Posts Tagged ‘ספרטקוס’

סיכום 2013: ולסיום סיומת

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 02/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות

המון סדרות משמעותיות הסתיימו ב-2013, בראשן "שובר שורות", "דקסטר", "פיוצ'רמה", "המשרד" ו"רוק 30". אפילו ממש בימים האחרונים של השנה היו שתי פינאלות – "ניקיטה" ו"טרמיי". קיוויתי להספיק לצפות בפרק של האחרונה, אבל טרם הספיקותי ולכן לא אוכל להתייחס אליו עדיין. למרות פרק הזמן הקצר, השתיים נמצאות אף הן בסקרים שלהלן, שגם בהם ניתן לבחור יותר מאשר אפשרות אחת.

הסדרה החדשה | מסביב לעולם ובחזרה | ריאליטי, סבון ועוד | באסה | צחוקים | דראמההההה! | הפינאלות | ממתקי 2013: ג'ימי פאלון | ממתקי 2013: שאר תוכניות האירוח | ממתקי 2013: הסימפסונס | ממתקי 2013: אנימציה | ממתקי 2013: בשר ודם | הרגעים הגדולים

 

5. המשרד
אני אוהב פינאלות כי תמיד יש בהן רגש אמיתי. הפרק האחרון של "המשרד" היה כל כך מקרטע, ואפילו אינו זכור לי כמצחיק במיוחד, אבל הוא גם היה מרגש עד מאוד, ומייקל סקוט חזר, אז מה לנו כי נלין? הנה הביקורת של איימס על הפרק והתגובות שלנו בהמשך.

the-office-finale

4. ספרטקוס
אני פשוט אצטט את עצמי: פרק סיום מושלם לעונה מעולה של סדרה מצוינת, הגם שלא בדיוק עקבית. הפרק גילם בתוכו את כל מעלותיה של הסדרה, מן האסטרטגיה המבריקה, עבור בכוריאוגרפיה המשלהבת וכלה במוטיב החופש ובמניעים הרגשיים הגדולים של הדמויות… הקרדיטים בסוף הפרק היו הדובדבן שבקצפת, דיוקנאותיהן של הדמויות הרבות לאורך ארבע העונות, שלושת הלוחמים גניקוס, קריקסוס וספרטקוס שהתאחדו שוב על מסך אחד, ורגע אחד מדמיע במיוחד שחותם הכל: אנדי וויטפילד המנוח שואג אף הוא, "אני הוא ספרטקוס!". אכן.

3. רוק 30
מצחיק, כיפי, מרגש ונפלא. מה עוד צריך? הנה הביקורת של איימס על הפרק.

30 rock lemon out 640

2. פיוצ'רמה
"פיוצ'רמה" האומללה היא סדרה שמורגלת בפינאלות, ולמרות שהסדרה בוטלה אחרי שהעבודה על העונה כבר הושלמה, הפרק הזה משמש כפינאלה מדויקת נוספת. שוב אצטט את עצמי: פרק סיום שהיה מרגש הרבה יותר מאשר מצחיק… אין בכך כדי לומר שזה היה פרק לא טוב, חלילה. להפך. הגם שאני לא חושב שהוא היה מושלם, הוא היה מחוכם ומשעשע ונוגע ללב והקנה תחושה של סוף יאה פעם נוספת. קודוס.

והנה הביקורת של איימס עליו (הפגיזה השנה עם הפינאלות).

futurama-07x26-meanwhile 01

1. שובר שורות
תכל'ס כל אחד משלושת הפרקים האחרונים של הסדרה יכול היה לשמש כפרק אחרון מושלם. לא כל הקצוות היו נקשרים בהכרח, אבל אין הכרח כזה. ובכל זאת הפינאלה האחרונה הייתה סיומת של ממש, כולל קשירת קצוות עם סרט מסולסל ומקושט, ואני אוהב את זה עד מאוד. שוב מצטט את עצמי: העונה החמישית המחישה עד כמה הסדרה הזו יכולה להיות מעולה כאשר היא ממוקדת, והפרק האחרון היה מייצג מושלם לטענה הזו. ומושלם היא המילה, כי הפינאלה הזו מבחינתי יכולה להיכנס לפנתיאון. הפרק סיפק הכל. רגעים של שקט, רגעים עזים של רגש, סצינת אקשן היסטרית, כמובן, וגם קלוז'רים מופלאים; לעתים רק בנגיעות קלות, אבל כה מספקות.

