שלה" זה חלק מהדנ"א של בת' ונו, בכל זאת.

באותו הזמן, גם העלילה של ג'רי הייתה פחות ממעוררת השראה, בייחוד עם הסיום שחותך כל ניסיון להעניק לג'רי איזשהו עמוד שדרה ופשוט מזיז את כל הדילמה לצד השני ושורק לעצמו.

אני מודה שמדי פעם קשה לי עם ביקורת על "ריק ומורטי" כי כאילו, ככל הנראה פרק שכזה בסדרה אחרת היה הופך לטוב ביותר בסדרה. אבל פרקים בסדרה שופטים לפי הקשר, לא לפי מה שיש בחוץ. נותר רק לקוות ששני הפרקים האחרונים הם לא סימן לפרק סיום העונה, אחרת מעונה עם כל כך הרבה הברקות יישאר טעם בעיקר של סיום מעט מאכזב.

ריק ומורטי 3.08: מפוצצי המוח של מורטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 23/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ריק ומורטי עונה 3 פרק 8

לא היה מאוד מצחיק, הפרק הזה.

כלומר, "ריק ומורטי" בכלליות לאחרונה מאזנת בין ההומור שלה לדברים אחרים אבל הפרק הזה, הממשיך את המסורת של פרקי לקט עם קטעים שלא שודרו עדיין (מסורת שהתחילה, למיטב ידיעתי, עם הסדרה הקצרצרה והנהדרת של "מוכרים בלבד") אמור להיות כולו הומור פרוע ומטורף – ואיכשהו, זה לא ממש עובד. הרעיון לרענן את הפורמט ולא ליצור שוב פעם גרסה של "לווין בין יקומי" הוא צעד בכיוון הנכון, ובכל זאת קשה לי עכשיו, יומיים אחרי הצפייה, להיזכר במשהו בסרט מבין כל הקטעים שממש נחרט בזיכרון. רק הדיאלוגים לגבי "גברים בשחור 2" הצליח להיתקע שם. בכלליות, הדינימיקה בין ריק ומורטי לאחר זיכרון היא הדבר הכי מעניין שהיה בפרק, אבל גם שם לא נראה שהיה הרבה מה לחקור בנושא.

זה לא אומר שהפרק היה זוועה, או משהו שצריך לגנוז ולשכוח מקיומו – זה פשוט אומר שאחרי הצלחה חד פעמית עם הלווין הבין יקומי הראשון, "ריק ומורטי" כנראה צריכים להפסיק עם הקטע של "הפרק שבו יש דברים לא קשורים". יש בפרק הרבה רעיונות מעניינים שמבליחים לשנייה, והרבה רגעים שאולי בנסיבות אחרות היו יכולים להתפתח למשהו מעניין אבל בהקשר הזה הפרק הרגיש פשוט… בסדר כזה. מכאן לא יגיע הפלמבוס הבא או ה"שני אחים", וכנראה שבכלליות שלמנוע של לקטי רגעים אקראיים נגמר הדלק, אבל זה בהחלט פרק לא מזיק שנחמד לצפות בו, בסדרה ובעונה שרובה פרקי מופת כל אחד.

"ריק ומורטי" 3.07: הבלבול הריקטלנטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 14/09/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 3 פרק 7

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 7

"יום אימונים מסוכן", "אני והחברה", "המועמד ממנצ'וריה", "הסמויה" , "1984". כל אלה (וקצת עוד) הם הפארודיות שהפרק האחרון עסק בהם, כאילו הוא אומר לעצמו "היי, אני יודע שאני לא אספיק לגעת בכולם אם אני אקדיש לכל אחד פרק אז בוא פשוט נעשה את כולם יחדיו עכשיו". ואם זה לא מספיק, בכל אחת מהפארודיות האלה יש בדיוק שתי גרסאות של אותה דמות: ריק ומורטי.

הפרק עוזב את ריק ומורטי שלנו להרפתקה תת ימית באטלנטיס ומשאיר אותנו במבט על הנוגע לאותו כוכב ריקים ומורטים שהכרנו בעונה הראשונה. אין לסרט עלילה סדורה אחת, אלא מעקב אחר ארבע עלילות שונות עם דמויות כמו מורטי השמן, מורטי הלטאה, מורטי המגניב, ריק עובד המפעל, ריק החקלאי, מורטי שוטר, ריק שוטר ועוד. זה מאוד מבלבל, ולמי שהקולות של ריק ומורטי לא ערבים מומלץ אולי להימנע מהפרק הזה כי וואו, יש הרבה מהקולות שלהם בפרק.

