Posts Tagged ‘הוויקינגים Vikings’

הוויקינגים 2.10: תפילת האל

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 04/05/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 10, סוף העונה השנייה

vikings-02x10-the-lords-prayer

המשך…

הוויקינגים 2.09: הבחירה

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 27/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 9

Vikings - 02x09 - The Choice 02

המשך…

הוויקינגים 2.08: חסר עצמות

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 23/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 8

Vikings - 02x08 - Boneless

המשך…

הוויקינגים 2.07: עיט דם

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 13/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 7

Vikings - 02x07 - Blood Eagle

המשך…

הוויקינגים 2.06: בלתי נסלח

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 06/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 6

Vikings - 02x06 - Unforgiven

המשך…

הוויקינגים 2.05: תשובות בדם

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 02/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 5

Vikings - 02x05 - Answers in Blood

המשך…

הוויקינגים 2.04: עין תחת עין

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 30/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 4

המשך…

הוויקינגים 2.03: בוגדנות

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 28/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "הוויקינגים" עונה 2 פרק 3

המשך…

הוויקינגים 2.02: פלישה

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 24/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"הוויקינגים" עונה 2 פרק 2

אחרי קפיצת זמן של ארבע שנים, ראגנר עדיין מושל ועדיין עם הנסיכה אסלוג ובנו החדש שכבר גדל במקצת. למרות התא המשפחתי ה"נעים" כביכול שמוצג לנו, נראה שראגנר מתגעגע לביורן בנו שעזב עם לגרטה. כמו בעונה שעברה, קורה לי שאני שוכח לפעמים למה אני רואה את הסדרה הזאת. אבל כל פעם אני נזכר בסיבה בזכותו של טרוויס פימל, המגלם את ראגנר. המשחק הענק שלו בא לידי ביטוי בהבעות פנים ילדותיות מצד אחד, אבל עם נגיעות ממש "רעות" מצד שני – הילד השובב שקיבל לידיו בטעות את שרביט השלטון ואיתו כוח שעלה לו קצת לראש. אך למרות זאת, הוא עדיין שולט במצב בכל רגע נתון. בעונה שעברה אלו היו סצינות אלימות עם לגרטה שכללו חרבות וכדים חרסינה שעפים לכל עבר – בפרק השני של העונה הנוכחית זה מגיע בסצנת ה"מריחה" בה ראגנר מצליח לשטות בנסיכה אסלוג הקנאית.

הספינות לפלישה מערבה כבר מוכנות (ארבע שנים לקח לפלוקי?). ראגנר מודיע שבורג והוריק שניהם מצטרפים לפלישה – מה שלא קורה בסופו של דבר כשהוריק מסרב לשיתוף הפעולה עם בורג. ראגנר מודיע לבורג על כך שלא יצטרף לפלישה ובורג נותר פגוע. בואו לא נהיה היסטריים מהמהלך ובואו לא נתגעגע אל בורג יותר מדי, הוא יחזור ממש תכף. מה שהיה נחמד לראות בפרק זה את האבולוציה שעבר הכומר מהעונה שעברה. אפשר להגיד כבר שהוא הפך לוויקינג מהשורה ולא ניכר עליו שום סממן נוצרי מחייו הקודמים באנגליה. מה גם שאופי הלחימה שלו השתפר בכמה רמות. בחלוף ארבע השנים מהפרק הקודם מצבו של רולו לא בדיוק מתייצב – ובורג מנסה לנצל זאת בשנית כשמציע לו לבגוד שוב בראגנר. הפעם נראה שרולו למד מהטעות וסרב להצעתו של בורג בנימוס, לא לפני שהכניס לו אגרוף לפנים.

אחרי הסערה הקבועה בדרך לאדמות המערב שעוברים ראגנר והמלך הוריק, מגיעה סצינת קרב נהדרת על אדמת ממלכת ווסקס (מזרח אנגליה). מאוד אהבתי את הטקטיקה של הקרב מול חיילי המלך, במיוחד את הקטע בו בנו הוויקינגים את קוביית ההגנה ש"בלעה" את חיילי ווסקס כאשר ניסו להפתיע אותם באמבוש. שווה לבדוק אם ערוץ ההיסטוריה משחזר את שיטות הקרב האלה כי באמת נראה כי יש מחשבה ודיוק בבימוי שלהן.

הפרק מסתיים במלך אגברט שמתבשר על הגעתם של הוויקינגים לאדמותיו. אנחנו לא יודעים בשלב זה משהו על המלך, אבל סצנת הסיום רומזת על אישיות רצינית שכנראה תעמוד כמכשול מול ראגנר והוויקינגים. מצאתי איזכור המציין כי המלך אגברט היה באמת רציני וכבש אדמות רבות בממלכת אנגליה, אבל מנגד ישנה עדות על מפלה שנחל מול "פולשים דנים" בשנת 826.