Breaking Bad 05x16 - Felina Jessy

פינאלה ספרטקוס: ניצחון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר לפינאלה של "ספרטקוס"

המשך…

ספרטקוס 3.08: דרכים נפרדות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 24/03/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ספרטקוס: מלחמת הארורים" 3.08

spartacus-war-of-the-damned

המשך…

תגיות:

ימים מאושרים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 15/03/2013 בקטגוריה ‏כתבות

משנות העשרה עד העשרים

יום יבוא בעתיד הרחוק והיסטוריונים שיחקרו את תרבות הפופ האנושית בראשית המאה ה-21, יסיקו שהקהל הטלוויזיוני דאז לא ידע שובע מנבירה בעברה של האנושות. 'איפה הקהל צמא הידע של אז ואיפה הדגנרטים של ימינו', הם בוודאי יאמרו בעודם מלטפים את הכלב-דרואיד שלהם. השגיאה שלהם תהיה מובנת, דומה שלא היה נחשול כה גדול של סדרות תקופתיות כשם שאנחנו חווים בשנים האחרונות, ובמיוחד בימים אלה; בין אם מדובר בלובשי טוויד ולובשות שמלות מלמלה באנגליה של ראשית המאה ה-20 כב"אחוזת דאונטון", במצחצחי חרבות עטויי מכנסוני דפוקותי-כשאתה-מרוח-בשמן במאה שלפני הספירה כמו ב"ספרטקוס", או שמא בבוקרים מסוקסים בארה"ב של המאה ה-19 כדוגמת "גיהנום על גלגלים". עצם העובדה שישנם שני עיבודים נפרדים לעלילות שושלת בורג'ה אמור היה לרמוז לנו שחלה אינפלציה בתחום, והסחף כה חזק עד שאפילו סדרות קיימות רוכבות עליה – העונה השנייה של "אימה אמריקאית" עשתה אחורה פנה מההווה והשתקעה במוסד סגור בשנות השישים.

זה לא עניין חדש, מאז ומתמיד סדרות תקופתיות היוו מרכיב בסיסי בתולדות המדיום. בשנות ה-70 התגעגעו אל הפיפטיז התמימות עם "ימים מאושרים", בשנות ה-80 ייחלו לסיקסטיז עם "שנות הקסם" ובשנות ה-90 ערגו לאותן סבנטיז שערגו לפיפטיז עם "מופע שנות ה-70". ההבדל בינן לבין הגל הנוכחי, מעבר למאסיביות שלו, הוא המבט המפוכח לאחור. היו כאלה בעבר כמובן, והדוגמה המובהקת ביותר היא כנראה "מ.א.ש", אבל לא בסדרי הגודל של ימינו.

מי שפתחה את הצ'אקרות הייתה "מד מן" ב-2007. הנישה שחצבה לעצמה בתרבות הפופ הייתה מהירה וסוחפת. היא העלתה את רשת AMC האלמונית אל המפה, הייתה סדרת הכבלים הבסיסיים הראשונה שזכתה באמי, קולקציות אופנה הושקו בהשראתה וכהנה וכהנה. הנוכחות הגדולה והמהירה שלה גרמה גם לאחרים לרצות נתח. היו ניסיונות רבים, חלקם מוצלחים יותר וחלקם פחות, אבל ציון הדרך המשמעותי הבא הוא ללא ספק "אחוזת דאונטון" הבריטית, שכמו "מד מן" הפכה לתופעת תרבות הגדולה בהרבה מכפי מידותיה (שבינינו, לא חורגות מגבולות ה'מקסים').

דרמת המעמדות הצליחה בענק גם בארה"ב והביאה אחריה גשם של סדרות ומיני סדרות תקופתיות בריטיות, מבין אלה ניתן למנות את "השעה", "הג'נטלמן האחרון", "מר סלפרידג'" (בכיכובו של ג'רמי פיבן מ"הפמליה"), "מרגלי וארשה", "רחוב ריפר", גרסה חדשה של "על אדונים ומשרתים" ועוד ועוד – עד לאחרונה שודרו ארבע מתוכן מדי יום ראשון בבריטניה, קצת מופרע. גם ב-BBC America רכבו על המגמה – הפקת המקור הראשונה בתולדותיה היא Copper, המתרחשת בניו יורק במאה ה-19.