עקרונית, יש עלילה אחת "חשובה" בפרק הזה: הבחירות לנשיאות, שבמסגרתן מתמודד מורטי אחד, חמוד ואופטימי מול כל מיני סוגי ריק. אני אומר "חשובה" במירכאות כי קשה לדעת מה מידת ההשפעה שתהיה לה על העלילה, למרות שאיך שזה נדמה מכאן – יהיה לה. שאר העלילות משמשות בעיקר להעמקת העולם והפולקלור של "ריק ומורטי": כיצד נראים מורטים עוזבים? כיצד מתנהלת מערכת האכיפה? לא כל התשובות תמיד מאוד הגיוניות אבל הפרק מזכיר קצת את "הסמויה" בריבוי העלילות שהוא מציג, והפעם אפשר להגיד שהוא עוסק במצודת הריקים יותר מאשר בדמות מסוימת. זה לא תמיד משתלם בהומור (יש פאנצ'ליינים נהדרים, אבל אני חושב שכאשר שומעים את הקול של ג'סטין רוילנד יותר מדי מתרגלים אליו ולא מצליחים לזהות את הגאונות הקומית בהגשות השונות), אבל כן משתלם באווירה. בלי להיכנס לשום עניין פילוסופי יותר מדי ותוך כדי הישענות על קלישאות רבות, הפרק הזה הצליח להרגיש עמוק – ולא מחופף. ארבעה סיפורים שלא באמת מתקשרים אחד לשני, ובכל זאת אף אחד מהם לא מיותר.

בינתיים, שבעה פרקים לתוך העונה – נחמד לקבוע שמדובר בעוד עונה מוצלחת למדי. אמנם לא נראה שיש הסכמה גורפת לגבי מהו הפרק הטוב ביותר או מהו הפרק שהיה קצת פספוס, אבל היוצרים לחלוטין הצליחו לעמוד בציפיות שלנו, ויש לקוות שימשיכו לעשות כך. בשלב הזה הייתי מונה את כל ההערות צד הקטנות שקרו בפרק הזה, אבל הן שוות ערך לפוסט משל עצמו, וחוץ מזה אני בטוח שיש לפחות עשרה אתרים שכבר עשו את זה עד עכשיו. למשל.

ריק ומורטי 3.05: הווירלי דירלי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 23/08/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 5

הידד! פרקים שמתמקדים בבת'!

אז, כלומר, הולך להיות פרק העונה הזאת שלא עוסק בתוצאה של הגירושין? אני יודע שמדובר בתהליך ארוך ומעיק, אבל מכיוון שהסדרה בערך אומרת את אותו הדבר כבר קרוב לארבעה פרקים, אני תוהה אם כל העסק הזה אמור להוביל למשהו או שפשוט ארבעה כותבים כולם כתבו פרקי פוסט-גירושין ובמקום לבחור אחד מהם, היוצרים הלכו על כולם.

הפעם הדגש ניתן לג'רי ובת', וזה לפחות נתן גוון קצת אחר לכל הפרק. ג'רי וריק יוצאים להרפתקה יחדיו כי מורטי עושה מניפולציה רגשית לג'רי, אבל במקום שהם יסחפו יחדיו ויהפכו לבני ברית, הם זורקים אחד על השני את כל הרעל והעלבונות שאגרו במהלך השנים. זה לא מצב מאוד שונה לריק, אבל כן ניתוח מעניין של ג'רי שלא ראינו עד כה שמציג אותו כיותר מסתם "לוזר", אלא אדם שניזון מהרחמים של אנשים כדי להשיג את מה שהוא רוצה. מכיוון שאנחנו כבר כמה עונות לתוך הסדרה, אני מתפתה להאמין לשינוי הדמות והמערכת ביניהם, אבל אחכה עד לסוף העונה כדי לראות מה קורה עם זה.

בת', בינתיים, מתמודדת עם גידול ילדיה והצל של אביה. סאמר בפרץ טיאייג'ריות שואלת את אמה "האם אני חתיכה?", ובמקום לענות "כן" בת' מתחמקת בשאלות פילוסופיות עמוקות שגורמות לסאמר להתייאש וללכת למחסן של ריק ולהפוך את עצמה למפלצת ענקית. כשבת' ומורטי מנסים לתקן את הנזקים, מערכת היחסים של בת' מול ריק ומול עצמה מתגלה במלוא ההרסניות שלה, עם תוצאות בעלות טעם קל של "ההתקפה על טיטאן".

מבחינת המצאות ובדיחות, הפרק יחסית מתון בנקודות הללו: האזור שבו אפשר למות בלי תוצאות הוא מגניב אבל לא מאוד מנוצל כרעיון (פרט לאחת הבדיחות הכי אפלות ב"ריק ומורטי", אפילו בסטנדרטים שלהם) והמגדיל של ריק (כולל אנשי העזרה הטכנית הקטנים שלו) גם נראה יותר כרעיון גנרי מאשר הברקה קומית או מד"בית. ההברקה היחידה היא אמצעי הבטיחות של הטיסה: רעיון שנשמע ממש פשוט אבל ממש יעיל באותה המידה.

אז בינתיים, נכון לאמצע העונה, ופרט בפרק הראשון שהפך הכל על הראש, אנחנו רואים כל מיני שינויים שמתרחשים בכל מיני פרקים ולא ממש זוכים להדהוד בפרקים האחרים. וזה בסדר, פשוט יחסית לסדרה עם חמש דמויות מרכזיות הייתי מצפה שהאלמנטים שהתקדמו בפרקים הקודמים יבואו לידי ביטוי משמעותי בפרקים הבאים ובינתיים נראה שהם… לא.