הוויקינגים 2.01: מלחמת אחים

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 22/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"הוויקינגים" עונה 2 פרק 1

אחרי שהבנתי שאין פה ביקוש גדול לדיונים בעניין "ויקינגים", החלטתי לקחת על עצמי את המשימה ואולי לעורר עניין בקהל. בתקופה בה לא נותר דבר לעשות חוץ מלכסוס ציפורניים בהמתנה לעונה הרביעית של "משחקי הכס", מצאתי את "ויקינגים" כתחליף לא רע בכלל במסגרת דרמות המלחמה ההיסטוריות שמורעפות עלינו. אני חייב לציין את ההשקעה של ערוץ ההיסטוריה שהחליט לתת בראש בזמן האחרון ומפתיע עם תכנים ברמה ממש גבוהה (גם "The Bible" היה אחלה). הפקת "ויקינגים" עומדת על סביבות ה-40 מליון דולר (לעומת 60 מליון דולר שהושקעו בעונה הראשונה של "משחקי הכס", אבל באמת שזה קצת קטנוני לעשות השוואה שכזו). סצנות הדם-קרב-חרבות מושקעות הרבה יותר ונראה כי סדרות מלחמה היסטוריות עשו את שלהן בהשראה שקיבלו הבמאים ואנשי ההפקה.

הסדרה עוקבת אחר סיפורו של ראגנר לודברוק כמושל הוויקינגי הנערץ מהמיתולוגיה הנורדית. היא מלווה את ראגנר בניסיונות כיבושן של אדמות אנגליה וצרפת וגילוי עולם חדש בעיניהם של הוויקינגים הפרימיטיביים. הסיפור הוא מיתוס מוכר וידוע מהמסורת הנורדית של המאה ה-13 וה-12, וביצירה הטלוויזיונית אפשר לשים לב להשראות רבות ממקורות היסטוריים – ספינות העץ המגולפות בצורת דרקונים, השימוש בגרזנים, מגוריהם והתאים המשפחתיים של הנפשות הפועלות וכו'.

העונה הראשונה של ויקינגים הסתיימה בעיקום אף קטן, לא מכיוון שהעלילה לקתה בחסר או משהו ברמת ההפקה שלא עבד, דעתי היא ששני הפרקים האחרונים הופקו במיוחד על מנת לתת לגיטימציה לעונה שנייה והודבקו בכוח לסוף העלילה. בלי שום קשר למיתוסים האמיתיים בנושא, אפשר היה לסיים את העונה עם הגעתם של הוויקנגים לאדמות אנגליה. העונה הראשונה הסתיימה כשראגנר מקבל את תפקיד המושל, כשנשבע לייצג את הוריק מלך דנמרק במו"מ עם בורג בנוגע לקרקעות הממלכה. העקיצה האחרונה בעונה זו הייתה בגידתו של רולו באחיו ובגידתו של ראגנר עצמו באשתו, כאשר הכניס להריון את הנסיכה אסלוג (בפניו של ביורן בנו המתבגר).

מוטיב שחוזר על עצמו בסדרה הוא מעברי הזמן התכופים שמתרחשים בלי שנשים לב – כך נפתחת העונה השנייה. קרב ענקים בין ראגנר לאחיו רולו – סצנת קרב עם שיטת לחימה שקורצת לספרטקוס האגדי ("Shield-wall! Spears! Charge!!!"). קרב האחים (כשם הפרק) היה די ברור מפתיחתו – ראגנר ורולו יילחמו עד זוב דם, רק לא של אחד מהם. לא הייתה סיבה לעוף על רולו בטריילר של העונה אם ראגנר יהרוג אותו כבר בפרק הראשון. מה שכן הפתיע זה שפלוקי לא מת בסופו של דבר. פלוקי, חברו ההזוי ובונה הסירות של רגאנר – כנראה לא חזק בקרבות. באמת שהייתי בטוח שיסגרו את העניין עם פלוקי לעונה הזאת, אבל הפלא ופלא – נהרגה דמות פחות משמעותית (One-eye) מבונה הסירות היחיד בממלכתו של ראגנר. סצנת השיפוד הייתה גדולה. ואני אוהב את פלוקי ההזוי כך ששמחתי שלא נפטרו ממנו ככה סתם. הקרב מסתיים כשרולו מבין שהוא לא יכול להלחם עם ראגנר אחיו – ונכנע.

המהלך היותר חשוב של הפרק הראשון – זה שכנראה יוביל אותנו במהלך כל העונה – הוא הריונה של הנסיכה אסלוג. ביורן מלשין לאמו לגרטה על מעלליו של ראגנר עם הנסיכה בזמן שנשלח לנהל את המשא ומתן על אדמות המלך. ללגרטה לקח זמן מה לעכל את רעיון שתי הנשים שראגנר החצוף העלה בתמימות, אך בפועל לא לוקח לה הרבה זמן לארוז את חפציה, ביורן ביניהם, ולעזוב את ראגנר שלא מוכן לוותר על אסלוג ובנו שגדל בבטנה.

אמנם הפרק לא היה גדול, והקליף-האנגר בסופו לא הטריף חושים, אבל מה שכן הצליח למשוך את תשומת הלב היה דווקא סיקוונס "המשך העונה" שהוצג בסוף הפרק, שם אם לא טעיתי נראית לגרטה נלחמת בקרב קשה – האם זה יהיה נגד ראגנר או יחד איתו?

© עידו ישעיהו