שנות השישים המעושנות

בינתיים ברשת הארצית האמריקנית NBC שלפו את יוצר "אחוזת דאונטון", ג'וליאן פלואוז, כדי שייצור גם עבורם סדרה תקופתית – The Gilded Age – אף היא בניו יורק של המאה ה-19. הפרויקט של NBC מעניין, מאחר שבארה"ב הדרמות התקופתיות הללו לא מצליחות לצאת מתחומי רשתות הכבלים. מאז "מד מן" ועד היום היו שלושה ניסיונות ברשתות הגדולות ליצור דרמות המתרחשות בשנות השישים, וכולם כשלו: "מועדון פלייבוי" ב-NBC, "פן אם" ב-ABC, וכעת "וגאס" של CBS.

במקביל נדמה בימים אלה שהפוקוס על האייטיז הולך וגדל: ב-FX עלתה לאחרונה The Americans המצוינת, שבה קארי ראסל ("פליסיטי") ומתיו ריס ("אחים ואחיות") מגלמים זוג מרגלים סובייטיים בפרבר אמריקני, וב-CW ישנה "יומני קארי", המתארת את חייה כבת-עשרה של קארי בראדשו מ"סקס והעיר הגדולה". מלבדן ב-ABC יוצרים סיטקום משפחתי א-לה "שנות הקסם" בשם How the Hell Am I Normal, שבו השנים הקסומות הן האייטיז, וב-AMC עמלים עכשיו על Halt and Catch Fire, סדרה שמתרחשת על רקע הבום במחשבים האישיים בראשית העשור ההוא.

זו אינה הסדרה התקופתית היחידה המצויה בתהליכי עבודה ב-AMC, שכאמור החלה את הגל עם "מד מן" והמשיכה עם "גיהנום על גלגלים". כיאה לרשת שהווייתה המקורית היא שידורם של סרטים קלאסיים, היא דבקה בז'אנר התקופתי עם שתי סדרות נוספות המתרחשות בשנות ה-70 של המאה ה-18: הדרמה Turn, המגוללת את סיפורה של רשת המרגלים הפרטית של ג'ורג' וושינגטון אחרי הקמת ארה"ב, והקומדיה We Hate Paul Revere, העוקבת אחר שני אחים בבוסטון שאינם מעריצים גדולים של הפעיל והתעשיין המקומי, שלימים הפך לאייקון אמריקני. גם ערוץ ההיסטוריה הוא חשוד מיידי בכל הנוגע לסדרות מהסוג, וההשקה שם בשבוע שעבר של הסדרה "ויקינגים" הניבה לו תשואה נאה בדמות רייטינג מעולה.

יוליוס קיסר. בקרוב הספין-אוף?

אבל נדמה שכל הסדרות הללו הן כאין וכאפס לעומת הפטיש של רשת Starz ליצירות תקופתיות. רשת הכבלים מובילה את המגמה, או לפחות נסחפת איתה לאין שיעור. כבר עכשיו משודרות שם "מג'יק סיטי" ו"ספרטקוס", ובעבר היו "קמלוט" ו"עמודי תבל". מלבדן עמלים שם בימים אלה על "השדים של דה וינצ'י" (המאה ה-15), "מרקו פולו" (המאה ה-13), "Black Sails" (בהפקת מייקל ביי, שמתרחשת 20 שנה לפני אירועי "אי המטמון" של רוברט לואיס סטיבנסון), "המלכה הלבנה" (הפקה משותפת עם VRL הבלגית ועם BBC, המתרחשת במאה ה-15 על רקע מלחמות השושנים ומגוללת את תפקידיהן של שלוש נשים מאחורי הקלעים של המאבק על כס מלכות בריטניה), Turf (המתארת את לידת ההיפ הופ בניו יורק של שנות ה-1970), Crime (שמתרחשת בשנות ה-60 בבריטניה), ובמקביל לכל אלה נבחנת האפשרות ליצור ספין אוף ל"ספרטקוס" בכיכובו של יוליוס קיסר, שדמותו מככבת בעונה החותמת של הסדרה הפופולארית על מנהיג מרד העבדים.

הסיבות לפריחה הגדולה של הז'אנר כרוכות בגורמים רבים, וברור שדין הטראש המשובח של "ספרטקוס" אינו כדין התחכום המרובד של "מד מן". יש צופים שמתפּקדים לשם האסקפיזם של הסטים המושקעים והתלבושות המרהיבות, ואילו אחרים באים בשביל ההתבוננות בתקופה מורכבת מהעבר, לרוב תקופה של שינוי חברתי מהותי, כדי שתאמר באמצעותה משהו על העולם כפי שהוא היום. זה עשוי להתבטא בהיבטים הכי קטנים, כמו העובדה שחצי מהעלילות היו נמחקות לו היו מכשירים סלולריים בתקופות הללו, אבל כמובן גם בדברים יסודיים יותר.