שינוי שכן קרה והיה משמעותי ונהדר, הוא מורטי. כבר ידענו שהוא לא האימפוטנט שהיה בעונה הראשונה, וגם די הבנו שהוא יודע לצעוק על ההורים שלו כשצריך, ואפילו ראינו אותו מתחמן את ריק בצורה כזאת או אחרת (מורטי פשוט רצה הפסקה מהשטויות של ריק, ולא ממש היה לו אכפת מאבא שלו. או שכן היה אכפת לו והוא קיבל 1+1), אבל אף פעם לא ראינו אותו מגן על אחותו ועל הדברים החשובים שלו במידה נקמנית כמו שראינו בפרק הזה. "המרשמלו שלך נשרף" נהפך לשורה מאיימת יותר מרוב השורות שנאמרו בסרטי גנגסטרים. ריק היה גאה. או מזדעזע. או שניהם.

בקטנה:
אני מודה שבשלב הזה זה עלול להצטייר בצורה מעיקה לאנשים, אבל אני מאוד מחבב את הדרך שבה הסדרה מתגאה בכמה חפיפניקים הכותבים מדי פעם – "האגם שנשמע כאילו אנשים ויתרו על להמציא לו שם באמצע" היא בדיחה נהדרת שמשתפרת רק כאשר שומעים את השם של האגם עצמו.

ריק ומורטי 3.03: ריק המלפפון החמוץ

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 11/08/2017 בקטגוריה ‏כללי

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 3 פרק 3

זה פרק!

שיווי המשקל בין טירוף לנורמליות, שהיה חסר בפרק הקודם, היה הפעם בדיוק במקום הנכון: בעוד ריק המלפפון החמוץ סיפק את כל ההרפתקאות המטורפות והמדממות שרק אפשר, הטיפול המשפחתי של בת' והילדים היווה את תשובת הנגד הלכאורה רגועה ובכל זאת קורעת מצחוק בפני עצמה. במקום פרק שדוהר באלפי אחוזים וצועק את הבעיות רגשיות, פרק מלא בניואנסים המאזן בין רגוע ובלאגן – עד שהוא משלב אותם בסוף.

אבל בוא נדבר על המלפפון החמוץ שבחדר – נדרש סוג מסוים של סדרה בשביל להפוך את השיא השיווקי של הסדרה, הרגע שבו כולם מחכים ל"בן אדם הופך את עצמו למלפפון חמוץ", ונדרש סוג ספציפי יותר של סדרה בשביל שהציפייה לא רק תהיה שווה לרגע הזה, אלא תתעלה עליו.

לא זאת בלבד שהשאלה לוקחת את נקודת המוצא המגוחכת הזאת ומספקת לה הרפתקה שמתפתחת לאט לאט יותר ויותר בטירוף, אלא גם נותנת לה צידוק עלילתי, ובעיקר רגשי. הסיבה שהפרק הזה עובד כל כך טוב היא לא רק בגלל שהוא כל כך מטורף ובעל המצאות, אלא גם שהסיום שלו (והפעם דווקא האחד שלא אחרי הכתוביות) נותן לנו התקדמות רגשית שלא ראינו: את הקשר בין בת' לריק. ואם אלך לאחור: הסיבה שהפרק הזה עובד כל כך טוב הוא שסוף סוף נותנים לבת' לעשות משהו, ולהראות לא רק צד אחר שלה מאשר "מישהי שסובלת את ג'רי" או "אלכוהוליסטית", אלא בדיוק את התיאור המדויק של כיצד להיות הבת של ריק ישפיע על בן אדם ועל הדרך שבה הוא מגדל את המשפחה שלו ומתמודד עם האחריות הרגשית – או ליתר דיוק, לא מתמודד.

אבל אולי אני מנתח דברים יתר על המידה. בכל זאת, מדובר על פרק שבו אדם מבוגר הופך את עצמו למלפפון חמוץ, וזה קורע מצחוק. ותכלס? זה העיקר.

ריק ומורטי 3.02: בעקבות האוצר הריקמנטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 31/07/2017 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ריק ומורטי עונה 3 פרק 2

כבר שתי עונות ש"ריק ומורטי" מנסה ללכת על הקו העדין שבין שחזור הנוסחה לבין התקדמות הלאה. איכשהו, זה עדיין עובד לה. הפרק הזה הוא פרק קלאסי של "הרפתקאות ריק ומורטי (וסאמר) בעולם מקביל ללא השלכות" (הפעם, במחווה לעולמות של "מקס הזועם") והוא בכל זאת גם תוצאה ישירה של פרק הפתיחה של העונה השלישית שבו ג'רי ובת' התגרשו.
והקסם הכללי ששורה מעל "ריק ומורטי" שורה מעל הפרק הזה: התפתחויות מוזרות ומפתיעות שכוללות פלאשבקים של ידיים, רובוטים לא מתפקדים ומשחק עם קלישאות פוסט-אפוקליפטיות אז למה האפקט הכללי שיצאתי מהפרק היה… נחמד?

אפשרי שזה עניין של ציפיות. זה מתבקש, בצורה מסוימת: מתישהו, הרי, "ריק ומורטי" לא תעמוד בהר הציפיות שנערמו עליה (או לחילופין, באמת תידרדר ברמה). אבל אני חושב שמדובר כאן ביותר מזה: "ריק ומורטי" רצתה בצדק לעסוק בהשפעות הגירושין על הדמויות. אבל במקום לאפשר להן לעשות את זה במקום סגור בלי עלילת מעטפת ב"פרק בקבוק" או משהו דומה, הוא זרק אותן לעלילה מסובכת ומסועפת ועל כן עשה את פיתוח הדמויות בצורה נורא שטוחה ולא מספקת.

כל המידע שיש לנו על המסע של הדמויות נאמר בצורה מפורשת ולא מצליח להישאר עם הדמויות כמשהו מספק. סיפור הנקמה של היד (כן, יש סיפור נקמה של יד. כמובן שיש) נפתר במה שלא יכול להיות יותר משתי דקות זמן מסך בסך הכל, ואולי זה חלק מהבדיחה, אבל זה לא מצליח לשאוב פנימה. על כן המסע של הדמויות מרגיש מבולבל ולא מספק, ובהתאם פחות מצחיק. היחיד שהנושא אצלו מטופל כראוי הוא במפתיע ג'רי, שזוכה לסצנה הטובה ביותר בפרק – גם אם היא זאת שנמצאת אחרי הכתוביות.

בסופו של דבר, כנראה שהבחירה לפתוח את העונה בפרק השני לאו דווקא השתלמה. פרק הפתיחה (שהגיע במנותק מוקדם יותר השנה, ב-1 באפריל) היה חזק בהרבה כסיפתח ולא כממתק לפני תחילת הדבר האמיתי. ובכל זאת – גם בפרק חלש ויותר מבולבל של הסדרה: כיף שהיא חזרה.

ריק ומורטי 3.01: ריקמות של תקווה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 03/04/2017 בקטגוריה ‏כללי

ריק ומורטי – עונה 3 פרק 1

לפני שנה וחצי תהיתי על גבי אתר זה לאן "ריק ומורטי" מתכוונת ללכת מכאן. עלילה לינארית? חזרה לפורמט ההרפתקאות? ועכשיו, שנה וחצי אחר כך, לאחר פרק תחילת העונה השלישית… עדיין אין לי מושג.

פרק פתיחת העונה השלישית מצליח לעשות הרבה דברים: לצחוק על "קומיוניטי"/להיכנע לקיבעונות של דן הרמון (העונה השלישית היא האפלה ביותר!), לקדם את העלילה, להשאיר את העלילה כך שתחזור בדיוק לסטטוס קוו, לשנות את הסטטוס קוו, לפתוח פתח לאלפי תיאוריות קונספירציה, ליצור הקבלות בין פרק פתיחת הסדרה, לבקר בעולם המקורי של "ריק ומורטי", להרוס הרבה דברי חלל, לארח את נייתן פיליון, לגרום לאינטרנט לדבר על רוטב למקנאגטס משנת 1998 ומעל הכל: להצחיק.

אבל מה שהוא לא עושה זה להיות פרק לפתיחת העונה, כי העונה של ריק ומורטי מתחילה רק בקיץ. בעצם, מה שראינו כרגע זה מעין "ספיישל אחד באפריל": פרק שמקדם את העלילה, מקשר בין שני העונות אבל (ככל הנראה) לא ממש מתקשר לסאגה או רצף האירועים של עונה 3. מעין מתאבן לפני הארוחה. ככזה, סימן ההיכר של ריק ומורטי של רעיונות מד"ב ושימושים מקוריים שלהם נעלם כאן, ומתחלף בהצגת הדמויות והמצב שלהן אחד מול השני. מורטי נמצא במקום שהוא מוכן להרוג את ריק, סאמר מתחילה לפתח בו תלות בלתי בריאה, בת' כבר לחלוטין תלויה בו, וג'רי… מסכן. ריק, לעומת זאת, מתחיל לאבד את זה יותר ויותר עם מסע הנקמה האישי המרהיב ביותר שהיה בסדרה ומונולוג הסיום האפל – ציני וקודר שממש מצחיק (כמו מורטי, גם אני מצאתי את עצמי ממלמל "על… על מה אתה מדבר?") אבל גם עוקר מעט את הלב של הסדרה שהיה עד כה. אולי. צריך אשכרה לראות את המשך העונה בשביל לדעת אם זה הכיוון או שהם סתם זרקו בדיחת סוף פרק.

אם אני צריך לנחש, אני מניח שפנינו אכן לעונת יותר ליניארית של "ריק ומורטי". אומנם הסצנה עם פניקס-מן מצחיקה, אבל היא לא כזאת מצחיקה עד שהיוצרים יחליטו לתקוע אותה אחרי הקרדיטים בלי שהיא תתקשר אחר כך למשהו. ואני צריך להדגיש את הנקודה הזאת: מורטי הרג את ריק. אולי לא הוא לא הצליח, אבל הוא בהחלט היה במקום הנכון לעשות את זה. האם הסדרה תעשה משהו עם כל זה? אין לדעת.