מעניין להיווכח שישנו אלמנט מסוים הנוכח בחלק הארי של הדרמות הללו: מלחמה. קרבות בפועל כמו ב"ספרטקוס", מלחמה קרה כמו ב-The Americans, אבל בעיקר – הצל הכבד של השפעותיה. אנשים שבורים ב"אימפריית הטיילת", כאלה שבעקבותיה חייהם השתנו לבלי היכר ב"גיהנום על גלגלים", כאלה שיקיריהם לוחמים בה כמו ב"אחוזת דאונטון" ועוד ועוד. בסופו של דבר, המבט-לאחור שמציעות הסדרות הללו ממחיש את כברת הדרך שעבר העולם מאז, אך גם את העובדה שלא תמיד התקדמנו.

פורסם לראשונה בעכבר העיר אונליין

עדכוני קומיק-קון 2012

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/07/2012 בקטגוריה ‏חדשות

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m74a0uijdz1qd2abio2_1280.jpgביום חמישי החלו אירועי קומיק-קון השנתיים, ועמם שלל פאנלים של סדרות טלוויזיה שייצרו המוני עדכונים. בין היתר היה גם איחוד של אנשי "פיירפליי", בערך חצי מהקאסט לצד ג'וס ווידון, טים מייניר והכותב חוזה מולינה. נעדרו: שפרד וכל הנשים שאינן סאמר גלאו. לא היה הרבה לחדש בפאנל הזה מאחר שהסדרה כבר אינה בין החיים שנים רבות, אבל מהסיקורים עולה שהפאנל היה מאוד יפה ומרגש, במיוחד בסופו המדמיע. ווידון דיבר על נת'ן פיליון בתור הקפטן, ואילו פיליון הוקיר לו תודה על כך שבחר בו בזמן שעד אותו שלב תמיד תהו אם הוא יכול להוביל סדרה. הנה הלייב-בלוג של אלן ספינוול בהיטפיקס.

המשך…

זעם האלים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 31/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ספרטקוס" 2.10 – שימו לב, מדובר בפרק האחרון לעונה, שכבר זמין ב-VOD של כן.

http://i41.tinypic.com/f0rvhu.jpg

המשך…

תגיות:

איזון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ספרטקוס" 2.08

המשך…

תגיות:

בני חורין

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/03/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

בקצרה: "ספרטקוס" 2.05

המשך…

תגיות:

עבדים נמלטים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 03/02/2012 בקטגוריה ‏סיכומי פרקים

ספוילר "ספרטקוס" 2.01

המשך…

תגיות:

עדכוני נכר: מה נחמד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/11/2011 בקטגוריה ‏וידאו, חדשות

חדשות מעניינות בחזית Breaking In, שבוטלה, שבה לחייה, בוטלה שוב ואז חודשה: כחלק מהניסיון של רשת פוקס לערוך בה שיפורים, מייגן מולאלי מצטרפת לקאסט בתפקיד קבוע! היא תגלם את הבוס החדש של משרד הפורצים, ולמעשה תהיה בכירה מכריסטיאן סלייטר בניהול. שינוי נוסף שניתן לצפות לו בעונה הבאה, הוא התמקדות גדולה יותר במה שקורה במשרד ופחות במשימות הפריצה השבועיות.

TV

ABC הזמינה עונות מלאות מ-Once Upon a Time (הסתפקתי בפרק הראשון – ההמשך שונה במשהו?), Last Man Standing, הלא קומדייתו החדשה של טים אלן, וכן Happy Endings, שמלכתחילה הוזמנו מהעונה השנייה שלה רק 13 פרקים.

TV

שבועות ספורים אחרי שפרש בגיל 92 מתפקידו כאחד המגישים של "60 דקות", מת אנדי רוני מסיבוכים בניתוח שעבר.

TV

טריילר חדש וארוך לעונה החדשה של "ספרטקוס" (ממש מעצבן אותי שכל אחת מקבלת שם אחר, טיפשי ולא נוח), כלל קטעי אחורי הקלעים שכאלה. העונה החדשה תגיע ב-27 בינואר, ורשת סטארז כבר חידשה אותה לעונה שלישית שמיועדת מן הסתם ל-2013. המשך…

© עידו ישעיהו