הערות שוליים:

* "אני צריך לחרבן": סתם התעקשות של הכותבים שהמוח הכי חכם ביקום יגיד משפט כל כך טיפשי או בדיחה על כך שריק איבד את היכולת לאלתר ולכן לא מצליח להמציא שקרים נוספים?

* "אם אתם חושבים שהוא מת, אז הוא חי והוא בא לטפל בכם". לעזאזל, מורטי, מתי נהיית כל כך מגניב? בתוך משפט מלא במשפטי מחץ מצחיקים ("אני לא רוצה לראות את אוסף הפוגים שלך!"), הוא המשפט הטוב ביותר שהולך לפנתיאון הסדרה.

* אז… המשפחה המקורית של מורטי עכשיו קפואה לעד? וזהו? זה… סיום מאכזב למדי. לא שהמצב הקודם היה טוב בהרבה.

* היי, הניחושים שלי לגבי מה יקרה בתחילת העונה די התגשמו! הוריי לי?

10 שאלות לגבי העונה השנייה של ריק ומורטי

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 10/10/2015 בקטגוריה ‏כתבות

לכבוד הפרידה שלנו לשנה הקרובה מריק ומורטי, להלן כמה שאלות ומחשבות שהעונה האחרונה העלתה, בין אם בעקיפין או בצורה ישירה. בין אם שאלות רציניות ופילוסופיות או שטותיות וחסרות חשיבות – להלן 10 שאלות (בערך) על 10 הפרקים של העונה האחרונה. השאלות עוסקות בפרקים עצמם ופחות בדברים כמו "מה הפרק האהוב/שנוא עליכם?" או "מי הדמות האהובה/שנואה עליכם?" או "האם העונה השנייה טובה יותר מהראשונה?", אבל גם אלה שאלות שאפשרי בהחלט לדבר עליהן בתגובות לאחר מכן.

1. מה זה זמן בכלל? (2.01: ריקל בזמן)
ריק ומורטי היא אומנם סדרת מד"ב, והיא מציגה קונספטים מדעיים משובחים לרוב – אבל בניגוד ל"פיוצ'רמה" היא לא נכתבת בידי דוקטורים למיניהם במדעי הטבע אלא על ידי כותבי קומדיה. זה עובד לטובה, מכיוון שההומור החנוני שלה הופך למתוחכם יותר ונגיש יותר בו זמנית, ובנוסף מדי פעם משאיר מקום עניו לכך שמדי פעם אין להם מושג מה הם רוצים. בפרק הפתיחה, למשל, השאלות מה הוא זמן, איך הוא עובד והאם העתיד קבוע מראש, אפילו לא נשקלות בצורה עמוקה כמו בכל סרטי החזרה בזמן. אפילו אין איזה "טיימי-ויימי" לרפואה, רק עלילה שמתקדמת עם התעלמות מוחלטת ושאלות גדולות על כיצד ממד הזמן (אם הוא ממד בכלל) עובד ביקום הזה, והאם העובדה שיש הרבה יקומים אומרת שהזמן עובד שונה בכל אחד מהם ועוד כל כך הרבה שאלות כבדות.

בנוסף: מה זה כלא-זמן, איך מגיעים אליו, ולמה קוראים לאקדח של שוטר הזמן סטיב? ומה, בעצם, עשו ריק,מורטי וסאמר כל כך הרבה זמן בהקפאת זמן? ואיזו מין חנות גלידה מסורה עד כדי כך למטרה שלה?

Rick and Morty - 02x01 - A Rickle In Time

2. מהו "הדבר הנכון"? (2.02: מורטידף חצות)
אחת השאלות המנחות שסובבות את מורטי וריק הוא "מהו הדבר הנכון לעשות". האם נכון יותר לשבת בצד, ליהנות ולתת לדברים לעשות מה שהם אמורים לעשות (ריק) או שחשוב להתערב ולמנוע, כמה שאפשר, רצח (מורטי). הסדרה בגדול מצדדת עם ריק – כמעט בכל פעם שמורטי מנסה לעשות משהו, נגרם משהו רע כתוצאה מכך. קל לראות כיצד התפיסה הזאת, שלכאורה מנוגדת לתפיסות ההומניטריות של ימינו, אפשרית; ובייחוד בארה"ב – אחרי שרוב הניסיונות שלהם במדיניות חוץ להפיל משטרים אפלים התפוצצו להם בפנים. ובכל זאת, קשה להסכים עם התפיסה הזאת לחלוטין. אני מניח שניסוח מחודד שלה הוא משהו כמו, "אל תתערב אלא אם כן אתה בטוח לחלוטין שזה הדבר הנכון אחרי שחקרת את הנושא, אל תלך אחרי תחושת הבטן שלך (או תחושות אחרות, כמו ב'תראו מי מטהר עכשיו') על עיוור כי יכול להיות שאתה טועה לחלוטין".

שאלות נוספות: אם הג'ריבורי נמצא רק בכוכב מרוחק ולא ביקום אחר, מאיפה מגיעים כל שאר הג'רים? ואם אנחנו מניחים שהוא פשוט ממוקם ביקום הזה – אז מכיוון שהריק של היקום הזה לא ברא אותו, למה דווקא היקום הזה?

Rick And Morty 02x02 - Mortynight Run

3. האם רצון חופשי זה טוב והאם דיקטטורה זה כל כך נוראי? (2.03: טמיעה אוטו-אירוטית)
רצון חופשי זה דבר נהדר. כלומר, אה, אם אתם מאמינים שהוא קיים. אבל בגדול, בהנחה שיש רצון חופשי אז הוא נהדר וכדאי לכולנו לבטא אותו כמה שיותר – דמוקרטיה זה טוב, דיקטטורה זה רע. חופש זה נהדר, היידה חופש. כל אלה מסרים שהחברה שלנו מפמפמת לנו ואנחנו נוטים להסכים להם בלי הרבה מחשבה. וריק ומורטי שואלים, לשנייה: מה בעצם כל כך טוב בחופש? אנשים הם נוראיים בכלליות, אז מה הבעיה שישות תבונית וטובה ואצילית תשלוט עליהם? קצת קשה להתמודד עם הטענה הזאת, בייחוד בקיצון שכזה, אבל זה כן מזכיר שדיקטטורה, כאשר מבוצעת היטב, לא חייבת להיות נוראית ואף עלולה למנוע יותר הרג מאשר דמוקרטיה וחופש מחשבה.

Rick and Morty - 02x03 - Auto Erotic Assimilation

4. האם כאב היא אמת המידה שלנו למה אמיתי? (2.04: זיכרון גורלריק)
"זיכרון גורלריק" (הפרק הכי טוב של העונה, אגב) מתעסק בצורה מודעת מאוד בזכרונות מתעתעים ובשאלה "איך אפשר לדעת אם אתה קיים?". התשובה שהוא נותן היא חדה: "אם משהו מכאיב לך, כנראה שהוא קיים". התפיסה הקודרת הזאת היא פסימית לכאורה אבל גם מתאימה לחלוטין למציאות של ימינו – אם משהו עושה לך רק טוב כדאי להיזהר ממנו ולהרים גבה. כמובן שזאת רק השקפת עולם שאני חולק, אבל יש משהו יפה בקבלה שבמציאות אין שום דבר מושלם ושאם מישהו תמיד רק כיפי ומצחיק איתך, כנראה שהוא משקר לך.

Rick and Morty - 02x04 - Total Rickall

5. האם תוכניות ריאליטי רוצחות את האמנות והאם אנחנו הופכים אותם לאלים? (2.05: תהיה שוויפטי)
"תהיה שוויפטי" (הפרק הכי גרוע של העונה, מבנית) מציג פארודיה מאוד שטחית על תוכניות הריאליטי למראית עין. במקום תחרות ארצית תחרות בין-גלקטית, ובמקום שופטים רגילים יש ראשים מרחפים שיכולים להשמיד את הכוכב שלך. הפרק לא רומז על שום סאטירה או עומק גדול יותר, אבל בצורה עקיפה הוא כן מעלה שתי שאלות מעניינות שאנשים אחרים שאלו כבר קודם: האם, כפי שאחד הכוכבים מצהיר, תוכניות הריאליטי (ובעצם כל תחרות שהיא בין אמנות) הורגות אותה לאט לאט, או האם הרצון לנצח (או לשרוד) דווקא יכול להגביר אותה?

בעולם של "ריק ומורטי" לאמנות עצמה אין חשיבות ממילא, ועל כל נושא הריאליטי היו לנו כבר שנים להתדיין, אבל אז "ריק ומורטי" מעלה רמה ושואלת בצורה עקיפה – האם הפכנו את התוכניות האלו לאלוהים שלנו? וזאת שאלה ממש חשובה, בטח בארצנו הקטנה שמורכבת פחות-או-יותר מתוכניות ריאליטי ולקינוח קצת חדשות. לא נראה שהפרק רומז למטאפורה הזאת בגלוי (הדתיים הסוגדים לא מודעים לכך שזאת תוכנית ריאליטי ולכן לכאורה אין קשר בין השניים) אך כאשר עושים את החיבור יש כאן אנלוגיה חדה מאוד. כמו בתוכניות ריאליטי אנחנו "מוציאים להורג" אנשים שאנחנו תופסים מתנהגים בהתנהגות בזויה, בין גדול ובין קטן, הילדים אוהבים את זה ולומדים על פי זה אמות מוסר מסוימות ו… אה… תפוחי אדמה הם חלק גדול מהעניין? טוב, אולי זו לא אנלוגיה מושלמת.

עוד שאלות שנובעות מהפרק: האם זאת הורות נכונה לסרב לכת שמלמדת את הילד התנהגות נכונה (על פי הפרק לא. אבל הוא מציג מקרה קיצון)? מה הגבול שאנחנו מותחים לעצמנו בנושא הזה?

Rick and Morty - 02x05 - Get Schwifty

6. האם כל היצורים נבראים בצלם בוראם? (2.06: הריקים נפלו על הראש)
"ריק ומורטי" היא במקרה הטוב סדרה אגנוסטית. למרות הופעה של השטן, ריק מכחיש את קיומו של אלוהים וגם הסדרה לא נראית שבטוחה לגבי קיומו. ולמרות כמה הערות אגב פה ושם לגבי הדת, ריק ומורטי נמנעת מאמירה דתית עניינית. ובכל זאת, הפרק על המצבר של ריק מעניין במיוחד דווקא בנושא הזה. הקונספט פשוט: ריק יוצר עולם כדי ליצור אנרגיה, ובתוך העולם ישנו מתחרה שעושה בדיוק את מה שריק עשה: ליצור עולם כדי ליצור אנרגיה. אם הייתי צריך להצביע על מקום שבו "נעשה אותם בצלמנו" קיבל את הפירוש הכי מילולי, הוא נמצא פה – עולם שנברא על מנת לספק חשמל, סופו לברוא עוד עולם קטן יותר שיספק חשמל וכן הלאה. כמובן שהסדרה לא מכירה בקיומו של אלוקים, אבל היא כן אומרת (בערך) שאם ישנו אלוקים הוא כנראה דומה לנו בהרבה ממה שניתן לחשוב.

Rick and Morty - 02x06 - The Ricks Must Be Crazy

7. עד כמה שונה האמנות של האדם מהאדם עצמו? (2.07: צרות גדולות בסאנצ'ז הקטן)
הרגעים המצחיקים ביותר של הפרק הזה (שלא קשורים לבת' וג'רי) הם יצירות האמנות שריק משאיר בכל מקום המבקשות שיבואו לחלץ אותו, בעוד שריק הקטן עצמו מכחיש אותן ואומר שהן סתם ביטוי אמנותי. נשאלת השאלה, מהו עומק הפער בין היצירה של האדם להתנהגות שלו והאם הוא אמיתי? רוב במאי האימה, למשל, הם בחורים שלווים ונחמדים (חלקם אף קנדים!) אך האם זו רק מראית עין לביטוי של זוועות שמתרחשות במוחם? הפרק, כאמצעי עלילתי, עונה שכן – אך אני אישית כן מאמין באפשרות ניתוק של יצירה ויוצר.

עוד שאלות: האם ערפדים הם חלק מהיקום החדש אליו ריק ומורטי עברו, או האם הם נמצאים בכל היקומים? תקציר הפרקים הקודמים: ריק ומורטי לא נמצאים ביקום שלהם. תקציר הפרק הזה: ערפדים קיימים. ריק מתייחס לנקודה הזאת בכזאת אדישות שמחייבת את השאלה האם ערפדים קיימים בכל המציאויות או שפשוט ריק מספיק זמן ביקום הזה בשביל להבין שפה אכן יש ערפדים?

Rick and Morty - 02x07 - Big Trouble In Little Sanchez

8. מתי נקבל כבר פרק מלא ומספק על בת' (ללא ג'רי)? (2.08: לווין בין-יקומי 2 – התגרות בגורל)
אוקיי, זו לא ממש בעיה שנובעת רק מהפרק הזה, אבל אחרי שתי עונות הגיע הזמן לדבר על בת' בצורה עמוקה, בניגוד ליחס שהסדרה נותן לה. אחרי שתי עונות, אני לא יודע יותר על בת' מכפי שידעתי אחרי העונה הראשונה: היא ממורמרת מהנישואין שלה, היא פוחדת שאביה יעזוב בשנית. הדבר היחידי שנוסף הוא ההיבט האלכוהוליסטי שלה. אבל הבעיה הגדולה של בת' היא שאנחנו רואים אותה אך ורק באינטרקציה אחת – עם ג'רי. כמעט כל הדמויות קיבלו הזדמנויות לדבר אחת עם השנייה, ובת' נשארת תמיד בעלילות משנה עם ג'רי – דבר שחונק אותה כדמות ולא נותן לה מקום לנשום, וחבל. שרה צ'וק עושה עבודה נפלאה ורק מחכה לאיזה פרק שישלח אותה עם ריק, או יחקור בצורה יותר מלאה את מערכת היחסים שלה עם ילדיה.

שאלות נוספות: האם מה שהופך אותנו לאנושיים הוא אובססיית הפין שלנו? ורנר הרצוג (בהופעת האורח הטובה ביותר של העונה, הקבורה בתוך הפרק הכי פחות מצחיק) מסביר את העומק של האובססיה של בני אדם לאיבר המין הגברי. הדבר הזה, לכאורה, מבדיל אותנו משאר החייזרים אשר לא קשורים מאוד לאיבריהם. האם בכך אנו מופרדים משאר המינים? האם האובססיה הבולבולית שלנו היא מה שהוביל אותנו עד הלום?

Rick and Morty - 02x08 - Interdimensional Cable 2 - Tempting Fate

9. האם הטיהור יכול לעבוד? (2.09: תראו מי שמטהר)
הפרק של "ריק ומורטי" על הטיהור לקח את המעשה כמעין מובן מאליו, ולא התייחס לעובדה שהוא קונספט ממש פאקינג מגוחך. כלומר, זה כנראה מושפע מחיי צמוד לקרימינולוגית שחוקרת את כל הנושאים האלה, אבל המחשבה שאם ניתן לאנשים כמה שעות לפשע אז הם לא יעשו אותו אחר כך היא מטורפת ומטומטמת… אבל מה אם היא יכלה לעבוד? ובאילו תנאים? כמובן שבאינספור היקומים והעולמות אצל "ריק ומורטי" ישנם כמה שאצלם זה מצליח, אבל למה שם זה מצליח? מה יהפוך כוכב אחד למקום טוב שבו יבוצע הטיהור וכוכב אחר לכזה שהוא לא יצליח בו?

עוד שאלות: באיזו עבודה מרוויחה עובדת סאמר בדיוק?

Rick and Morty - 02x09 - Look Who's Purging Now

10. מה מכאן הלאה? (2.10: לסקוונצ'ר חתונה)
האם אנחנו הולכים לעונה שמפרידה בין הרפתקאות ריק בכלא לאלה של מורטי בכדור הארץ החדש? האם ג'רי הולך לפרוח באמת בסביבה החדשה שנוצרה? האם ריק הולך לצאת מהכלא? האם נחזור במהרה לסטטוס קוו של שתי העונות הראשונות? האם מעכשיו הכל יהיה רצף עלילתי? ועוד כמה זמן הסדרה הזה תצליח לשמור על כזאת איכות? טוב, זאת הייתה יותר משאלה אחת, אני מודה. החשש הגדול ביותר הוא שבעצם, למרות הכל, שום דבר לא ישתנה ואז.. טוב, אז אני מקווה שיש להם תוכנית טובה ואחלה עשרה פרקים בקנה.

עוד שאלות: כמה זמן טאמי היא סוכנת סמויה? כי וואו, זה אחד ממבצעי העוקץ המתוחכמים ביותר שראיתי. והאם נגלה עוד על ההרפתקאות של ריק הצעיר? אישית אני מקווה שלא. פריקוולים ופלאשבקים פשוט לא מעניינים אותי.

Rick and Morty - 02x10 - The Wedding Squanchers

 

ריק ומורטי 2.10: לסקוונצ'ר חתונה

פורסם ע"י ‏יהונתן צוריה‏
בתאריך 07/10/2015 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ריק ומורטי" עונה 2 פרק 10, אחרון לעונה השנייה

Rick and Morty - 02x10 - The Wedding Squanchers

וואו, זה היה מדכא. בצורה טובה, כמובן ובכל זאת – גם לסדרה שיודעת ללכת למקומות אפלים, טוב, לא הייתה הצדקה אף פעם להשתמש ב-"Hurt" של NIN. והפרק הייתה לה. קצת קשה לדבר על שאר הפרק אחרי סיום שכזה. כי סיום שכזה טורף את כל הקלפים. אלא אם כן "ריק ומורטי" ילכו אחורה וישתפנו ממה שהם בנו פה, העונה השלישית של "ריק ומורטי" נראית מכאן כעונה אחרת לחלוטין של הסדרה – עם עלילה המשכית, עם שינוי מוחלט של הסטטוס-קוו.

אני יודע שהתלוננתי על כמה שהסדרה צריכה מתיחת פנים, ובכל זאת קשה שלא לחשוש ולתהות אם המהלך הזה הוא לא שינוי קיצוני מדי. אני מניח שנראה עוד שנה וחצי (או יותר) איך הדבר הזה השתלם. השערה פרועה: כמו פעם שעברה, הזמן שם יעבור בזמן אמת. איפה נפגוש את גיבורינו זה הימור גדול מדי (מורטי וסאמר במסע להציל אותו? ג'רי מצליח מאוד בעבודה על כדור הארץ?) אבל אני חושב שזו יכולה להיות התחלה נכונה.

לגבי שאר הפרק – אני לא מצליח לזכור אם צחקתי או לא, אבל יש בהחלט רגעים מצחיקים וטוויסט אדיר (אפילו אם הוא קצת צפוי) בפרק הזה. אבל יחסית לסיום הזה, הם נראים מינוריים: הפרק הזה לא הולך להיזכר בעבור הבדיחות שלו (וחבל, כי יש כמה נהדרות).

הערות אחרונות לפרק:

* מר קקי-חור-תחת מחלים! ובעל אפשרות לשבירת הקיר הרביעי.

* האם המשפחה הבינה את ההקרבה של ריק? כי זה נראה כמו חלק משמעותי שלחלוטין רקדו מסביבו.

* כדור הארץ הקטן היה הברקה נהדרת.

וזהו. זאת הייתה העונה השנייה של "ריק ומורטי". עונה שהתחילה מצוין, קצת דישדשה באמצע (בין אם בפרק החמישי או השמיני, תלוי בהעדפות שלך) וסיימה בצורה מדכאת ואוחזת-צוקימית. בסופ"ש כאן בבלוג – סיכום העונה השנייה.

נתראה בעוד שנה וחצי?

© עידו ישעיהו